Kantoni Ayen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ayen
Canton d'Ayen
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Brive-la-Gaillarde
Kryeqëndra Ayen
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 152,15 km2
Popullsia 8.248 banorë 2007
Dendësia 54,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1902

Kantoni Ayen (frëngjisht: Canton d'Ayen) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ayen. Ka sipërfaqe 152.15km2 dhe popullsi 8248 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ayen aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gérard Bonnet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]