Kantoni Larche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Larche
Canton de Larche
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Corrèze
Arrondissement Brive-la-Gaillarde
Kryeqëndra Larche
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 123,47 km2
Popullsia 11.260 banorë 2007
Dendësia 91,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1914

Kantoni Larche (frëngjisht: Canton de Larche) është një kantondepartamentin Corrèze, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Larche. Ka sipërfaqe 123.47km2 dhe popullsi 11260 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Larche aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Jacques Delpech

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]