Podgorca (Strugë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Podgorcë
Подгорци
Fshat
noform
Vendndodhja
Podgorcë is located in Maqedonia e Veriut
Podgorcë
Podgorcë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Strugë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 825 m (m.n.d.)
Koordinatat 41° 15′ 33″ Veri

20° 35′ 45″ Lindje

Popullsia 2160 banorë (2002)

Podgorcë, (maqedonisht: Подгорци/Podgorci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.[1]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2011, fshati kishte 4200 banorë nga të cilët ishin 3673 Shqiptarë, 188 Maqedonas, 100 Turq,7 Vlleh, 41 Boshnjakë dhe 199 tjetër,nga kjo e dhënë dallohet qartë për mashtrimet që janë bërë për ta ulur numrin e shqiptarëve ne Republikën e Maqedonisë. Podgorca është e banuar nga shqiptarët,të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë.Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]