Kantoni Prades

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Prades
Canton de Prades
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Prades
Kryeqëndra Prades
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 13.677 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 10
Kantoni Prades – harta_foto

Kantoni Prades (frëngjisht: Canton de Prades) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Prades. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 13677 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Prades aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Guy Cassoly

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]