Tateshi i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tatesh i Poshtëm
Долно Татеши
Fshat
Vendndodhja
Tatesh i Poshtëm is located in Maqedonia e Veriut
Tatesh i Poshtëm
Tatesh i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Tateshas
Lartësia 757 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6334
Koordinatat 41° 15′ 31″ Veri

20° 41′ 21″ Lindje

Popullsia 699 banorë (2002)

Tatesh i Poshtëm, (maqedonisht: Долно Татеши/Dolno Tateši) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat ndodhet në një lartësi mbidetare prej 795 metra dhe është vendbanim fushor dhe kodrinor, me tokë bujqësore, ndërsa ka edhe kullota dhe pyje. Fshati ka shkollën fillore nëntëvjeçare.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e fshatit Tatesh i Poshtem i përkasin nacionalitetit Shqiptar. Ky vendbanim ka 450 shtëpi dhe 1500 banorë, ku një pjesë e mirë e tyre ndodhen me banim dhe punë të përkohshme jashtë vendit, fenomen ky si tek të gjitha vendbanimet e tjera Shqiptare.[1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Tatesh i Poshtëm ndodhet 12 kilometra larg qytetit të Strugës, pothuajse në qendër të fushës së Strugës. Deri në vitin 2004 fshati Tatesh i Poshtëm gravitonte në Komunën e Struges, por me ndarjen administrative të vitit 2004 pas shkrirjes së komunës së Veleshtës ky venbanim iu bashkangjit Komunës së Strugës si të gjitha venbanimet e tjera. Tateshi i Poshtëm ndodhet në anën e djathtë të Drinit të Zi.


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]