Kantoni Eygurande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Eygurande
Canton d'Eygurande
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Ussel
Kryeqëndra Eygurande
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 192,73 km2
Popullsia 2.679 banorë 2007
Dendësia 13,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1911

Kantoni Eygurande (frëngjisht: Canton d'Eygurande) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Eygurande. Ka sipërfaqe 192.73km2 dhe popullsi 2679 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Eygurande aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Alain Ballay

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]