Nerezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nerezi
Нерези
—  fshat  
Nerezi (Republika e Maqedonisë)
Nerezi
Administrimi
Shteti Republika e Maqedonisë Maqedonia
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Struga
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:41°20′23″ Veri 20°36′12″ Lindje 41.339722° Veri 20.603333° Lindje41°20′23″ Veri 20°36′12″ Lindje 41.339722° Veri 20.603333° Lindje
Lartësia 771 m (m.n.d)
Popullsia 213 banorë 2002[1]

Nerez, (sllavomaqedonisht: Нерези) është fshat në Komunën e Strugës, Maqedoni.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 213 banorë nga të cilët 212 ishin Maqedonas dhe 1 Serb.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]