Lista e shqiptaro-amerikanëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kjo është një listë e shqiptarëve të njohur, që kanë lindur, vepruar ose emigruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shkencë dhe akademi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Art dhe argëtim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biznes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkencë dhe teknologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ferid Murad: Albanian-American Nobel Prize Winner" Arkivuar 14 korrik 2011 tek Wayback Machine Frosina.org
 2. ^ Elsie, Robert. "Arshi Pipa". Robert Elsie. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2012. Marrë më 10 dhjetor 2016. Writer and scholar, Arshi Pipa (1920–1997) ..studied philosophy...published... poetry |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Teaching of Albanian at Columbia University by Peter Prifti, Rafaela Kondi". Questia.com. Marrë më shkurt 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ TBTL with Luke Burbank: 1-18-11 12:00 pm-1:00 pm, podcast at KIRO-FM website (Burbank discusses his place on Wikipedia's List of Albanian Americans).
 5. ^ http://www.infiniteguest.org/tbtl/2016/11/a-very-specific-set-of-insecurities/
 6. ^ "Shqiparët në Amerikë". Everyculture.com. Marrë më shkurt 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Robert Elsie: Albanian Literature in Translation". Albanianliterature.com. 15 dhjetor 2010. Marrë më shkurt 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ John Crace (21 shkurt 2009). "Tom Perrotta interview". London: Guardian. Marrë më shkurt 15, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Presidential images: photographs by George Tames, 1944–74". USA Today. 1996. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2010. Marrë më 10 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Susan Araki Vergnani (2002). "Albanian Merchants Add Verve to Bronx's "Little Italy"". Columbia University Graduate School of Journalism. Arkivuar nga origjinali më maj 15, 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Demo: TransMedia's Glide". AllThingsD. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Albanian-American Donald Leka Selected Among 300 of the World's Most Respected Innovators" Frosina.org