Universum (ndërtesa)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 63°49′11″N 20°18′20″E / 63.81972°N 20.30556°E / 63.81972; 20.30556

Hyrja nw Universum

Universum është një ndërtesë në kampusin e Universitetit të Umeå-s, që përmban auditoriumin Aula Nordica,[1] zyrat për unionet studentore,një sallë ngrënjeje, një kafeteri dhe dhoma për studime grupi. Ndërtesa është në pronësi të kompanisë qeveritare Akademiska Hus.

Faza e parë e ndërtimit u përfundua në vitin 1970. Zgjerimi i auditoriumit u projektua nga Arkinova Architects dhe u realizua gjatë viteve 1996-97.[2]Në shtator, 2006, Universum u riinaugurua pas renovimit të madh.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]