Boroveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Borovec
Бороец
Fshat
Vendndodhja
Borovec is located in Maqedonia e Veriut
Borovec
Borovec
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 780 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 17′ 22″ Veri

20° 35′ 46″ Lindje

Popullsia 629 banorë (2002)

Borovec, (maqedonisht: Бороец/Boroec) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 629 banorë nga të cilët ishin 74 Shqiptarë, 193 Maqedonas, 175 Turq dhe 187 tjetër.

Kombësia Banorë %
Sllavo-maqedonas 193 30.7 %
Turq 175 27.8 %
Shqiptarë 74 11.8 %
Të tjerë 187 29.7 %Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]