Jump to content

Podgorca (Strugë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Podgorcë
Подгорци
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej2.160

Podgorcë, (maqedonisht: Подгорци/Podgorci) është fshat në komunën e Strugës, Maqedoni.[1]


Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2011, fshati kishte 4200 banorë nga të cilët ishin 3673 Shqiptarë, 188 Maqedonas, 100 Turq,7 Vlleh, 41 Boshnjakë dhe 199 tjetër,nga kjo e dhënë dallohet qartë për mashtrimet që janë bërë për ta ulur numrin e shqiptarëve ne Republikën e Maqedonisë. Podgorca është e banuar nga shqiptarët,të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë.  1. ^ Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës) Stampa:Mk Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]