Von Ahnska magasinet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Von Ahnska magasinet
Von Ahnska magasinet 1.jpg
Von Ahnska magasinet
Informacion i përgjithshëm
Statusi Përfunduar
Tipi Magazinë
Adresa Storgatan 32
Qyteti Umeå
Shteti Suedi
Koordinatat 63°49′33″V 20°15′12″L / 63.82583°V 20.25333°L / 63.82583; 20.25333Koordinatat: 63°49′33″V 20°15′12″L / 63.82583°V 20.25333°L / 63.82583; 20.25333
Përfundimi 1888
Projektimi dhe ndërtimi
Arkitekt Ludwig August von Hedenberg
Magazina Von Ahnska

Von Ahnska magasinet është një magazinë, e cila ndodhet në StorgatanUmeå, Suedi. Magazina fillimisht ka qenë një hangar druri e ndërtuar nga Lejtnant Kolonel Ludëig August von Hedenberg në vitin 1887. Ndërtesa i mbijetoi zjarrit të madh të vitit 1888. Gjatë po të njëjtit vit, tregtari Johan Viktor von Ahn e bleu ndërtesën të cilën e zgjeroi në drejtim të lumit Ume.[1]

Tani ndërtesa është në pronësi të Umeå Energi, selia e të cilës është e vendosur ndërmjet Von Ahnska magasinet dhe Gamla bankhuset. Që nga viti 1980 ndërtesa është listën e objekteve të mbrojtura në Suedi.[1][2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kultur". umeaenergi.se (në suedisht). Umeå Energi AB. Marrë më 4 maj 2014.
  2. ^ "von Ahnska magasinet". vbm.se (në suedisht). Västerbottens museum. Marrë më 4 maj 2014.