Kantoni Lapleau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lapleau
Canton de Lapleau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Tulle
Kryeqëndra Lapleau
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 186,11 km2
Popullsia 1.650 banorë 2007
Dendësia 8,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1913

Kantoni Lapleau (frëngjisht: Canton de Lapleau) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lapleau. Ka sipërfaqe 186.11km2 dhe popullsi 1650 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lapleau aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bertrand Chassagnard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]