Jump to content

Oktisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oktis
Октиси
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2.479

Oktis, (maqedonisht: Октиси/Oktisi) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oktisi është një fshat i madh në Komunën e Strugës i cili sipas vitit 2002 ka 2479 banorë,ka një popullsi të përzier ku turqit, maqedonasit, shqiptarët etj. jetojnë në fshat por shumica e turqve të rexhistruar flasin edhe gjuhën shqipe.[1]

Tabela e popullsisë (2002)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia Banorë %
Turq 1075 43.3 %
Maqedonas 955 38.5 %
Shqiptarë 346 14 %
Boshnjakë 15 0.6 %
Të tjerë 91 3.6 %Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës) Stampa:Mk Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.