Kantoni Rivesaltes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rivesaltes
Canton de Rivesaltes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Perpignan
Kryeqëndra Rivesaltes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 24.456 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 12
Kantoni Rivesaltes – harta_foto

Kantoni Rivesaltes (frëngjisht: Canton de Rivesaltes) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rivesaltes. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 24456 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rivesaltes aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Jacques Lopez

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]