Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 13

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Results

That's done. We'll try to help you as much as we can. If you have some problems regarding global sysop's operations (me or something else), feel free to leave them a message on their talk page at meta. -- Quentinv57 6 Nëntor 2010 20:53 (CET)

I'm a bit confused. Did we vote for flagged revisions or for global sysop's operations? --Λeternus 7 Nëntor 2010 00:08 (CET)
That was for allowing global sysops to use their tools here. Please watch the deletion log : I already helped in removing copyvios from some pages -- Quentinv57 7 Nëntor 2010 00:14 (CET)
Ok. Here's some trash that needs to be dumped. Can you help? --Λeternus 7 Nëntor 2010 00:21 (CET)

Artikujt e gjate

Përdoruesi: PersonPaOpinion Shpesh ne Wikipedia gjej artikuj shume te gjate. Ato menjehere ta heqin interesin. Problemi i tyre eshte se duhen ndare ne nenartikuj dhe nqs edhe nenartikujt jane shume te gjate, te kene fq me vete. Nje redaktim te tille bera me Rilindja Shqiptare. E ndava ne shume nenartikuj, hoqa pjeset qe ishin perseritur shume here, hapa fq te re per Fazat E Rilindjes, por artikulli per rilidjen ende eshte i paorganizuar, pjese e saj jane vendosur ne vendin e gabuar (psh historia ishte vendosur ne fund). ky ishte vetem nje shembull. Ka shume artikuj te tille, dhe une si bej dot i vetem. Mund te me ndihmoni?

Si ka mundesi

Përdoruesi: PersonPaOpinion

 • Ka artikuj per luekuqe por jo per lule?
 • Ka artikuj per heronjte, por jo nje qe shpjegon c'eshte heroi?
 • Ka artikuj per piramidat Egjiptiane, por jo nje qe shpjegon c'eshte piramida si trup gjeometrik?

Flagged Revisions

Mikullovci said the albanian wikipedia need to install the FlaggedRevs extension. It will probably help a lot countervandalism work indeed.

Do somebody oppose this change ? -- Quentinv57 30 Tetor 2010 17:48 (CEST)

Pershendetje. Ju isha lute te me ndihmoni te kuptoj per qka eshte fjala.Nuk e kam mjaft te kjarte.--Planeti 30 Tetor 2010 18:15 (CEST)
Please try this link. I hope you will understand something -- Quentinv57 31 Tetor 2010 14:00 (CET)
I founded some pictures showing what FlaggedRevs is. It can briefly sum up the aim of this extension. Just click on images to see them. -- Quentinv57 1 Nëntor 2010 20:38 (CET)
Can not we use the german version? Is much easier to use it. http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Gesichtete_Versionen --Mikullovci 1 Nëntor 2010 21:23 (CET)
The german version ? It seems to be the same as the english one, except that buttons have a different name... Or you mean you just need the patrol marks on the recent changes page ?
On the opposite of patrol marks, FlaggedRevs allows you to depreciate a version if needed, and to display only checked versions. It will create two new user groups, the one marking edits as checked automatically and the other allowing to mark versions as reviewed. I propose to allow local sysops to add and remove members on this groups, as bureaucrats are inactive -- Quentinv57 2 Nëntor 2010 11:39 (CET)
Ok --Mikullovci 3 Nëntor 2010 16:59 (CET)
Cool. --Λeternus 7 Nëntor 2010 00:22 (CET)
FlaggedRevs has now been enabled. -- Quentinv57 7 Nëntor 2010 11:52 (CET)

Contributors who need to be checked

Hello. I have centered a bit by countervandalism work on this project, for the reasons I specified above. During this work, I will find some contributors who need to be checked by local sysops, because I don't speak albanian and I have no sysop tools to perform operations such as deletions or blocks.

Please check the following contributors essentially :

Robi I Allahut (diskutim · kontribute) : copyright violations, automatic translations of pages from external websites... Please control this diff too

Quentinv57 31 Tetor 2010 12:18 (CET)

Thanks for your work on the wiki! I'll take a look into this. —  eagleal  4 Janar 2011 09:35 (CET)

Kur kërkohet aprovim i redaktimit?

Në tri redaktimet e fundit që bëra në Uikipedian shqip, dy duket se kishin kaluar procedurë miratimi dhe e treta po e pret atë tash sa ditë. Kjo nuk ka ndodhur më herët dhe nuk duket se ndodhë në edicionet e gjuhëve tjera.

A ka ndonjë arsye për këtë ndryshim? A është rregull e re/e përkohshme? A ndodhë kjo vetëm me mua, vetëm me këtë artikull, vetëm me këtë edicion, apo mos ka të bëjë me shpeshtësinë e editimeve?

Sidoqoftë, kjo procedurë shtesë, dhe vonesa që ajo shkakton, duket shumë dekurajuese.

Ju përshëndes,

--Dielli 13 Nëntor 2010 18:36 (CET)

Shiko pergjigjen poshte  eagleal  4 Janar 2011 09:32 (CET)

Fundraiser Update

Greetings Wikimedians! Sorry for the English, anyone who is able to translate is welcome (and encouraged). The 2010 Fundraiser is live and has greatly benefited from all the contributions from our translators. Throughout the fundraiser there will continue to be a need for help with translating and localizing messages. Currently, the core messages need to be updated, as there have been recent additions to the request. You can find all translation requests at the translation hub on meta and you can follow the progress of the fundraiser in real time by tracking the fundraiser statistics. Also for those of you who haven't already, you can subscribe to the translators-l mailing list for all new requests and major changes. Many thanks for your help in truly making this a global fundraiser that you can edit. SChapman

Wikinews Shqip

Pershendetje! Ju lutem redaktuesve te Wikipedia-s te kontribujone sado pak tek test-projekti Wikinews Shqip ne menyre qe te krijohet. Per momentin ka vetem 2 redaktues por per tu krijuar duhet te kete me shume.--109.234.232.58 24 Nëntor 2010 17:47 (CET)

Ju lutemi zhvendosni këtë linjë me një titull!

2

Jo e kontrolluar

Jo e kontrolluar - prej kuj. Ç'far muhalifi ky. A shënime personale po leni nëpër artikuj a? Shenoni në ndonjë vend ku nuk bjenë në sy. Kjo është enciklopedi e lirë nuk është enciklopedi e lirë me artikuj të kontrolluar. Kështu e ashtu dyzenin e shumë artikujve e ka fliqë.--Kurreshtja 30 Nëntor 2010 14:09 (CET)

A ka administrator këtu a jo!??? A duhet mevja lulu nonen për me reagu dikush.--Kurreshtja 7 Dhjetor 2010 19:17 (CET)

Behet fjale per nje modifikim se menyres per kontrollimin e vandalizmave, shiko ketu.
Pak a shume lejon perdorues me te drejta admin/burokrat/kontrollim, te "kontrollojne" ne qoftese redaktimet jane "te mire" apo jo. Behet nje gje si tip kontroll i kualitetit se artikujve.
Njehere qe nje "version" (pas nje modifikimi) vendoset si e kontrolluar, dhe me kualitet te mire, te gjithe redaktimet me mbas qe nuk kontrollohen jane "ne pritje" te kontrollit.
Na lejon neve (admins/mirembajtesit/kontribuesit aktiv, si ti) qe te njoftojme njeri tjetrin per redaktime qe jane kontrolluar nga nje nga ne, apo jo. —  eagleal  4 Janar 2011 09:26 (CET)
Nje shembull: Zere se artikulli Shqipëria, ne gjendjen/versionin qe eshte tani, vihet si i kontrolluar per kualitet te larte. Pas disa modifikime nga disa perdorues, 1 person qe do te kontrolloj faktet e artikullit, nuk njeh dot me kur artikulli ishte i mire.
Duke perdorur kontrollin (FlaggedRevs) perdoruesi qe po kontrollon/shikon saktesine e informatave, mjafton te konfrontoj versionin qe me para ishte i njohur si i kontrolluar. —  eagleal  4 Janar 2011 09:31 (CET)
Nuk o e nevojshme. Së pari, për administrator e aso me të drejta/përgjegjësi të avancuara ka mundësi tjera d.m.th nuk ka nevojë të lihet përshtypje e "kontrollit" tek lexuesi. Kontroll më të mirë se fletat e diskutimit për projekte të këtilla nuk ka. Në anën tjeter këto funksione duket të udhës për projekte ku qarkullimi i lexuesve është i dendur. Si do që të jetë, kjo shkon ka "mendimi negativ" sepse për artikujt në "rregull" d.m.th të kontrolluar gjenden forma "pozitive" artikull përfekt. Secili që donë me përdorë material nga projekti duhet që të gjejë forma ashtu që të mos i pengoj lexuesit/redaktuesit, por ti inkurajojë ata. Pastaj ri dizajnimi i fushavës/dritarës së redaktimit është bërë duke mos e mbështetur me artikujt për ndihmë. Dizajni i vjetër ndoshta është jo i mirë, por ka qenë me mbështetje ndihmëse. P.sh, për burimin është simboli, për krijimin e lidhjes duhet të bëhet manuel. Nuk e di keni bërë disa gjëra që thuj që i keni qitë krejt punt në terezi, e hajt po provojim diçka të re. Mu pom pengojin ndryshimet e tilla të panevojshme--Porrnoferr 2 Prill 2011 07:51 (CEST).

E di cdo te thuash, kjo mua me acaron nervat. Une i heq gjithmone, qofte edhe gjithe artikullin kur ndodh kjo. Jo vetem qe nuk lihet firma, for shpesh keto artikuj jane pabazuar ne asnje fakt.

Editor Appeals Need Translations

Hi everyone! Sorry for the English, anyone who is able to translate is welcome (and encouraged). Translations are very important to the 2010 fundraiser and those of you who have contributed have done great work. We still have a long way to go though and will continue to need your indispensable skills. Currently, the appeals from Wikipedia editors Kartika, Liliaroja, Abbas and Joan Gomà need to be translated and localized. Also some core messages need to be updated for certain languages. You can find all translation requests at the translation hub on meta and you can follow the progress of the fundraiser in real time by tracking the fundraiser statistics. Also for those of you who haven't already, you can subscribe to the translators-l mailing list for all new requests and major changes. Many thanks for your help in truly making this a global fundraiser that you can edit. schapman

misër misër

misër misër Sot vura re qe ne wikipedian shqip mungon nje artikull per misrin. mendosj se eshte kultura me e shume trajtuar nga fshatarte shqiptare dhe ne kete kohe krize duhet ti mbeshtesim se paku me perkthimin e saj nga gjuhet etjera Kush do ti bashkohet kesaj nisme?--P 28 Dhjetor 2010 22:16 (CET)

Misri ekziston tani. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 21:05 (CET)Reply[reply]

Copyright violations

Hello. I leave a message here because I'm tired of deleting Robi I Allahut's copyvios. See the four last deletions I made : on Islami në Lituani, Islami në Japoni, Islami në Rumani and Islami në Australi.

I have warn him two times, Pedanti has done it a third time. I do not blocked him as I'm not a local sysop and I can't take this decision. But you should seriously consider this case and check his contributions.

Good luck ! -- Quentinv57 29 Dhjetor 2010 21:20 (CET)

lapsus shtypi ne faqen e pare

Ne faqene pare shesh eshte shkruar fjala "ndihmoni" dy here "ndhimoni" ne vend te fjales "komunitet" eshte shkruar "komitet"

MOS JANE TE QELLIMSHME KETO RREKLAMA NE FAQE TE PARE???????> --79.106.109.2 2 Janar 2011 19:57

Falimenderit.--Mikullovci 2 Janar 2011 23:17 (CET)

Dy Njoftime

1) Me rastin e dhjete vjetorit te Wikipedia-s do te mbahet nje takim miqesor (meetup) ne Prishtine me date 15 janar. Shikoni ketu per me shume informata http://ten.wikipedia.org/wiki/Prishtina

2) kosovoguide.org ka artikuj dhe fotografi gjeografike ne anglisht dhe shqip me license te pershtatshme per t'u postuar ne Wikpedia. Pronari e inkurajon kete proces. Psh http://www.kosovoguide.com/?cid=1,218,1018&view=all Arianiti 10 Janar 2011 15:42 (CET)

Greket jane ne sulm kunder kultures shqiptare

Nje nga ata qe punon per strukturat ushtarake te greqeise.Dias here ka futur duart edhe ne wikipedian shqipatre http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Special:Contributions&limit=500&target=Alexikoua

po ne Durres kur do organizojme nje takim???

Kërkesa për shqyrtim

Të nderuar, Administaror dhe shqyrtues

Nëse nuk jeni në gjendje të bëni shqyrtimin brenda një jave, të teksteve të redaktuara nga vegjëlia ime, atëherë më duhet të ju njuftojë se nuk do të jemë në shërbim të redaktimeve kualitative.

Me nderime:--Porrnoferr 6 Prill 2011 23:59 (CEST)

Disa ndryshime në Wikipedia

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon

Për të respektuar rregullat e gjuhës shqipe unë kërkoj që të bëhen disa ndryshime në Wikipedia. Së pari, Faqja Kryesore të zhvendoset tek Faqja kryesore. Dhe së dyti, muaji tek data duhet të fillojë me shkronjë të vogël. Ju lutem votoni nëse jeni apo nuk jeni dakord që të bëhen këto ndrsyhime. --Olsi 20 Prill 2011 18:31 (CEST)

Mund te votoni me {{PËR}}, {{KUNDËR}}, {{ASNJANËS}}. Nese keni tema tjera ose dicka qe mund te sugjeroni per permiresim, shtojeni.--Liridon 24 Prill 2011 19:54 (CEST)

Votimi

Symbol keep vote.svg U miratua - 6 për, 0 kundër.--Liridon 25 Prill 2011 21:09 (CEST)

Komente

 • Pershendetje wikipedianë

Eshte nje iniciative e mire, do ishte mire te mirrem me shpesh te tilla iniciativa, sepse per artikujt kemi shume probleme me gjuhen, gjithsesi jeni te lire te shtoni me shume tema diskutimi dhe gjera tjera te cilat duhet diskutuar.--Liridon 24 Prill 2011 19:52 (CEST)

Duhet të fillojmë të shtojmë artikuj sepse ka gjuhë, të cilat kanë 70% më pakë folës sesa shqipja por wikit e tyre kanë numër të dyfishtë artikujsh. Liridon, kur të mundesh ndrysho {{KUNDRA}} në {{KUNDËR}} dhe {{NEUTRAL}} në {{ASNJANËS}}--ZjarriRrethues 25 Prill 2011 11:05 (CEST)Yes check.svgY U bë:--Liridon 25 Prill 2011 20:59 (CEST)

Multilingual Challenge

Please help: replace this red text with a translation of the English message below. Thank you!
Njoftim the Derby Multilingual Challenge

Ky është bashkëpunim i parë shumëgjuhësh i Wikipedias. Të gjithë Wikipedianët mund të marrin pjesë, në çdo gjuhë të Wikipedias. Sfida zgjat nga 1 maji deri më 3 shtator 2011.
Sign up now!
" Wikipedia is particularly pleased to see that Derby Museums are encouraging the creation of articles in languages other than English." (Jimmy Wales, 14 January 2011)

Andrew Dalby 2 maj 2011 15:59 (CEST)Reply[reply]

Ndimë

Ju lutem perdorin Stampa:TungWiki/nl ne Stampa:TungWiki. Ju falimderit --Vinie007 22 maj 2011 18:31 (CEST)Reply[reply]

U bërë.--Mikullovci 29 maj 2011 12:32 (CEST)Reply[reply]

Help at English Wikipedia

User GrupiFiek has repeatedly created at the English Wikipedia en:Nënshkrimet digjitale an article which is a translation into Albanian of the English Wikipedia article Digital signature, apparently not understanding that there cannot be duplicate copies there of the same article in different languages and that the article should be here at sq:WP, not there. Could someone who speaks Albanian please let him know at his English talk page that his efforts would be better served here? Best regards, TransporterMan 31 maj 2011 16:53 (CEST)Reply[reply]

Never mind. I'll ask again if the problem persists, but I think I may have solved it for the present time. Thanks, TransporterMan 31 maj 2011 17:12 (CEST)Reply[reply]

Problem

Pershëndetje uikipedianë/vikipedianë,

Kam një problem i cili ndodh shumë shpesh. Problemi është ky: që unë nuk di përshëmbull si ta jap emrin një faqes, shqiptim ose siç quhet në gjuhën e saj. Shembuj:

 • Uashington ose Washington
 • Nju Jork ose New York
 • Tok(i)jo ose Tokyo
 • Pica ose Pizza

Ka një rregull për raste të tilla? --Tfts · (diskuto) 26 qershor 2011 00:29 (CEST)Reply[reply]

Deri më tani, emrat e përveçshëm i kemi lënë në formën origjinale (me disa përjashtime kur ka emër "shqip" për subjektin, p.sh. "Londra"). --Λeternus 26 qershor 2011 01:20 (CEST)Reply[reply]
 • Mund te perdorim redirect. Kur te kerkohet artikulli mund te perdoren te dyja versionet, por shkrimi te lihet origjinal. Si shqiptohet do te shkruhet shqip.PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:02 (CEST)Reply[reply]
Sipas shqipes zyrtare titujt duhet te jene Uashington, Nju Jork, Tokio dhe Pica, pra ashtu si shqiptohen ne gjuhen origjinale me fonema te transkriptueshme shqip. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 20:23 (CET)Reply[reply]

Sudani i jugut

Tung Wikipedianë,
është shpallur me ditën e sotme një shtet i ri në Afrikë. Ta quajm artikullin: Sudani Jugor ose Sudani jugor. --Detari/Tfts · (Diskutimi) 9 korrik 2011 15:22 (CEST)Reply[reply]

Duke u bazuar në emrat e artikujve Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut, propozoj që artikulli të quhet Sudani i Jugut. Gjithashtu, "Sudani i Jugut" në Google paraqet më shumë rezultate (rreth 177,000) se "Sudani Jugor" (rreth 45,600). --Λeternus 9 korrik 2011 18:19 (CEST)Reply[reply]

Harta OSM

Përshëndetje anëtarë të Wikipedias,

Do të doja të të flisja mbi mundësinë e shtimit të opsionit të hartës OSM edhe në Wikipedian Shqiptare. Si fillim shikoni njëherë një artikull çfarëdo në wikipedinë italiane ose franceze. Lart në anën e djathtë shfaqet së bashku me koordinatat edhe opsioni (Mappa) ose (carte). Po ta hapësh do të shaqet një dritare e re me hartën e lokacionit në fjalë.

Këtë opsion mund ta shtojmë edhe në Wikipedian shqiptare. Mjafton që dokumentat vector.js dhe vector.css tu shtohen respektivisht dokumentave Mediawiki:common.js dhe Mediawiki:common.css. Veç kësaj duhet importuar dhe përkthyer edhe dokumenti MediaWiki:Gadget-MoveResizeAbsolute.js (në rastin tonë nga wikipedia italiane) përmes opsionit Speciale:Import. Pjesët që duhen përkthyer janë këto.

Ky opsion gjendet gati në çdo wikipedi ose nën shëmbullin e wikipedisë franceze, që hap një dritare të re të cilës mund ti ndryshosh përmasat dhe ta zhvendosësh ose nën shëmbullin e wikipedisë gjermane ku opsioni shton hartën në krye të artikullit. E keqja e kësaj është se nuk mund ti ndryshosh përmasat e as ta zhvendosësh këtë hartë.

Shtimi i këtij opsioni është diçka me vlerë në wikipedian shqiptare. Kështu do të mund të nxitet edhe përdorimi i stampës {{Coord}}. Unë nuk mundem ta shtoj këtë opsion pasi nuk kam privilegjet e duhura ndaj kushdo që mundet është i lutur ta shtojë. Euriditi 19 korrik 2011 16:22 (CEST)Reply[reply]

Sa te kem pak kohe do shikoj ne te. Jane krijuar te gjitha stampat qe nevojiten per OSM (per ata qe se dine OpenStreetMap) te integrohet ne faqe? —  eagleal  27 korrik 2011 16:49 (CEST)Reply[reply]
Nuk ka problem, e rregulloi Tfts këtë punë. E vetmja gjë që duhet bërë është përkthimi i ndërfaqes së OSM, d.m.th të mos shkruhet Options por Opsionet, jo Languages por Gjuhët etj. Përkthimi i tyre nuk e di ku bëhet. — Euriditi 27 korrik 2011 17:20 (CEST)Reply[reply]
Perkthimi i opcioneve, etj, eshte pjese i projektit OSM, dhe mund ta perkthesh te http://translatewiki.net/wiki/Translating:OpenStreetMap  eagleal  2 gusht 2011 20:02 (CEST)Reply[reply]

Ndryshimi i emrit së Wikipedias

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol neutral vote.svg ASNJANËS --Olsi (diskuto) 9 shkurt 2012 00:42 (CET)Reply[reply]

Unë jam për një ndryshim e emrit së Wikipedias në shqip. Fjala Wikipedia përmban gërmën W, një gërmë që nuk ekziston në alfabetin shqip, prandaj desha me pyes ju a jeni dakord më këtë ndryshim. Linku i faqes nuk do ndryshoj.

Tani problemi është si ta emërojm Wikipediën e re. Ata përdorues me njohuri të gjuhës angleze thuajn: Uikipedia, ata përdorues me njohuri të gjuhës franzese apo gjermane thuajn: Vikipedia. -- Tfts · (Diskutim) 10 gusht 2011 13:38 (CEST)Reply[reply]

Me mire perdorim U, sepse V perdoret me shume nga vendet sllave. Une jetoj dhe ne Amerike dhe perdor U asnjehere V.PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:02 (CEST)Reply[reply]
E di që në vendet anglisht-foles thuhet Uikipedia, por këtu ku jetoj unë (Evropë qendrore) thon francezët, gjermanët, hollandezët: Vikipedia. Por gjithashtu spanjollët, evropa e veriut (Italia nuk e di si e thojn), nuk janë vetëm vendet sllave që e kanë Vikipedia. -- Tfts · (Diskutim) 8 tetor 2011 19:27 (CEST)Reply[reply]
Edhe në Itali Uikipedia e thon. Unë jam për Uikipedia —SHQIPËRI TË DUA 12 tetor 2011 01:31 (CEST)Reply[reply]
Nuk është e vërtete që në Itali quhet Uikipedia: quhet Wikipedia, megjithatë është e vërtetë që rregullat e shqipes se 1972-shit e ndalojnë përdorimin e shkronjës "W". Për fat të keq. Sportishqiptar 8 nëntor 2011 22:04 (CET)Reply[reply]
Ne Itali Uikipedia e shqiptojne un e di, nuk tha njeri qe e shkruajne uikipedia por qe e thone. --Arensi 10 nëntor 2011 09:52 (CET)Reply[reply]
Ne po diskutojme se si do e shkruajme dhe italianet e shkruajen Wikipedia, pasi ata kane per rregull t'i shkruajne gjerat ashtu si shkruhet ne gjuhen origjinale, ne s'i kemi rregullat ashtu. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 20:21 (CET)Reply[reply]
Në të kaluarën kemi bërë diskutime të shumta në lidhje me shkrimin e emrave të huaj në Wikipedian e gjuhës shqipe, dhe asnjëherë nuk është arritur koncensusi për shkrimin e tyre sipas rregullave të gjuhës shqipe. Shikoni këtu për votimin dhe diskutimin më të freskët të bërë në vitin 2009 (përmbanë argumente mjaft interesante). --Λeternus 18 nëntor 2011 01:03 (CET)Reply[reply]
Faleminderit Λeternus. Pasi e lexova ate diskutim, ndiej qe kam lekundje. Qe ne fillim e kam thene qe standardi i Kongresit te Drejtshkrimit eshte i gabuar, po Cradel, ti, dhe Eagleal keni argumente shume te mira dhe po mendoj qe ndoshta eshte koha qe te gjithe bashke te bejme dicka per te permiresuar standardin gjuhesor per fjalet e huaja. Mendoj qe nese arrijme ne nje konsensus ketu ne Wikipedian shqipe dhe nese e argumentojme mire me nje rregull, mund te dalim me nje vendim gjuhesor kunder kongresit te drejtshkrimit, gje qe mund te jehoje fort edhe ne shtyp per ndryshimin e standardit te Kongresit te Drejtshkrimit ne kete pike. Sidomos fjalet e Getoarit Pershtatja e emrave eshte purizem nacionalist i shek. XIX qe vazhdojne ta bejne vetem fqinjet tane veriore. Mund t'i pershtasim emrat vetem prej atyre gjuheve qe nuk perdorin alfabetin latin dhe emra qe kane histori ne gjuhen shqipe, si psh. Shekspiri me bejne te mendohem thelle.
Gjithsesi asnje nga ne nuk eshte gjuhetar profesionist, me duket, dhe plus, problemi eshte nje cike i komplikuar, pasi shqipja ka lakim edhe per emrat e pervecem, keshtu qe lind problemi i lakimit te nje fjale te huaj ne shqip. Ne fakt ky eshte problem nga me kryesoret qe coi Kongresin e drejtshkrimit te beje kete rregull. Pershembull nese shkruajme Michael Schumacher, si do e shkruanim ne dhanore "Michael Schumacher-it" apo "Michael Schumacherit". Shoh qe ne shtyp lakimi shpeshhere s'behet fare, pasi gazetaret nuk dine c'te bejne, po nga ana tjeter s'duan te ndjekin standardin. Megjithate ne ne shqip nuk themi "I thashe Majkell Shumaker", po "I thashe Majkell Shumakerit". Dhe kjo eshte vetem nje pyetje, pasi ka te tjera. Sportishqiptar 18 nëntor 2011 19:27 (CET)Reply[reply]
Këtu ka një problem me dialektet. Përdorimi i "V" është tipike Geg, por gjuha letrare është Tosk, ndërsa "J" quhet gabim drejtshkrimor kur përdoret në vend të "I" kështu që Vikipedia, Vikipidja, Uikipidja të hiqen më mirë nga votimi dhe e lëmë midis Wikipedia-s dhe Uikipedias. Standarti drejtshkrimor shqip, i gabuar apo jo, është ky që është, dhe ne duhet ta zbatojmë. Kur të mblidhet ndonjë kongres për të rregulluar këto probleme, atëherë mund ta ndryshojmë edhe ne. PersonPaOpinion 20 nëntor 2011 03:28 (CET)Reply[reply]

┌─────────────────────────────────┘
kongresi nuk do te mblidhet nese tentojme qe me zor t'i adaptojme rregullat e vendosura aty, argumentet janë në favor të përdorimit të menyres origjinale te shkrimit te emrave te huaj (mund te veresh qe kam ndryshuar mendim nga diskutimi i permendur me siper por kjo pasi kam pare problemet me "shqipizimin" e shkrimit te emrave qe mund te kene shqiptime te ndryshme, pra fillimisht do duhej te vendosim se si ta shqiptojme nje emer e me pas se si ta shkruajme, thjesht nuk ka nevoje per komplikime te tilla) --Cradel 1 dhjetor 2011 14:41 (CET)Reply[reply]

A mund ta quajme kete votim si i mbyllur ose ta rihapim sepse kemi barazim mes Uikipedies dhe Wikipedies. Nese ta rinisim votimin propozoj te bejme raundin te dyte vetem me opsionet "Uikipedia" dhe "Wikipedia"? -- Tëf 11 janar 2012 22:12 (CET)Reply[reply]
Edhe unë mendoj se ka ardhur koha për ta mbyllur. Kanë kaluar më shumë se tre muaj nga vota e parë dhe akoma kemi një barazim midis Wikipedias dhe Uikipedias. Ndërsa sa për votimin e dytë mendoj se duhet të presim ca muaj dhe vendimi është mirë që të merret me konsensus edhe pse duket pak si e pamundur. --Olsi (diskuto) 6 shkurt 2012 17:19 (CET)Reply[reply]

Votim

Ka disa variante për ta thënë. Mund te votoni me {{PËR}}.

Vërejtje: Në këtë formë të votimit nuk përdoren votat negative. --Λeternus 4 nëntor 2011 22:01 (CET)Reply[reply]

Wikipedia

(ta lëmë siç është)

Wikipedia
Enciklopedia e lirë
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 31 tetor 2011 15:23 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --Liridon 31 tetor 2011 17:35 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --Gentius 1 nëntor 2011 21:14 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR - Thjesht sepse tashme njihet si e tille. --  eagleal  4 nëntor 2011 20:43 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --sepse keshtu e perdorin gjuhete medha!!!! anglishtja gjermanishtja!Interpretimi i drejtshkrimit pranon edhe fjale si Goethe apo Shakespeare!--Flokarti 14 nëntor 2011 22:25 (CET)Reply[reply]
Rregullat e shqipes nuk jane te njejta me ato te gjuheve te tjera, dhe asnje nga perdoruesit e siperm nuk jep ndonje argument pse votuan ne ate menyre. Dhe nuk eshte e vertete qe Goethe dhe Shakespeare mund te shkruhen ne ate menyre ne shqip: shkruhen Gete dhe Shekspir. Apo ke ndonje burim sipas te cilit Instituti i Gjuhesise ka ndryshuar mendje ne 20 vitet post diktature? Sportishqiptar 17 nëntor 2011 20:16 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --IH 16 nëntor 2011 22:11 (CET) Jam për këtë opsion, por mund të them se duhet një këshillim me një gjuhtarë të Institutit të Albanologjisë për këtë çështje. Duhet të pyesim një ekspertë them unë që të merret një vendim i saktë. Nuk di nëse UikipediA, VikipediA, UikipidjA apo VikipedjA përputhet ndonjëri me standartin.Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --Cradel 1 dhjetor 2011 14:33 (CET)Reply[reply]

Uikipedia

Uikipedia
Enciklopedia e lirë
 • Symbol support vote.svg PËR --Olsi (diskuto) 31 tetor 2011 19:50 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR GalateaTeuta 31 tetor 2011 19:53 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --Arensi 1 nëntor 2011 11:52 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --PersonPaOpinion 4 nëntor 2011 21:58 (CET). EDIT: Shqipja nuk përdor "W". "V" si "Vikipedia" përdoret nga vendet sllave, "j" në vend të "i" është gabim i zakonshëm gramatikor që vjen nga shqiptimi i shpejtë i një fjale.Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR -- pasi ështe standardi i shqipes së vitit 1972 (Kongresi i Drejtshkrimit), po me shumë keqardhje, pasi mendoj që standardi është i gabuar në këtë pikë. Sidoqoftë ne duhet të ndjekim shqipen zyrtare, sipas se ciles emrat e huaj ne shqip transkriptohen ashtu sic shqiptohen, ne fonema te kuptueshme per shqipen dhe brenda 36 shkronjave te alfabetit te vitit 1908 te Kongresit te Manastirit. Per shembull fjala Washington, shkruhet Uashington ne shqip, pasi shkronja W nuk ekziston ne gjuhen tone dhe ne vend te saj shkruhet ashtu si nje shqiptar e degjon. Sportishqiptar 8 nëntor 2011 22:07 (CET)Reply[reply]
ky është njëri nga aspektet e gjuhes standarde qe ka paraqitur problem ne praktike dhe qe eventualisht do duhej te ndryshohet, nuk ka asnje nevoje te imponohet sepse kjo shpie ne argumentin qe nuk duhet te ndryshohet sepse tashme perdoret gjeresisht (duke u fshehur fakti qe perdoret me zor) --Cradel 1 dhjetor 2011 14:33 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR -- Sepse kështu janë mësuar ta shqiptojnë në Shqipëri dhe jemi korrekt me Standartin Gjuhësor. Megjithatë nga ana grafike do të më pëlqente VIKIPEDIA. - Euriditi 18 nëntor 2011 19:01 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR --Lerriklo 6 janar 2012 10:58 (CET)Reply[reply]

Vikipedia

Vikipedia
Enciklopedia e lirë

Uikipidja

(shqiptimi i fjalës nga anglishja)

Uikipidja
Enciklopedia e lirë

Vikipedja

(shqiptimi i fjalës nga evropa qendrore)

Vikipedja
Enciklopedia e lirë

xhirafa apo gjirafa????

--Flokarti 4 shtator 2011 17:25 (CEST)Reply[reply]

Gjirafa. -- Tfts · (Diskutim) 15 shtator 2011 20:33 (CEST)Reply[reply]
 • Xhirafa perdoret por fjalori shqip e konsideron te gabuar. Gjirafa eshte e sakte. Por nqs njerezit jane mesuar te perdorin "xhirafa", mund ta perdorim si redirection, por ta shpjegojme qe eshte versioni i gabuar. PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:02 (CEST)Reply[reply]

Protestoj per artikull perfaqesues per feja!!!!

Feja nuk ka ndihmura ne konsolidimin e kombit shqiptar madje shpesh ka penguar ne historie!--Flokarti 21 shtator 2011 07:31 (CEST)--Flokarti 21 shtator 2011 07:31 (CEST)Reply[reply]

 • Eshte thjesht artikull, nuk je i detyruar ta lexosh. Eshte zgjedhur si artikull perfaqsues sepse eshte shkruar dhe redaktuar derisa eshte bere perfekt. Me teper eshte per te dhene drejtim si duhet shkruar nje artikull. PersonPaOpinion 7 tetor 2011 05:01 (CEST)Reply[reply]

edhe une protestoj per kete artikull aq me teper qe levizja "Bashkohu" ne kosove po shperdoron simbolin kombetar te levizjeve kombetare.Do tu lutesha ta largonit sa do perfaqesues u duket disave!!!Jam kunder percarjeve apo percaresve!!!--Papa-Zhuli 8 tetor 2011 10:19 (CEST)Reply[reply]

JAM PER HAPJEN E NJE VOTIMI PER LARGIMIN E SHKENCAVE ISLAME NGA BALLINA!--Papa-Zhuli 9 tetor 2011 18:07 (CEST)Reply[reply]

^Ato ndryshojne cdo jave, po vetem se ty ste pelqen te flitet per fene, ne nuk do shtiremi sikur feja nuk ekziston PersonPaOpinion 11 tetor 2011 21:47 (CEST)Reply[reply]

Propozim për fshirje të një nën-artikulli tek Enver Hoxha

Propozim për fshirje të një nën-artikulli tek Enver Hoxha, e kam fjalën për HISTORIA TRONDITESE E LETREËS SË DASHURISË SË HOXHËS. Mendoj që nuk ka të bëjë fare me enciklopedinë si artikull sepse ka të bëje me jetën intime edhe orientimi seksual apo peripecitë e një histori dashurie të dështuar apo refuzuar nuk mendoj që janë enciklopedi. Shpresoj të gjej mirëkuptimin tuaj. —SHQIPËRI TË DUA 12 tetor 2011 12:58 (CEST)Reply[reply]

Nese e ke fjalen per kete ketu , ke te drejte, sepse ka plot gjera qe mund te shkruhen per Enver Hoxen, dhe jo te mirremi me dicka shum private. Do ta fshij ate pjese, por nese ka kundershtime do ta rrikthejme.--Liridon 12 tetor 2011 13:08 (CEST)Reply[reply]


-Patjetër që ka shumë informacione dhe mendoj që në të gjithë duhet të gjejmë me shumë materiale për veprat e tij gjatë qeverisjes qofshin ato negative apo pozitive. Edhe ta pasurojmë ate artikull duke e bërë perfekt.

propozim per artikuj të tjerë perfekt

Gjithashtu hedh edhe propozimin që të gjitha artikujt e personaliteteve shqiptare që kanë qeverisur (mirë apo keq këtë e vlerson koha dhe hisotrianët), unë mendoj që çdo artikull mbi këta persona të jetë perfekt, sepse kështu japim shembullin edhe për lexuesit e huaj që kërkojnë info mbi këto figura shqptare e duan ti përkthejnë më pas. Kush më mirë se ne shqiptarët mund ta njohi historinë shqiptare. Respekte Arensi, --SHQIPËRI TË DUA 12 tetor 2011 14:12 (CEST)Reply[reply]

Figura e faqes kryesore

Perse ka ndryshuar figura e faqes kryesore? Eshte ne nje gjuhe te huaj!! Kush e ka ndryshuar dhe si mund te kthehet sic ishte? --Olsi (diskuto) 12 tetor 2011 23:51 (CEST)Reply[reply]

Provova me zgjidh problemin por nuk u munda. Por si duket erdhi prap. -- Tfts · (Diskutim) 13 tetor 2011 15:17 (CEST)Reply[reply]

Apolonia apo Apollonia

 • Në Faqen kryesor është vënë artikulli për qytetin antik të Apollonisë, por aty rezulton të jetë i publikuar me emrin Apolonia. Në wikipedian në gjuhën angleze është me emrin Apolloni jo Apoloni.
Eshte Apollonia. Nuk e di ku e kane degjuar ndonjehere te thirret "Apoloni". (62.65.223.219 11 janar 2012 20:30 (CET))Reply[reply]
Se se kisha dëgjuar ndonjëherë andaj u habita që në Wiki Sq shkruhet Apolonia. IH 18 janar 2011 18:13 (CEST)Reply[reply]

Propozim për votim rreth disa artikujve mbi fenë islame

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR - Eagleal 4 nëntor 2011 09:56 (CET)Reply[reply]


Janë bllokuar për mendimin tim në mënyrë të padrejtë dhe arbitrare nga ana e disa administratorëve të njëanëshëm, pa gjetur konsens mes kundërshtarëve (përkundrazi duke mos diskutuar por duke kërcënuar, shih atje diskutimet) dhe duke favorizuar versionet me karakter të theksuar fetar, dogmatik dhe propagandistik, pa përmendur këtu morinë e gabimeve gramatikore, ato drejtshkrimore dhe stilin e paqartë të formulimit, të artikujve të mëposhtëm:

 • Feja islame. Versioni im i datës 17.08.2010
 • Sheriati. Versioni im i datës 02.07.2010
 • Kurani. Versioni im i datës 18.08.2010
 • Allahu. Versioni im i datës 05.08.2010
 • Muhammedi. Versioni im i datës 16.08.2010 (I papërfunduar për shkak të bllokimit. E kam përfunduar dhe pres që ta shtoj nqs. çbllokohet redaktimi i artikullit)

Propozoj të hapet votimi, ku përdoruesit të vendosin me votë ndërmjet versioneve të hartuara nga unë apo ato aktuale.

Versionet e mi kanë karakter të theksuar të paanëshëm, historik, shkencor duke iu referuar literaturës së autorëve seriozë më të mirënjohur dhe më me autoritet në botën intelektuale sot, me shumë të dhëna të hollësishme historike dhe referime të qarta mbi burimet primare dhe ato të literaturës sekondare.

Propozoj që artikujt e zgjedhur të mos bllokohen dhe në rast konfliktesh në të ardhmen të paralajmërohen dhe të ndëshkohen ata që veprojnë në mënyrë të përsëritur kundra vendimit të marrë me anë të votimit në kuvend.

Të votohet me {{PËR}}, për versionet e mi ose me {{KUNDËR}} për versionet aktuale.

Mund të përdorni këtë format duke ndryshuar vetëm emrin në tuajin (pasi të shkoni lart dhe pastaj tek faqja REDAKTO). Për shembull:

Symbol support vote.svg PËR -- Gentius

Symbol oppose vote.svg KUNDËRGentius

Votimi:

Symbol keep vote.svg U miratua - 6 për, 3 neutral, 0 kundër. —  eagleal  4 nëntor 2011 09:56 (CET)Reply[reply]

Shënim: Votat e përdoruesve pa asnjë kontribut ose me shumë pak kontribute nuk mirren parasyshë, dhe përdoruesit që kanë hapur llogaritë e tyre pas hapjes së votimit (19 tetor 2011 02:41) nuk mund të votojnë (pavarësisht nga numri i kontribuimeve të tyre). --Λeternus 29 tetor 2011 01:56 (CEST)Reply[reply]

Diskutim

Je duke folur ne menyre te pergjithshme, thekso cilet administrator te kane penguar, dhe lidhjet (link) deri te ato fakte qe mendon se duhet te rikthehet artikulli, ose ku te eshte shkelur e drejta.--Liridon 19 tetor 2011 12:02 (CEST)Reply[reply]


 • Shih fjalët e datës 18.08.2010 të përdoruesit Puntori tek faqja e diskutimeve të përdoruesit Λeternus: "redaktuesi...mund te perfundoj ne gropen e bllokimit"
 • Shih fjalët e datës 18.08.2010 të përdoruesit Planeti tek faqja e diskutimeve të përdoruesit Gentius: "Nëse vazhdon kështu nuk do jesh shum gjat me ne"
 • ...lidhjet deri tek faktet? E ke fjalën për versionet e mi? Këto i gjen në faqet "Historiku" të artikujve përkatës nën datat e dhëna në listën e mësipërme.
 • Nuk është shkelur e drejta ime por një ndër parimet themelore të Wikikedias: karakteri serioz dhe i paanëshëm i artikujve i bazuar në të dhëna të provueshme nga literatura shkencore botërore që gëzon akseptancën më të gjerë dhe autoritetin më të madh në botë. Versionet aktuale të mbrojtura janë në krahasim me ato të miat shumë larg këtyre parimeve.
Përshëndetje, Gentius 20 tetor 2011 03:34 (CEST)Reply[reply]
Pajtohem me Gentin, në asnjë mënyrë nuk mund të lejojmë propagandë fetare në wikipedia, nuk i shikova të gjithë artikujt e përmendur por artikulli Allahu vërehet qartë se nuk është neutral. Probleme të ngjashme ka pasur edhe ne wiki anglisht ku "islamistët" (po i quaj kështu përkrahësit e idesë në fjalë) nuk lejonin artikujt rreth Islamit të shkruhen si duhet. Të mos krijojmë probleme artificiale ju lus, dhe t'i shkruajmë artikujt si duhet --Cradel 30 tetor 2011 01:31 (CEST)Reply[reply]

Te vihet re qe neqoftese artikujt pesojn vandalizm, apo konflikte te shumta, do ribllokohen si çdo faqe ne wiki. —  eagleal  4 nëntor 2011 11:18 (CET)Reply[reply]


Terms of Use update

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

Hello,

The Wikimedia Foundation is discussing changes to its Terms of Use. The discussion can be found at Talk:Terms of use. Everyone is invited to join in. Because the new version of Terms of use is not in final form, we are not able to present official translations of it. Volunteers are welcome to translate it, as German volunteers have done at m:Terms of use/de, but we ask that you note at the top that the translation is unofficial and may become outdated as the English version is changed. The translation request can be found at m:Translation requests/WMF/Terms of Use 2 -- Maggie Dennis, Community Liaison 27 tetor 2011 03:17 (CEST)Reply[reply]

Propozim për ndryshim gramatikor tek Wikipedia

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon 18 nëntor 2011 10:42 (CET)Reply[reply]

Propozoj duke e hedhur në votë ndryshimin e një gabimi të pafalshëm gramatikor në titullin e Wikipedia Enciklopedia e LirëWikipedia Enciklopedia e lirë. --Arensi 1 nëntor 2011 15:26 (CET)Reply[reply]

Symbol keep vote.svg U miratua - 7 për, 2 asnjanës, 1 kundër.--Liridon 18 nëntor 2011 10:42 (CET)Reply[reply]

Diskutim

Nuk mendoj se është gabim, duke e marrur parasyshë se edhe Wikipedia e gjuhës angleze e ka të shkruar "The Free Encyclopedia". Mendoj se është më shumë çështje estetike. --Λeternus 3 nëntor 2011 13:08 (CET)Reply[reply]

Më duket absurd si shëmbull dhe i pajustifikueshëm, nqs ti me jep shembullin e anglisë, unë të jap shembullin e italisë e cila e ka : L'enciclopedia libera, të jap atë francez L'encyclopédie libere, atë spanjol L'enciclopedia libre, atë prtugez etj etj etj. Nuk më duket absolutisht e drejtë gjithsesi ndaj e hodha në votë. --Arensi 3 nëntor 2011 13:22 (CET)Reply[reply]
Dikutimi mbyllet mbas nje minimum 15 ditesh (i njejti me kohezgjatjen e WP:A). Ne menyre qe te gjithe kontribuesit aktive te votojne. —  eagleal  4 nëntor 2011 09:52 (CET)Reply[reply]
Po pse nuk e shfrytezojne kete marketing per ta theksuar LIRINE edhe italianet,francezet, portugezet etj? Ju mund e jepni justifikime pafund por qe te transformosh gjuhen shqipe ne emer te marketingut me duket perdhosje e gjuhes shqipe. Gjithashtu edhe fakti qe ka nje limit kohe per te votuar me duket i padrejte sepse keta kontribues aktive mund te mos votojne enkas qe propozimi dhe votimi te deshtoje. Jam dakort qe te kete limit por qe te respektohet dhe te gjithe ata qe jane aktive te votojne e jo ta snobojne, ka shume perdorues aktive te cilet se kane votuar. Me vjen keq qe perdorues dhe admin te tjere nuk marrin pjese ne kete diskutim dhe votim por e snobojne dhe qe adminet kryesore e hedhin poshte propozimin duke permendur disa justifikime absurde. Ju si admin qe jeni nuk duhet te keni per bibel apo kuran wikipedine anglo-amerikane por te jemi teresisht te pavaruar prej saj. Nuk mund te perdhoset gjuha shqipe ne emer te marketingut. --Arensi 4 nëntor 2011 10:20 (CET)Reply[reply]
Pa dashur të ul apo të ngre asnjë: marketingu është legjitim për tregun por mendoj se këtu në këtë enciklopedi jokomerciale, e cila nuk është reklamë firme private por u përket të gjithëve, me pretendime shkencore dhe serioze, nuk është me vend. Le të praktikojmë më mirë gjuhën e thjeshtë dhe korrekte sipas rregullave të drejtshkrimit të vlefshëm sot të gjuhës shqipe: mbiemrat me shkronjë të vogël, vetëm emrat e përveçëm dhe fjala e parë në fjali me iniciale të mëdha. --Gentius 4 nëntor 2011 11:03 (CET)Reply[reply]

Marketing apo jo, komerciale apo jo, ne fund te 15 diteshit do shikohet vendimi. Nuk ka asgje te keqe me promovimin e projekteve jo-fitimprures. Perkundrazi eshte ashtu qe shume projekte vdesin, sepse nuk harrin te theksohen ne mendjen e njerezve. Edhe pse jam kundra nderrimin per keto arsye, kur sqwiki te kete arritur nje livel kualiteti/njohurie te larte, e barabarte me enwiki per anglezet, jame per te riemertuar.  eagleal  4 nëntor 2011 19:11 (CET)Reply[reply]

Nuk e di nese e ke vene re Eagleal, por eshte hapur edhe nje votim tjeter me lart. --Olsi (diskuto) 4 nëntor 2011 19:32 (CET)Reply[reply]
Faleminderit, se kisha pare. —  eagleal  4 nëntor 2011 20:48 (CET)Reply[reply]
E kuptoj që ky diskutim ka mbaruar (meqë ka filluar votimi) por doja të thoja se kjo nuk ështe formë marketingu, por është rregull gramatikor i anglishtes. Gjithsesi doja të shtoja që të përdorësh shkronjë të madhe siç përdoret tek "Enciklopedia E Lirë" quhet gabim gramatikor jo vetëm në shqip por edhe në shumë gjuhë të tjera. I di këto sepse jetoj në Amerikë, më është dashur t'i mësoj këto rregulla. PersonPaOpinionPersonPaOpinion 4 nëntor 2011 22:18 (CET)Reply[reply]
Kjo varet edhe nga konteksti. Mbiemri, edhe në gjuhën angleze e edhe në gjuhën shqipe shkruhet me shkronjë të vogël, përpos nëse ai është pjesë e titullit (p.sh. "Leka i Madh"). Si duket, në Wikipedian e gjuhës angleze, "The Free Encyclopedia" konsiderohet si titull, ndërsa në Wikipediat e gjuhës italiane dhe spanjolle nuk konsiderohet si i tillë. --Λeternus 4 nëntor 2011 22:43 (CET)Reply[reply]Njoftim per Artikuj të përkryer dhe Artikuj të mirë

Te nderuar wikipediane ju ftoj te votoni tek faqet perkatese per artikull perfekt dhe artikull te mire. flm —Arensi 4 nëntor 2011 22:55 (CET)Reply[reply]

Kandidaturat mund t'i gjeni këtu:

Preferohet t'i lexoni artikujt përkatës para se të votoni për ta. Ndoshta kjo duket evidente, mirëpo ka pasuar raste kur përdoruesit i kanë gjykuar artikujt vetëm nga pamja e jashtme dhe estetika. --Λeternus 4 nëntor 2011 23:06 (CET)Reply[reply]

Normal artikuli duhet lexuar me vemendje, e duke bere edhe kritika per gabime apo sygjerime. --Arensi 4 nëntor 2011 23:09 (CET)Reply[reply]

Une bera ca ndryshime ne rregullat e votimit te Wikipedia:Artikuj të përkryer/Kandidatura dhe te Wikipedia:Artikuj të mirë/Kandidatura, duke i relaksuar pak. Kemi nevoje te rrisim cilesine, po edhe sasi artikujsh te mire. Shpresoj qe me shume wikipediane do te duan te shkruajne artikuj cilesore. Me thoni nese nuk jeni dakord te faqet e diskutimit perkatese. Sportishqiptar 30 nëntor 2011 17:05 (CET)Reply[reply]

Lexoni, Redakto dhe Shiko historikun

Mendoj që foljet në mënyrën urdhërore në krye të faqes Lexoni, Redakto dhe Shiko historikun të jenë në të njëjtin numër (veta e dyte shumës ose njëjes). Mund të ndryshojmë Lexoni ta kthejmë në Lexo ose Redakto dhe Shiko historikunRedaktoni dhe Shikoni historikun. Unë mendoj qe do te ishte me mire qe Lexoni te kthehet në Lexo. --Olsi (diskuto) 4 nëntor 2011 23:22 (CET)Reply[reply]

Ke te drejte, duhet konsistence.Sportishqiptar 9 nëntor 2011 16:25 (CET)Reply[reply]Ne gjuhen angleze veta e dyte shumes dhe njejes kane te njejten forme, keshtu forma me te cilen perdoret politesa ne komunikimin me tjetrin eshte e njejte. Per shembull "You are = TI je dhe You are = Ju jeni."

Ne te gjitha enciklopedite evropiane serioze, te cilat ndodhet edhe ne formen leter d.m.th. te botuara ne shtyp dhe kane faqe online, perdoret forma ne veten e dyte shumes per t'iu drejtuar lexuesit ne faqen e internet. Per shembull: Lisez, Identifiez - vous etj.

Propozimi im eshte qe per t'i dhene enciklopedise se wikipedias ne shqip nje karakter serioz duhet te perdoret veta e dyte ne shumes e foljes d.m.th. "Lexoni", "Redaktoni" dhe "Shikoni".

GalateaTeuta 19 nëntor 2011 19:30 (CET)Reply[reply]

Ne rregull une do t'i ndryshoj nese nuk ka kundershtime. --Olsi (diskuto) 25 nëntor 2011 00:31 (CET)Reply[reply]
Diskutimi vahdon më poshtë. --Olsi (diskuto) 4 dhjetor 2011 22:15 (CET)Reply[reply]

Modifikim dhe permiresim urgjent

Duhet modifikuar urgjentisht artikulli mbi Princ Vidin sepse eshte bere nje gabim historik i pafalshem dhe i rende. Thuhet ne artikull qe ai ka qen mbret i mbreterise shqiptare, qe nuk eshte e vertete sepse ai ska qen kurre mbret por princ, thuhet qe shqiperia ka qene mbreteri por ska qen kurre, ka qene principate. Dokumentat historik Statuti i vitit 1914 http://licodu.cois.it/547/view e verteton, e verteton gjithashtu edhe shkrimi mbi varrin e tij Fürst von Albanien dmth princ i shqiptarve. —Arensi 6 nëntor 2011 22:10 (CET)Reply[reply]

Po por ne popullai eshte quajtur mbreti i shqiptarve ndaj dhe ka ndodhur ky problem i ashtequajtur gabim! --79.106.109.7 6 nëntor 2011 22:13 (CET)Reply[reply]

Populli mund ta quaj edhe Alien por nuk vihet ne wikipedi ato qe degjohen nga populli duke pire kafe. —Arensi 6 nëntor 2011 22:18 (CET)Reply[reply]

Per fat te mire edhe te keq si te duash ti kjo ka hyre edhe ne dokumente te kohes!--79.106.109.7 6 nëntor 2011 22:38 (CET)Reply[reply]

Dokument me ta madh dhe mbi kushtetuten e nje vendi nuk ka e nuk do ket kurre ne bote. e nqs kushtetuta e quan princ te shqiptarve, populli mund ta quaj edhe baba si ne rastin e Ataturkut por kushtetuta turke e quan president. --Arensi 6 nëntor 2011 22:56 (CET)Reply[reply]

Vidin e quanin edhe mbret për shkak barazie me monarkun e Malit të Zi Knjaz Nikollën, unë besoj se ky nuk është një gabim kaq i rëndë. Statusi i Shqipërisë në 1914 ishte provizor pasi mund të them edhe diçka për atë status për sa i përket decetralizmit Shqipëria ndahej akoma në kaza e sanxhaqe sipas astij statusi pasi Shqipëria vinte nga një sundim 433 vjçeçarë otomanë dhe normailsht nuk pritej një ndyshim radikal. Ky status ishte një lloj Rezolute 14 44 dhe KNK një lloj Eulex ose UMNIK. Edhe një herë ritheksoj se ky nuk është "një gabim historik i pafalshëm dhe i rëndë" është thjesht shprehje e realitetit për kohën. Vidi titullin princ e kishte më parë (si Princ i ish shtetit gjerman Wied-Neuwied) se ti dorëzohej nga delegacion shqiptarë në kështjellën e tij në Neuwied. Unë jam nga Durrësi dhe di që në kryeqytetin e Shqipërisë, pra në Durrës çiftin gjerman në atë kohë i mbanin titullin mbret dhe mbretëreshë në zhargonin e përgjithshëm. Ja çfarë Wiki në en shkrun për këtë çështje "Outside the country and in diplomatic correspondence, he was styled "sovereign prince", but in Albania he was referred to as mbret, or king. He was also styled Skanderbeg II, in homage to Skanderbeg, the national hero.[2]" IH 1 Dhjetor 2011 22:10 (CET)

Emrat e qyteteve

Qytetet duhet te jene te gjitha ne te pashquar nese s'e kam gabim. Pra duhet te jete Delvinë (jo Delvina), Tiranë (jo Tirana), e te tjera e te tjera. Me thoni si mendoni dhe si jane te shkruara ne FESH, pasi nuk e kam ne shtepi. Nese FESH-i (Fjalori Enciklopedik Shqiptar) i ka ne te pashquar, do shkoj e do i nderroj ketu dhe pastaj do i leviz. Tani per tani komunat jane te gjitha ne te pashquar, problemi eshte me qytetet. Kuptohet, standardi gjuhesor duhet te jete i njejte. Por po e ngre pasi kam ne plan te bej gjithe fshatrat e Shqiperise (ishalla dikush me ndihmon) dhe duhet te jemi konsistente, pasi puna duhet bere mire qe ne fillim.Sportishqiptar 9 nëntor 2011 16:21 (CET)Reply[reply]

Titujt shkruhen në trajten e shquar (lexo këtë) kshtu qe ske nevoje ti ndërrosh titujt. -- Tfts · (Diskutim) 9 nëntor 2011 18:37 (CET)Reply[reply]
Kjo thjesht con te kjo, po une nuk shoh asnje racionale per te thene qe emrat e pervecem te vendeve duhen vene ne te shquar. Edhe nje here pyes nese ka ndonje wikipedian shqiptar me FESH ne shtepi. Duhet te ndjekim FESH-in, pasi ai ka stampen e Akademise se Shkencave te Tiranes. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 19:41 (CET)Reply[reply]
Ne fakt qytetet ne Shqiperi tradicionalisht jane shkruar ne te pashquar kurse sendet, objektet etj jane ne te shquar. Pashe dhe enciklopedite e tjera, si p.sh italiane e angleze, duke qene se jane gjuhe indoevropiane, dhe zakonisht qytetet jane ne te pashquar, pervec disa rasteve kur nyja shquese qe ne italisht eshte il dhe ne anglisht the, vihet mbrapa per te treguar qe eshte emer i shquar. Psh, Po, Il fiume. Apo Battle, the. Tirana duhet te jete "Tirane" sepse dhe ne gjuhet e tjera thuhet Tirana, dhe jo La cita di Tirana apo The city of Tirana qe do te ishte trajta e shquar e tyre. Apo ne frengjisht ke mer, http://fr.wikipedia.org/wiki/Mer, dhe jo La mer, qe ne shqip do te ishte det, dhe jo deti. Kurse kur ke nje det te pervecem, psh Deti Adriatik, atehere e ben ne te shquar. Megjithate ky eshte nje debat gjuhesor qe vazhdon ne gjuhet indoevropiane, si psh ketu, dhe per mua me mire do te ishte nje kompromis qe te vendosen te dyja format, edhe e pashquara dhe e shquara qe te mos kete ngaterresa. Si psh: shtëpi/a f (e pashquar njejes: shtëpi, e shquar njejes: shtëpia)

Dhe per emrat e qyteteve mund te kete nje marreveshje qe te jene : Kavajë/a f qe te shmanget rremuja. Kjo duhet te rregullohet te stampat qe te behet standarde te te gjitha qytetet. Shiheni psh se si enciklopedia estoneze e ka vene ne dukje kete vecori te artikulli i qyteteve te Shqiperise. Ajo jep edhe te shquaren edhe te pashquaren. Pse mos ta bejme edhe ne ketu? (Edvini 12 janar 2012 16:49 (CET))Reply[reply]

Qytetet shkruhen ne te pashquar pasi ne fakt ato jane (qyteti) Tiranë. p.sh. apo Lumi Drin, dhe jo (Qyteti) Tirana apo Lumi Drini. Prandaj dhe emrat e qyteteve shkruhen ne te pashquar. (Edvini 16 janar 2012 17:43 (CET))Reply[reply]

Informacion

Nje pyetje kisha persa i perket kandidimit te artikujve perfekt dhe konkretisht per Acrocanthosaurus. Si ka mundesi qe ky artikull me 1 vote ne favor eshte shpallur artikull perfekt??? --Arensi 14 nëntor 2011 16:41 (CET)Reply[reply]
Acrocanthosaurus nuk është akoma një artikull perfekt, por eshte quajtur si i tille nga propozuesi Pedanti. Shiko [1] dhe [2]. --Olsi (diskuto) 15 nëntor 2011 00:57 (CET)Reply[reply]
Po mir qe e vura re un, se kishte kalu 1 vit dhe ai kishte logon e perfekt. Duhet kontroll mbi kto gjera smund ti vej vec nje person, dhe kuvendi duhet konsultar jo injoruar sic bejne disa. Ti rrofsh qe ktheve pergjigje se te tjeret se vune ujin ne zjarr. --Arensi 15 nëntor 2011 01:10 (CET)Reply[reply]
Pedantit i është bllokuar llogaria e tij e kaluar mu për këtë problem. Shiko Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 12#Fundi i botës -- artikull perfekt??. --Λeternus 15 nëntor 2011 14:21 (CET)Reply[reply]
Shum mire atere. lexova gjithe diskutimin edhe mu duk i drejte vendimi qe keni marre ne ate kohe. Gjithsesi persa i perket votimit tjeter qe mbyllet sot per Wikipedia e Lire apo Wikipedia e lire, mendoj skadoi afati e duhet mbylur. Ah edhe dicka edhe hidhi nje sy artikujve perfekt qe jane ne kandidature, me sygjerime apo jo se esht absurd injorimi i votimit, nuk po them per votim kundra por te pakten kur ke hezitm voto ne pritje dhe jep nje motivacion qe tna ndihmosh qe ta permirsojme. Kete e kam per adminet e vjeter --Arensi 15 nëntor 2011 15:01 (CET)Reply[reply]
Diskutimi vazhdon ketu (link i perhershem). Sportishqiptar 23 nëntor 2011 02:16 (CET)Reply[reply]

PIKE E ZEZE!

Ne shqiptaret nuk lame teme fetare pa trajtaur e tekst fetar pa futur ne wikipedina shqip!Dhe se fundmi qe ti tregojme mbare botese qe ne jemi "myslimanet me te mire" nxjerrim edhe xhamite e botes ne faqen kryesore! PO PATRIOTET SHQIPTARE DO TI NXIERRIM NDONJE HERE NE FAQEN KRYESORE ! APO KJO PER NE ESHTE HEREZI! dhe zoti vete e tha me goje se Shqiperia do te rroje... --Summer nights dreams 14 nëntor 2011 21:52 (CET)Reply[reply]

Fillo perkthe ato qe s'jane perkthyer nga keto artikuj e sidomos nga keto. Dhe... nuk e kuptoj pse nuk duhet te nxjerrim xhamite ne faqen kryesore. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 19:48 (CET)Reply[reply]
Tema e fesë është acaruese. Jam dakort që të vendosim ndonjëherë diçka për fenë në faqjen kryesore, por jo gjithmonë, një në 10 000 artikuj p.sh. Vendosja në faqen kryesore nxit shumë debate. Megjithatë ne s'mund të shtiremi se feja nuk ekziston. Dakort jam, për ne shqiptarët në përgjithësi nuk ekziston, nuk është pjesë e jetës siç është në vende të tjera. Por nuk duhet të fshijmë artikuj se s'na pëlqejnë, thjesht të mos t'i vendosim në faqen kryesore kaq shpesh. Wikipedia nuk duhet të jetë subjektive, ky është problem që e kanë 99.99% e gjithë artkujve këtu. Nuk është thjesht feja, shko p.sh te artikulli mbi Adolf Hitler, ka një seksion që quhet "Jeta E Cuditshme". Personi që e ka shkruar mendon se është e çuditshme, unë jo (nuk po e rregulloj për t'ju treguar si është tani, e le të mos flasim pë mungesën e referencave). Pra janë artikuj që lënë mbresa të ndryshme në persona të ndryshëm, ndaj nuk duhen përdorur këto mbiemra. Fjala kyç është "subjektive". Unë s'jam mysliman, nuk kam ndonjë problem me vendosjen e ndonjë xhamie në faqjen kryesore, për sa kohë që ndodh shumë rrallë. Ka plot gjëra të tjera për të folur, jo vetëm feja. Të më falni që nuk po them ndonjë gjë interesante, ndonjë gjë që tashmë askush s'dinte. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 02:42 (CET)Reply[reply]
Do të doja të shtoja, artikulli në faqjen kryesore s'ka pse të jetë gjithmonë për Shqipërinë. Duhet thjesht të jetë interesant. ky është një planet i përbërë vetëm nga diamantë p.sh. [3], ky është një liqen nënujor [4], shimpazetë mposhtin njerzit në garën e memories [5], ky bashkim organizmash është "një" kafshë më vete [6], kjo miza vret tarantula (merimanga gjigande) për qejf [7], ky dreri i ka brirët 2 herë më të gjata se gjatësia mesatare e njeriut [8], kjo kërpudha është e madhe sa një aeroport [9], pula ishte e para jo veza [10]...Do të vendosen ndonjërë në faqjen kryesore këto? PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 02:51 (CET)Reply[reply]
Une do kisha shume deshire qe te kishim "Did you know?" per sqwikin ashtu si e ka projekti anglisht, por te kesh parasysh qe duhet ta mendojme ne mundesite tona, pasi kemi 1/1000-ten e artikujve te enwikit, me 1/1000-en e kontribuesve. A me ndihmon ti qe te bejme me Wikipedia:Artikuj interesantë dicka te ngjashme me DYK-ne angleze? Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 17:23 (CET)Reply[reply]

Ideja dhe ndryshime

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Vazhdon ketu --Liridon

Un mendoj se duhet të bejmë disa ndryshime në wikipedia. Në fakt jo ndonjë ndryshim të madh, por të shtojmë më shumë rregulla për procesin dhe zhvillimin më të mirë të wikipedia-s. Të japim ide të reja dhe pastaj mos diskutojm çdo ditë gjërat e njëjta. Ndiqni rregullat e këtij diskutimi në vijim:

Për të pasur një pasqyrë dhe për të ruajtur sadopak rendin keni parasysh këto rregulla:

Filloni në kryerresht me (*numri në vazhdim i problemit) dhe pastaj jepni iden tuaj ose atë ndryshim që doni të diskutoni, dhe më pas 1-3 rreshta shpjegim të shurtër mbi iden ose diskutimin për ndryshim.
Një shembull:
*1 Ideja ose diskutimi për ndryshim ( Përshkrimi i idesë ose diskutimit për ndryshim ). --~~~~
Ky diskutim do të zgjasë 15 ditë.


Kujdes!- Këtu do të jepen vetëm idejat dhe diskutimet për ndyshimeve, ndërsa secila prej tyre do të diskutohet dhe votohet si një temë ne vete, prandaj nuk duhet ta përshkruani shumë gjatë.--Liridon 17 nëntor 2011 19:04 (CET)Reply[reply]

Idetë dhe temat per diskutim

 • 1.Rregullat e votimit (Rregullat e votimit janë mirë të rregulluara vetëm për zgjedhjen e administratorëve, ndërsa për shumë votime të tjera ato nuk janë të përshtatshme. Shembull "votimet për artikujt (mbrojtja dhe lirimi)", dhe votime te tjera ku të ketë kufizime se kush mund të votoj dhe koha e zgjatjes së këtyre votimeve)--Liridon 17 nëntor 2011 19:05 (CET)Reply[reply]
 • 2.Duhen shkruar edhe rregulla te tjera. Une ve veten time vullnetar te filloj e shkruaj nje rregull. Duhen edhe ca vullnetare te tjere. Mendoj qe rregullat me te rendesishme jane kater:
Nese kemi keto rregulla mire, eshte pak a shume gjysma e punes, po te lutem shtoni edhe te tjera qe ju vijne ne mend. Sportishqiptar 17 nëntor 2011 20:11 (CET)Reply[reply]
 1. Sportishqiptar do te shkruaj Wp:Shquarsi dhe do te mbaroj perkthimin e Wikipedia:Pikëpamje neutrale brenda Prill 2012. 17 nëntor 2011 20:11 (CET)Reply[reply]
 • 3.Un mendoj qe te gjitha artikujt mbi figurat e larta shteterore qe kane lene nje gjurme ne histori pozitive apo negative pak rendesi ka, qe keto te jene te gjitha gjysem te mbrojtura dhe ne to te mos redaktojne te gjithe perdoruesit, pa diskriminuar askend. Por disa perdoruese ndoshta nga mosha fare e re nuk e njohin mire historine apo nuk din ku te kerkojne materiale per keto figura edhe shpesh here gabojne ne disa modifikime. Mendoj qe redaktimet te behen direkt nga persona qe kan njohuri mbi hisotrine, nga persona qe kane nje moshe te perfunduar (pra jane te diplomuar), ndersa nga perdoruesit e thjeshte te diskutohet tek faqja e diskutimit dhe me pas nqs ja vlen te shtohen tek artikulli perkates. Pra sipas mendimit tim artikujt: Ahmet Zogu, Leka Zogu I, Sali Berisha, Mehmet Shehu, Edi Rama, Ramiz Alia, Princ Vidi edhe te tjera sigurisht qe ju sygjeroni te jene gjysem te mbrojtua. --Arensi 18 nëntor 2011 10:43 (CET)Reply[reply]
Kaq shume vandalizma ka? Sportishqiptar 18 nëntor 2011 22:45 (CET)Reply[reply]
Nuk mund ti quaj vandalizma me dashje, por me sakte do qe vandalizma nga injoranca me qellimin e mire per te bere dicka ose keq informimi. Jane disa gjera te rendesishme si data, tituj personalitetesh qe gabohen dhe keq interpretohen, e qe jane te pafalshme mendoj un qe nje princi ti thuah mbret apo qe nje mbreti ti gabosh mbreterimin me 30 vjet etj. --Arensi 19 nëntor 2011 00:19 (CET)Reply[reply]
 • 4.Të gjitha fugurat pa licencë të grisen menjëherë. --Olsi (diskuto) 24 nëntor 2011 17:43 (CET)Reply[reply]
 • 5. Të bëjmë rregullat tona për shqiptimin e artikujve me emër të huaj. -- Tfts /diskuto/ 27 nëntor 2011 14:39 (CET)Reply[reply]

 • 6. Titujt që përdoren në artikuj të shkruhen me gërma të mëdha. Psh: "Galeria e fotove" >> "Galeria e Fotove" ose "Prejardhja e emrit" >> "Prejardhja e Emrit". -- Tfts /diskuto/ 27 nëntor 2011 14:39 (CET)Reply[reply]

Diskutim per diskutimin

Liridon, siç mund ta kesh vënë re, çështja të cilën ke shtruar këtu ka filluar të devijojë. Ti ke folur për formën që dëshiron ta kenë diskutimet e ardhshme, ndërsa përdoruesit tjerë të kanë keqkuptuar dhe kanë filluar të shprehin dëshira për rregulla të reja, duke ia bashkangjitur ato çështjes tënde. Të lutem sqaroje këtë. As unë nuk e kam shumë të qartë çfarë je duke kërkuar konkretisht. --Λeternus 18 nëntor 2011 13:42 (CET)Reply[reply]

Aeternus, un shpesh kam pare diskutime dhenuk kam nderhyre por i mbaj mend se per cka dikutohet. Meqe kuvendin e vizitojne perdoruesit me aktiv atehere le te shprehin nje here ato gjera qe i kane te paqarta ose dicka qe mendojne se duhet te diskutohet dhe ta diskutojme. Rasti eshte psh dikutimi per ndryshimin nga wikipedia ne uikipedia? ose vikipedija? ne cfar forme u votua? sa ishte kohezgjatja e votimit? cilat ishin kushtet se cili perdorues mundet te votoje ne nje teme me prioritet e cila mbaroj aq menjer sikur te i shte nje artikull i thjesht?. Rasti tjeter eshte votimet per mbrojtjen e artikujve, qe e sqaron me mire arensi te dikutimi i mesiperm( pse ne artikullin Sali Berisha ose Enver Hoxha, Edi Rama ose peer shtete kryesore te mund te redaktohen nga perdorues te paregjistruar. Dmth mendoj qe te definojme nje standard me te mire te punes, kryesisht ne kuvend, aty ku mirren vendimet. Shpresoj qe te me kuptojsh.--Liridon 18 nëntor 2011 22:54 (CET)Reply[reply]
Ne mund te bejme hapa gjigante nese punojme te koordinuar. Rregulli i votimit eshte i domosdoshem, po duhet te kesh parasysh qe Wikipedia funksionon ne baze te vendimeve te komunitetit dhe rregullat do ndryshojne. Po para se te ndryshojne, duhet te shkruhen. Pse nuk i futesh e te shkruash nje rregull per votimet e cila do jete procedure e miratuar nga kuvendi? Une vec mendoj qe gjeja e pare eshte te perkthejme Pese kolonat e te japim perkufizimin e Wikipedias shqiptare, pasi ajo eshte baza. E dyta do jete perkthimi i Rregullave dhe procedurave Sportishqiptar 18 nëntor 2011 23:03 (CET)Reply[reply]
Nese kjo ishte pyetje per mua atehere dua edhe nje here te sqaroj se: Ne nje afat prej 15 ditesh do diskutohet ne menyre te pergjithshme, mbas ketij afati do diskutohet per temat nje per nje dhe njekohesisht do votohet per ato, prandaj atehere do te definojm rregulla ose ndryshime konkrete.--Liridon 18 nëntor 2011 23:07 (CET)Reply[reply]
Ok, une sapo shtova ketu Rregullat e votimit. Te lutem mbushe ate faqe. Tani per tani mund te rrijne aty rregullat edhe pse s'kemi akoma kolonat e wikipedias.Sportishqiptar 18 nëntor 2011 23:16 (CET)Reply[reply]

Shiko, nuk mendoj se ka nevojë për rregulla strikte të votimit apo diskutimit, mjafton që komuniteti të mirret vesh. Mund ta bëjmë si praktikë të përgjithshme që rreth 15 ditë pas hapjes së votimit të pranohet rezultati por vetëm nëse nuk ka ndonjë argument racional kundër tij, edhe nëse ky përkrahet nga një pakicë, pra qëllimi është që të mirremi vesh dhe jo të fitojë shumica (nuk është demokraci) ---Cradel 1 dhjetor 2011 14:25 (CET)Reply[reply]

Diskutimi i propozimeve

 • Pasi qe afati ishte 15 dite dikutimi i pergjithshem eshte mbyllur, ndersa per secilen nga propozimet mund te diskutoni ketu

Meqe "e Lirë" u zevendesua me "e lirë", duhet te ndryshohet edhe logoja. Une kam bere nje modifikim te logos aktuale, por nuk jam nje ekspert dhe nuk e di nese eshte mire apo ka nevoje per permiresim. Do t'ju lutesha qe ta permiresonit kete logo nese ka nevoje dhe ta vendosim si logo te Wikipedia-s. --Olsi (diskuto) 18 nëntor 2011 22:51 (CET)Reply[reply]

Jemi neutral apo jo?

Te nderuar kolege wikipediane, doja tju parashtroja nje pyetje. Kam ven re qe ne artikujt e tjere per Enver Hoxhen, lindja e tij eshte vendosur ne Gjirokaster, Perandoria Osmane. Gje shume e vertete sepse ne atere ishim province Osmane. Ndersa ne ne artikullin tone e kemi Shqiperi. Si mendoni ta veme edhe ne Perandori Osmane ose Turqi per te qene realist e jo nacionalist ne menyre te gabuar? —Arensi 25 nëntor 2011 12:33 (CET)Reply[reply]

Shqiperia nuk ekzistonte si shtet i organizuar ne 1908, po vetem si krahine gjeografike e banuar me shqiptare, keshtu qe eshte e sakte te shkruhet qe lindi ne Perandorine Osmane. Me sakte, ishte ne Sanxhakun e Delvines, artikulli i te ciles ekziston ne wikipedian anglisht [11]. Sportishqiptar 26 nëntor 2011 20:18 (CET)Reply[reply]
Po nuk e gadit dot lale ti ta bosh Perandoria Osmane, por ta bojm dhe ne sic e bojn ne wiki-it e tjera pervec emrit te shtetit, edhe flamuri se duket me serioze mendoj un. Po munde boje lal. --Arensi 28 nëntor 2011 19:18 (CET)Reply[reply]
Gjrokastër, Perandoria Osmane është e saktë, Gjrokastër, Shqipëri është e gabuar, mos e vendos Turqi, nuk quhej Turqi atëherë. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 14:17 (CET)Reply[reply]

PROPOZIM: Skenderbeu

Kam nje propozim deri me 28 nentor te veme ne fotografi te faqja kryesore Skenderbeun apo statuja te tij !!!!!

Ose Skenderbeu ose Ismail Qemali ose Adem Jashari duhen vene. Edhe pse kete vit mund t'ia dedikojme Isa Boletinit. Sportishqiptar 28 nëntor 2011 16:13 (CET)Reply[reply]
Kolashin apo Kollashin

Kolashin apo Kollashin

Nuk di si eshte forma zyrtare (Kollashini i Ibrit apo Kolashini i Ibrit), pasi kemi tani dy artikuj njeri prej te cilit eshte duplikat dhe duhet fshire. Informacioni i atij qe do fshihet mund t'i bashkengjitet artikullit qe do mbijetoje.Sportishqiptar 28 nëntor 2011 18:14 (CET)Reply[reply]

Në fakt është Kollashini i Ibrit. -- Tfts /diskuto/ 28 nëntor 2011 18:17 (CET)Reply[reply]
Ok, bera merge dhe e cova Kolashinin per fshirje. Sportishqiptar 28 nëntor 2011 18:27 (CET)Reply[reply]

A e dini se = Artikuj Interesante

Ju ftoj per diskutim Ketu. Sportishqiptar 28 nëntor 2011 20:17 (CET)Reply[reply]

Kosova Lindore apo Lugina e Presheves

Si mendoni, duhet te mbajme Lugina e Preshevës apo Kosova Lindore? Mua me duket se njera eshte duplikat dhe duhet te beje redirect te tjetra. Sportishqiptar 28 nëntor 2011 21:21 (CET)Reply[reply]

Nëse i referohemi termit Kosova Lindore duhet të parë më gjerë se thjesht Lugina e Prshevës (pra Presheva dhe Bujanovci) pasi Medvegje nuk përfshihet gjeogarfikisht në luginë megjithse gjeo-politikisht ne (shqiptarët) e vendosim. Lugina e Preshevës është një nocion gjeografik që përfshin vetëm Komunat Preshevë dhe Bujanovc ndërsa Kosova Lindore përfshinë luginë plus Medvegjën pjesët e tjera të Jabllanicës dhe Toplicës megjithse sot nuk përmenden më pasi shqiptarët e atjeshëm janë asimiluar ose natyralizuar forcërishtë nga shovinistët serbë. Definicioni si Kosovë Lindore vjen për të gjtha ato troje që përmenda më sipër e që ju morën Vilajetit të Kosovës. Pra unë jam për ndarjen e dy termave për atë çfarë ata përfaqësojn realisht. Për sa i përket lugisë mund ti referohemi edhe wiki en [12]. IH 29 nëntor 2011 0:57 (UTC)
Edhe un jam i mendimit te njejte me I, dhe them se artikulli "Kosova Lindore" duhet te permirsohet, dhe te kete material me gjithperfshires per ate rajon. --Liridon 29 nëntor 2011 12:06 (CET)Reply[reply]
Pajtohem me versionin e propozuar ngaSportishqiptar te futet si i tille nje term Kosovë lindore, kjo me duket me gjithe perfshires si gjeopolitik edhe admnistrativ Koka11
Koka11 po ben pune shume te mire per te mbuluar artikujt e Kosoves Lindore. Ndersa une vetem bera nje pyetje, IH me Liridonin i saktesuan gjerat. Sportishqiptar 9 dhjetor 2011 03:55 (CET)Reply[reply]

Aksesi per ne Kuvend

Kuvendi eshte nje nga organet me te rendesishme te Wikipedia-s. Por nuk ka asnje menyre qe ta hapesh ate nga Faqja kryesore, nderkohe qe me perpara ai ka qene aty. Prandaj propozoj qe te vendoset ne Fqen kryesore, poshte shkrimit "Miresevini ne Wikipedia".--Pedanti 29 nëntor 2011 16:42 (CET)Reply[reply]

Jam dakord. Ne jemi komunitet shume i vogel dhe kemi nevoje per gjithe ata wikipediane te mundshem qe mund te terhiqen nga Kuvendi. Sportishqiptar 30 nëntor 2011 17:02 (CET)Reply[reply]

Njoftim

Nuk e di nese ekziston, po bera kete per te gjithe ata qe duan te krenohen qe kane cuar nje artikull ne "Artikull te mire". Ndihuni te lire ta zhvendosni faqen apo ta permiresoni, dhe sidomos ta vini ne faqen e perdoruesit nese keni kontribuar shume ne nje artikull te mire. Do duket keshtu ose:

. Sportishqiptar 30 nëntor 2011 17:28 (CET)Reply[reply]Pyetje

Si ka mundesi qe dikush, pa qene administrator bllokon ne sqwiki [13]? I bera nje pyetje ne faqen e diskutimit [14]. Sportishqiptar 30 nëntor 2011 18:25 (CET)Reply[reply]

Eshte e mundur sepse eshte administrator global. Shiko Global sysops tek Meta per me shume. --Olsi (diskuto) 30 nëntor 2011 18:27 (CET)Reply[reply]
Ok, faleminderit. Sportishqiptar 30 nëntor 2011 18:29 (CET)Reply[reply]

Foljet ne menyren urdherore

Ne cilin numer duhet te shkruhen foljet ne menyren urdherore? --Olsi (diskuto) 30 nëntor 2011 21:18 (CET) Ceshte kjo pyeteje! perse duhen ne njejes kur dihet qe shumesi eshte edhe sprehes i miresjelljes ne shqipe! A mund te jepet nje shembull!--79.106.109.13 4 dhjetor 2011 12:23 (CET)Reply[reply]

Votimi

Numri njëjës

Numri shumës

 • Symbol support vote.svg PËR -- Me kusht qe te vihet "JU LUTEM" perpara cdo foljeje. Ne nuk duam t'i japim urdhra njeriu ne wikipedia, dhe nese do ndjekim rregullat e miresjelljes, duhet te shtojme nje "JU LUTEM" perpara, e cila, jo vetem perkryen miresjelljen, po edhe sqaron ne nje fare menyre qe "urdhri" po i drejtohet nje njeriu te vetem, pasi kontekstualizon foljen.Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 15:53 (CET)Reply[reply]
Ndoshta nuk isha shumë i qartë. E kisha fjalën për folje të tilla si lexo, redakto, shiko, mbroje, grise, liroje, kryej, trego, mbikqyre etj., dhe po t'u shtonim "Ju lutem" përpara do të dilnin shumë të gjata dhe asnjë wiki nuk e ka bërë këtë. --Olsi (diskuto) 5 dhjetor 2011 20:48 (CET)Reply[reply]
Me fal, nuk e kisha kuptuar plotesisht. Shume stampa do ishte mire te mos kishin "te lutem" fare, po ne pergjithesi te behen ne shumes. Ne pergjithesi kriteri do ishte qe sa me personal per perdoruesin te ishte stampa, aq me shume rritet kerkesa per "te lutem", sa me impersonal te jete stampa, aq me pak nevoje ka. Gjithsesi numri le te jete shumes. Tingellon me bukur e me profesional. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:08 (CET)Reply[reply]
Edhe nje vezhgim te vogel: Nese foljet qe ti permende jane vertet ashtu, ka nje inkonsistence tjeter, disa prej tyre permbajne formen e shkurtuar te peremrit deftor (kundrinori ne sintakse) brenda (pershembull "grise" eshte "gris+e") disa nuk e permbajne (shembull: lexo - kurse me kundrinorin do ishte "lexoje"). Le te mundohemi qe kur t'i bejme ne shumes te jemi konsistente, ose te permbajne te gjithe formen e shkurtuar te peremrit deftor, ose jo. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:40 (CET)Reply[reply]
 • Symbol support vote.svg PËR -- Sepse te gjitha faqet web te enciklopedive per t'iu drejtuar lexuesit perdorin veten e dyte ne shumes. GalateaTeuta 5 dhjetor 2011 23:28 (CET)Reply[reply]

Diskutime

S'po kuptoj fare këtë pyetje. Foljet në mënyrën urdhërore kanë 1 vetë (Veta II), 1 kohë (e tashme), 2 numra (njëjës, shumës). Pra "ti" dhe "ju" (ti merre, ju merreni). Standarti është gjitmonë njëjës. Psh folja "marr" është veta I, nr njëjës, koha e tshme, mënyra dëftore. PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 17:19 (CET)Reply[reply]

Disa folje ne menyren urdherore në Wikipedia jane ne numrin shumes, p.sh. Lexoni, ndersa disa te tjera ne numrin njejes, p.sh. Redakto, prandaj duhet qe te perdorim vetem njerin numer. --Olsi (diskuto) 4 dhjetor 2011 22:18 (CET)Reply[reply]

INTEGRIMI I KOSOVES DHE SHQIPERISE NE EUROPE PO ECEN NGADALE!

KAM NJE PROPOZIM ! SIKUR TE FUSNIM SA ME SHUME NGA POLITIKANET DHE ISNTITUCIONET E EUROPES NE WIKIPEDIAN SHQIP ATEHERE DO TE TERHIQNIM PAK VEMENDJEN PER INTEGRIMIN E KETYRE VENDEVE SI EDHE DO TI NDIHNIM GAZETAREVE DHE POLITIKES QE TE DININ SA ME SHUME PER CDO PARLAMENTAR EVROPIAN!

UNE PO FILLOJ NGA PUNA KUSH MENDON SI UNE TE ME JAPE NJE DORE !vetem se me internetin jam cope cope ndaj do ti fus dhe me kohe do ti rregulloj ne wikipedia  !~ Ju lutem mos i shuani kur shini numrin tim!--79.106.109.13 4 dhjetor 2011 12:21 (CET)Reply[reply]

 • Dhe si funksionon kjo? Po futëm politikanë të huaj në artikuj shqiptarë ata do na shohin? Mo po, çfarë po thua? Dakort jam të kemi artikuj për ata, po si do na ndihmojë kjo? PersonPaOpinion 4 dhjetor 2011 14:34 (CET)Reply[reply]

Wikipedia:Kontrolluesit

Unë krijova Wikipedia:Kontrolluesit per kontrolluesit ne Wikipedia dhe per kandidime per kete privilegj. Kushtet per te kandiduar i krijova vete por kjo gje duhet diskutuar me perdoruesit e tjere. Une mendoj se perdoruesi duhet te jete aktiv, te kete nje muaj ne Wikipedia, 300 redaktime dhe te mbeshtetet nga te pakten 3 perdorues te rregult (1 muaj dhe 50 redaktime) dhe 75% per. Si mendoni? Jeni dakort apo duhet te kete kushte te tjera?--Olsi (diskuto) 4 dhjetor 2011 13:10 (CET)Reply[reply]

Si fillim jane shume te mira dhe jam dakord. Te shohim si do shkoje, dhe pastaj ne te ardhmen mund t'i relaksojme pak rregullat. Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 15:54 (CET)Reply[reply]
Ndoshta duhet bere nje gje e ngjashme per "redaktoret"? Numri i tyre eshte jashtezakonisht i vogel. Gjithashtu te autokonfirmuarit s'mund te shihen: ajo faqe eshte grisur nder vite. Ndoshta duhet hapur nje kategori per ata, apo te rikrijohet faqja si e mbrojtur? Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 16:49 (CET)Reply[reply]

Kualitet apo kuantitet

A ka dikush qe kontrollon faqet ketu, sepse un rastesisht kerkova per ishullin http://sq.wikipedia.org/wiki/Samos, dhe nuk ka azgje perveq se "eshte nje ishull grek". Nese ka dikush qe e mirembae kete faqe atehere kategoria http://sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Ishuj_%28Greqi%29 eshte plot me faqe te tilla. Dmth jane diku 20-30 faqe pa informacion te duhur.tung

Wikipedia dhe artikujt e saj mirembahen nga njerez te zakonshem, ashtu si ju, prandaj mund te ndihmoni edhe ju qe t'i zgjeroni ato artikuj. --Olsi (diskuto) 5 dhjetor 2011 13:51 (CET)Reply[reply]

=Kualiteti do te vije permes kuantitetit por ne nuk mund te pranojme qe gjuhe qe jane sajesa si sserbokroatishtja tia kene kaluar shqipes!--95.107.166.43 5 dhjetor 2011 16:51 (CET)Reply[reply]

Numrat para temave

Përshëndetje,

Mendoj se numrat para temave (besoj se e kuptoni për çfarë e kam fjalën shiko artikullin Shqipëria) nuk ka nevojë pse të jenë kaq të dukshëm dhe kaq prezentë. Numrat duhet të dallojnë nga teksti i titullit të temës, duhen bërë më të vegjël [dhe në ngjyrë më të çelur, disi gri]. - Euriditi 5 dhjetor 2011 16:13 (CET)Reply[reply]

E ke fjalen per infoboxet? Sportishqiptar 5 dhjetor 2011 16:17 (CET)Reply[reply]
Nuk e di mbase kam ngatëruar ndonjë gjë tek parapëlqimet, por p.sh. tek titulli i asaj që postova unë shoh 57 Numrat para temave tek posti i mëparshëm shoh 56 Kualitet apo kuantitet etj. - Euriditi 5 dhjetor 2011 16:25 (CET)Reply[reply]
Kështu përshëmbull?
Ti ke fjalën tek tabela e përmbajtjeve, që ta ndryshojmë madhësinë apo ngjyrën e numrit para titujve? -- Tëfcí [kontaktohu] 5 dhjetor 2011 16:43 (CET)Reply[reply]
Numrat e qarkuar me te kuqe
E kam fjalën për numrat që kam rrethuar me të kuqe, por mos e vrit mëndjen se ka mundësi ti kem aktivizuar me ndonje opsion tek parapelqimet se sot u shfaqen per here te pare. - Euriditi 5 dhjetor 2011 17:54 (CET)Reply[reply]
E ke të drejt, e gjeta ke parapëlqimet > dukja > opsionet e avancuar > Numëro automatikish mbishkrimet. Po kjo ideja ime nuk është shumë keq aa? Të hap një votim thua për këtë ndryshim që kam parashikuar unë? -- Tëfcí [kontaktohu] 5 dhjetor 2011 18:46 (CET)Reply[reply]
Une per vete si kam vene re/ se kam pasur mendjen ndonjehere numrat, po nqs kjo prish ndonje gje, dakort rregullojeni, po me pare thoni si prish pune? PersonPaOpinion 5 dhjetor 2011 22:07 (CET)Reply[reply]
Nuk besoj se prish nodnjë punë numri tek Tabela e Përmbajtjes, është thjesht çështje gustoje, por duke qënë se është njëlloj në të gjitha uikipeditë them që ta lëmë siç është. - Euriditi 6 dhjetor 2011 19:41 (CET)Reply[reply]

Wikipedia:Sigurimi i cilësisë

Pershendetje wikipedianë

Nuk e di, nese ju e dini se ka nje projekt qe eshte per kontrollimin e cilesise se artikujve qe quhet Wikipedia:Sigurimi i cilësisë, dhe ka nje liste Wikipedia:Sigurimi i cilësisë/Lista ku mund te shtoni keto artikujt qe jane jo mire te strukturuar, ose qe jane me permbajtje te dobet, ose qe skane referenca, e njejta eshte edhe per figurat. Nese jeni te interesuar te ndihmoni shtoni keto artikuj ne liste.--Liridon 7 dhjetor 2011 17:22 (CET)Reply[reply]
Ndersa te artikulli me cilesi te dobet shtojeni {{SC|Data|Arsyeja se pse eshte i cilesise te dobet --~~~~}}.
Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Arsyeja se pse eshte i cilesise se dobet --Liridon 7 dhjetor 2011 17:22 (CET)Reply[reply]
Liridon, mund t'i integrojme stampat e administrates dhe ndihmes ne nje te vetme? Stampa:Ndihmë dhe Stampa:Administrata, per shembull duhen bere nje e vetme. Sportishqiptar 8 dhjetor 2011 15:14 (CET)Reply[reply]

Portal:Literaturë apo Portali:Literatura

Përshëndeje uikipedianë,

Po merem me rregullimin e disa portaleve, por nuk më duket korrekt përdorimi i termit Portal. Kam përshtypjn se duhet përdorur në trajtën e shquar, Portali. GJithashtu edhe titulli i portalit duhet përdorur në trajtën e shquar, p.sh. Letërsia apo Literatura dhe jo Literaturë etj. Nuk është vetëm ky rast, por kjo dukuri është fenomen në shumë portale. Duhen vendosur rregulla të sakta sot që më vonë të mos na hapet më shumë punë duke i korigjuar. - Euriditi 7 dhjetor 2011 17:38 (CET)Reply[reply]

Në trajtën e shquar. --Gentius 8 dhjetor 2011 23:55 (CET)Reply[reply]
Në trajtën e shquar duhet, sepse "Përdoruesi:...", "Skeda:...", "Stampa:...", "Kategoria:..." edhe më duket "Wikipedia:.." janë në trajtën e shquar. Ngeli edhe vetëm "Portal" për tu ndryshu. Dhe mqs ra fjala për këto gjanat, ka njëri një shpjeqim pse kategoritë janë të trajtën e pashquar, psh: Kategoria:Shqipëri? -- Tëfcí [kontaktohu] 13 dhjetor 2011 16:43 (CET)Reply[reply]

Të dhënat personale

Përshëndetje Uikipedianë,

Ka një mundësi si ta mbrojmë ose ta ndalojmë dhënjen të dhënave personale për këtë përdorues: Përdoruesi:Geni Dauti. Më duket se është i vogël dhe nuk din seçfarë bën. Dhe ndoshta do të bëjmë në rregull për këto raste. -- Tëfcí [kontaktohu] 10 dhjetor 2011 19:22 (CET)Reply[reply]

Dhe këtu një rast i tjetër: Përdoruesi:Klea Barameta. -- Tëfcí [kontaktohu] 10 dhjetor 2011 19:24 (CET)Reply[reply]
Te njoftohen perdoruesit ne faqet e diskutimt qe te fshijne te dhenat personale, nese nuk pranojne ta beje dikush tjeter dhe nese i shtojne perseri, te bllokohen. --Olsi (diskuto) 10 dhjetor 2011 20:05 (CET)Reply[reply]
Në Wikipedia është e dekurajuar por jo e ndaluar futja e të dhënave personale me vetëdëshirë në faqen e përdoruesit. --Λeternus 10 dhjetor 2011 20:09 (CET)Reply[reply]
Puna eshte se ligjerisht mosha nen 13 vjeçare nuk lejohet te perdor sherbime telematike ku ndahen te dhena personale, kjo duhet te behet ne emer te nje nga prinderve (shiko pershmb. rastin e nen 13 vjeçares me account gmail. --  eagleal  16 Dhjetor 2011 04:36 (CET)
Kur nje i mitur zbulon te dhena personale si po bejne keta te dy duhen: 1. Paralajmeruar qe s'duhet ta bejne me. 2. Duhen fshire nga historia informacioni 3. Nese vazhdojne e bejne duhen bllokuar. Shihni actions that may compromise the safety of children, in accordance with Wikipedia:Child protection dhe Mbrojtja e femijeve. Nje admin duhet ta beje kete sa me pare. Sportishqiptar 19 Dhjetor 2011 17:22 (CET)

ARTIKUJT E RINJ!!-!!

Kma vënë re se në wikipedian shqip krijohen shumë pak artikuj te rinj sepse ende nuk kemi arritur ne ate shkallë ndërgjegjësimi >mjfton te merrni në shqyrtim zerat krijimet tme te shumta vijne nga adoptime të emrtimve të vendeve te huaj( psh ) shtetete Amerikës apo krijimi i figura personash dhe diku në vend të tretë grupe muzikore apo artistë! Wikipedia shqip ka nevoje per shtim te zërave që jane më domethënës! Kurse në krahun tjter kemi një koefiçient te larte të perpunimit të nje artikulli nga disa njerëz! Ç'duhet të bëjmë!!!?

Të flasim më pak dhe të punojmë më shumë. --Λeternus 11 dhjetor 2011 18:52 (CET)Reply[reply]
Jam në një mendje mirëpo kur shoh kete liste http://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias atehere cuditem se si jemi ne ate pozicion dhe mendoj se dicka bejme nje zgjidhje kyç gabim!--P 11 dhjetor 2011 19:06 (CET)Reply[reply]
Nuk mendoj se është për t'u çuditur; gjendja e Wikipedias shqipe reflekton gjendjen e popullit shqiptar. --Λeternus 12 dhjetor 2011 00:04 (CET)Reply[reply]
Shume artikuj mund te ndahen. Ne fillim te ndahen ne neartikuj, nqs nje nenartikull eshte i ngjashem me nje nenartikull tjeter te nje artikulli tjeter te behet faqe me vete. Ky shpjegim ishte lemsh, me lini te jap shembuj:
Lidhja e Prizrenit eshte shembull i shkelqyer. Ka shume info qe eshte perseritur 1000 here ne artikuj te tjere, shumica prej tyre nuk jane as per Lidhjen e Prizrenit, po per 1)Komitetin e Stambollit 2)Rrymat politike ne Shqiperi 3)Kanunui (cfare do kjo ketu) 4)Kongresi i Berlinit 5)Marredheniet Shqiptaro-Turke 6)Kuvendi i Dibres 7)Kuvendi i Prevezës 8) Lufta e Plavës dhe e Gucisë 9) Lufta e Hotit dhe e Grudës 10)Levizjet per autonomi te Shqiperise 11) Kuvendi i Gjirokastres 12) lufta e Uqlinit 13)Kuvendi i Dibres 14)Veprimtaria kulturore gjate epokes se Lidhjes (kjo eshte plotesisht jashte teme) 15) Shoqeria e te shtypurit te shkronjave shqip 16) letersia gjate kesaj epoke (besoj se eshte pjese e veprimtarise kulturore) 17)Traktati i Shen Sefanit (ne fakt fq me vete eshte po pse gjendet dhe te ky arikull se kuptoj). Pra vetem nga ky artikull, qe supozohet te jete vetem per Lidhjen e Prizrenit, vetem per ate moment, vetem per kete ngjarje, perfshihen dhe ato gjera qe skane lidhe fare me kete. Nga ky artikull mund te krijohen te pakten 17 faqje te reja.
Une do te filloj ta rregulloj nqs ju jeni dakort. A jeni dakort?
PersonPaOpinion 12 dhjetor 2011 00:45 (CET)Reply[reply]

Jemi vërtetë keq me gjëndjen e Wikipedias në gjuhën shqipe. Ka pak artkuj, cilësi të dobët të atyre që janë tashmë, shpesh nuk citohen burimet, shumë ndikim nacionalist e fetarë, gramatik dhe përdorim të ë-së dhe ç-së shpeshë i mangët dhe është disi zhgënjyese që Wikipedia Sq gjëndet pas shumë gjuhëve të tjera si sllavo maqedonishtja apo tamil a nepalisht. Është vërtet për të ardhur keq. Një kombë me një gjuhë indo europiane që numëron mbi 8 milion banorë në Shqipëri, Kosovë, IRJM e gjetkë është lënë mbrapa. Enciklopedia është një dritare drejtë një dije pa limite që fatkeqësisht për shqiptarët nuk ekziston. Mu kujtua tani një fjalë me të cilën krenohej kryeministri im Berisha se shqiptarët kishin lënë pas shumë vende europiane në përdorimin e Facebook, por kjo është për të qarë jo për tu krenauar, por fundja kur tanimë kemi një Akademi Shkencash inekzistente (përkundër asaj sllavomaqedone, sebre apo greke) apo universitet që nga institucione shkencore janë kthyer thjeshë në institucione mësimdhënie. Po duke lënë pasë gjëndjen aktuale unë do isha i mendimit që Wikipedia të futet në kuturën naviguese të shqiptarve që të hapej një profil nga administratorët në rrjete socile si Facebook, Twitter e Google + ashtu siç kanë bërë sllavo maqeonasit për shembull [15] [16] që të thithen më shumë njerëz që mund të japin ndihmën e tyre. Ti mësojmë si krijohet një artikull, ndoshta do ishte e bukur të vinim në konkurim edhe shkollat e mesme e 9 - vjeçare për këtë. Si për ironi ne përbëjmë edhe prcedent për Wikipedian kemi 36,273 përdorues të regjistruar dhe 35,662 artikuj. IH 12 dhjetor 2011 01:08 (CET)Reply[reply]

IH, ka shume te drejte! Duhet te bejme dicka per te rritur numrin e artikujve dhe cilesine e tyre duke terhequr sa me shume njerez. Nqs shqiptaret do te ishin aktive aq sa jane ne Facebook, Wikipedia do te ishte shume me siper ne listen e Wikipediave. Menyra me e mire per te terhequr njerez ne Wikipedia, ashtu sic thote dhe IH, eshte me anen e profileve ne rrjetet sociale. Per Facebook-un di qe ekziston nje faqe per Wikipedian shqip] por problemi eshte sa ka pak pelqime dhe administratoret nuk jane shume aktive. Ndersa per Twitter apo Google +, nuk e di nese ekziston nje profil per Wikipedian shqip. --Olsi (diskuto) 12 dhjetor 2011 16:44 (CET)Reply[reply]
IH ka shume te drejte, dhe un them se nese ato 36 mije perdoruesit te pakten te krijonin nje artikull ne vit atehere do te ishte dyfishuar numri. Nga eksperienca ime ka pare se nese i ve kusht vetes per nje sasi artikujsh, psh cdo dite te shkruaj 1,2 ose 5 artikuj ka rezultuar e sukseshme (edhe pse tani nuk e kam ven kushtin). Dua te them se nese ne perdoruesit aktiv do te kontribonjme me artikuj te cilesise se mire atehere do rritet numri i artikujve me cilesi. Nese themi se nje perdorues aktiv mund te beje 2-3 artikuj te mire ose mesatar ne dite normale dhe 3-5 gjat fundjaves, i bie qe nje perdorues mund te krijoj rreth 16 - 25 ne jave ose rreth 60 - 70 artikuj ne muaj, OSE me mire le te themi se secili ka nje jete te tij dhe ka detyrime te tjera, nese nje perdorues aktiv ben te pakten 40-50 artikuj ne muaj kjo do ishte e sukseshme (nje llogartije e perafert rreth 400-500 artikuj ne vit). Te themi se aktiv jane 20-30 perdorues aktiv, atehere do te krijoheshin 40-60 artikuj ne nje dite ose rreth 1000 artikuj ne muaj ose ose rreth 12000 artikuj ne vit. Mua pe pelqen pak statistika. Domethene nese ne jemi pak me aktiv dhe kontribojme pak me shume ne menyre te rregullt atehere mund te arrijme cfardo shifre te artikujve. Per te gjith ato qe nuk jane ne kete mendim i kuptoj, dhe nuk dua te diskutojne me shume rreth komentit tim por le ti permbahen temes. Un vetem do kerkoja, qe secili nga ju perdorues aktiv te krijoni se paku 2 artikuj ne dite dhe problemi nuk eshte me problem.--Liridon 12 dhjetor 2011 19:37 (CET)Reply[reply]
Jam dakord me sa u përmend më sipër. Në Wikipedia ekziston lista 1000 artikujt që secila Wikipedi duhet t'i ketë dhe këta artikuj janë artikuj themelorë që jo vetëm duhet të ekzistojnë por të jenë edhe të një cilësie të mirë. Të paktën të krijohet një banner (shirit si p.sh në wikipedian rumune apo ukrainase) në krye të faqes që çdo ditë të evidentojë 2-3 artikuj të cilët përdoruesit të mund ti përmirësojnë. -  Euriditi  12 dhjetor 2011 20:08 (CET)Reply[reply]

jam i mdneimit qe vendosja e artikullit Dirni eshte shume interesante! Aq me teper qe haset edhe ne shume programe shkollore. A mund te hapim nje rubrike ne faqen e pare me idene ! TE NJOHIM TROJET SHQIPTARE DHE PERHERE TE VIHET NJE QYTET DHE PASTYAJ TE SHOHIM SE CILI KLIKOHET ME SHUME TE RRRIJE ME GJATE! Mund te quhej edhe NJIH EDHE...!--P 13 dhjetor 2011 08:23 (CET) = Edhe një here per ZERA TË RINJ! Mjoft të hedhesh nje sy sheh nje disproporcion ka vetm nje grusht djemsh si e IH, Tëfci, resnjari apo Sporti..., Xixa e ndonje tjetër qe hapin zera te rinje.VECANERISHT PER KETE FUNDVIT DUA TE FALENDEROJ TËFCINPER PUNEN E MADHE QE KA BERE!.Mirëpo ne fakt ndodh e kunderta te tjert duhet te hapin zera dhe keta qe permenda me disa te tjere qe te me falin qe nuk i permenda duhet te ruajne standartet! SI DUHET TE VEPROJME! Mendoj se nuk ecet ne kete menyre, ne se duam vertet qe te ece perpara kjo pune! Ate dite qe largohen vetm tre nga keta atehere wikipedia shqip bie shume poshte!--P 28 dhjetor 2011 11:14 (CET)Reply[reply]

"Tabela e përmbajtjeve"

Propozoj të ndryshohet në të gjithë artikujt "Tabela e përmbajtjeve" në "Përmbajtja". --Gentius 12 dhjetor 2011 02:40 (CET)Reply[reply]

Falimenderit

Faleminderit për vënien besimin tuaj në mua. Si një redaktor i do t'u përmbahen standardeve të Wikipediës. Gjithashtu dhe faleminderit Sportishqiptar për kandidaturën time si Kontrollues ! Faleminderit të gjithëve. Nëse keni ndonjë pyetje, kontaktoni më emailin tim resnjari@gmail.com -- Resnjari

Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

 • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?
 • Do you want to improve retention of our existing editors?
 • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Fellowships for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation 22 dhjetor 2011 04:05 (CET)Reply[reply]

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)