Kantoni Saulx

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saulx
Canton de Saulx
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Franche-Comté
Departamenti Haute-Saône
Arrondissement Lure
Kryeqëndra Saulx
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 135,24 km2
Popullsia 3.477 banorë 1999
Dendësia 25,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7023
Kantoni Saulx – harta_foto

Kantoni Saulx (frëngjisht: Canton de Saulx) është një kantondepartamentin Haute-Saône, rajonin Franche-ComtéFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saulx. Ka sipërfaqe 135.24km2 dhe popullsi 3477 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saulx aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Michel Weyermann

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]