Kantoni Amance

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Amance
Canton d'Amance
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Haute-Saône
Arrondissement Vesoul
Kryeqëndra Amance
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 148,25 km2
Popullsia 5.063 banorë 1999
Dendësia 34,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7001

Kantoni Amance (frëngjisht: Canton d'Amance) është një kantondepartamentin Haute-Saône, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Amance. Ka sipërfaqe 148.25km2 dhe popullsi 5063 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Amance aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Paul Pugin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]