Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Korigjimi i artikujve

Keni vemendjen se gjate korigjimit te kryeartikujve. Mos i korigjoni drejteperdrejte por me ndimen e zgjedhjes "ZHVENDOSE".

Ketu behet fjale per titullin ose emrin e artikullit. Dori | Diskutim 2005 Mars 23 04:50 (UTC)
me teper per korrigjimin e artikujve ketu --Hipi Zhdripi 2005 Prill 5 04:44 (UTC)

Emertimi i artikujve

Ne cilen trajte duhet te emertohen artikujt (te shquare apo te pashquare)?

Ne trajten e shquar eshte me mire. Por duhet krijuar edhe nje faqe percjellese ne trajten e pashquar. Dori | Diskutim 2005 Janar 30 16:40 (UTC)

Gjithashtu nje zjedhje tjeter qe duhet te bejme: do perdorim numrin shumes apo numrin njejes per artikujt (kuptohet qe do kete faqe percjellese per tere kombinimet e tjera)? P.Sh. sporti apo sportet? Une them numrin njejes. Dori | Diskutim 2005 Mars 23 02:10 (UTC)

skenderbeu luftetar
  • Bulleted list item
  1. Numbered list itemKutia kerko ne te majte te ekranit

Ckemi njerez, pak kohe kam qe e kam zbuluar kete projekt dhe po mundohem te kontribuoj sa me shume. Pashe rastesisht nje problem qe eshte i vogel po qe ekziston :)! Ne te majte te ekranit, kutia e kerkimit nuk eshte e plote. Borderi i poshtem mungon, nqs dikush ja ka idene si rregullohet apo kujt i drejtohet le ta beje... Shkrim ose perkthim :D te mbare! Joni

Ndryshimi i emrit Kuvend :D:D

Si mendoni sikur emrin Kuvend ta ndryshojme ne Kafe. Fundja e fundit ne shqiptaret zakonisht nuk bashkohemi me neper kuvende po neper kafe :D!

E vertete, por ketu mblidhemi te kuvendojme jo te pijme kafe :) Problemi i vetem eshte ndryshimi i lidhjeve (te prendshme dhe te nder-wiki), por s'eshte ndonje gje e madhe se vihet faqe percjellese. Dori | Diskutim 2005 Mars 20 01:51 (UTC)
Ok, ok e vertete eshte dhe nqs ka ndonje veshtiresi ne realizimin e gjese ska problem, thjeshte po mendoja ndonje fjale me "te kohes" sepse behet me terheqese dhe thith njerez. Gjithashtu cmendon sikur te hostoja nje forum te wikipedias shqiptare duke qene se besoj se shume njerez e kane shume me te thjeshte te bejne pyetje dhe te marrin pergjigjet e para ne nje format qe e kane pare dhe me pare.
Forumi eshte me mire te jete ketu ne wiki ose ne nje mailing list (qe do na duhet ta hapim tek http://mail.wikimedia.org por s'ma ha mendja te na duhet tani per tani se s'ka shume shqiptare qe merren me wikipedian). Per live chat perdoret IRC (#sq.wikipedia ne irc.freenode.net). Dori | Diskutim 2005 Mars 20 03:25 (UTC)
Kuvend ehte mire, dhe vendi eshte i mire. Ketu munde te lexojne edhe te rinjet per gjerat e vjetra.
Fjala Kafiq, asesi nuk mund ta zevendesoje fjalen shumedomethenese Kuvend.-- "" 15 Shkurt 2010 21:33 (CET)

Kopjimet nga gjuha angleze

Edhe une jam per te kopjuare, ama vetem ate qe eshte e nevojshme (skeletin) e nje artikulli e jo te tere permbajtjen. Me duket se me mire te kopjohet vetem struktura e artikujve nga gjuha angleze dhe fillimi i saj, ndera puna tjeter le te mbetet ne duart e lexuesve. Ne baze te zvillimit te teknologjise se shpejti do te jete e mundshme perkthimet te behen nga ndonje program c´ka d.m.th mos te mundohemi kote te perkthejme por te japim ne kontributin tone ashtu qe edhe gjuha shqipe te kete kuptim shqip e jo anglishte per ndryshe shkrimet do te kuptohen vetem nga shqiptaret qe e kuptojne mentaltetin e vendeve ku flitet anglishtja. Nuk e di qe sa kohe jeni larguar nga atedheu por koha e bene te veten dhe divergjencat po shihen.

Dhe se fundi nese shkohet keshtu secili te kopjoje nga gjuha te cilen e perdore aty ku jetone ateher s´do te jete kjo ne gjuhen shqipe por boterore. --Dan 2005 Mars 21 05:55 (UTC)

Per udhezimet dhe fletat qe kane te bejne me Wikipedia-ne e kuptoj por jo per artikuj, per te cilet mendoje se duhet te mirret vetem ajo qe i takone pamjese.

S'ma ha mendja qe do te kete softuer te tille per nje kohe te gjate. Por jam dakord qe perkthimet s'dalin mire. Une kam kohe qe jetoj ne Amerike dhe edhe e kam harruar ca shqipen prandaj s'kam perkthyer shume artikuj. Pamjen e perktheva se s'po e bente njeri tjeter. Dori | Diskutim 2005 Mars 21 06:26 (UTC)
Gjate bisedave me disa vendas qe gjeden ne vendelindje e kam vrejture se menyra e casjes ne shume gjera ndryshone nga ata qe jetojne jashte vendit. Ata na kuptojne mirpo, prap se prap duhet qe te mundohemi qe tekstet e shkruara ketu t´i pershtaten teksteve qe mesojne ata ne shkolla, ashtu qe te jene te kapshme edhe per ta. Per kete mendoje se ne duhet te fillojme e ata ta mbarojne.Dan

Shkronja W

Nuk e di por me duket se eshte koha qe kjo te zevendesohet me shkronjen e alfabetit te gjuhes shqipe. Si duhet Ui apo Vi -kipedia. Fletat Uiki-uiki apo viki-viki. Problem, por dhe kjo ka zgjidhje..--Hipi Zhdripi

Ne fillim kur e perktheva pamjen nuk mendoja se mund/lejohej te ndryshoje fjalen Wikipedia (sidomos per hapesirat), por pastaj e mbajta per uniformitet. Eshte e vertet qe do ishte me mire te perdorej fjala Uikipedia (s'me pelqen Vikipedia se shqiptimi ka formen me U me sa di une). Po deshen te tjeret edhe mund ta ndryshojme por do doje ca pune dhe ndoshta edhe nderhyrje nga zhvilluesit. Dori | Diskutim 2005 Mars 21 06:22 (UTC)

Emrat me shkronja te huaja

Propozoje qe fletat me emrat origjinal te zhvendosen ne fleta ku jane te shkruar ne gjuhen shqipe. Me duket se rregulla e gjuhes thote se keta emra duhet shkruar ashtu si theksohen.-Dan

Problemi eshte se mund te kete shume menyra per t'i shkruajtur keto emra. Cilat forma do zgjedhim? Dori | Diskutim 2005 Mars 21 06:23 (UTC)
Lexuesi e kerkon me emrin origjinal (ne raste te rralla nga banoret e trojeve shqiptare) ose ne njeren nga variantet te cilat po ashtu zhvedosen.-Dan

Stampa

Fjala stampa nuk eshte shqip, per me teper, ne jashte trungut dhe jashte influences italiane (apo?) nuk e kuptojme se eshte fjala per shabllon ose rigë, dy fjale shqipe te perdorura ne fjalor me emer. Ta nderrojme sa nuk eshte vone? - Arianit

Arianit po me duket ti je kosovare. S´ka probleme me kalimin e kohes do te kuptohemi Shqiperi-Kosove e pastaje shqiptare e diaspore. Problem i dyfishte.Dan
Hmm, edhe shabllon si fjale e huaj me duket, por mund ta kem gabim. Dori | Diskutim 2005 Mars 22 03:45 (UTC)

Pamja Optike

Kisha propozuar qe temate qe mund te hyjne ne nje kategori te kene nje pamje standate. Sikur te rasti i shteteve po ashtu per biografi, kafshe, vegla, e ku ta di une grupe tjera. Ndoshta kjo do ta humbte ndopak karakterin "redakto e shko", mirpo behet me e besushme (njohur), per lexuesin. Me te vertete si i perdores i ri munde te iritohet njeriu. Se pak fletat qe i takojne vete projektit Wikipedia (Wikipedia:XXX) me nje ngjyre te dallume nga fletat e artikujve.Dan

Te gjithe artikujt enciklopedik nje pamje kanese jane ne nje hapesire (namespace). Ato qe jane rreth Wikipedia-s dhe perdorimit te saj, jane ne hapesiren Wikipedia: e cila ka ngjyre tjeter. Hapesirat qe ekzistojne tani jane:
"Media"
"Speciale",
"" (artikujt, hapesira kryesore)
"Diskutim"
"Përdoruesi"
"Përdoruesi_diskutim"
"Wikipedia"
"Wikipedia_diskutim"
"Figura"
"Figura_diskutim"
"MediaWiki"
"MediaWiki_diskutim"
"Stampa"
"Stampa_diskutim"
"Ndihmë"
"Ndihmë_diskutim"
Ngjyrat edhe mund te perdoren nepermjet "div"-eve, por une s'e di si perdoren (plus s'jam ne favor se do te ngaterrohen lexuesit po u ndryshuan pamjet nga njeri artikull ne tjetrin). Dori | Diskutim 2005 Mars 25 00:06 (UTC)

Vitet para 0000

Si t´i themi para Krishtit (p.k), para erese sone (p.e.s), para Eres Re (p.E.R),Dan

Shkurt: mund te perdoresh cilen te duash, por brenda nje artikulli perdor vetem njeren forme dhe nese dikush e ka nisur ne nje forme, mos e ndrysho por ruaj formen. Ja se c'thote versioni ne anglisht:

Both the BCE/CE era names and the BC/AD era names are acceptable, but be consistent within an article. Normally you should use plain numbers for years in the Common Era, but when events span the start of the Common Era, use AD or CE for the date at the end of the range (note that AD precedes the date and CE follows it). For example, 1 BCAD 1 or 1 BCE1 CE.

In articles about prehistory, use BP (before present) or MYA (million years ago).


Ne mund te marrim vendim tjeter. Une si ateist s'i kam shume qejf theniet fetare, por varet se c'mendojne te tjeret (dhe kur te kete meshume perdorues edhe mund te ndryshohet). Dori | Diskutim 2005 Mars 25 00:15 (UTC)
Une rrespektoje fene per ate edhe mendoje qe duhet te jete si ne librat shkollore. Aty me duket per data te kohes se vjeter perdoren p.e.r (para eres re) dhe m.e.r (mbas eres re).

perdoruesi Hipi Zhdripi

Mbi regullat drejtshkrimore

Kam konstatuar që shpesh bëhen vërejtje mbi regullat drejtshkrimore menjëherë mbas redaktimit të një artikulli të ri, ndonëse ky artikull është akoma në fazën fillestare të përpunimit. Jam i mendimit se kjo metode pune nuk është aspak e dobishme, për shkak se më e rëndësishme është në radhë të parë ekzistenca e një artikulli. Përpara se të fillohet nga diskutimi mbi faqen ajo sipas mendimit tim duhet të konsiderohet pak a shumë si e përfunduar. Korigjimi i gabimeve drejtshkrimore mund të bëhet më me korrektësi nga persona, redaktimet e të cilëve kanë dhënë prova bindëse, se i njohin thellësisht dhe me bazë regullat drejtshkrimore te gjuhës së sotme shqipe. Drejtshkrimi i gjuhës shqipe është i bazuar në studime të gjata shkencore, e njëjta gjë vlen edhe për fjalorët aktualë të gjuhës së sotme. Do të ishte në interes të të gjithë redaktuesve, që kuvendi mbas një këshillimi me administratorët të propozojë, të miratojë dhe të bëjë të njohur tek faqja e lajmërimeve, krijimin e një grupi të posaçëm pune, i cili do të marrë përsipër rolin mbikqyrës të artikujve nga ana drejtshkrimore. Uni | Diskutim 2005 Mars 26 16:45 (UTC)

Jam dakord me ty qe ne fillim nuk kane shume rendesi rregullat drejtshkrimore, se na duhet informacioni. I vetmi problem eshte se njerzit merren me ate qe duan te bejne, dhe per sa kohe permiresojne artikujt, une them t'i leme te bejne si te duan. Ne qofte se fillojne dhe "korrigjojne" gabimisht, atehere mund t'i lihet nje mesazh. Dori | Diskutim 2005 Mars 27 20:07 (UTC)

Wikimedia Commons

Desha t'ju kujtoj se në commons.wikimedia.org ka skedarë medial të cilat mund të paraqiten drejtpërdrejtë në projektin tonë pa pasur nevojë të ngarkohen këtu. Të gjithë janë GFDL apo domen publik dhe mund të përdorën lirisht këtu. Poashtu, nëse i ngarkoni skedarët tuaj në Commons, projektet tjera simotra mund t'i përdorin ato me të njëjtën lehtësi. Arianiti

Arianit a mund te shpjegosh ne disa pika te shkurta si funksionone kjo. Mu deshte te marre nje figurat "flamuri i Norvegjise" dhe "Gorrilla".--Hipi Zhdripi 2005 Mars 28 20:01 (UTC)
  1. Si te gjurmoje figuren e kerkuar
  2. Si te nderlidhe ne vendin e deshiruar


Shko ne commons.wikimedia.org. Ne kutine kerkuese shkruaje "norway" ose me sakte "norway flag". zgjedh njeren prej faqeve qe Google ka gjetur per ty, zakonisht e para eshte me afer asaj cka ti kerkon nese e ke perdorur fjalen e duhur, dhe do te paraqiten disa imazhe ne mes tjerave edhe flamuri qe ti kerkone me emrin Flag of Norway.png Skedaret organizohen neper faqe por vetem si lehtesi sepse skedaret vete gjenden ne nje directory te perbashket ndersa fletet ne gjuhet e ndryshme referohen te keta skedare kur kane nevoje ti grupojne ato ne kategori te caktuara ne gjuhet e tyre.
Keta skedare konsiderohen sikur te ekzistonin ne projektin shqip prandaj edhe menyra e lidhjes eshte e njejte. Ne kete rast [[image:Flag of Norway.png]] ose [[image:Flag of Norway.png|Shpjegimi i Fotografise]] Pasi shpjegimi i skedareve ne Commons eshte anglisht, menyra e dyte preferohet sepse ty te jepet mundesija per te dhene nje shpjegim drejperdrejt ne faqen e artikullit edhe ata ne shqip.Arianiti
FLM--Hipi Zhdripi 2005 Mars 28 20:01 (UTC)
Ju njoftoj se krijova nje master kotegori Kosova ne Commons. Pedoreni ate per mediat qe kane te bejne me Kosoven. Mesiguri e dini qe "Category:Albanian" veq ekziston. http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Kosova
Te lumte --Hipi Zhdripi 2005 Prill 4 01:35 (UTC)

Propozim Motoja

Hipi propozon moto te fushates Uikipedia
  • Mos kritiko por korigjo e krijo - fjala Mos eshte edhe paksa e rrepet.
  • Mos kritiko punen time po shiko MOS punen tende - E mire por e gjate (le pak vend per dizajn).
  • MJAFT KRI IKË, KORIGJO E KRIJO! - Ne kosove e kane te njohur gabimet e "NESTLE" ne Shqiperi eshte fushata "MJAFT" --Hipi Zhdripi 2005 Mars 28 20:04 (UTC)
Hipi, une kam perdore "Mos fol, shkruaj!" ne nje animacion ne flash. Mua me pelqen motoja e dyte e ytja. Banerat .gif, .jpeg jane te mireseardhur me keto "moto". Arianiti
Tani disa antare po thuaje se te rregull. Eshte mire qe te vendosim per njeren nga keto zgjedhje. Nese te tjeret nuk reagojin atehere merre "MJAFT KRI IKË, KORIGJO E KRIJO!".
  • " Mos kritiko por korigjo e krijo " - fjala Mos eshte edhe paksa e rrepet dhe ndaluese.
  • " Mos kritiko punen time po shiko MOS punen tende" - E mire por e gjate (le pak vend per dizajn)
  • "MJAFT KRIXIKË, KORIGJO E KRIJO!" - Ne kosove e kane te njohur gabimet e "NESTLE" ne Shqiperi eshte fushata "MJAFT"
Adresa e bajrakut/Banerat: XXX-Nyja

--Hipi Zhdripi 2005 Mars 28 20:04 (UTC) mendon: Upss!

SQ Spell Checker / Program per drejtshkrim

Me gezim te madh ju njoftoj se tanime eshte publikurar nje module e Word-it per drejtshkrimin e shqipes. Skedari bashke me udhezimin per instalim mund ta merrni pa pagese ne http://www.gjuha-shqipe.com. Fatkeqesisht (e kam mendjen te kryetitujt e gazetave tiranase), lincensa per perdorim te pakufizuar personal vlene vetem per shtetasit e Kosoves. Nese keni probleme gjate instalimit (te thjeshte), mos hezitoni te me kontaktoni.

E shkarkova dhe e instalova. Nuk e kam te njohur se ne cilin regjister (Ne regjistrin Programe nuk eshte). Desha te hape fletudhezimin me duhej te instaloja Acrobat Rider. Shpresoj se ata do te me kuptojne.

perdoruesi Hipi Zhdripi

Shkarkimin e një fjalorit drejtshkrimor të gjuhës shqipe (500.000 fjalë e trajta fjalësh ) për Firefox mund ta bëni në këtë faqe: http://www.shkenca.org , fjalët e shkruara gabimisht në formularët e faqeve të internetit nënvizohen me ngjyrë të kuqe. Leximi i propozimeve për përmirësim nga programi mund të bëhet duke i klikuar fjalitë e gabuara (të nënvizuar më ngjyrë të kuqe) me tastin e djathtë të miut .

Firmosje

Per ata/ato qe nuk e dijne, mund te firmosni mesazhet neper faqe diskutuese duke shtypur ~~~~. Kjo do te vendose nje lidhje tek faqja juaj si edhe daten dhe kohen e mesazhit. N.q.s doni te ndryshoni pamjen e firmes tuaj, shkoni tek parapelqimet dhe shtoni tekst tek kutija "Nofka juaj (për firmosje)". P.sh. une kam vendosur edhe nje lidhje tek faqja ime e diskutimeve: ]] | [[Përdoruesi diskutim:Dori|Diskutim. Formati eshte ashtu se softueri vendos: [[Përdoruesi:Emri| perpara tekstit dhe ]] mbas tekstit te kutise. Dori | Diskutim 2005 Mars 27 20:24 (UTC)

Kam nje problem. Ku kyqem me nofken nuk shohe te gjitha ndryshimet. Per te pare ndryshimet me duhet te dale te zbraze konton e fletave te rexhistruara (chare) dhe pastaj prap te kyqem.--Dan 2005 Mars 27 21:05 (UTC)
Cfare shfletuesi perdor? Nqs ke firefox, shtyp CTRL+Shift+Reload qe te marresh faqen me te fresket. Gjithashtu tek parapelqimet, zgjidh Parapëlqime të ndryshme -> Mos ruaj kopje te faqeve. Dori | Diskutim 2005 Mars 27 21:17 (UTC)
Qe te dy. Vonesa e ndryshimeve eshte mbi 30min (nuk jam i siurte). Edhe kete reagim nuk e kisha vrejtur po te mos isha dale nga Wikipedia.-perdoruesi Hipi Zhdripi

Zhvendosje faqesh si vandalizm

Nqs shikoni shume zhvendosje faqesh nga vandale, mund te perdoret nje mjet i ri qe quhet riktheje nga faqja Speciale:Recentchanges (cdokush mund ta perdori). Nqs faqja eshte levizur me shume se nje here, rikthimet duhen bere ne radhen e kundert qe te rregullohet. Pastaj duhen grisur faqet percjellese nga administruesit, por kjo s'ka edhe aq rendesi. Dori | Diskutim 2005 Prill 2 04:27 (UTC)

#balkan.wikipedia

Hi, I am admin of Wikipedia on Serbian language. We oformed channels #sr.wikipedia and #balkan.wikipedia. As you can see, that is a chance to make good conversation between Balkan Wikipedias. So, please tell us your opinion about that. Thank you! P.S. answer on Serbian Kuvendi. Pokrajac

Wikimedia Collaboration

A new attempt to get the Wikimedia community to collaborate on multi-lingual tasks is the Wikimedia Collaboration of the Week. Please see the page on meta for details. It would be great if someone could translate the following and encourage people here to work in the help pages in Albanian. The text below is from en:Template:Wm-cotw and will be updated every week. Thanks. Angela 2005 Prill 3 20:02 (UTC)