Oktisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oktis
Октиси
Fshat
noform
Vendndodhja
Oktis is located in Maqedonia e Veriut
Oktis
Oktis
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 750 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 13′ 53″ Veri

20° 36′ 26″ Lindje

Popullsia 2479 banorë (2002)

Oktis, (maqedonisht: Октиси/Oktisi) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oktisi është një fshat i madh në Komunën e Strugës i cili sipas vitit 2002 ka 2479 banorë,ka një popullsi të përzier ku turqit, maqedonasit, shqiptarët etj. jetojnë në fshat por shumica e turqve të rexhistruar flasin edhe gjuhën shqipe.[1]

Tabela e popullsisë (2002)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia Banorë %
Turq 1075 43.3 %
Maqedonas 955 38.5 %
Shqiptarë 346 14 %
Boshnjakë 15 0.6 %
Të tjerë 91 3.6 %Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]