Kantoni Argelès-sur-Mer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Argelès-sur-Mer
Canton d'Argelès-sur-Mer
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Céret
Kryeqëndra Argelès-sur-Mer
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 25.226 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1
Kantoni Argelès-sur-Mer – harta_foto

Kantoni Argelès-sur-Mer (frëngjisht: Canton d'Argelès-sur-Mer) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Argelès-sur-Mer. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 25226 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Argelès-sur-Mer aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2012-2014 - Martine Rolland

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]