Kalishti (Strugë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalisht
Калишта
Fshat
Vendndodhja
Kalisht is located in Maqedonia e Veriut
Kalisht
Kalisht
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Kalishtar
Lartësia 675 m (m.n.d.)
Kodi Postal 6330
Koordinatat 41° 9′ 0″ Veri

20° 39′ 0″ Lindje

Popullsia 1178 banorë (2002)

Kalisht, (maqedonisht: Калишта/Kališta) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni. Ky fshat shtrrihet rreth brigjeve të Liqenit të Ohrit, është një nga fshatrat më turistik në rrethinën e Strugës duke mirëpritur shumë turistë nga shumë vende të ndryshme,Kryesisht është i banuar nga popullsia Shqiptare, flitet rrjedhshëm dhe pastër gjuha Shqipe Standarte.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Kalishtë ka një pozitë shumë të mirë gjeografike,duke theksuar këtu Liqenin i cili i jep një imazh relaksues Fshatit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një fshat i madh i banuar shumicë nga popullsia shqiptare.Sipas vitit 2002 ka 1178 banorë.[1] Tabela e Popullsisë (2002)

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 1079 91.6 %
Sllavo-maqedonas 95 8 %
Të tjerë 4 0.4 %Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]