Sezoni 1961 në Formula Një

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
110px-F1 logo svg.png

Formula 11961
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 8
Piloti kampion Phil Hill
Ekipi kampion Ferrari
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1961 ishte kampionati i 12të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 14 maj dhe mbaroi më 8 tetor, 1961 ku fitues doli për herë të parë një amerikan, Phil Hill pas 2 fitoresh dhe gjithsej 6 podiumesh nga 8 garat e zhvilluara.

Garat sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1 Flag of Monaco.svg F1 Monako - 1961 14 maj Monaco Stirling Moss Lotus-Climax
2 Flag of the Netherlands.svg F1 Holanda - 1961 22 maj Zandvoort Wolfgang von Trips Ferrari
3 Flag of Belgium.svg F1 Belgjika - 1961 18 qershor Spa-Francorchamps Phil Hill Ferrari
4 Flag of France.svg F1 Franca - 1961 2 korrik Reims Giancarlo Baghetti Ferrari
5 Flag of England.svg F1 Anglia - 1961 15 korrik Aintree Wolfgang von Trips Ferrari
6 Flag of Germany.svg F1 Gjermania - 1961 6 gusht Nürburgring Stirling Moss Lotus-Climax
7 Flag of Italy.svg F1 Italia - 1961 10 shtator Monza Phil Hill Ferrari
8 Flag of the United States.svg F1 SHBA - 1961 8 tetor Watkins Glen Innes Ireland Lotus-Climax

Konstruktorët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi Ekipi Pikë
1 Ferrari 40
2 Lotus-Climax 32
3 Porsche 22
4 Cooper-Climax 18
5 BRM-Climax 7
6 Ferguson-Climax 0
7 Lotus-Maserati 0
8 Emeryson-Maserati 0
9 De Tomaso-Osca 0
10 De Tomaso-Alfa Romeo 0
11 Cooper-Maserati 0
12 Gilby-Climax 0
13 JBW-Climax 0

Pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Piloti Nr. Vendi Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Phil Hill 2 Flag of the United States.svg SHBA 38 2 6 5
2 Wolfgang von Trips 4 Flag of Germany.svg Gjermania 33 2 4 1
3 Dan Gurney 12 Flag of the United States.svg SHBA 21 3
4 Stirling Moss 7 Flag of England.svg Anglia 21 2 2 1
5 Richie Ginther 6 Flag of the United States.svg SHBA 16 3
6 Innes Ireland 15 Flag of England.svg Anglia 12 1 1
7 Jim Clark 14 Flag of England.svg Anglia 11 2
8 Bruce McLaren 2 Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re 11 1
9 Giancarlo Baghetti 32 Flag of Italy.svg Italia 9 1 1
10 Tony Brooks 5 Flag of England.svg Anglia 6 1
11 Jack Brabham 1 Flag of Australia.svg Australia 4 1
12 John Surtees 42 Flag of England.svg Anglia 4
13 Jo Bonnier 11 Flag of Sweden.svg Suedia 3
14 Olivier Gendebien 21 Flag of Belgium.svg} Belgjika 3
15 Jackie Lewis 60 Flag of England.svg Anglia 3
16 Graham Hill 4 Flag of England.svg Anglia 3
17 Roy Salvadori 19 Flag of England.svg Anglia 2
18 Peter Ryan 16 Flag of Canada.svg Kanada
19 Ricardo Rodriguez 8 Flag of Mexico.svg Meksiko
20 Renato Pirocchi 58 Flag of Italy.svg Italia
21 Roberto Bussinello 54 Flag of Italy.svg Italia
22 Roberto Lippi 52 Flag of Italy.svg Italia
23 Roger Penske 6 Flag of the United States.svg SHBA
24 Tim Parnell 16 Flag of England.svg Anglia
25 Tony Marsh 37 Flag of England.svg Anglia
26 Trevor Taylor 16 Flag of England.svg Anglia
27 Walt Hansgen 60 Flag of the United States.svg SHBA
28 Willy Mairesse 6 Flag of Belgium.svg} Belgjika
29 Wolfgang Seidel 56 Flag of Germany.svg Gjermania
30 Masten Gregory 22 Flag of the United States.svg SHBA
31 Tony Maggs 33 Flag of South Africa.svg Afrika Jugore
32 Brian Naylor 14 Flag of England.svg Anglia
33 Nino Vaccarella 50 Flag of Italy.svg Italia
34 Michael May 46 Flag of Switzerland.svg Zvicra
35 Bernard Collomb 38 Flag of France.svg Franca
36 Carel Godin de Beaufort 74 Flag of the Netherlands.svg Holanda
37 Cliff Allison 32 Flag of England.svg Anglia
38 Gaetano Starrabba 72 Flag of Italy.svg Italia
39 Gerry Ashmore 18 Flag of England.svg Anglia
40 Giorgio Scarlatti 34 Flag of Italy.svg Italia
41 Hans Herrmann 11 Flag of Germany.svg Gjermania
42 Lorenzo Bandini 62 Flag of Italy.svg Italia
43 Andre Pilette 34 Flag of Belgium.svg} Belgjika
44 Hap Sharp 3 Flag of the United States.svg SHBA
45 Maurice Trintignant 48 Flag of France.svg Franca
46 Lloyd Ruby 26 Flag of the United States.svg SHBA
47 Keith Greene 54 Flag of England.svg Anglia
48 Jim Hall 17 Flag of the United States.svg SHBA
49 Jack Fairman 30 Flag of England.svg Anglia
50 Ian Burgess 30 Flag of England.svg Anglia
51 Henry Taylor 20 Flag of the United States.svg SHBA
52 Lucien Bianchi 32 Flag of Belgium.svg} Belgjika

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]