Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Wikidata description editing in the Wikipedia Android app

Wikidata description editing is a new experiment being rolled out on the Wikipedia app for Android. While this primarily impacts Wikidata, the changes are also addressing a concern about the mobile versions of Wikipedia, so that mobile users will be able to edit directly the descriptions shown under the title of the page and in the search results.

We began by rolling out this feature several weeks ago to a pilot group of Wikipedias (Russian, Hebrew, and Catalan), and have seen very positive results including numerous quality contributions in the form of new and updated descriptions, and a low rate of vandalism.

We are now ready for the next phase of rolling out this feature, which is to enable it in a few days for all Wikipedias except the top ten by usage within the app (i.e. except English, German, Italian, French, Spanish, Japanese, Dutch, Portuguese, Turkish, and Chinese). We will enable the feature for those languages instead at some point in the future, as we closely monitor user engagement with our expanded set of pilot communities. As always, if have any concerns, please reach out to us on wiki at the talk page for this project or by email at reading@wikimedia.org. Thanks!

-DBrant (WMF) 14 prill 2017 10:41 (CEST)

Vegla qe ndihmon kontrollimin ORES

Pershendetje, kam kerkuar mundesimin e ekstensionit ORES per te identifikuar vandalizmin dhe kontributet negative duke mesuar permes inteligjences artificiale. Pjese teknike eshte kryer nga zhvilluesit, tash ka nje kampanje per etiketimin e 4500 redaktimeve duke treguar nese kontributet e paraqitura jane 1) Dëmtuese dhe 2) Me qëllim të mirë apo jo qe te mesohet makina. Mund te me ndihmoni ketu. Besoj qe do t'na lehtesoj jeten ne periudhe afatgjate. Faleminderit --Arianit (diskutimet) 14 prill 2017 19:44 (CEST)

Closure proposal on Albanian Wikinews

Hello. I don't speak Albanian, so I'll announce this in English instead. Hopefully, someone can translate this to Albanian language. Closure on the sister project Albanian Wikinews is proposed at Meta-wiki. I invite you to comment there. --George Ho (diskutimet) 17 prill 2017 02:16 (CEST)

@George Ho, thanks for informing us.--Liridon (diskutimet) 17 prill 2017 11:06 (CEST)
With pleasure, Liridon. May you write the message in Albanian please? --George Ho (diskutimet) 17 prill 2017 11:19 (CEST)

Propozim për mbyllje të Wikinews shqip

meta-wiki është hapur një propozim për mbyllje të Wikinews shqip (sq.wikinews.org), ne mendojmë se si komunitet duhet ta mbajmë të hapur, dhe do ishte një hap mbrapa të mbyllej ky projekt, veçanërisht humbet puna e kontribuuesve dhe vlera historike që çdo lajm ka. Jepni mendimin dhe pozicionin tuaj për çështjen atje.--Liridon (diskutimet) 17 prill 2017 11:33 (CEST)

New Page previews feature

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2017)

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Expansions

 • Gale – Biography In Context database added
 • Adam Matthew – all 53 databases now available

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Project MUSE, EBSCO, Taylor & Francis and Newspaperarchive.com.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 2 maj 2017 20:52 (CEST)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Aaron.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Voting has begun in 2017 Wikimedia Foundation Board of Trustees elections

3 maj 2017 21:14 (CEST)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View

Birgit Müller (WMDE) 8 maj 2017 16:41 (CEST)

Editing News #1—2017

12 maj 2017 20:05 (CEST)

Prototype for editing Wikidata infoboxes on Wikipedia

Hello,

I’m sorry for writing in English. It’d be great if someone could translate this message if necessary.

One of the most requested features for Wikidata is to enable editing of Wikidata’s data directly from Wikipedia, so the editors can continue their workflow without switching websites.

The Wikidata development team has been working on a tool to achieve this goal: fill and edit the Wikipedia infoboxes with information from Wikidata, directly on Wikipedia, via the Visual Editor.

We already asked for feedback in 2015, and collected some interesting ideas which we shared with you in this thesis. Now we would like to present to you our first prototype and collect your feedback, in order to improve and continue the development of this feature.

We present this work to you very early, so we can include your feedback before and all along the development. You are the core users of this feature, so we want to make sure that it fits your needs and editing processes.

You will find the prototype, description of the features, and a demo video, on this page. Feel free to add any comment or feedback on the talk page. The page is currently not translated in every languages, but you can add your contribution by helping to translate it.

Unfortunately, I won’t be able to follow all the discussions on Wikipedia, so if you want to be sure that your feedback is read, please add it on the Wikidata page, in your favorite language. Thanks for your understanding.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE)

RevisionSlider

Birgit Müller (WMDE) 16 maj 2017 16:44 (CEST)

Join the next cycle of Wikimedia movement strategy discussions (underway until June 12)

16 maj 2017 23:08 (CEST)

Wikimedia CEE Meeting 2017: Call for delegates and speakers

Hello! On behalf of Wikimedia CEE Meeting 2017 Team I would like to inform you that we have already opened our call for participants! CEE Meeting 2017 will be held in Warsaw, Poland from 22 September to 25 September. It will be the largest gathering of Wikimedians from Central and Eastern Europe (CEE region) this year. Delegates from your community are also invited to take part! You can find all the details on how to register here. We have also opened the call for programme applications - why don't you become a speaker at CEE Meeting? If you have any questions, please contact us at ceemeeting@wikimedia.pl. Best regards from Wikimedia Polska! Powerek38 (diskutimet) 19 maj 2017 19:22 (CEST)

Start of the 2017 Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections

23 maj 2017 23:05 (CEST)

Kohezgjatja e publikimit

Kisha nje pyetje persa i perket publikimit te faqeve te edituara: normalisht sa zgjat kohezgjatja e kontrollit te tekstit te ri? Pas sa kohesh publikohet teksti?

Accessible editing buttons

Whatamidoing (WMF) (talk) 11 korrik 2017 00:22 (CEST)

Page Previews (Hovercards) update

CKoerner (WMF) (talk) 21 korrik 2017 00:32 (CEST)

Some updates about ⧼eri-rcfilters-beta-label⧽

Hello!

Sorry to write in English. Please help translate to your language!

Your wiki has finished the ORES training. So ⧼eri-rcfilters-beta-label⧽, available as a Beta feature for RecentChanges, are going to have new filters: Parashikimet e kontributeve cilësore and Parashikimet e qëllimit të përdoruesit. Those filters will help you to find vandalism, or beginners who need help. You can learn more about those filters in the documentation.

The filters will be available on your wiki on Monday. If you have a problem with those filters, please report it on this Phabricator task or tell me (however, I'm off next week).

Best, Trizek (WMF) (diskutimet) 21 korrik 2017 15:31 (CEST)

Diktatura e Liridoni të ne wikipedian Shqiptare!!

Wikipedia shqip duhet te mbetet demokratike dhe jo per ca gjera te vogla te shihet gjithe artikulli!! — Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 77.28.103.208 (diskutimet)

IP mund të jet përdoruesi KryengritjaeDibres, për shkak se i grisa 4-5 artikuj që ishin përkthim automatik. Nëse mendon se jam gabim argumento me fakte. Administratorët e tjerë kanë mundësi të shohin artikujt e grisur, kërko nga ato që të ri-shohin/kontrollojnë dhe ti rikthejnë nëse ato artikuj janë në rregull.--Liridon (diskutimet) 28 gusht 2017 11:48 (CEST)
I nderuar Anonim, në sq.wiki nuk është vetëm Liridoni admin, nëse mendon se ka keqshfrytëzuar postin, kontakto të tjerët. Por në këtë rast edhe unë si admin mbështes grisjen. Wiki ka ca rregulla që janë themeltare dhe që duhet respektuar. AT44 (diskutimet) 28 gusht 2017 13:00 (CEST)
Pak kohe kam ketu, po Liridoni vetem me ka ndihmuar dhe eshte i papertuar. Sikur ta klononim, mire do ishte. Niveli i gjuhes shqipe te IP-se qe hapi kete diskutim duket qe nga titulli, i cili eshte gramatikisht gabim. 1l2l3k (diskutimet) 7 shtator 2017 02:45 (CEST)

Propozim për shtojcë

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon (diskutimet) 31 gusht 2017 13:26 (CEST)

Gjatë pjesëmarrjes në Wikimania dëgjova për extensionin interesant dhe që mund të jetë i dobishëm, ArticlePlaceholder të cilin wiki/komunitete të vogla si yni e përdorin. ArticlePlaceholder mundëson që, kur kërkon një artikull në Wikipedia, dhe mungon lokalisht (p.sh. sqwiki) por ekziston në Wikidata, atëherë me të dhënat e wikidatas gjenerohet një artikull i përkohshëm për atë artikull, si dhe ke mundësi këtë artikull ta krijosh lokalisht me ato të dhëna atë artikull. Për këtë duhet kemi konseseus të komunitetit, prandaj jepni mendim/votë.

Koment & Votime

Symbol keep vote.svg U miratua--Liridon (diskutimet) 31 gusht 2017 13:26 (CEST)

RfC regarding "Interlinking of accounts involved with paid editing to decrease impersonation"

There is currently a RfC open on Meta regarding "requiring those involved with paid editing on Wikipedia to link on their user page to all other active accounts through which they advertise paid Wikipedia editing business."

Note this is to apply to Wikipedia and not necessarily other sister projects, this is only to apply to websites where people are specifically advertising that they will edit Wikipedia for pay and not any other personal, professional, or social media accounts a person may have.

Please comment on meta. Thanks. Send on behalf of User:Doc James.

MediaWiki message delivery (diskutimet) 17 shtator 2017 23:07 (CEST)

Artikulli Arben Çokaj (propozim për grisje)

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon (diskutimet) 27 shtator 2017 10:47 (CEST)

Ju lutem votoni për grisjen (apo mbajtjen) e artikullit Arben Çokaj. Vetë autori i artikullit kërkon që artikulli në formën e tanishme të fshihet. Ai bile i kërkoi administratorit Liridon që artikulli të griset nëse nuk do jetë në formën që do ai. Por ai artikull, sipas mendimit tim, ka probleme më të thella. Ai i perket një njeriu që s'ka fare shquarsi. Sipas Rregullit të shqueshmërisë së biografisë unë nuk shoh asnjë pikë të vetme që të përmbushet me vlerën që ka Z. Cokaj per të pasur një artikull ne wikipedia. Nëse mendoni se kam të drejtë, votoni PËR GRISJE. Do e mbaj këtë votim për një muaj dhe një administrator mund ta mbylli. Gjithashtu ftoj kontribuesit që të lexojne faqen e diskutimit Diskutim:Arben_Çokaj para se të votojnë. --1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 00:28 (CEST)

Koment & Votime

 • Symbol support vote.svg PËR Sipas arësyetimit tim sipër. ----1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 00:28 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR Nëse gjykojmë artikullin, për mendimin tim në Wikipedian shqip merr notë kaluese. Diskutimin që 1l2l3k përmend është më shumë për të gjykuar përdoruesin, që ka redaktuar artikullin e tij, në konflikt interesi, dhe që tani është i bllokuar "pa kufi". Gjithsesi, nuk po mbroj artikullin specifik, por si ky artikull, pak më të mirë ose pak më të dobët momentalisht ka rreth 1000 në Kategoria:Biografi-cung, por nuk është patjetër që të fshihen, duhet të përmirësohen, të vërtetohen faktet dhe shqueshmëria.--Liridon (diskutimet) 19 shtator 2017 02:15 (CEST)
Liridon, ti nuk adresove pikën më të rëndësishme: cilin element të Rregullit të shqueshmërisë së biografisë kënaq ky artikull? Ti thua që "nuk po mbron artikullin specifik", por ti po voton KUNDËR grisjes, pra faktikisht po e mbron këtë artikull. Fakti që ka artikuj të ngjashëm nuk përbën argument. Cdo artikull mund të kërkojë votë nëse kanë ndenjur për një kohë të gjatë dhe komuniteti do vendosi. Në këtë votim po diskutohet thjesht konformiteti i këtij artikullin me rregullat e shqueshmërisë, dhe ti nuk arrin dot të faktosh se si Z. Cokaj ka shqueshmëri. Unë e respektoj votën tënde, po unë nuk shoh asnjë argument të vlefshëm. 1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 04:39 (CEST)
Ploteson piken 5, "Shkrimtare qe kane botuar libra...".--Liridon (diskutimet) 19 shtator 2017 09:10 (CEST)
Rregulli, i shkruar (drejt) nga Euriditi eshte "Shkrimtarë që kanë botuar libra, gazetarë dhe fotografë të cilët kanë mjaft kritika dhe studime të pavarura për çmimet (mirënjohjet) dhe veprën e tyre.". Ku janë kritikat? Ku është mirënjohja, ku janë cmimet për punën e shkrimtarit Cokaj? 1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 14:35 (CEST)
"Shkrimtarë që kanë botuar libra" mjafton për mua. Nuk e di pse merresh me votën time kaq shumë, është vetëm 1 kundër, nuk është se ka shumë vlerë, mund të jem gabim, më ler të jem gabim Face-grin.svg, nëse rezultati del për fshirje, personalisht do e fshij dhe as nuk më mbetet harti, mjafton që nuk vendos vetë për fshirjo ose jo. Një shprehi jo të mirë e ke me ndryshim të komenteve, në 3-4 raste po e shoh, të lutem mos e bëj, thjesht kur ndryshon mendim bëje kështu. Nëse ke diçka tjetër, më shkruaj në faqen e diskutimit ose kur të arrihet një verdikt, nuk do humb më kohë të komentoj për këtë çështje.--Liridon (diskutimet) 19 shtator 2017 16:27 (CEST)
Epo fjalia duhet lexuar deri në fund, i dashur Liridon: nuk mund të interpretohet rregulli duke mbaruar së lexuari te gjysma. Nga ana tjetër, si the vetë, ka rrezik që vetëm unë e ti të diskutojmë këtu. Meqë njerëzit e këtij komuniteti të respektojnë, argumentimi yt ka peshë dhe vota jote është e rëndësishme. Gjithashtu unë nuk merrem me kauza të humbura asnjëherë, po i mëshoj pasi e di që kam të drejtë për të mirën e wikit shqiptar. Si rrjedhojë, do mundohem që të ta bëj sa më vështirë gabimin dhe të ta brej ndërgjegjen, pasi nga mënyra se si shkruan, e kuptoj që ke, si logjikë, ashtu dhe dashuri për sqwikin dhe të ardhmen e tij. Ke punuar shumë në të dhe jam i bindur që brenda teje do që t'i rritet cilësia. Puna jote dhe e shume kontribuesve është që të kemi një enciklopedi të pasur e me cilësi. Artikuj të tillë si ky ia ulin cilësinë wikit. Kemi dhjetra mijëra figura shqiptarësh dhe miliona të huajsh që mund të rrinë në wiki dhe Cokaj (së paku tani për tani) nuk mund të jetë mes tyre. Dhe unë nuk dua që vota jote të bëhet precedent i keq për artikuj pa shquarsi. Dhe ashtu si mund të bej unë fshirje, ashtu mund t'i bësh edhe ti votës sënde, të cilën, mendoj se ti e di shumë mirë që e ke gabim, dhe të paargumentuar mirë. 1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 17:08 (CEST)
Liridon, le të jemi seriozë. Ky link nga Biblioteka Kombëtare tregon vetëm artikujt/librat e botuar nga Cokaj, po nuk tregon se si ai ka "...mjaft kritika dhe studime të pavarura për veprën e tij. Duhen pra burime të pavarura, të shkruara për Arben Cokajn, apo veprën e tij, e jo artikujt/librat që boton ai vetë! 1l2l3k (diskutimet) 19 shtator 2017 18:30 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Unë jam pro asaj që Sqwiki mos të ketë rregulla aq të ashpra sa enwiki por ky Arbeni nuk më duket se plotëson asnjë kriter për të qenë në wikipedia. Vetëm sa i bëhet nder po të fshihet artikulli sepse fshihen edhe sharjet e tij tek diskutimet e atij artikulli. --Udha (diskutimet) 22 shtator 2017 18:31 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR Nëse ka shumë këngëtare dhe këngëtarë pak të njohur në Wikipedia, pse jo një gazetar pak i njohur ? --AXRL (diskutimet) 22 shtator 2017 23:48 (CEST)
Pra ta mbajmë si analist politik? Jo si shkrimtar? Se si shkrimtar librash nuk kualifikohet sipas arësyetimit tim lart. Si analist politik ai del në Kopliku TV, një televizion lokal. Megjithatë, as të qenit analist politik nuk të bën të njohur sipas rregullave, nëse dikush tjetër nuk shkruan për ty. Dhe fakti që del në televizion nuk të bën të njohur gjithashtu. Gjithsesi, nëse mendon që përmbush një nga pikat e rregullave të shquarsisë, të lutem thuaj kë permbush nga ato. Së fundmi, të sjellësh rastin e këngëtareve që rrinë gabimisht këtu në wiki për vetëpromovim nuk është argumentim i saktë për kompatibilitet me rregullin dhe jo justifikim i mirë që të mbajmë edhe Arbenin. Unë jam i pari që do i hiqja së paku nja 20 ahengxhij që janë fare kot në wiki. 1l2l3k (diskutimet) 23 shtator 2017 00:11 (CEST)
Symbol neutral vote.svg ASNJANËS --AXRL (diskutimet) 23 shtator 2017 23:41 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Duhet të grisen të gjitha artikujt e personave që thjesht venë artikuj mbi veten. Pothuajse të gjithë mbarojnë sot shkollën e lartë, nuk do të thotë që do të kemi 3-4 milionë artikuj për këdo shqiptar që ka mbaruar shkollën e lartë apo një master. Nuk është ndonjë person akademik. I bie që ne që kemi shkruar me qindra artikuj në Wikipedia, të qenkemi superakademikë e të kemi artikuj më vete. Artikuj kanë vetëm persona publikë, e publik do të thotë që është person që njihet e përmendet shpesh në akademi, media, literaturë. (Edvini (diskutimet) 23 shtator 2017 18:04 (CEST))
 • Symbol support vote.svg PËR Shqueshmëria e subjektit varet nga botimet e besueshme dhe të pavarura nga subjekti. --Λeternus 25 shtator 2017 14:28 (CEST)
Yes check.svgY U bë: Po marrim vendimin që mori shumica e interesuar në temë. Disa fakte për të qartësuar ato që nuk hulumtuan por dhanë votë vetëm nga diskutimi: (1. Subjekti nuk e krijoi për vete artikullin, ja kishte krijuar Xanxari (çështje tjetër nëse është i njëjti person prapa), por subjekti e kishte përmirësuar/redaktuar, 2. Subjekti ka botime/përkthime, pasi janë shkollore mendoj se ka ndonjë në ndonjë filter dhe janë të besueshme (çështje tjerë është numri/sasia), 3. Çështja u bë shumë personale mes përdoruesve dhe subjektit, si rrjedhojë po realizohet dëshira e të dy palëve për grisje. --Liridon (diskutimet) 27 shtator 2017 10:47 (CEST)

Discussion on synced reading lists

CKoerner (WMF) (talk) 20 shtator 2017 22:35 (CEST)

Punë për kontrolluesit: ju lutem lexoni

Të dashur wikipedianë që keni statusin kontrollues: Bëj thirrje për një fushatë rishikimesh të Faqeve me ndryshime në pritje. Bashkë me kontrolluesit Tytuu dhe Udha ne kishim pastruar kete backlog tjeter (shih), por Faqet me ndryshime në pritje janë shumë me tepër dhe kerkojnë një koordinim më të gjerë. Ju lutem pra të shkoni te keto faqe dhe të filloni e rishikoni editimet që figurojnë si "pending changes". Kini parasysh se kjo punë eshte shumë e vyer, pasi përdoruesit që jane unlogged nuk i shohin ndryshimet e bëra, dhe ka faqe qe duhen aprovuar qe shkojne deri me 2011. Nga eksperienca që krijova duke rishikuar artikujt më rezulton se:

 • Rreth 85% e editimeve te pashqyrtuara jane përmirësime: Ata artikuj që janë përmirësime janë shumë kollaj për t'u ndrequr, mjetet e kontrolluesit të lejojnë të bësh shqyrtimin duke shtypur vetëm një buton. Puna juaj e aprovimeve të përmirësimeve mund të ndiqet këtu.
 • Rreth 10% e editimeve janë vandalizma. Ne kete rast puna është gjithashtu e thjeshtë: me një buton bëhet revert.
 • Rreth 5% e ndryshimeve që shqyrtohen kanë edhe një pjesë vandalizmi, edhe një pjesë të mirë. Janë keto artikujt që duan më shume punë dhe nje buton i vetëm s'do mjaftojë.1l2l3k (diskutimet) 27 shtator 2017 19:30 (CEST)

Ju falenderoj paraprakisht. Më thoni nëse keni nevojë për ndihmë. Përzemërsisht. --1l2l3k (diskutimet) 27 shtator 2017 21:46 (CEST)

Faleminderit për punën e vyer. Backlogu është tërësisht i pastruar! --1l2l3k (diskutimet) 18 tetor 2017 22:18 (CEST)
Yes check.svg U bë! Një punë vërtetë mbresëlënëse po të marrësh parasysh që ishin diku 6000 artikuj dhe që u pastruan në vetëm 3 javë. Të lumtë--Udha (diskutimet) 18 tetor 2017 23:40 (CEST)
Faleminderit, me të vërtetë ka qenë punë e nevojshme. Nëse dikush merr mundin të kontribuoj, ua kemi borxh t'i pranojmë përmirësimet. Arianit (diskutimet) 25 nëntor 2017 16:31 (CET)

Template lang-mk|

I add images of Macedonian villages into your articles and after @1l2l3k, told me, that I should adding some text into them I notice that your template for Macedonian language is named "slavomaqedonisht", which I find offensive and inappropriate, so I would request changing naming of this template, as you already use only Macedonian language in your main article. Thank your --Ehrlich91 (diskutimet) 9 tetor 2017 20:52 (CEST)

Ehrlich, could you please bring a source whereby "sllavomaqedonisht" would be considered offensive? It doesn't need to be in English/Albanian, it can be in Macedonian; I am sure that some Albanian wikipedians can translate it. I just want to help your case, as the community may accomodate your request, based on the source, not only on the fact that you find it offensive, and the community might need a source. 1l2l3k (diskutimet) 9 tetor 2017 20:57 (CEST)

Po përkthej këtu për shqipfolesit, si unë. A është "sllavomaqedonisht" fjalë ofenduese për sllavët e Maqedonisë? Po i kërkoj Ehrlich-it një burim për këtë. --1l2l3k (diskutimet) 10 tetor 2017 00:01 (CEST)

@1l2l3k, It is widespread opinion, even in your main article contains sentence about that and have deep historical reasons. It is on your community, so I will stop using this template until your change. Best, --Ehrlich91 (diskutimet) 11 tetor 2017 18:58 (CEST)
Dear @Ehrlich91,, if it is a "widespread opinion" then I'm sure you'll have no trouble finding a couple of sources which support your claim and posting them here as @1l2l3k, kindly requested. We'll be more than glad to remove anything offensive from Albanian Wikipedia as improving this site is one of our main goals. Best regards!--Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 19:22 (CEST)
@Udha, If this discussion page on English Wikipedia about same thing is not sufficient for your Wikipedia, then appears Albanian Wikipedia has more strict rules than any other government, media, and other international organizations around globe. --Ehrlich91 (diskutimet) 12 tetor 2017 21:01 (CEST)
@Ehrlich91,, first off, there's no need to be cynical here. Secondly, the link you posted shows that 1.Macedonians find the term "Macedonian Slavs" offensive, while Greeks find the term "Macedonians" offensive. No matter what choice we make, somebody's bound to be offended here. Thirdly, do you realize that in the page you provided there are links where international organisations like NATO, The United Nations, The Council of Europe, The European Union refer to you as "Macedonians Slavs"? That there are also some links there where BBC and CNN refer to you as "Macedonian Slavs"? You just shot yourself in the foot, man.
If it was up to me, I'd gladly change all references from "Macedonian Slavs" to "Macedonians" because I think the Greeks have no right to tell other people how they should call themselves, but it looks like we'll have to vote in order to decide what name to choose. Regards!--Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 21:27 (CEST)
Yes, I have to be cynical, as that template is not only one in your Wikipedia that states this term, as FYROM in other templates. I spent enough time for this nonsense issue, and I don`t want to explain what or my people feel or what is the name of my country, language, culture, so I would improve my home Wikipedia, instead of discussing (again) nonsense issues like these and stop editing here. All the best --Ehrlich91 (diskutimet) 12 tetor 2017 21:52 (CEST)
I just want to clarify that no one asked for a vote. All I asked is that Ehrlich brings a source, in any language, that "sllavomaqedonisht" is an offense for Macedonians. We cannot accomodate someone just because they feel offended. If you, Ehrlich, were really concerned for the feelings of your community, you would have no problem providing that source. All you were asked is a link that you can find in google. How difficult is that? --1l2l3k (diskutimet) 12 tetor 2017 21:57 (CEST)
Its best we remove it. I have done many removals of the sort. Otherwise we resemble Greek Wikipedia. We all know why they have it and there is no need to replicate that here. That said both the Albanian government officially recognises the community as Macedonians, not Slav-Macedonians, and officially all Albanian political parties in Macedonia do the same. I also feel that in the same token we would not want the word Шиптар/Šiptar to be widespread on Macedonian Wikipedia which is offensive to us. All i need is an editor who is good with templates to make a few changes. I can go through all the articles and do the changes needed. Its important that we do not emulate trends from other Wikipedia projects which are nationalistic and racist, we must hold ourselves to a higher standard. Best.Resnjari (diskutimet) 13 tetor 2017 10:01 (CEST)
Resnjari, I feel like this is a good source that supports Ehrlich's case. I am now convinced that it's offensive, so please feel free to remove it. I will have to state my feelings about this though: It is the equivalent that we Albanians start feeling offended for being called Albanians, and want instead to be called Illyrians, but those are just my feeling, and I think that wiki is not based on feelings, but facts and sources, so I'm the first to want to endorse something that politically is important for both Albania and Macedonia. --1l2l3k (diskutimet) 13 tetor 2017 16:25 (CEST)
Its all good. Its important that problematic Greek ideas about other peoples are not recycled here. Due to experience with certain editors on other Wikipedia projects who dabble in those ideas (they have it of us too about us not existing etc) i probably came off a bit strongly on this issue, so my apologies if i did. Anyway, after i do the changes manually (separate to changes done by admins through bots etc) on our project i am going to have a look in Macedonian Wikipedia as i can read Macedonian to see if any pages have Шиптар/Šiptar, and if they do for Macedonian admins over there to apply the same standards. Best.Resnjari (diskutimet) 13 tetor 2017 17:10 (CEST)
Sorry I join late this discussion, but I've been very busy outside wiki. @Ehrlich91, we have discused before this issue, and I tried to fix it, but seems like there are still templates with this issue, and we will fix it. @1l2l3k, we have discused this issue in & outside Wikipedia, and @Resnjari, is right, important is how officialy Macedonia/Macedonians are recognized by Albania, and Albanians in Macedonia. We all know that Macedonian language is part of slavic languages family, and are going to name it as all world is naming it.--Liridon (diskutimet) 13 tetor 2017 16:50 (CEST)
Yes check.svg U bë!. I am glad to report to the forum here that all outstanding issues with the matter have been resolved. Many thanks also to Liridon for his efforts to remedy the matter !!! Best.Resnjari (diskutimet) 24 tetor 2017 20:29 (CEST)

presenting the project Wikipedia Cultural Diversity Observatory and asking for a vounteer in Shqip Wikipedia

Hello everyone,

My name is Marc Miquel and I am a researcher from Barcelona (Universitat Pompeu Fabra). While I was doing my PhD I studied whether an identity-based motivation could be important for editor participation and I analyzed content representing the editors' cultural context in 40 Wikipedia language editions. Few months later, I propose creating the Wikipedia Cultural Diversity Observatory in order to raise awareness on Wikipedia’s current state of cultural diversity, providing datasets, visualizations and statistics, and pointing out solutions to improve intercultural coverage.

I am presenting this project to a grant and I expect that the site becomes a useful tool to help communities create more multicultural encyclopaedias and bridge the content culture gap that exists across language editions (one particular type of systemic bias). For instance, this would help spreading cultural content local to Shqip Wikipedia into the rest of Wikipedia language editions, and viceversa, make Shqip Wikipedia much more multicultural. Here is the link of the project proposal: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Project/Wikipedia_Cultural_Diversity_Observatory_(WCDO)

I am searching for a volunteer in each language community: I still need one for the Shqip Wikipedia. If you feel like it, you can contact me at: marcmiquel *at* gmail.com I need a contact in your every community who can (1) check the quality of the cultural context article list I generate to be imported-exported to other language editions, (2) test the interface/data visualizations in their language, and (3) communicate the existance of the tool/site when ready to the language community and especially to those editors involved in projects which could use it or be aligned with it. Communicating it might not be a lot of work, but it will surely have a greater impact if done in native language! :). If you like the project, I'd ask you to endorse it in the page I provided. In any case, I will appreciate any feedback, comments,... Thanks in advance for your time! Best regards, --Marcmiquel (diskutimet) 10 tetor 2017 00:16 (CEST) Universitat Pompeu Fabra, Barcelona

ː Hello Përdoruesi:Marcmiquel,

I can help with the Albanian Wikipedia. Let me know how.

best, --Margott (diskutimet) 8 nëntor 2017 11:10 (CET)

Punë për kontrolluesit/2: ju lutem lexoni

Të dashur wikipedianë që keni statusin kontrollues: Bëj thirrje për një fushatë rishikimesh të Faqet e nisura qe nuk jane kontrolluar kurre nga nje kontrollues. Këto faqe janë rreth 7 mijë dhe duan shumë duar, pra është mundësi e mirë që të jetë punë kolektive. Ju falenderoj paraprakisht! --1l2l3k (diskutimet) 18 tetor 2017 22:32 (CEST)

Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "A" u përfunduan, :-).--1l2l3k (diskutimet) 11 nëntor 2017 00:59 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "B" u përfunduan, :-).--1l2l3k (diskutimet) 18 nëntor 2017 12:27 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "C" u përfunduan, :-).--1l2l3k (diskutimet) 29 nëntor 2017 19:20 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "Ç" u përfunduan, :-).--1l2l3k (diskutimet) 31 dhjetor 2017 05:52 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "D" u përfunduan, :-). Faleminderit @AXRL,!--1l2l3k (diskutimet) 20 dhjetor 2017 22:17 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "E" u përfunduan, :-). Faleminderit, përsëri, @AXRL,! --1l2l3k (diskutimet) 31 dhjetor 2017 05:38 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "F" u përfunduan, :-). Faleminderit, @AXRL,! --1l2l3k (diskutimet) 5 janar 2018 03:03 (CET)
Status: Artikujt që fillojnë me gërmën "G" u përfunduan, :-). Faleminderit, @AXRL,! --1l2l3k (diskutimet) 9 janar 2018 22:34 (CET)
Status: Edhe 9 germa kan ngelur të tjerat i bëra un mbi 3000 e ca. Nese cdonjeri nga ne zgjedh 3 "germa" i kryejm që sot. Tiimiii (diskutimet) 16 janar 2018 02:17 (CET)
Status: Edhe 7 germa kan ngelur @1l2l3k, do me ndimosh ta mbarojm we sot? Ti meri nga fundi 3 dhe te jerat do i bej un. Si thua? Tiimiii (diskutimet) 16 janar 2018 19:42 (CET)
@Tiimiii, te falenderoj!!! Po i filloj nga fundi, po une jam me i ngadalte se ti, keshtu qe nuk e shoh aq te shkurter... --1l2l3k (diskutimet) 17 janar 2018 00:05 (CET)
@1l2l3k, pak me par mbarova dhe "Q" edhe 6 kan ngelur. Perdor celularin eshte me leht Tiimiii (diskutimet) 17 janar 2018 00:22 (CET)
@Tiimiii, Une e kam me kollaj te bej kategorizim dhe linke ne wikidata me nje laptop, po gjithsesi ti je i shpejte si era, keshtu vazhdo. --1l2l3k (diskutimet) 17 janar 2018 12:05 (CET)
@Tiimiii, Pune fantastike! Keshtu vazhdo, me kete ritem i mbarojme pas pak javesh. --1l2l3k (diskutimet) 19 janar 2018 03:20 (CET)

Unë do vazhdoj të punoj për këtë projekt, që është thelbësor në sqwiki për të rritur cilësinë, por po shoh që (përvecse nga @AXRL,) nuk kam shumë ndihmë nga përdorues të tjerë. Le ta themi troc: kjo është një cike punë e pisët pasi na detyron të punojmë për artikuj që mund të mos na interesojnë fare, por dikush duhet ta bëjë, për cilësinë e wikipedias shqiptare. Po vë më poshtë detyrat e një kontrolluesi për një artikull të pashqyrtuar, dhe shpresoj që kjo renditje do ndihmojë (ndihuni të lirë të shtoni):

 • Kontrollo nëse artikulli plotëson kriteret e shqueshmërisë, pra është apo jo subjekti i shquar. Nëse s'jeni të sigurt, mund ta dërgoni për grisje dhe do votohet te WP:VPG.
 • Kontrollo nëse artikulli është shkruar shqip dhe pastro nga gjuhët e huaja, si dhe elimino kategorizimet në gjuhë të huaj.
 • Kontrollo nëse artikulli ka pikëpamje neutrale.
 • Kontrollo nëse artikulli ka referenca, mundësisht gjej të paktën një referencë dhe shtoje.
 • Kontrollo nëse artikulli ka kategorizime të mjaftueshme, në mënyrë që të gjendet kollaj.
 • Kontrollo nëse artikulli ka Defaultsort dhe shtoje (edhe pse sinqerisht unë i pari nuk e kam bërë deri tani, pasi të mësipërmet kanë jashtëzakonisht shumë punë).
 • Kur t'i keni mbaruar punët e mësipërme, shtypnin djathtas dhe mark-oni si të kontrolluar artikullin. Faleminderit! --1l2l3k (diskutimet) 11 janar 2018 22:42 (CET)

Ah edhe një gjë tjetër: Mendoj që jemi wikipedia me më shumë libra të shndërruar në artikuj wikipedie. Tani për tani markojini si të kontrolluar, pasi nuk ka një konsensus në sqwiki nëse një libër duhet të jetë patjetër artikull. Kjo pasi ne shqiptarët pasi jemi djegur nga qulli në histori ku na është mohuar gjuha dhe librat, tani ndoshta po i fryjmë kosit dhe e bëjmë cdo libër një artikull më vete. Nejse, tani për tani mendoj që duhet t'i mbajmë, dhe diskutimi për kriteret e shqueshmërisë së librave mund të diskutohet gjetkë. --1l2l3k (diskutimet) 11 janar 2018 22:46 (CET)

MBARUAN QE TE GJITHA.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Tiimiii (diskutimiredaktime).

Yes check.svg U bë! Faleminderit @Tiimiii,, @AXRL, dhe gjithe te tjeret qe ndihmuan mbrapa kulisave, po Tiimiii dhe AXRL kane mbajtur nje peshe te jashtezakonshme. Tani nuk na mbetet vec te bejme mirembajtje dhe mos e leme me backlogun kaq mbrapa. Cdo gje eshte me e lehte pas kesaj pune. Ne te ardhmen, te dashur kontrollues, hidhini gjithmone nje sy kesaj faqeje si dhe kesaj tjetres dhe do e kemi gjithmone sqwikin nen kontroll. --1l2l3k (diskutimet) 23 janar 2018 21:46 (CET)

Sugjerime për redaktorë të cilëve mund t'u ngrihet statusi

Meqë nuk dua të bezdis administratorë të posacëm, po vë këtu sugjerime për editorë që meritojnë statuset "i vetëkontrolluar" dhe "redaktor", dhe kështu do i sinjalizoj administratorëve që e shohin këtë thread (kuvendi është komuniteti shqiptar ku mblidhen wikipedianët më aktivë) dhe ata mund t'ua japin statusin:

I vetëkontrolluar (autocontrolled)

Yes check.svg U bë!. Meqë s'pati asnjë kundërshtim. --1l2l3k (diskutimet) 31 tetor 2017 15:49 (CET)

Kontrollues (reviewer)

 • Zmarlind5. Plotëson kriteret, dhe redaktor i përgjegjshëm. E shoh që zhbën vandalizma dhe editime që nuk permiresojne artikujt (edhe sot e bëri këtë gjë dhe mund të verifikohet nga historia e editimeve të tij). --1l2l3k (diskutimet) 23 tetor 2017 17:23 (CEST)
Yes check.svg U bë!. Meqë s'pati asnjë kundërshtim. --1l2l3k (diskutimet) 31 tetor 2017 15:49 (CET)

Shkronja e parë e muajit me të vogël

Kam vërejtur se kudo në Wikipedian shqipe, sistemi është duke ruajtur muajt me shkronjë të vogël (shkurt, nëntor). Në gjuhën shqipe, muajt fillojnë me shkronjë të madhe. --Λeternus 14 nëntor 2017 09:51 (CET)

Ne gjuhen shqipe muajt fillojne me shkronje te pare te vogel. Vetem ne raste festash (p.sh. 28 Nëntori) muajt fillojne me shkronje te pare te madhe. —Olsi (diskutimet) 14 nëntor 2017 11:41 (CET)
A ke ndonjë referencë e cila e mbështetë këtë që po thua? --Λeternus 17 nëntor 2017 14:36 (CET)
Muajt janë mbiemra dhe mendoj se duhet të fillojnë me shkronjë të vogël (s'jam gjuhëtar por logjikisht mendoj :D), gjithsesi, në fjalorët elektronik të gjuhës shqipe, kur i referohet muajve gjithmonë është me shkronjë të vogël, shih muaj, shkurt, nëntor, ... , etj.--Liridon (diskutimet) 17 nëntor 2017 15:26 (CET)
E gjeta edhe unë këtë: [15] Falemnderit :) --Λeternus 17 nëntor 2017 15:49 (CET)

Rreth artikujve të rinj

Përshëndetje Wikipedianë! Kam vënë re se disa përdorues krijojnë artikuj mbi Komunat e Francës apo të Spanjës, për shëmbull ky artikulli këtu Valle de Trápaga-Trapagaran. Kjo është gjë e mirë pasi rrit numrin e artikujve, por, gjithashtu është edhe mundim i kotë. Artikuj të tillë, që kanë një format standart, është më mirë ti krijojë një rrobot. Mundimi tonë le të shkoje ne permiresimin e artikujve te ketyre shteteve psh. Spanja, Franca.

Më parë nuk kam dashur të importoj artikuj të tillë pasi do sillte çekuilibrim në përmbajtjen e Wikipedias, psh tani jane rreth 70.000 artikuj, nëse importohen te gjitha komunat ne France vetem ato janë 30.000 artikuj. Por, nese ju jeni dakord qe te shtohen ato artikuj le te punojme tek projekti WP:IAA. Besoj se framework-u ne Python per rrobote ne Wikipedia vazhdon ende, por ka edhe disa librari te reja me pak popullore. Nese do ti shtojme ato do te na duhet te punojme se bashku per krijimin e databazes qe do te perdore rroboti ne shtimin e artikujve.

Me thoni çfarë mendimi keni ju? Gjithë të mirat! -- Euriditi  15 nëntor 2017 22:23 (CET)

@Euriditi, po, në fakt un i kam nxitur, me idenë se duke krijuar këto artikuj,evitohen gabimet në artikujt e gjeneruar dhe me shpresën që përdoruesit të shtojnë përmbajtje shtesë përveç asaj bazikes. Edhe unë për arsye të çekuilibrimit nuk i kam krijuar të gjitha, po kohë pas kohë krijoj nga 2-300 artikuj me bot. Nuk mendoj se do ishte ide e mirë që të krijohen 20000-30000 mijë artikuj të tillë menjëherë, njëjtë siç kam thënë në këtë diskutim, ne si wiki edhe ashtu nuk shquhemi për cilësi, prandaj do ishte më mirë të punojmë për artikuj që vërtet na duhen dhe jo sasi. Por nëse ka iniciativë që të punohet për importim masiv, do ju rekomandoja Wikidatan, pasi aty janë të dhënat më të përditësuara, dhe nga query.wikidata.org mund të nxirren shumë të dhëna që këto artikuj kanë. --Liridon (diskutimet) 15 nëntor 2017 22:48 (CET)
Djema jo të gjithë janë coders, dhe projekti që organizoi Liridoni ku shtuam ~500 artikuj ishte një menyre ku punuam bashkë, për një total prej ndoshta 2 orësh neto. Mendoj që ishte bukur dhe arritëm një objektiv të afërm. Me dy klikime u bë artikulli. Nëse sqwiki është i pabalancuar, ku është problemi? WikiProject USA ka vetëm 400k+ artikuj nga 5.4M artikuj të enwikit, pra 1/12 dhe ata nuk mërziten kur ne shtojmë vendbanimet shqiptare, apo nje kinez shton vendbanimet kineze, përkundrazi kënaqen pasi iu pasurohet wiki. Unë s'do e kisha fare problem të shtoheshin sa më shumë artikuj të huaj, nuk na prish punë, përkundrazi na frymëzon t'i bëjmë më mirë artikujt e wikiprojektit Shqipëria. --1l2l3k (diskutimet) 17 nëntor 2017 14:32 (CET)

Pa titull!!!

Kerkoj librin "jeta e re " nga Ahmet maloku 1957

New print to pdf feature for mobile web readers

CKoerner (WMF) (talk) 20 nëntor 2017 23:07 (CET)


Wiki Weekend Tirana 2017

Nisur nga dëshira për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia, duke i lehtësuar në këtë mënyrë kërkimin dhe informimin çdo shqipfolësi, komuniteti i Open Labs së bashku me Wikimedia Community User Group Albania zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Weekend Tirana 2017. Ky aktivitet do të zhvillohet gjatë fundjavës së dytë të dhjetorit, përkatësisht në datat 9 dhe 10 dhjetor, ku pjesëmarrësit do të mblidhen në ambientet e Open Labs Hackerspace(Tiranë) në një program që kombinon puntoritë (workshops) me prezantimet nga wikimedianet nga Tirana, Elbasani, Durrësi, Prishtina, Gjilani, Zyrihu etj.

Qëllimi i këtij aktiviteti është që të ndërtohen ura bashkëpunimi me wikimediane të tjerë nga vendi dhe rajoni, të inspirohen wikimediane të rinj që të bashkohen me komunitetin, të njihet publiku me projektet e Wikimedia, të organizohen editathon-e dhe të rritet ndërgjegjësimi i mediave lokale dhe institucioneve rreth rëndësisë së ndarjes së dijes përmes projekteve të lidhura me platformat dhe kulturën bashkëpunuese wiki. Do të ketë gjithashtu workshope/edit-a-thons të ndryshme rreth Wikidata, Wiki Loves Maps, Wikiprojekti LGBT, Wikimedia Commons.

Aktiviteti fillon në 9:30 dhe mbaron në 16:00 (të shtunën dhe të dielën) dhe është i pasuruar me një shumëllojshmëri punëtorish me karakter teknik (workshops), prezantimesh, bisedash, ku të pranishmit do venë në punë njohuritë e marra dhe do punojnë në grup për përmirësimin e mëtejshëm të artikujve të Wikipedia me fokus të veçantë artikujt rreth monumenteve të kulturës së vendit tonë. Detajet rreth aktivitetit duke përfshirë të ftuarit, axhendën e plotë etj mund ti gjeni këtu https://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Weekend_Tirana_2017

Në kuadër të aktivitetit ftojmë te gjithe Wikimedianet të na bashkohen.

--Nafie shehu (diskutimet) 4 dhjetor 2017 20:37 (CET)

Format shqipe të toponimeve të Kosovës

Përshëndetje, @Planeti,, @Zmarlind5,, @1l2l3k,, @Liridon,, @Udha,

Për shumë vjet tani unë kam bërë redaktime në wikipedia shqip, më shumë për fshatra qe janë banuar nga shqiptarët ose kanë ndonjë lidhje me shqiptarë. Një problem doli që duhet këtu të kemi një bisedim dhe rregull (se nuk dua unë ose të tjerit redaktorët të jenë në edit warring). Për artikullët të fshatrave të Kosovës çfarë format do përdoret këtu në Wikipedia shqip ? Pas luftës te vitit 1999, Kosovarët që atëheren ishin thjesht nën UNMIKun bënë një Komision për Standardizimin e Emërvendeve të Kosovës (KSEK) dhe vunë disa emra të rinj për fshatrave -UNMIKu nuk ja njoh). Sot pas deklarimit të pavarsisë në 2008 këto emra nuk janë zytarisht por përdoren nga disa burime si në media, nga disa njerëz në komunat etj, etj. Këto format nuk janë kudo të pranuara nga populli (siç thotë gjuhëtari Qemal Murati [16] -kush e do artikullin shkencore e tij unë mund të ta dërgoj në postën elektronike dhe dërgo një mesazh në diskutimin im). Tani kjo është çeshtja, çfarë forma këtu do përdorim për fshatrat të Kosovës, këto që janë të rinj dhe jo zytarisht ose këto forma në gjuhën shqip që janë më të vjetër dhe përdorur si zytarisht [17] ? Duhet të këtë një rregull këtu se përmirësimet dhe redaktimet marrin shumë kohë dhe nuk bën të lojmë çdo herë me emrat. Të fala.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 17:48 (CET)

Faleminderit për hapjen e temës @Resnjari,, dhe komentit në shqip, pasi e di që e ke pak të vështirë. Do ishte më mirë të ndiqet ashtu si janë të shkruar zyrtarisht, por kam dyshime për emrat e shumë vendbanimeve që janë shtrembëruar në gjuhën sllave gjatë periudhës së Jugosllavisë. @Planeti,, @Arianit, dhe @Punëtoria, mund të japin një mendim se si po zhvillohet në Kosovë ky diskutim.--Liridon (diskutimet) 5 dhjetor 2017 20:01 (CET)
Mendoj që vendbanimet (ashtu si dhe emërtime të tjera gjeografike) duhet të ndjekin në wiki jo qejfet e politikanëve, po gjerësinë e përdorimit në gjuhën shqipe (ashtu si bëhet në enwiki, ku rëndësi ka vetëm se sa përdoret emrin në gjuhën anglisht). Kuptohet emri zyrtar i Qeverisë së Republikës së Kosovës ka rëndësi, po, nëse populli e quan atë qytet ndryshe, atëherë duhet të shkojmë me c'thotë populli që flet shqip. Me kete parim në wiki për shembull e kam bërë Shënepremte, e jo "Lenie", si eshte emri administrativ. Kjo është konsistente me faktin që kjo është wikipedia në shqip. --1l2l3k (diskutimet) 5 dhjetor 2017 21:25 (CET)
@1l2l3k,, per shembllin Shënepremte, ajo ishte emri me vjeter para qeveria komunist e ndroi ne formen te re. Ne kontesktin te Kosoves eshte ka toponime shume me origjin sllavisht (jo prej 1912 por prej disa shekuj me perpara) ama qe jepen ne format te shqipes per disa shekuj nga populli shqiptar vendas, prandaj pyetjet ime per kete gje. Ka edhe shemblla si Inatoc ose Kokaj, qe shteti Jugosllav e thriste te gjith fshatin me emrin Inatovce, kurse lagja Kokince, ne shqip Kokaj ishte emri me e perdorur ne shqip ne rajon. Zyrtarisht Kosova sot ne shqip e quan Inatoc, kurse komisioni i emrave ja vuri emrin te re Kokaj per terren fshatin dhe dominon sot. Problemi eshte qe jo tere emrat te re dominojne dhe nuk di shte bej me shemblla keshtu.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 22:34 (CET)
Gjuhetari Qemal Murati thote ne seksionit Toponimet në realitetin e ri të Kosovës te artikullit e tij (fq. 67-68): "Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi shekullor barbar serb, në vitin 1999, që për shekuj me radhë e kishte serbizuar dhunshëm edhe toponiminë e Kosovës, nga Ministria e Kulturës e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës ngrihet një Komision për Standardizimin e Emërvendeve të Kosovës (KSEK), i cili do të shqyrtonte gjendjen e toponimisë në Kosovë dhe do të merrej me rishikimin dhe riemërimin e saj. Ky Komision, i përbërë nga studiues të institucioneve të ndryshme shkencore (historianë, gjuhëtarë, gjeografë), ka përpiluar dhe botuar edhe një broshurë “Regjistri i standardizuar i emërvendeve të Kosovës” (ERA, Prishtinë, 2005 –më drejt do të mund të quhej: Regjistër i emërvendeve të standardizuara të Kosovës), e ku është përfshirë një regjistër i emrave të vendbanimeve të Kosovës. Rezultati i këtij Komisioni, që kishte marrë në shqyrtim një korpus prej 1484 toponimesh, është ky: Një numër jo i pakët emrash gjeografikë: qytetesh, fshatrash e lagjesh, propozohet të ndërrohen. Kësisoj, Suhareka bëhet Therandë, Obiliqi – Kastriot, Novobërda – Artanë, Podujeva – Besianë, Istogu – Burim, Kamenica – Dardanë, Dragashi – Sharr, Matiçani – Mat etj.Si shprehje e kësaj gjendjeje të re toponimike, të krijuar si rezultat të përpjekjeve administrative të standardizimit dhe të mplekjes së normave të ndryshme, në mediat e Kosovës, në shtyp e në radiotelevizion, topikët e tillë filluan dhe vazhdojnë të përdoren me forma dysore të “reja” dhe të “vjetra” (në Kastriot, ish-Obiliq, në Besianë – ish-Podujevë, në Mat – ish-Matiçan), kurse te popullata vendëse mbizotërojnë format e tyre tradicionale.Që ndërhyrjet e tilla në riemërtimet toponimike nuk janë shumë të pëlqyeshme, dëshmon edhe fakti se kanë mbetur të paprekura dhe shumë topikë të tjerë po ashtu me element sllav, si: Deçan, Gjakovë, Gjilan, Leposaviq, Mitrovicë, Pejë, Prishtinë, Prizren, Rahovec, Zubin Potok, Zveçan, madje dhe vetë topiku Kosovë etj."Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 22:34 (CET)
E kuptoj shqetësimin tënd @Resnjari,. Mendoj që ne si kriter duhet të kemi fjalën shqipe të vendbanimeve, po te jemi fleksibel, gjithmonë duke akomoduar shqipfolësit, pasi çdo rast ka specifikën e vetë. Për rastin e Kokaj-t, mendoj që mund të përdorim Kokaj e jo Inatoc (si është fjala zyrtare), nëse kemi konsensus në wiki. Gjithashtu unë vendbanimin Pustec në sqwiki do e zhvendosja në Liqenas, pasi shqipfolësit e quajnë ashtu. --1l2l3k (diskutimet) 6 dhjetor 2017 00:26 (CET)
Përshëndetje, @Resnjari,, @Liridon, etj.

Debati ka qenë më i madh fill pas përfundimit të Luftës së Kosovës. Tani nuk debatohet edhe aq rreth kësaj teme. Thjesht disa emërvende janë pranuar shumë më lehtë si p.sh. Vushtrria, Skënderaj, etj. gjersa disa më me vështirësi si p.sh. Kastrioti, Drenasi etj. Kolegut @Resnjari, respekt për punën e mrekullueshme në wikipedia. Gabime herëpasëhere ndodhin, më kanë ndodhur edhe mua. Respekt dhe suksese edhe kolegëve tjerë si @Planeti,, @Zmarlind5,, @1l2l3k,, @Liridon,, @Udha,, @Arianit, Me nderime: --Punëtoria (diskutimet) 6 dhjetor 2017 10:59 (CET)

Libri në të cilin @Resnjari, i referencohet, ma ka dërguar në email dhe më luti ta ndaj me ju, por pasi për disa nuk kam adresë emaili e kam ngarkuar në google drive dhe mund të qaseni edhe nëse nuk keni llogari në google PROBLEME TË NORMËS NË TOPONIMI - Qemal MURATI.--Liridon (diskutimet) 6 dhjetor 2017 22:40 (CET)

"Për të lerë" vs "Për të lindur"

Përdoruesi:Hatake fut nëpër biografitë në Wikipedia foljen gegnisht "Leu" (Psh. Agimi leu në Tiranë) në vend të "Lindi" (Agimi lindi në Tiranë) nën pretendimin se janë dy folje krejtësisht të ndryshme, dhe kur nuk pajtohesh me të shpërthen ne fyerje. Me sa kam njohuri unë, "Me le" është trajta gegë e foljes "Për të lindur", ku kjo e fundit është sipas gjuhës standarde, kurse e para dialekt. Nëse ka ndonjë gjuhëtar këtu a mund të na sqarojë këtë çështje? Askund në Wikipedia ose në literaturë (në gjuhën standarde) nuk haset kjo folja "leu"--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2017 20:05 (CET)

Përdoruesi diskutim:Udha e nis kuvendimin me premisë kakologjike: folja "me lé/për të lerë" është mbarëshqiptare, pra si gege ashtu edhe toske (Udha këtë nuk e di), kësisoj, e standardit. Që janë dy folje me kumte të ndryshme, këtë e dëshmon etimologjikisht Fjalori i Frangut të Bardhë. Unë jam redaktor dhe përkthyes, mund të më gjehet emri në fondin bksh.al, si redaktor i vëllimit të tretë të Trilogia Albanica të Arshi Pipës dhe përkthyes i "Profetit" të K. Gibran si gegnisht ashtu edhe toskërisht për "Albas". Fakti që s'e ka hasë vetë foljen, ka fodullëkun për t'u vetëautorizuar si shestues dhe doganier i foljes si vetëm gege, dhe në nivel individual që me rastin e fiksimeve të tij tek artikulli i K. Trebeshinës m'është vënë nga mbrapa si rrodhe. --S. Saiti (diskutimet) 6 dhjetor 2017 21:08 (CET)
Edhe këto këtu janë "mbarëkombëtare"? [1
Zotëri, mos e kthe këtë në diçka personale edhe po ta përsëris për të njëmijtën herë, mos fyej!--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2017 21:52 (CET)
Meqë jam i sigurt që si Udha si Hatake e shohin këtë faqe, po i bëj një paralajmërim secilit: @Hatake, Ki shumë kujdes me ofendimet. Sap dole nga një bllok për to dhe ky postim ka ofendime personale, pra ti s'ke zënë mend. Po pashë një të vetëm tjetër, do të të bllokoj për 1 muaj ose më tepër. Arësyeja pse s'po të bllokoj tani është pasi @Udha, të dha karremin dhe ti e hëngre kollaj nëpërmjet një wikihoundi që ai po të bën, pra Udha, mundohu t'i kufizosh marrëdhëniet me Hataken. Më tutje: Hatake: është hera e dytë që të shoh që bën komente për origjinën se ku është Udha: herën e parë e thirre nga emri. Të paralajmëroj të mos e bësh më pasi kjo futet në "personal harassment". Sa për "me lé/për të lerë" është mbarëshqiptare", po lë përdorues të tjerë të komentojnë, po kush ka shkuar në shkollë e di shumë mirë që alfabeti shqip ka 36 shkronja dhe ai alfabet nuk e përfshin shkronjën "é". Kur të hapet wikipedia gegë, Hatake, mund të bësh atje c'të duash, kjo këtu përfshin shqipe standarde. Po e lë me kaq pasi unë jam katili që bllokon dhe dua të jem i pavarur. --1l2l3k (diskutimet) 6 dhjetor 2017 23:02 (CET)
I nderuar, më vie keq që e devijove temën në akuza personale. Unë nuk i dhashë kurrfarë "karremi" askujt dhe ndihem i fyer nga një akuzë e tillë, aq më shumë që është postuar në Kuvend ku e shohin të gjithë, rrjedhimisht duke ma dëmtuar imazhin. E njëjta gjë vlen edhe për akuzën për Wikihounding. Po të doja ta bllokoja ose përjashtoja përdoruesin do të kisha kërkuar këtë në Kuvend më parë meqë besoj ka mjaft material që mund ta sjell si dëshmi, ka raste të panumërta të fyerjeve ndaj përdoruesve në Wiki (sidomos ndaj meje), Edit Warring etj etj. Por edhe nga kërkesa që e postova tek diskutimet tua për një bllokim të përkohshëm hoqa dorë për shkaqe pragmatike.--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2017 23:26 (CET)
Përdoruesi:1l2l3k, nuk e di se ç'mbrujtje kulturore ke, por thekset jane variacione fonetike jashte alfabetit. As alfabeti anglez nuk ka ë, por ne rastin e motrave Brontë, shqiptohet 'i' ë-ja. As italishtja nuk ka alfabet me thekse, por ne nivel morfologjik shenjat diakritike jane te domosdoshme per shenjimin fonik. Te falenderoj per paralajmerimet, por nese ka nijet konstruktiv Udha, atehere do t'i punonte materialet qe hiqet sikur po gjurmon --S. Saiti (diskutimet) 6 dhjetor 2017 23:38 (CET)
@Hatake, këtu nuk ka punë fonetika, është çështje morfologjie e foljes "lind", dhe @Udha, ka të drejtë (ironike sikur ai të jetë vërtetë nga Kosova dhe ti nga Shqipëria të mos e dish):
E kryera e thjeshtë e foljes "lind" në shqipe standarde është "lindi" e jo "leu"
Pjesorja e foljes "lind" në shqipe standarde është "lindur" e jo "lé".
Po shikove një fjalor të vetëm mbas vitit 1972 të shqipes standarde ku çfarë them nuk është e vërtetë, më thuaj. Forma "me lé" është gegërisht, forma "për të lerë" është toskërisht, asnjëra nuk përdoret në shqipe standarde që është "për të lindur" (paskajore). --1l2l3k (diskutimet) 7 dhjetor 2017 00:35 (CET)
Dy gjëra të tjera, Hatake:
 1. Udha po heq ca ofendime të tuat te faqja jote. Mos i kthe mbrapsht, sepse po të bën një nder. Nëse i kthen mbrapsht do llogariten kundër teje. Duhet ta bëje ti, po nuk e bëre, të paktën të fshihen shpejt.
 2. Na kurse kredencialet personale. Nuk i interesojnë njeriu. Në përgjithësi është mirë të jemi komunitet i mbyllur ku mos dihet shumë ndryshe përfundojmë nëpër lajme gazetash. Do rekomandoja që të editosh mbrapa një nofke në të ardhmen, për të mirën tënde. --1l2l3k (diskutimet) 7 dhjetor 2017 01:17 (CET)

Lloca apo Llovca?

Ju ftoj të merrni pjesë në faqen e diskutimit te Diskutim:Llovca, për një vendim komuniteti mbi emrin e vendbanimit. --1l2l3k (diskutimet) 12 dhjetor 2017 00:30 (CET)

Ju them diqka, burimisht eshte Lloca, por pushteti serbosllav nga viti 1912 i ka ndrru emrat duke ia shtuar vce, keshtu qe mos te diskutojme per keto gjera. LLocë/vce, Kokaj/Inatovce, tash Inatoc (edhe kjo e shtrbruar), Ranatocë/vce Miratocë/ovce, Bujanocë-ovc Nasalë/ce. --PLANETI DISKUTO 23 janar 2018 22:38 (CET)

Call for Wikimania 2018 Scholarships

Hi all,

We wanted to inform you that scholarship applications for Wikimania 2018 which is being held in Cape Town, South Africa on July 18–22, 2018 are now being accepted. Applications are open until Monday, 22 January 2018 23:59 UTC.

Applicants will be able to apply for a partial or full scholarship. A full scholarship will cover the cost of an individual's round-trip travel, shared accommodation, and conference registration fees as arranged by the Wikimedia Foundation. A partial scholarship will cover conference registration fees and shared accommodation. Applicants will be rated using a pre-determined selection process and selection criteria established by the Scholarship Committee and the Wikimedia Foundation, who will determine which applications are successful. To learn more about Wikimania 2018 scholarships, please visit: wm2018:Scholarships.

To apply for a scholarship, fill out the multi-language application form on: https://scholarships.wikimedia.org/apply

It is highly recommended that applicants review all the material on the Scholarships page and the associated FAQ before submitting an application. If you have any questions, please contact: wikimania-scholarships at wikimedia.org or leave a message at: wm2018:Talk:Scholarships. Please help us spread the word and translate pages!

Best regards, David Richfield and Martin Rulsch for the Scholarship Committee 20 dhjetor 2017 20:24 (CET)

User group for Military Historians

Greetings,

"Military history" is one of the most important subjects when speak of sum of all human knowledge. To support contributors interested in the area over various language Wikipedias, we intend to form a user group. It also provides a platform to share the best practices between military historians, and various military related projects on Wikipedias. An initial discussion was has been done between the coordinators and members of WikiProject Military History on English Wikipedia. Now this discussion has been taken to Meta-Wiki. Contributors intrested in the area of military history are requested to share their feedback and give suggestions at Talk:Discussion to incubate a user group for Wikipedia Military Historians.

MediaWiki message delivery (diskutimet) 21 dhjetor 2017 11:46 (CET)

Kerkoj ndihme kundrejt abuzimeve

Perdoruesi Udha kambengul ne abuzimet e tij ne artikullin e Trebeshines dhe Mekamit per arsye te nenkuptueshme. Kambengul per vendosjen ne kryevarg te nje burimi qe thjesht persedyt nje pohim, gja qe s'e shnderron ne fakt historik dhe nuk asht i gatshem ta riformuloje konform burimit dhe burimit te burimit. Ka tendencen te theksoje njenen ane te qendrimit kundrejt Trebeshines, nuk veteflijon egon dhe qendrimet e veta per t'i avite dy pale qendrime perballe njeni tjetrit ne menyre qe lexuesi i Wikit te mundet me hase ne nje artikull neutral. Kerkoj ndihmen e perdoruesve online per kontrollimin e ketij perdoruesi kundrejt ketyne qasjeve qe ka. --S. Saiti (diskutimet) 24 dhjetor 2017 15:24 (CET)

Unë përdoruesi Udha, ju bëj apel të gjithë adminëve të më vini në ndihmë kundër përdoruesit vandalist Hatake, i cili për mendimin tim rrezikon seriozisht Wikipedinë Shqip me sjelljet e tij agresive. Ky po më tërheq edhe mu në lojërat e tij të pista, për shkak të rënies së vigjilencës nga përdoruesit e tjerë dhe të kombinimeve dinake në mes sjelljeve vandale dhe sjelljeve konstruktive (shtim i materialit pasurues për atikull). Përdoruesi Hatake është ABUZUES i shumëfishtë dhe i vazhdueshëm i rregullave të Wikipedias, me një histori konfliktesh me përdoruesit e tjerë, dhe me një histori luftërash të redaktimeve. Deri më tani adminët kanë pasur një qasje të butë ndaj tij, duke shpresuar se do të përmirësohet, por ky po e dëshmon se nuk mëson kurrë nga gabimet. Gjithnjë ka qasje përligjëse,qoftë dhe kur thyen rregullat, gjithnjë justifikon qëndrimet e veta deri në pafundësi dhe kjo e bën debatin me të të pafrytshëm.
Dje shkaktoi katër luftëra editimesh, dy tek artikulli Kasëm Trebeshina dhe pasi ky artikull u bllokua, ai filloi të shkaktojë luftë editimesh në faqen time të Diskutimeve, përkundër kërkresave të mia që të mos më komentojë aty, njëkohësisht, ndërhyri tek artikulli i shkruar nga unë Mekami me një qasje arrogante, gjë që për fat të keq eskaloi prapë në luftë editimeesh mes meje dhe tij, dhe unë e pranoj pjesën time të përgjegjësisë për këtë. Në mbrojtjen time, kam provuar të diskutoj me të më parë por diskutimet janë të pafrytshme. Edhe kur thyen rregullat dhe ia tregon, fillon të justifikojë veprimet e veta.
Përdoruesi Hatake ka shkaktuar luftëra editimiesh edhe më parë:
Rasti 1: 11 reverts breda një ore në faqen e një përdoruesi për t'i rikthyer fyerjet që ia largonin Rasti 2 Rasti 3 Rasti 4: 14 reverts.
Ky përdorues e ka personale me mua. Tri herë është bllokuar për shkak të sulmeve personale ndaj meje, në periudhën nëntor-dhjetor--Udha (diskutimet) 24 dhjetor 2017 15:36 (CET)
S'merrem personalisht me rob qe veteviktimizohen. Merru me çka din me u marre, meso shqip dhe boll u bane si rrodhe. Ti je i njejte me ate perdorues per nga qasja, n'mos qofsh i njejte edhe prej nga mishi --S. Saiti (diskutimet) 25 dhjetor 2017 05:21 (CET)

Çështja Hatake&Udha

Ka gjatë kohë, të dy përdoruesit @Hatake, & @Udha,, edhe pas paralajmërimeve të shumta, nuk po ndalojnë të debatojnë çdo redaktim të njëri-tjetrit, rikthim të ndryshime të pa diskutuara, ri-drejtime të artikujve, nuk mirëkuptojnë, fyerje personale dhe anëtarëve të tjerë, kokëfortë dhe mendojnë se opinioni i tyre është versioni më i mirë, si rezultat i të cilës vendosa ti bllokoj për një kohë të pacaktuar derisa të diskutohet mirë mbi dy përdoruesit. -Udha, një përdorues ri, i mirë për mesataren që ka Wikipedia shqip, hyn shpesh në debate personale, dhe që nga koha që e mbaj mend, ky nuk është i pari. -Hatake, një përdorues i vjetër, sock-puppet, por që nga koha e gjatë në wiki duket se nuk ka mësuar diçka dhe vazhdon me ato mendimet e tij.

Jepni mendime dhe propozime se si mund të zgjidhet çështja. Përdoruesve u lejohet të komentojnë te faqet e tyre të diskutimit, nëse keni pyetje mund ti pyesni në faqet e tyre të diskutimit. @1l2l3k, është më i informuar me situatën, ka ndërhyrë disa herë për të zbutur situatën, dhe prap vazhdon njëjt nga të dy.--Liridon (diskutimet) 25 dhjetor 2017 18:50 (CET)

Diskutimi

 • Nëse deklaroehn publikisht dhe me përgjegjësi se nuk do vazhdojnë, ban me iu dhënë mundësi. Nëse e përsërisin dhe me më tëvoglin ndërhyrje, do ti bllokojmë ehd epër më gjatë. --PLANETI DISKUTO 25 dhjetor 2017 19:45 (CET)
 • I kam ndjekur këta editorë tashmë për disa javë/muaj, dhe më vjen keq t'i shoh të bllokuar, pasi e kam bërë vetë këtë në rrethana ekstreme, dhe shoh që po i bllokojnë edhe admina të tjerë. Të gjithë adminat që shohin një situatë aspak të qetë (fyerje personale, edit-warring, instabilitet artikulli), janë të shtrënguar të bëjnë bllokime. Janë të dy editorë cilësorë (në kuptimin që të dy dinë të shkruajnë mirë e të vënë citime në artikull), si dhe janë të rregullt në wiki (editojnë gati cdo ditë), po këto gjëra ndodhin shpesh kur wiki rritet dhe kur disa inate personale nuk zgjidhen dot. Sqwiki, do thoja, është në moshë të vogël, por në hapat e para të betejave serioze për POV. Vecse pazarlliku për NPOV është shpeshherë i vështirë, sidomos për artikujt e figurave kontroverse. Problemi është që dy editorët në fjalë e kanë kthyer wikin në një betejë personale se kush ka të drejtë, dhe, kur kjo ndodh, produktiviteti bie, ka edit-warring dhe përdorues të tjerë janë të bezdisur me instabilitetin e artikullit dhe me dramat e pafund. Artikulli ku janë betejat kryesore është Kasem Trebeshina, ku secili ka idetë e veta. Jam munduar të vë caqe e kufi, të paktën për të shpjeguar se kush është një ofendim personal e kush s'është. Gjithashtu jam munduar të shpjegoj se duhet të fokusohen te burimet, kredibiliteti i tyre, në angazhim maksimal te faqja e diskutimit të artikullit, e jo te faqet e administratorëve, të cilat duhet të jenë hapi i fundit. Së fundmi jam munduar të shpjegoj që angazhimi në faqen e diskutimit nuk duhet të shoqërohet me sulme personale, po gjuha duhet të jetë sa më e ftohtë. Do thoja që ka pasur përmirësim, po nuk ka pasur zgjidhje përfundimtare, dhe për fat të keq, lufta (edit warring) ka vazhduar dhe sulmet ndaj palës tjetër nuk kanë pushuar. Gjithashtu, problem është se Kasem Trebeshina është një personazh kompleks, relativisht artikull i vështirë. Unë personalisht nuk jam që këta editorë t'i mungojnë wiki-t nëse kanë "perm ban", pasi do humbnim dy editorë që mund t'i japin sqwikit në mënyra të tjera, prandaj propozoj këto masa (ftoj përdorues të tjerë se cfarë mendojnë për keto masa, nëse i shohin të aresyeshme, dhe nëse duan t'i votojnë):
Ban (pezullim) për 1 vit për të dy editorët Udha dhe Hatake nga artikulli Kasem Trebeshina, romanet e tij, dhe cdo gjë që lidhet me Trebeshinën. Nëse editorët në fjalë nuk e respektojnë këtë pezullim dhe vazhdojnë e editojnë në artikuj të tillë, duhet ta konsiderojnë veten në shkelje të sanksionit të Kuvendit dhe një administrator mund t'i bllokojë për këtë menjëherë.
Ban (pezullim) për 2 vite për secilin editor (Udha dhe Hatake) që të editojnë cdo artikull, ku për 6 muajt e fundit ka edituar tjetri. Duke bërë një shembull për përdoruesin Udha: Nëse Udha në datën 1 korrik 2018 sheh që një artikull ka nevojë për përmirësime, duhet të shkojë te historia e artikullit dhe të shohë nëse Hatake ka edituar atje nga 1/1/2018 deri në 7/31/2018. Nëse Hatake ka edituar në atë periudhë, atëherë Udha, po editoi, duhet ta konsiderojë veten në shkelje të sanksionit të Kuvendit dhe mund të jetë i sigurt që ndonjë administrator mund ta bllokojë menjëherë. E njëjta gjë të vlejë për Hataken, i cili nuk duhet të editojë artikujt ku ka edituar Udha në 6 muajt para ditës kur Hatake do që ta editojë atë artikull.--1l2l3k (diskutimet) 25 dhjetor 2017 22:55 (CET)
Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon (diskutimet) 1 janar 2018 11:39 (CET)
Duket se si zakonisht pak përdorues marrin pjesë në kuvend edhe vendimi jonë mund të quhet jo shumë si mendimi i komunitetit por mendimi i komunitetit aktiv për këtë kohë. Propozimi im është ky, dhe secili që e shkel këtë brenda një vitit bllokohet përgjithmonë:
"Përdoruesit ndalohen të bëjnë ndryshime nga artikulli Kasem Trebeshina, dhe artikujt e tjerë në lidhje me të për 1 vit. Përdoruesit ndalohen të redaktojnë, rikthejnë, riemërojnë, në artikujt e krijuar&redaktuar të njëri-tjetrit për 1 vit. Përdoruesit, edhe nëse gjejnë gabimin minimal që ekziston, duhet ta shprehin atë së pari në faqen e diskutimit dhe të ftojnë përdoruesit e tjerë që të ndryshojnë ose diskutojnë argumentet."
Kjo është sa i përket rregulla ve mes tyre, Hatake duhet të ndaloj të përdorë dialektin gegë, kontributin e tillë mund ta japë dhe zhvillojë në Wikipedian e dialektit gegë. Në aspektin e debateve nuk duhet ti ndalojmë dhe as në faqet e diskutimit të artikujve, pasi duhet mendimi kritik.--Liridon (diskutimet) 29 dhjetor 2017 18:16 (CET)
Symbol support vote.svg PËR Ështe shumë afër propozimit tim, dhe jam ok që "interaction ban" të jetë për 1 vit (unë kisha propozuar 2). Jam gjithashtu i kënaqur që shtohet një detyrim për Hataken që të shkruajë në shqipe standarde. --1l2l3k (diskutimet) 29 dhjetor 2017 18:22 (CET)
Symbol support vote.svg PËR Asesi nuk duhet te jen te bllokuar redaktuesit ne fjal,jan nder me te miret.Hataken do e kisha lutur sinqerisht qe te ket kujdes me gegnishten--Tiimiii (diskutimet) 29 dhjetor 2017 18:57 (CET)
Symbol support vote.svg PËR Wikipedia jep gjithmone mundesi per permiresim, dhe kontribuesit ne fjale duhet te permiresojne punen e tyre ne Wikipedia duke ndjekur propozimin e Liridonit. Ktrimi991 (diskutimet) 30 dhjetor 2017 15:39 (CET)
Symbol support vote.svg PËR Të dy redaktorët duhet të reflektojnë mbi sjelljen e tyre.Resnjari (diskutimet) 31 dhjetor 2017 09:54 (CET)
Symbol neutral vote.svg ASNJANËSAT44 (diskutimet) 1 janar 2018 11:23 (CET)
Symbol keep vote.svg U miratua--Liridon (diskutimet) 1 janar 2018 11:39 (CET)

Projekti LGBT

Përshëndetje të gjithëve! Vitin e kaluar kam nisur projektin WikiProjekti LGBT në gjuhën shqipe së bashku me disa wikipedianë të tjerë. Ky projekt ka si qëllim shkrimin e artikujve rreth temave të komunitetit LGBT. Në Wikipedia në gjuhën shqipe kemi mungesë të theksuar të artikujve rreth këtyre temave. Ky projekt synon të përmirësojë cilësinë dhe sasinë e artikujve rreth komunitetit në fjalë. Lista e artikujve që mund të përmirësoni ose të propozoni gjendet në këtë link: https://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProjekti_LGBT. Ju falenderoj paraprakisht.--Kristina Millona (diskutimet) 15 janar 2018 19:09 (CET)

Mirësevjen @Kristina Millona, dhe faleminderit për inicimin e këtij projekti, besoj se si cilësia dhe diversiteti në sqwiki janë prioritet që duhet të fokusohemi. --Liridon (diskutimet) 15 janar 2018 21:03 (CET)

Wikimedia CEE Spring 2018

Hello and apologies for writing in English, I hope someone can translate this message. The preparations for CEE Spring 2018 have started and, on behalf of the international organizing team, I would like to invite your community to sign up on the participants page. If you don't yet have a local organizer, you can leave that empty for now. The structure of the contest is very similar with the previous years. All the best, Strainu (diskutimet) 13 Shkurt 2018 23:58 (CET)

Editing News #1—2018

2 mars 2018 21:56 (CET)