Kantoni Neuvic (Corrèze)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Neuvic (Corrèze)
Canton de Neuvic
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Ussel
Kryeqëndra Neuvic
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 263,1 km2
Popullsia 3.910 banorë 2007
Dendësia 14,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1919

Kantoni Neuvic (Corrèze) (frëngjisht: Canton de Neuvic (Corrèze)) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neuvic. Ka sipërfaqe 263.1km2 dhe popullsi 3910 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Neuvic (Corrèze) aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Henri Roy

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]