Norra skenet

Coordinates: 63°49′14.9″N 20°18′8.8″E / 63.820806°N 20.302444°E / 63.820806; 20.302444
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Norra skenet

Norra skenet (Drita e Veriut) është një skulpturë nga artisti Ernst Nordin në kampusin e Universitetit të Umeå-sUmeå, Suedi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si pjesë e planifikimit të kampusit të Universitetit të Umeå-s, u mbajt një garë për skulpturë në vitin 1967 dhe fitues ishte Ernst Nordin. Norra skenet u ngrit në vitin 1969 në kampus dhe u zhvendos në lokacionin aktual afër Universitetit Dam në vitin 1995, me rastin e ndërtimit të Sallës për Trajnimin e Mësuesve.

Skulptura është ndërtuar nga çeliku i pandryshkshëm dhe i lëmuar. Tubat e çeliktë me formë drejtkëndëshi janë të ngjitur në një kompozim diagonal, që ngjason me Aurora Borealis (Dritat e Veriut). Struktura ndriçohet nga dritat që janë të vendosura në të.

Universiteti i Umeå-s përdorë skulpturën si simbol marketingu.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Skulpturguide Umeå, published by Västerbottens konstförening, Umeå 2005, page 162, ISBN 978-91-631-8462-8
  • Konstvandring på Umeå universitet. En guide till konsten på campus, published by Umeå University, p. 22, ISBN 978-91-7601-035-8


63°49′14.9″N 20°18′8.8″E / 63.820806°N 20.302444°E / 63.820806; 20.302444