Universum (ndërtesa)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 63°49′11″V 20°18′20″L / 63.81972°V 20.30556°L / 63.81972; 20.30556

Hyrja nw Universum

Universum është një ndërtesë në kampusin e Universitetit të Umeå-s, që përmban auditoriumin Aula Nordica,[1] zyrat për unionet studentore,një sallë ngrënjeje, një kafeteri dhe dhoma për studime grupi. Ndërtesa është në pronësi të kompanisë qeveritare Akademiska Hus.

Faza e parë e ndërtimit u përfundua në vitin 1970. Zgjerimi i auditoriumit u projektua nga Arkinova Architects dhe u realizua gjatë viteve 1996-97.[2]Në shtator, 2006, Universum u riinaugurua pas renovimit të madh.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Webbsite for Aula Nordica". Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2014. Marrë më 9 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Arkinova Arkitekter's webbsite". Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2014. Marrë më 9 maj 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)