Lojtari i Gatshëm Një (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lojtari i Gatshëm Një
Regjia ngaSteven Spielberg
Skenari nga
Bazuar nëStampa:Based on
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaJanusz Kamiński
Montazhi
MuzikaAlan Silvestri

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
11 mars 2018
Kohëzgjatja
140 minuta[2]
ShtetiSHBA[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti$155–175 million[4][5][6]
Fitimi$592.2 million[7]

Lojtari i Gatshëm Një (titulli origjinal, në anglisht: Ready Player One)është një film fantastiko-shkencor amerikan i vitit 2018 i bazuar në romanin me të njëjtin emër të Ernest Cline. Me regji të Steven Spielberg nga një skenar i Zak Penn dhe Cline, ai luan Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Waithe, TJ Miller, Simon Pegg dhe Mark Rylance. Filmi zhvillohet në vitin 2045, ku shumica e njerëzimit përdor OAZI-n, një simulim i realitetit virtual, për t'i shpëtuar botës reale. Një jetim adoleshent gjen të dhëna për një konkurs që i premton fituesit pronësinë e OAZI-t dhe ai dhe aleatët e tij përpiqen ta përfundojnë atë përpara se një korporatë e keqe ta bëjë këtë.

Zhvillimi i filmit filloi fillimisht në vitin 2010 kur Warner Bros. fitoi të drejtat për librin. Në korrik 2015, Spielberg nënshkroi për regjinë dhe prodhimin e filmit, me casting që fillon në shtator 2015. Xhirimet filluan në Angli në qershor 2016 dhe përfunduan në shtator të atij viti. Efektet vizuale u trajtuan nga Industrial Light & Magic, Digital Domain dhe Territory Studio, me disa punë para-vizualizimi të kryera nga The Third Floor. Ashtu si me romanin, shumë referenca të kulturës popullore shfaqen përgjatë filmit, duke përfshirë referenca si Rrezatimi, franshizën Kthehu në të Ardhmen, Godzilla dhe Gjiganti i Hekurt.

Lojtari i Gatshëm Një u shfaq premierë në South by Southwest në Austin, Teksas më 11 mars 2018; u lëshua në teatër nga Warner Bros. Pictures në Shtetet e Bashkuara më 29 mars 2018. Filmi mori vlerësime pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan drejtimin e Spielberg, efektet vizuale, ritmin e shpejtë dhe interpretimet e Sheridan dhe Rylance. [8] [9] Ai fitoi rreth 592 milionë dollarë në mbarë botën dhe fitoi një nominim për Efektet Vizuale më të Mirë në Çmimet e 91-të të Akademisë, Çmimet e 24-të të Zgjedhjes së Kritikëve dhe Çmimet e 72-të të Filmit të Akademisë Britanike. Lojëtari i Gatshëm Një iu dha titulli i filmit më të mirë fantastiko-shkencor në Çmimet e 45-të Saturn, dhe dy çmime të tjera për arritje të jashtëzakonshme nga Shoqëria e Efekteve Vizuale. Një vazhdim i filmit (pjesa 2) është duke u zhvilluar.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një distopian të vitit 2045, njerëzit kërkojnë të ikin nga realiteti përmes OZAI-t, një univers argëtimi me realitet virtual me shumë lojtarë i krijuar nga Xhejms Hallidej dhe Ogden Marrou nga Lojërat Gregarious. Pas vdekjes së Hallidej, një mesazh i para-regjistruar i lënë nga avatari i tij Anorak shpall një konkurs, duke i dhënë pronësinë e OAZI-t të parit që do të gjejë vezën e artë të Pashkëve që qëndron pas një porte të mbyllur e cila mund të hapet vetëm duke plotësuar tre sfida për të fituar çelësat e nevojshëm. Konkursi ka joshur disa "Gunters", ose gjuetarë vezësh, dhe ka zgjuar interesin e Nolan Sorrento, CEO i IOI (anglisht: Innovative Online Industries, shqip: Industritë Inovative në Internet), i cili kërkon të kontrollojë vetë OAZI-n duke futur reklama ndërhyrëse në internet. IOI dërgon një ushtri me shërbëtorë të detyruar dhe punonjës të quajtur "Siksers" për të kërkuar vezën.

Avatari i jetimit adoleshent Uejd Uats, Parzival, një Gunter i zjarrtë, merr pjesë në sfidën e parë, një garë e pamposhtur, së bashku me mikun e tij më të mirë Ejç, dhe Art3mis, një transmetuese femër në internet, avatarin e së cilës Parzival e pëlqen. Parzival riviziton rregullisht Ditarët e Hallidejt, një arkiv i simuluar i jetës dhe hobit e Hallidej-t, i drejtuar nga Kuratori. Uejd merr Çelësin e Bakrit nga Anorak pasi fiton garën duke ecur prapa, ndërsa Art3mis, Ejç dhe miqtë e tij Daito dhe Sho, të gjithë fitojnë garën më pas, duke u emëruar më vonë kolektivisht Lartë-5 në tabelën e rezultateve të OAZI-t.

Sorrento i kërkon mercenarit i-R0k të mësojë identitetin e vërtetë të Parzivalit, duke synuar t'i japë ryshfet për të fituar konkursin në emër të IOI. Uejd dhe Art3mis zbulojnë nga Ditaret se Hallidej dikur ishte në lidhje me gruan e Morrou, Karen "Kira" Undervud. Uejd dhe Art3mis vizitojnë klubin e natës Globi i Hutuar për të kërkuar të dhëna, ku Uejd zbulon identitetin e tij dhe i rrëfen dashurinë e tij Art3mis. Ata i mbijetojnë një bastisjeje të IOI në të cilën Art3mis braktis Uejd, duke shpjeguar se babai i saj vdiq në borxhe ndaj IOI. i-R0k, pasi ka përgjuar bisedën e tyre, i zbulon gjetjet e tij Sorrentos, i cili kontakton Uejd me një ofertë. Kur oferta e tij refuzohet, Sorrento përpiqet të asgjësojë Uejd duke bombarduar shtëpinë e tij, duke vrarë hallën e tij Liza dhe të dashurin e saj Rik, dhe shumë të tjerë. Lojtarja e cila është pas avatarit të Art3mis, Samanta Kuk, merr Uejd. Së bashku, ata kuptojnë se sfida e dytë lidhet me keqardhjen e Hallidej që nuk ka ndjekur një marrëdhënie me Kira. Së bashku me Ejç, Daito dhe Sho, Parzival dhe Art3mis kërkojnë rekreacionin e Hotel Overlook (Hotel Pamje). Art3mis i kërkon Kirës të kërcejë dhe fiton Çelësin e Nefritit. Vartësja e Sorrentos, F'Nale Zandor, sulmon strehën e Gunters, duke e çuar Samantën në një Qendër Besnikërie të IOI për të shlyer borxhin e babait të saj. Uejd arratiset me ndihmën e përdoruesve të tjerë të Lartë-5, Helen Harris (Ejç), Toshiro (Daito) dhe Zhou (Sho) në kamionin e Helenit. Samanta shpëton nga mbyllja në Qendër Besnikërisë pasi Ejç dhe Parzival hakojnë platformën OAZI të Sorrentos.

Sfida e tretë gjendet në Kalaja Anorak on Planetin Dum, ku lojtarët duhet të marrin me mend lojën e preferuar të Hallidej Atari 2600 për të fituar Çelësin e Kristalit. i-R0k vendos një fushë force rreth kështjellës duke përdorur Orbin e Osuvoksit, por Art3mis së shpejti e çaktivizon atë. Lartë-5 udhëheqin një ushtri lojtarësh të OAZI-t kundër forcave të IOI. Parzival vret avatarin e Samantës, duke e lejuar atë të largohet nga IOI me Lartë-5 duke e marrë atë afër. Parzival dhe Sorrento luftojnë në OAZI-n me Sorrenton duke shpërthyer bombën Katakliste, duke fshirë çdo avatar duke përfshirë edhe veten. Parzival mbijeton duke përdorur një monedhë shtesë jete që fitoi në një bast me Kuratorin. Ai luan Aventurë, duke fituar Çelësin e Kristalit duke gjetur vezën e Pashkëve të Uarren Robinet. Ai përdor tre çelësat për të hyrë në një dhomë thesari, ku Anorak i ofron atij një kontratë për të nënshkruar. Parzival e njeh atë si kur Morrou nënshkroi mbi aksionet e tij kur Hallidej e detyroi atë të largohej nga Lojërat Gregarious dhe refuzon ta nënshkruajë atë. Anorak shndërrohet në Hallidej, i cili shpreh keqardhjen e tij në jetë dhe i jep Parzivalit vezën e Pashkëve.

Shfaqet Ogden Morrou, duke treguar se ai është Kuratori. Uejd vendos të drejtojë OAZI-n me Lartë-5, duke e ftuar Morrou të qëndrojë si konsulent. Pasi Ejç i dërgon policisë një kopje të Sorentos duke rrëfyer bombën, ai dhe F'Nale arrestohen. Ndërsa Qendrat e Besnikërisë IOI mbyllen, Lartë-5 bëjnë zgjedhjen e diskutueshme për të mbyllur OAZI-n dy herë në javë që njerëzit të kalojnë më shumë kohë në botën reale, duke përfshirë Uejd dhe Samanta, të cilët fillojnë një lidhje.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tye Sheridan në rolin e uejd Uats/Parzival [10]
 • Olivia Cooke si Samanta Kuke/Art3mis [11]
 • Ben Mendelsohn në rolin e Nolan Sorrento/IOI-655321 [12]
 • Lena Waithe në rolin e Helen Harris/Ejç
 • TJ Miller si i-R0k [13]
 • Simon Pegg në rolin e Ogden Morrow/Kuratori [14]
 • Mark Rylance si James Halliday/Anorak i Gjithëdijshmi [15]
 • Philip Zhao në rolin e Zhou/Sho [16]
 • Fito Morisaki si Toshiro/Daito [17]
 • Hannah John-Kamen në rolin e F'Nale Zandor [18]
 • Susan Lynch si Liza
 • Ralph Ineson si Rik [19]
 • Perdita Weeks si Karen "Kira" Undervud [20]
 • Lulu Wilson, Letitia Wright dhe Mckenna Grace, shfaqen në film, me Wright si një rebel që mund të shihet në shtëpinë e sigurt të Samantës dhe Grejse dhe Wilson si studentë që përdorin OAZI. [21]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi dhe kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Steven Spielberg (komplet majtas) dhe Ernest Cline me kastin e Lojtari i Gatshëm Një në San Diego Comic-Con. Nga e treta e majta: Tye Sheridan, Olivia Cooke, TJ Miller dhe Ben Mendelsohn .

Warner Bros bleu të drejtat e filmit për producentët Dan Farah dhe Donald De Line në qershor 2010, një vit përpara se libri të botohej. [22] Ernest Cline ishte vendosur të shkruante skenarin për filmin, të cilin De Line dhe Farah do ta prodhonin. [23] Eric Eason rishkroi skenarin e Cline, [24] dhe Zak Penn u punësua për të rishkruar draftet e mëparshme nga Cline dhe Eason (të cilët u bënë të pakredituar për draftin përfundimtar), së bashku me Village Roadshow Pictures që vinte në bord. [25] Steven Spielberg nënshkroi për regjinë dhe producentin e filmit, të cilin Kristie Macosko Krieger gjithashtu e prodhoi, së bashku me De Line dhe Farah. [26] Cline dhe Penn bënë disa rishikime gjatë përshtatjes së romanit në film. Shumica e këtyre ndryshimeve ishin për të eliminuar skenat që nuk do të ishin interesante në një format vizual, si për shembull kur Wade arrin një rezultat të lartë në Pac-Man, ose reciton të gjitha vargjet nga filmi WarGames. [27] [28] Në vitin 2016, muzikanti amerikan Moby tha se ishte përpjekur ta bënte librin një film, por zbuloi se Spielberg e kishte marrë rolin para tij. [29]

Elle Fanning, Olivia Cooke dhe Lola Kirke ishin kryesueset për rolin e Art3mis; [30] me Cooke të shpallur se kishte marrë rolin deri në shtator 2015. [11] Në janar 2016, Ben Mendelsohn iu bashkua kastit. [12] Në shkurt 2016, Tye Sheridan u konfirmua të luante Uejd, pas një kërkimi të gjatë për rolin. [31] Simon Pegg iu shtua kastit në mars, [14] me Mark Rylance që u bashkua në prill. [15] Deri në qershor, TJ Miller, Hannah John-Kamen dhe Win Morisaki ishin përfshirë gjithashtu në film. [13] [17] [18] Në korrik, Philip Zhao iu bashkua kastit, [16] me Lena Waithe, Ralph Ineson, Mckenna Grace dhe Letitia Wright duke u shfaqur në film me kalimin e kohës përpara publikimit të filmit. [19] [21]

Në tetor 2019, regjisori i Doktor Gjumë, Mike Flanagan zbuloi se Jack Nicholson, i cili portretizoi Jack Torrance në Rrezatimi, iu afrua për t'u shfaqur në film, por e refuzoi ofertën për shkak të daljes në pension. [32]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi ishte planifikuar të fillonte në korrik 2016, [33] por më 1 korrik 2016, skenaristi Zak Penn konfirmoi se java e parë e xhirimeve kishte përfunduar tashmë, që do të thotë se xhirimet filluan më 24 qershor 2016. Në gusht dhe shtator 2016, xhirimet u zhvilluan në Birmingham, Angli, duke qëndruar në Kolumbus, Ohio. [34] Xhirimet në Birmingham përfshiheshin në Rruga Livery në zonën e Jewellery Quarter të qytetit, e cila u përdor për skena të shumta në film. U përdor gjithashtu parku i makinave Ludgate Hill në rrugën Lionel, në të cilin u ndërtuan pjesërisht shtëpitë e karvanëve dhe një shpërthim i planifikuar atje bëri që disa biznese dhe banorë vendas të thërrisnin shërbimet e urgjencës pasi nuk ishte dhënë asnjë njoftim paraprak nga ekipi i prodhimit. Vendndodhje të tjera në qytet përfshinin zonën e dikurshme industriale të Digbeth, dhe disa nga monumentet e qytetit u fshinë dhe u zëvendësuan me ndërtesa CGI për të krijuar një të ardhme distopike Ohio. [35] [36] Jashtë Birminghamit, xhirimet u zhvilluan gjithashtu në Warner Bros. Studios, Leavesden dhe në Solaris House, ish-selia e Sun Microsystems në Surrey. [34] [37] Fotografia kryesore u përfundua më 27 shtator 2016. [38]

Efektet vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industrial Light & Magic (ILM), Digital Domain dhe Territory Studio zhvilluan efektet vizuale, me disa punë para-vizualizimi të kryera nga The Third Floor. [39] [40] Për tre orë, tre ditë në javë, Spielberg u takua me ILM, e cila ishte përgjegjëse për segmentet e OAZI-t dhe prodhoi pjesën më të madhe të shkrepjeve të efekteve vizuale, me 900 gjithsej; Spielberg tha se "ky është filmi më i vështirë që kam bërë që nga Saving Private Ryan", pasi tre takime 3-orëshe në javë ishin të nevojshme për të diskutuar efektet vizuale. [38] Mbikëqyrësi i efekteve vizuale Roger Guyett deklaroi se ekipi i efekteve vizuale do të bashkëpunonte me Spielberg dhe shkrimtarët Cline dhe Penn: [41]

 

Ajo që bëmë në një moment ishte që të kishim një kartë për çdo personazh të vetëm që e konsideronim si personazh "hero" brenda filmit, dhe i vendosëm në një tabelë dhe Steven dhe të gjithë të tjerët shpenzuan orë të tëra duke i caktuar në skena. Ne do të thoshim, "Kjo është vendi ku ne duam kushdo që të jetë... Batman, Chun-Li, ose kushdo tjetër." Dhe pastaj kaluam të gjithë filmin duke e bërë këtë. Ndërsa skenat u zhvilluan, ne kuptuam se sa personazhe na duheshin.

Një pjesë e filmit zhvillohet në një hapësirë virtuale bazuar në Hotel Overlook (Hotel Pamja) në filmin Rrezatimi. Ky ishte kryesisht një rekreacion dixhital duke përdorur telecinën me cilësi të lartë të filmit origjinal, duke lejuar kënde të reja të kamerës dhe shkrepje që nuk shfaqeshin në origjinal. U përdorën gjithashtu disa pamje origjinale nga Rrezatimi, me modifikimet e ILM. Vetëm disa skena në këtë sekuencë përfshinin aktorë të vërtetë (siç është shfaqja e binjakëve Grady) dhe kërkonin riprodhim të grupeve fizike Rrezatimi. Sekuenca e Rrezatimi u përpunua pas me kokrra filmi dhe efekte të tjera të plakjes për t'i bërë pamjet e reja shumë të ngjashme me origjinalin. [42] Gjatë prodhimit të Lojtari i gatshëm një, ekipi i efekteve vizuale ndërtoi sekuencën e Hotel Overlook (Hotel Pamja) në sferën dixhitale. Projektet e Stanley Kubrick u përdorën për të rikrijuar hotelin në film. [43] ILM gjithashtu duhej të prodhonte versione dixhitale të referencave të shumta kulturore të filmit, duke përfshirë makinën e kohës DeLorean (nga filmat Kthehu në të Ardhmen ); Gjiganti i Hekurt ; Çaki ; dhe Mbreti Kong, i modeluar sipas versionit të filmit të vitit 1933. [44] Tyrannosaurus rex nga Jurassic Park u krijua nga modeli bazë që kishte krijuar ILM. [44] Domain dixhital lehtësoi vizualizimin paraprak (me Katin e Tretë), kapjen e lëvizjeve dhe setet virtuale, dhe gjithashtu krijoi 300 shkrepje me efekte vizuale për pjesët kryesisht me veprim të drejtpërdrejtë të filmit. Kompletet virtuale u mundësuan nga motorët e lojërave dhe u përdorën në përputhje me procesin e kapjes së lëvizjes, me mbikëqyrësin e paravizualizimit Scott Meadows duke shpjeguar se në kohë reale Spielberg "do të vendoste një kufje dhe do të vëzhgonte grupet dhe do të bënte rregullime". [39] [40]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 qershor 2016, John Williams fillimisht do të kompozonte partiturën e filmit. [45] Megjithatë, në korrik 2017, Williams u largua nga projekti në favor të shënimit të filmit të Spielberg-ut The Post dhe Alan Silvestri mori përsipër detyrat e shënimit për filmin. [46] Rezultati zyrtar u lëshua nga WaterTower Music si një grup me dy CD më 30 mars 2018, [47] me vinyl dhe kasetë të parashikuara. Me kërkesën e Spielberg, Silvestri i referohet muzikës së tij nga Kthehu në të Ardhmen brenda partiturës së filmit, si dhe citon muzikë të shkruar nga kompozitorë të tjerë duke përfshirë temën e Max Steiner nga Mbreti Kong, temën kryesore të Akira Ifukube nga Godzilla dhe partiturën nga Wendy Carlos dhe Rachel Elkind nga Rrezatimi. [48] [49]

Referencat kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Steven Spielberg hezitoi të përfshinte referenca për filmat e tij për filmin, por përfundimisht do të përfshinte referenca për Kthehu në të Ardhmen dhe Jurassic Park .

Lojtari i Gatshëm Një i bën homazh kulturës popullore nga periudha të ndryshme kohore, kryesisht nga vitet 1970 dhe 1980, por gjithashtu duke u shtrirë në vitet 1990, 2000 dhe 2010 ; recensentët kanë identifikuar mbi njëqind referenca për filmat, shfaqjet televizive, muzikën, lodrat, videolojërat, anime dhe komike të këtyre epokave. [50] [51] [52] Cline nuk kishte asnjë problem me këto elemente me të drejtë autori kur botoi librin, por ishte i vetëdijshëm se sigurimi i të gjitha të drejtave të nevojshme do të ishte një pengesë e madhe për një përshtatje filmi. Kjo detyrë përfundimisht u bë më e lehtë falë reputacionit të Spielberg në industrinë e filmit. [27] [53] [54] Në fund, Spielberg vlerësoi se ata arritën të merrnin rreth 80% të elementeve me të drejtë autori që dëshironin. [27] Produksioni nuk ishte në gjendje të siguronte të drejtat për Takime të Ngushta të Llojit të Tretë të Spielberg nga Columbia Pictures. [55]

Moduli Dungeons & Dragons Tomb of Horrors shfaqet në një episod të rëndësishëm të librit, "Sfida e çelësit të bakrit", por kjo referencë u përjashtua nga filmi, ku sfida paraqet një garë të madhe makinash në Nju Jork. Megjithatë, filmi i referohet modulit: vepra artistike e demonit të varrit të tmerreve shfaqet në pjesën e pasme të furgonit të Aech. [56]

Në mënyrë të ngjashme Blade Runner, i cili ishte pjesë përbërëse e komplotit të librit, u la në sirtar pasi Blade Runner 2049 ishte në prodhim në të njëjtën kohë me Ready Player One dhe producentët në Alcon Entertainment kishin frikë se filmi i Spielberg mund të dëmtonte perspektivat komerciale të filmit të tyre; si zëvendësim, ekipi krijues i bëri lojtarët të luanin nëpër ngjarjet e Rrezatmi, të cilat Spielberg ishte në gjendje të siguronte të drejtat për të si një homazh për mikun e tij Stanley Kubrick. [27] Penn dhe Cline gjithashtu menduan se filmi mund të ishte mundësia për të zëvendësuar një sekuencë kaq të gjatë me një më të rëndë. Pasi vendosën të përdornin Rrezatimi, fillimisht kishin dyshime nëse Spielberg do ta pranonte ndryshimin, por Spielberg e bëri atë. [57] Ndërsa vepra origjinale e Cline përdorte shumë karakterin e Ultraman, të drejtat mbi personazhin ishin ende nën mosmarrëveshje ligjore, duke kërkuar që ata të zëvendësonin Ultraman me robotin titullar nga The Iron Giant dhe RX-78-2 Gundam . [58] Spielberg e kuptoi se filmat e tij të kaluar ishin një pjesë e rëndësishme e kulturës popullore të viteve 1980 të cituar në libër dhe për të mos u akuzuar për "kotësi", ai vendosi të hiqte shumë nga referencat për punën e tij. [59] Cline deklaroi se ai besonte se Spielberg donte të shmangte vetë-referencat për filmat që ai drejtonte, për shkak të kritikave që mori për filmin e tij 1941, i cili kundërshtoi veprat e tij të mëparshme Jaws dhe Duel . Cline tha se duhej të bindte Spielberg që të përfshinte disa elementë ikonë, të tillë si makina e kohës DeLorean nga Kthehu në të Ardhmen, të cilën Spielberg e pranoi pasi filmi ishte ai që ai e prodhoi në vend që të drejtonte. [60] Spielberg lejoi gjithashtu përfshirjen e Tyrannosaurus rex nga Jurassic Park. [44] Cline gjithashtu i kërkoi ILM të përfshijë një referencë për Heroin e Veprimit të Fundit, një nga skenarët e parë të Penn, pa dijeninë e Penn; një film në segmentin e garave të Manhatanit mban emrin "Jack Slater", personazhi i Arnold Schwarzenegger që luajti në atë film. [61]

Premiera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatrale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari i Gatshëm Një fillimisht ishte planifikuar të dilte më 15 dhjetor 2017. [62] Megjithatë, më 9 shkurt 2016, filmi u shty për në 30 mars 2018, për të shmangur konkurrencën me Lufta e Yjeve: Jedi i Fundit. [63] Në janar 2018, u njoftua se data e publikimit të filmit ishte zhvendosur një ditë më lart në 29 mars 2018. [64] Filmi pati premierën botërore në Teatrin Paramount në Austin, Teksas më 11 mars 2018 (si pjesë e Festivalit të Filmit South by Southwest ). Warner Bros e shpërndau filmin në mbarë botën, me Village Roadshow Pictures që shpërndahej në disa territore jashtë shtetit. [65] Përafërsisht në të njëjtën kohë kur filmi u publikua, platforma e lojërave online me shumë lojtarë Roblox zhvilloi një ngjarje të bazuar në të. Fituesi i eventit ishte përdoruesi r0cu. [66]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lojtari i Gatshëm Një u lëshua në kopje dixhitale më 3 korrik 2018 dhe në 4K UHD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray dhe DVD më 24 korrik 2018. [67] Filmi debutoi në krye të tabelës NPD VideoScan First Alert, një gjurmues i shitjeve të kombinuara vendase të njësive Blu-Ray dhe DVD, për javën që përfundon më 27 korrik 2018. [68] Ajo ruajti vendin nr. 1 në tabelë për javën që përfundon më 4 gusht 2018. [69]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fitoi 137.7 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe 454.5 milionë dollarë në territore të tjera, për një total prej 592.2 milionë dollarësh në mbarë botën. Deadline Hollywood vlerësoi se filmi duhej të fitonte të paktën 440 milionë dollarë në mënyrë që të dilte në rregull . [70]

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Lojtari i Gatshëm Një parashikohej të fitonte 40–50 milionë dollarë nga 4,100 kinema gjatë katër ditëve të para. Ai fitoi 12.1 milionë dollarë në ditën e parë, duke përfshirë 3.75 milionë dollarë nga pamjet paraprake të së mërkurës mbrëma. Ai përfundoi duke fituar 41.8 milionë dollarë në fundjavën e hapjes (për një total katërditor prej 53.7 milionë dollarë). [71] Filmi fitoi 24.6 milionë dollarë në fundjavën e dytë, duke përfunduar i dyti pas filmit të sapoardhur A Quiet Place dhe 11.5 milionë dollarë në fundjavën e tretë, duke përfunduar në vendin e katërt. [72] [73]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 72% me një rezultat mesatar prej 6.8/10, bazuar në 444 komente. Konsensusi kritik i faqes thotë: "Lojtari i Gatshëm Një është një udhëtim emocionues i ëmbël nostalgjik që përmbledh mjeshtërisht pikat e forta të Spielberg ndërsa shton një tjetër aventurë tërheqëse në filmografinë e tij." Në Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 64 nga 100, bazuar në 56 kritikë, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme". Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "A−" në një shkallë A+ në F, dhe ata në PostTrak i dhanë filmit një rezultat të përgjithshëm pozitiv 82% dhe një "rekomandim të caktuar" 65%. [70]

Në një përmbledhje për RogerEbert.com, Brian Tallerico shkroi se natyra "mbushëse" e filmit dhe veprimi i pandërprerë ka të ngjarë të emocionojnë fansat e kulturës pop; ndërkohë që ai vuri re dobësitë narrative, si mungesa e thellësisë midis personazheve mbështetës, ai mendoi se ato në fund të fundit nuk e pengojnë filmin të punojë "në nivelin e mjeshtërisë teknike, blockbuster që Spielberg ndihmoi në përcaktimin". [74] Duke shkruar për Variety, Owen Gleiberman e quajti filmin një "shpërthim gërryes të ëmbëlsirave të pop-kulturës" dhe e gjeti sekuencën e bazuar në The Shining si "të parezistueshme". Megjithatë, ai kritikoi ndarjen e fantazisë nga realiteti nga Spielberg dhe tha se filmi ka "më shumë aktivitet sesa ka shtresa". [75] Eric Kohn i IndieWire e karakterizoi filmin si "një spektakël fantastiko-shkencor mahnitës dhe një udhëtim nostalgjik të pamëshirshëm menjëherë" dhe vlerësoi sekuencën e bazuar në Rrezatimi dhe skenarin e Penn, veçanërisht në lidhje me karakterin e Mendelsohn. Megjithatë, ai vuri në dukje se filmi "zvarrit një bandë në të tretën e tij të fundit". [76] Alissa Wilkinson, duke shkruar për Vox, vlerësoi cilësinë dhe sasinë e ndërtimit të botës . Ajo komentoi gjithashtu se sa distopike është e ardhmja e portretizuar, ku personazhet kryesore luftojnë për të shpëtuar OAZI dhe arratisjen nga realiteti që ai përfaqëson, me ndoshta më pak shqetësim për problemet e botës reale. [77] Kritiku i filmit dhe televizionit Matt Zoller Seitz lavdëroi Lojtari i Gatshëm Një dhe vuri në dukje rrymën e fshehtë të trishtimit të pranishëm në film, duke deklaruar se "Unë nuk mendoj se Spielberg merr mjaftueshëm kredi për të bërë filma të trishtuar që shumica e njerëzve i interpretojnë si të lumtur dhe filma kompleksë që janë hidhet menjëherë si i thjeshtë ose i hutuar”. Seitz arriti në përfundimin se filmi "është një rrëmujë, por është një rrëmujë dhe komplekse. . " Në mars 2019, një vit pas publikimit të filmit, Seitz përcaktoi se me imazhet e Lojtari i Gatshëm Një që komentonin kapitalizmin dhe kulturën popullore, filmi ishte fantazia e dytë më "interesante [dhe] thelbësore" me buxhet të madh në 2018 pas Black Panther, duke pranuar se "Unë ende mendoj për [Lojtarin e gatshëm Një] shumë, veçanërisht në lidhje me botën rreth meje."

Monica Castillo ishte më kritike ndaj filmit në rishikimin e saj për The Guardian dhe tërhoqi vëmendjen për mungesën e harqeve të personazheve, mungesën e rezolucionit për vrimat e komplotit në roman dhe fryrjen e skenave në film sipas gjërave të vogla. [78] Alonso Duralde, duke shkruar për TheWrap, gjeti mungesën e përdorimit të referencave të kulturës pop dhe e gjeti përvojën e tij të shikimit të filmit si "të ndihej i bombarduar me imazhe, i mërzitur nga mungesa e një historie interesante dhe i irrituar me të kaluarën time kulturore. Unë kurrë nuk kam qenë një lojtar i video-lojërave, por deri në fund, isha gati për 'Leeroy Jenkins!' duke dalur nga teatri” [79]

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshkrimi i filmit i një bote virtuale të dominuar nga kultura pop ka bërë krahasime me investimet e Metës në metaverse në vitet 2020. [80]

Kur kufjet e realitetit të përzier Apple Vision Pro u zbuluan në vitin 2023, shumë komentues e krahasuan dizajnin e saj me kufjet që shihen në film. [81] Një video promovuese e prodhuar nga Apple që shoqëroi njoftimin gjithashtu pasqyron një pamje në film që përshkruan Uejd Uats duke përdorur kufjet e tij për të hyrë në OAZI. [82]

Vazhdimi i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur u pyet për një vazhdim të filmit, Cline deklaroi: "Mendoj se ka një shans të mirë që, nëse ky funksionon mirë, Warner Bros. do të dëshirojë të bëjë një vazhdim. Nuk e di nëse Steven [Spielberg] do të donte të zhytej përsëri, sepse ai do ta dinte se çfarë po futet. Ai tha se është filmi i tretë më i vështirë që ai ka bërë, nga dhjetëra e dhjetëra filma " [83] [84] Bashkë-yll Olivia Cooke, dhe me sa duket pjesa tjetër e kastit, është "kontraktuar për vazhdime". [85] Cline shkroi një vazhdim të librit, të titulluar Lojtari i Gatshëm Dy, i cili u publikua më 24 nëntor 2020, duke deklaruar në mirënjohjet se ai ishte konsultuar me Spielberg për draftin përfundimtar të librit dhe ku të bënte një përshtatje. [86] Më 22 dhjetor 2020, Cline njoftoi se një vazhdim ishte në fazat e hershme të zhvillimit. [87]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f "Film Releases". Variety Insight. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 31 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Ready Player One (12A)". British Board of Film Classification. 19 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2018. Marrë më 23 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ready Player One (2018)". British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2018. Marrë më 2 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Rubin, Rebecca; Setoodeh, Ramin (12 mars 2018). "Steven Spielberg on Why 'Ready Player One's' SXSW Debut Gave Him an 'Anxiety Attack'". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2018. Marrë më 13 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ McClintock, Pamela (28 mars 2018). "Box-Office Preview: Steven Spielberg's 'Ready Player One' Eyes $45M-$50M Bow". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2018. Marrë më 28 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ D'Alessandro, Anthony; Tartaglione, Nancy (27 mars 2018). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' To Get Its Game On With $140M+ Global Start". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2018. Marrë më 27 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 8. ^ Jagneaux, David (13 mars 2018). "Ready Player One Movie Review Roundup: Another Spielberg Classic?". UploadVR. Marrë më 26 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Casey, Henry T. (14 mars 2018). "Ready Player One Review Roundup: Pretty, Flawed". Tom’s Guide. Marrë më 26 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ https://www.youtube.com/@M.parzival. {{cite news}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Kit, Borys (11 shtator 2015). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Finds Female Lead in Olivia Cooke (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Kit, Borys (6 janar 2016). "Ben Mendelsohn Eyed for Villain Role in Steven Spielberg's 'Ready Player One' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2016. Marrë më 7 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Kit, Borys (1 qershor 2016). "'Silicon Valley' Star T.J. Miller Joins Steven Spielberg's 'Ready Player One' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2016. Marrë më 7 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Kit, Borys (17 mars 2016). "Simon Pegg in Talks to Join Steven Spielberg's 'Ready Player One' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 19 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b McNary, Dave (13 prill 2016). "Mark Rylance Joins Steven Spielberg's 'Ready Player One'". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2016. Marrë më 9 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Busch, Anita (29 korrik 2016). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Casts Young Newcomer Philip Zhao". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2016. Marrë më 30 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Variety Staff (5 qershor 2016). "Japan's Win Morisaki Joins Steven Spielberg's 'Ready Player One'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2018. Marrë më 23 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b Fullerton, Huw (29 mars 2018). "The 11 biggest differences between Ready Player One and the original novel". Radio Times. Immediate Media Company. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2018. Marrë më 20 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Squires, John (22 korrik 2017). "Freddy Krueger Appears in Epic 'Ready Player One' Trailer! #SDCC". Bloody Disgusting. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2017. Marrë më 23 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Evangelista, Chris (2 prill 2018). "'Ready Player One' Spoiler Review: This is Steven Spielberg's Worst Movie". /Film. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2018. Marrë më 29 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b Bonomolo, Cameron (1 shkurt 2018). "New Look At 'X-Men' Star Tye Sheridan in 'Ready Player One'". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2018. Marrë më 16 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Mike Fleming Jr (18 qershor 2010). "Warner Bros Wins 'Ready Player One' Book Auction For Farah & De Line To Produce". Deadline. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Fleming, Mike Jr. (18 qershor 2010). "Warner Bros and De Line Pictures Win Book Auction For 'Ready Player One'". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 30 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Sneider, Jeff (13 janar 2012). "Eason to rewrite 'Player' script". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2015. Marrë më 30 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Sneider, Jeff; Shaw, Lucas (23 qershor 2014). "'X-Men' Scribe Zak Penn to Rewrite 'Ready Player One' for Warner Bros. (Exclusive)". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 30 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Kit, Borys (25 mars 2015). "Steven Spielberg to Direct Sci-Fi Novel 'Ready Player One' for Warner Bros". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2015. Marrë më 31 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ a b c d Rottenberg, Josh (1 prill 2018). "How the team behind 'Ready Player One' wrangled a bonanza of pop culture references into a single film". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2018. Marrë më 2 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Kit, Borys (11 shtator 2015). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Finds Female Lead in Olivia Cooke (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2015. Marrë më 13 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Day, Laurence (27 tetor 2016). "In Conversation with Moby". The Line of Best Fit. Marrë më 6 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Sneider, Jeff (1 shtator 2015). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Shortlist Includes Elle Fanning, Olivia Cooke, Lola Kirke (Exclusive)". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2015. Marrë më 2 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Chitwood, Adam (24 shkurt 2016). "Tye Sheridan Lands Lead in Steven Spielberg's 'Ready Player One'". Collider. Complex Media. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2017. Marrë më 23 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ White, Nicholas (30 tetor 2019). "How 'Doctor Sleep' Filmmakers Pulled Off That 'Shining' Cameo". Variety. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Busch, Anita (24 qershor 2016). "Hannah John-Kamen Lands Role In Steven Spielberg's 'Ready Player One'". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2016. Marrë më 25 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ a b "Ready Player One". Movie-Locations.com. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2020. Marrë më 27 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Evry, Max (16 gusht 2016). "Ready Player One Set Photos Show a Grungy Dystopia". ComingSoon.net. CraveOnline Media. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2016. Marrë më 17 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Young, Graham; Beardsworth, Luke; Bains, Sanjeeta (6 shtator 2016). "Recap: Spielberg films Ready Player One in JQ - another set location revealed plus car chase filmed". Birmingham Mail. Midland Newspapers. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2016. Marrë më 6 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Spry, Jeff. "Ready Player Two Movie is in "Early Stages," Ernest Cline Reveals". Inverse.com. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2020. Marrë më 22 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b Thompson, Anne (7 nëntor 2017). "Steven Spielberg Has Finally Finished 'The Post'". IndieWire. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2017. Marrë më 23 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ a b Parisi, Paula (21 shkurt 2019). "'Ready Player One' Juxtaposes Real, Virtual Via VFX From Three Shops". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2019. Marrë më 15 maj 2020.
 40. ^ a b "How 'Ready Player One' Combined Virtual Production And Motion Capture Tools To Create Digital Characters". Cartoon Brew (në anglishte amerikane). 18 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2019. Marrë më 15 maj 2020.
 41. ^ Marshall, Rick (20 shkurt 2019). "To drive its giant virtual world, Ready Player One needed a custom A.I. engine". Digital Trends. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2019. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Lussier, Germain (11 prill 2018). "Here's How Steven Spielberg and ILM Recreated That Movie for Ready Player One". io9. Univision Interactive Media. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2018. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Giardina, Carolyn (11 shkurt 2019). "How 'Ready Player One' VFX Supervisor Re-Created Stanley Kubrick's 'The Shining'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 15 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ a b c Murphy, Mekado (27 prill 2018). "How They Made the Movie References Pop in 'Ready Player One'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2018. Marrë më 25 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Burlingame, Jon (9 qershor 2016). "AFI Honoree John Williams Looks Back on Six Decades of Iconic Themes". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2016. Marrë më 9 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Burlingame, Jon (7 korrik 2017). "John Williams and Alan Silvestri to Score Steven Spielberg's Next Films (EXCLUSIVE)". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2017. Marrë më 8 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Ready Player One - Original Motion Picture Soundtrack". WaterTower Music. 30 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2018. Marrë më 20 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Burton, Byron (2 prill 2018). "'Ready Player One' Composer Alan Silvestri on Its Touching Final Moments". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2018. Marrë më 5 prill 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Broxton, Jonathan (3 prill 2018). "READY PLAYER ONE – Alan Silvestri: Review". MovieMusicUK.com. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2021. Marrë më 28 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Crow, David; Cecchini, Mike (1 prill 2018). "Ready Player One: Complete Easter Egg and Reference Guide". Den of Geek. Dennis Publishing. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Dyce, Andrew (29 mars 2018). "Ready Player One: The COMPLETE Easter Egg Guide". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Gallagher, Simon (29 mars 2018). "Ready Player One: 135 Easter Eggs & References Explained". What Culture. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Barnes, Brooks (21 mars 2018). "Can Steven Spielberg Remember How to Have Fun?". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2018. Marrë më 21 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Hugh, William (19 mars 2018). "Well, nevermind, then: Of course there's going to be Star Wars shit in Ready Player One". The A.V. Club. The Onion. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2018. Marrë më 19 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ Burke, Carolyn (15 mars 2018). "Ready Player One Won't Reference Disney's Star Wars Movies [Updated]". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Cotter, Padraig (29 maj 2020). "Ready Player One's Tomb Of Horrors Explained (& Why It's Not In The Movie)". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2020. Marrë më 21 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Couch, Aaron (29 mars 2018). "Ready Player One Screenwriter Zak Penn Looks Back at His Hits (and Famous Early Miss)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 5 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Lussier, Germain (15 mars 2018). "Steven Spielberg Tried to Get Star Wars Into Ready Player One, But Couldn't". io9. Univision Interactive Media. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Couch, Aaron (22 korrik 2017). "Steven Spielberg Brings Ambitious 'Ready Player One' Footage to Comic-Con". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2017. Marrë më 25 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Long, Christian (27 shkurt 2018). "Ernest Cline on 'Ready Player Two' and the Scene Spielberg Fought For". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ Lussier, Germain (22 mars 2018). "Last Action Hero and Ready Player One Screenwriter Shocked to Find Last Action Hero Reference in Ready Player One". io9. Univision Interactive Media. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2018. Marrë më 23 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Fleming, Mike Jr. (6 gusht 2015). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Slotted For December 2017". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2015. Marrë më 7 gusht 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Chitwood, Adam (9 shkurt 2016). "Steven Spielberg's 'Ready Player One' Flees 'Star Wars', Sets New 2018 Release Date". Collider. Complex Media. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2017. Marrë më 10 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ D'Alessandro, Anthony (25 janar 2018). "'Ready Player One' Opening A Day Earlier Over Easter Weekend". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2018. Marrë më 25 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Warner Bros. Pictures (7 korrik 2017). "Warner Bros. Pictures Gets Ready to Run the Gamut at Comic-Con International: San Diego". Business Wire. Berkshire Hathaway. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2017. Marrë më 9 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Bernstein, Bobby (4 prill 2018). "r0cu Earns Golden Dominus in Roblox Ready Player One Event". Heavy. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2018. Marrë më 10 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Gallichio, Christian (22 maj 2018). "Ready Player One Blu-ray Release Details". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2018. Marrë më 14 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "'Ready Player One' Takes the High Score in Disc Sales". Mediaplaynews.com. 2 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2018. Marrë më 5 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "'Ready Player One' Still No. 1 in the Disc Sales Game". Mediaplaynews.com. 9 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2018. Marrë më 5 nëntor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ a b D'Alessandro, Anthony (1 prill 2018). "How Warner Bros. Sold 'Ready Player One' On The Spielberg Spirit & Beat Tracking With $53M+ 4-Day – Sunday Postmortem". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Box office Top 20: 'Ready Player One' launches with $53.7M". ABC News. American Broadcasting Company. Associated Press. 2 prill 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2018. Marrë më 3 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ D'Alessandro, Anthony (8 prill 2018). "'A Quiet Place' Screams To $50M+ Opening; 'Blockers' Breaks Through To $21M+ – Early Sunday Update". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2018. Marrë më 8 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ D'Alessandro, Anthony (15 prill 2018). "The Rock Rebounds: 'Rampage' Shushes 'A Quiet Place' With $34M+ No. 1 Opening". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2019. Marrë më 15 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ Tallerico, Brian (12 mars 2018). "SXSW Film Festival 2018: "Ready Player One"". RogerEbert.com. Ebert Digital. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2018. Marrë më 12 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Gleiberman, Owen (12 mars 2018). "SXSW Film Review: 'Ready Player One'". Variety. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2018. Marrë më 12 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Kohn, Eric (12 mars 2018). "'Ready Player One' Review: Steven Spielberg Delivers Astonishing Sci-Fi Spectacle and Relentless Nostalgia — SXSW 2018". IndieWire. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2018. Marrë më 12 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Wilkinson, Alissa (29 mars 2018). "Ready Player One is a fun romp that's even more dystopian than it realizes". Vox. Vox Media. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2018. Marrë më 30 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Castillo, Monica (12 mars 2018). "Ready Player One review – Spielberg's shiny VR caper isn't worth playing". The Guardian. Guardian News and Media. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2018. Marrë më 12 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ Duralde, Alonso (27 mars 2018). "'Ready Player One' Film Review: Spielberg's Weaponized Nostalgia Is an Exercise in Overkill". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2020. Marrë më 22 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Hector, Hamish. "Meta's metaverse plans show us the bad ending of Ready Player One". TechRadar. Marrë më 6 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Clarke, Mary. "Apple announced its Vision Pro headset, and the internet had so many Ready Player One jokes". USA Today. USA Today. Marrë më 6 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ Simons, Roxy. "Ready Player One fans call out similarities in Apple's virtual reality announcement". Yahoo News. Marrë më 7 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Radish, Christina (29 mars 2018). "Ernest Cline on 'Ready Player One', Working with Spielberg, and Hopes for a Sequel". Collider (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2018. Marrë më 8 korrik 2020.
 84. ^ "There Could Actually Be A Ready Player Two". ScreenRant (në anglishte amerikane). 30 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2018. Marrë më 8 korrik 2020.
 85. ^ "Ready Player One Star Is Signed On For Sequels". ScreenRant (në anglishte amerikane). 23 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2018. Marrë më 8 korrik 2020.
 86. ^ Evans, Greg (8 korrik 2020). "'Ready Player Two' Sequel Novel Set For November Publication Date". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2020. Marrë më 17 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ Houghton, Rianne (22 dhjetor 2020). "Ready Player Two movie is in the works despite brutal reviews". Digital Spy. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 23 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)