Kantoni La Côte Vermeille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Côte Vermeille
Canton de Côte Vermeille
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Céret
Kryeqëndra Port-Vendres
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 13.536 banorë 2008
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 19
Kantoni La Côte Vermeille – harta_foto

Kantoni La Côte Vermeille (frëngjisht: Canton de La Côte Vermeille) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin OccitanieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Port-Vendres. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 13536 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Côte Vermeille aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]