Kantoni Tende

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tende
Canton de Tende
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Arrondissement Nice
Kryeqëndra Tende
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 269,24 km2
Popullsia 2.651 banorë 2007
Dendësia 9,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 631

Kantoni Tende (frëngjisht: Canton de Tende) është një kantondepartamentin Alpes-Maritimes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tende. Ka sipërfaqe 269.24km2 dhe popullsi 2651 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tende aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]