Von Ahnska magasinet

Coordinates: 63°49′33″N 20°15′12″E / 63.82583°N 20.25333°E / 63.82583; 20.25333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Von Ahnska magasinet
Von Ahnska magasinet
Informacion i përgjithshëm
StatusiPërfunduar
TipiMagazinë
AdresaStorgatan 32
QytetiUmeå
ShtetiSuedi
Koordinatat63°49′33″N 20°15′12″E / 63.82583°N 20.25333°E / 63.82583; 20.25333
Përfundimi1888
Projektimi dhe ndërtimi
ArkitektLudwig August von Hedenberg
Magazina Von Ahnska

Von Ahnska magasinet është një magazinë, e cila ndodhet në StorgatanUmeå, Suedi. Magazina fillimisht ka qenë një hangar druri e ndërtuar nga Lejtnant Kolonel Ludëig August von Hedenberg në vitin 1887. Ndërtesa i mbijetoi zjarrit të madh të vitit 1888. Gjatë po të njëjtit vit, tregtari Johan Viktor von Ahn e bleu ndërtesën të cilën e zgjeroi në drejtim të lumit Ume.[1]

Tani ndërtesa është në pronësi të Umeå Energi, selia e të cilës është e vendosur ndërmjet Von Ahnska magasinet dhe Gamla bankhuset. Që nga viti 1980 ndërtesa është listën e objekteve të mbrojtura në Suedi.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kultur". umeaenergi.se (në suedisht). Umeå Energi AB. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2015. Marrë më 4 maj 2014.
  2. ^ "von Ahnska magasinet". vbm.se (në suedisht). Västerbottens museum. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2014. Marrë më 4 maj 2014.