Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 17

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Lajmërimi

Diskutimi

Në faqen speciale të ndryshimeve të fundit del një njoftim i caktuar. Dua të di kush e ka vendosur dhe nëse ekziston ndonjë politikë e Wikipedisë që e mundëson një gjë të tillë... (pa u këshilluar me komunitetin.) E them këtë sepse nuk kam parë gjë që në Wikipedi të tjera të vendosen të tilla lamërime për votime, dhe aq më tepër pa patur një diskutim për këtë gjë. Nëse ekziston një udhëzim, më vini në dijeni të përmbajtjes së tij, përndryshe unë kërkoj që deri sa të zgjidhim këtë çështje të tilla lajmërime të mos vendosen më pa u këshilluar komuniteti... Flm. -- Mr.Pseudo 13 gusht 2015 12:31 (CEST)

Lajmerimin e vendosa une[1]. Nje lajmerim i ngjashem eshte vendosur edhe me heret nga Euriditi[2] dhe nuk ka patur ndonje kundershtim nga ndonje perdorues. Ne Wikipedian shqip, nuk ka ndonje rregull qe e ndalon vendosjen e njoftimeve te tilla. --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 13:37 (CEST)
Unë them se është mirë të largohet. Dhe ky do të ishte një rast i mirë për të krijuar një linjë0guidë se si duhet të veprohet nëse kërkohen të vihen lajmërime të tilla. Në wikin anglisht hapen votime dhe pyeten përdoruesit për lajmërimet e rëndësishme. Të tilla lajmërime unë nuk kam parë të vendosen në wikipeditë e tjera. -- Mr.Pseudo 13 gusht 2015 13:48 (CEST)
Do ishte mirë nëse një administrator ose këtu në kuvend lajmërohet për këtë, edhe pse nuk më pengon. Megjithatë, përderisa është e lejuar të redaktohet nga përdoruesit do të thotë se ska ndonjë ndalesë (edhe pse vetëm përdoruesit aktiv do e shohin, që nëse flasim për wikin e gj.shqipe janë shumë pak). Mr Pseudo prej tash mund të vendosim një rregull dhe ta ndalojmë redaktimin për përdoruesit.--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 13:56 (CEST)
Mendoj se ajo faqe do të duhej të ishte e mbrojtur vetëm për redaktim nga përdoruesit me privilegje të larta... -- Mr.Pseudo 13 gusht 2015 14:00 (CEST)
Personalisht nuk kam ditur nëse ishte ose jo e lejuar për redaktim nga përdoruesit e thjeshtë. I ndryshova privilegjet. --Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 14:22 (CEST)
Akoma nuk me keni treguar se cili ishte problemi me ate lajmerimin. --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 14:30 (CEST)
Mbrojtja eshte shume e gabuar. Nuk kam pare ndonje vandalizem ne ate faqe dhe nuk ka arsye per ta mbrotjur. Pashe edhe Wikipediat e tjera, dhe as ato nuk e kane bllokuar. --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 14:35 (CEST)
Olsi, nuk është faji yt që ne nuk kemi përcaktuar një rregullore se si, dhe kush duhet të shtoj një njoftim në hapësirën e Ndryshimeve të Fundit. Së pari përdoruesi të propozoj, dhe të votohet nëse një njoftim të shfaqet. Por ne jemi wikipedia e vogël dhe nuk janë përcaktuar të gjitha rregullat si duhet.--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 14:44 (CEST)

Propozime

Faqe për Wikipedian në Facebook

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Liridon (diskutimet) 11 shtator 2015 19:45 (CEST)

Përshëndetje wikipedianë, Mendoj se do ishite mirë që të organizohemi dhe mbajmë një faqe në facebook për wiki në gjuhën shqipe, kjo nuk është një ide e re, por dicka që shumë wikipedia të gjuhëve tjera e kanë bërë tashmë. Kam parë që në wikipedian maqedonase dhe bullgare shpesh kanë në krye njoftimin për faqen e tyre ne fb. Duke e ditur se një pjesë e madhe e njerëzve kalojnë shumë kohë ne rrjetet sociale, kjo do të jetë një mënyrë më e mirë për ti informuar, ose për ti shkëputur që të lexojnë ndonjë artikull. Unë kam hapur një faqe (mundet të hapim edhe të re, kjo nuk është problem), edhe pse nuk kam qënë shumë aktiv, janë mbi 3000 like, dhe nëse dakordoheni dhe ju, që disa administratorë të këtushëm të menaxhojnë me atë faqe, të publikojnë të paktën një postim në ditë (foto, artikull, thënie). Diskutoni, kundërshtoni, propozoni :).--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 13:45 (CEST)

Diskutime

Përshëndetje. Amartivari ksihte vendoosur një njoftim para disa kohësh për tek një faqe në FB por ajo faqe nuk ishte votuar apo pranuar nga komuniteti, gjerësisht, për të qenë faqe zyrtare... (një admin tjetër e largoi, me të drejtë.) Jam pro reklamimit të wikipedisë, por edhe ngurroj për abuzimet që mund t'u bëhen këtyre mjeteve... Nëse do të hapim apo adoptojmë këtë mënyrë duhet të vendosim disa linja-guidë të mirë menduara. -- Mr.Pseudo 13 gusht 2015 13:57 (CEST)

Plotësisht pro kësaj iniciative. Unë dhe përdoruesi:Planeti (të dy admina) kemi hapur një faqe në FB (ja linku, me aktualisht rreth 1,300 pëlqime), por për shak se ne nuk u konsultuam me komunitetin kjo faqe është "ilegale", por funksionale. Duhet të theksoj se është një mënyrë shumë e mirë komunikimi me përdoruesit, sidomos ata të rinjt, që vështirë ja shpjegon wikipedian në faqet e diskutimit. Gjithashtu cfare më pëlqente ishte dhe bashkëpunimi me wikipediat e tjera, sidomos atë serbo-kroate. Shpresoj të arrijmë diçka në këtë drejtim.--AMMARTIVARI DISKUTO 13 gusht 2015 14:13 (CEST)
Aktiv jam këto dy muajt e fundit, dhe nuk e kam parë më herët propozimin e Amartivari-t . Unë mendoj se gjithcka do jetë në kornizat e wikipedias, dhe sipas rregullave të wikipedias. Propozoni edhe ju ide të tjera nëse keni, dhe mund të shpreheni lirshëm nëse jeni pro ose kundër. Mund të hapim një Wikiprojekt, të zgjedhim një përdorues të besueshëm që të vendoim adminstator kryesor, rregullat se si të përdoret, përdoruesit që do caktohen të publikojnë në një kategori të veçantë të gjitha do përcaktohen dhe votohen këtu, në wikiprojektin. --Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 14:15 (CEST)
Edhe une jam shume dakort me propozimin e Liridonit, por meqe paskemi dy faqe ne Facebook, atehere keto faqe duhet te shkrihen ne nje. Sa i perket administratoreve, mendoj se administratoret aktuale (Planeti, Ammartivari dhe Liridon) jane perdorues te besueshem dhe me mjaft eksperience ne Wikipedia dhe te tre mund te jene administratore kryesore. Pastaj kush deshiron te behet adminstrator ne faqen e Facebook, mjafton te jete administrator ketu (perderisa kemi votuar qe ai te jete administrator, do te thote qe kemi besim te ai) dhe duhet te behet admin edhe ne fb. --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 14:24 (CEST)
Ammartivari, shumë mirë, por më parë nëse do ishit konsulltuar edhe me të tjrët do ishte edhe më mirë. Me krijimin e një faqe në fb, është mënyrë më e lehtë dhe më e shpejtë për të arritur deri tek personat të cilat i presin informacionet në facebook dhe nuk përpiqen të kërkojnë. Kjo është faqja që unë kam hapur, por pa qëllime për të qënë zyrtare, thjesht e hapa dhe ka pasur interes deri tash. Për mua ska lidhje cila faqe do jetë, mjafton që të kemi një, sepse përsëri do jetë i komunitetit të wikipedias në gjuhën shqipe. Olsi, më duket se tash nuk ka mundësi për ti shkrirë dy faqe në një, por përsëri ky do jet problemi më i vogël.--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 14:36 (CEST)

Shkrirja eshte e mundur, por duhet qe te pakten nje perdorues te jete administrator te te dyja faqet ne menyre qe te realizoje shkrirjen. --Olsi (diskutimet) 13 gusht 2015 14:39 (CEST)

Pasi shihet dëshira për të pasur një faqe zyrtare, medoj se t'ja fillojmë sa më parë me një votim për "zyrtarizimin" e një faqes. Pastaj cilët administrues do ta administrojnë. Gjithashtu siç keni cekur, duhet të shkruhen rregullat, procedurat për admin si dhe programi i punës (çfarë të publikojmë e çfarë jo).--AMMARTIVARI DISKUTO 13 gusht 2015 17:14 (CEST)
Le ta vazhdojmë diskutimin këtu njëherë... Më sipër janë përmendur edhe wikipedi të tjera që kanë faqe të tilla në FB. A mund t'i listoni ato në mënyrë që unë dhe kush është i interesuar të shikojë se si kanë vepruar për të marrë eskperiencë të gatshme + Nëse ka ndonjë linjë-guidë të formuluar më parë nga Wiki të mëdha do të ishte mirë ta shikonim edhe atë... -- Mr.Pseudo 13 gusht 2015 17:33 (CEST)
Se pari, edhe nese ne krijojme nje faqe, ajo asnjehere nuk do mund te quhet si "zyrtare", pasi wikipedia ka vetem nje faqe ne facebook e cila eshte zyrtare dhe menaxhohet nga persona te punesuar dhe bordi i organizates, jo perdorues. Ajo cka ne mund te bejme eshte nje faqe zyrtare e komunitetit te wikipedias ne gjuhen shqipe. Faqet në facebook nga secili komunitet lejohen, shih ne meta dhe ka plot wiki, dhe projekte te tyre qe kane faqe ne facebook. Nga pikpamja ligjore, dhe e drejta e autorit, per publikimin e materialeve te wikipedias, disa lejohen disa jo. U mundova te gjej ne disa Wiki dhe ne Meta, por nuk ka nje rregullore se si duhet te funksionoje. Megjithate perseri ne mund ta perpilojme vet nje.--Liridon (diskutimet) 13 gusht 2015 19:11 (CEST)
I pash ato, dhe vura re se pjesa më e madhe janë faqe që mirëmbahen nga Wikimediat lokale. Shumë pak prej tyre ishin faqe me titull "Wikipedia" (pra faqe që ka gjasa të jenë të mirëmbajtura nga komunitetet përkatëse) dhe nga këto pjesa më e madhe ishin nga vende të vogla, pothuaj të parëndësishme. Të vetmet të mëdha mund të konsiderohen ajo Iraliane dhe Ruse...
Megjithatë, asnjë nga këto faqe FB nuk është reklamuar tek wikit përkatëse. Si pasojë, nëse ne biem dakord që t'i unifikojmë këto faqe ekzistuese në një të vetme, duhet të biem dakord se kjo faqe NUK do të reklamohet kurrë në këtë enciklopedi, pra nuk do të reklamohet këtu në wikipedia. Tek e funidt ne duam të sjellim lexues këtu dhe jo t'i largojmë ata për në FB.
Gjithashtu tek grupi që përdorin wikipedianët italianë në përshkrim ndër të tjera lexohet:"Të kihet parasysh se kjo nuk është një hapsirë e lidhur zyrtarisht me Wikipedinë në gjuhën italiane, duke qenë se ka lindur nga iniciativa e lirë e disa përdoruesve të enciklopedisë." Madje as ajo italiania nuk është reklamuar tek it.wikipedia... -- Mr.Pseudo 14 gusht 2015 08:25 (CEST)
Përshëndetje, për të gjith. Qëllimi ka qenë i mirë, dhe po më pëlqen debati. Më e rëndësishmja nga krejt ky debat është që Wikipedia në shqip të jetë në Facebok , si shumica. Mirë është që të gjith adminat të jenë admina edhe ne fc. , Nëse bëhet kështu atëher mund të themi se në nji formë është faqe zyrtare ne fc. Përndryshe kushdo qoft ( nuk mund t'ia ndalojmë) mund me hap faqe te wikipdisë ne fc. Por me rëndësi është që ne (administaratorët) ta kemi nën mbikqyrje. Punë të mbarë.--PLANETI DISKUTO 14 gusht 2015 09:49 (CEST)
Po, nuk do jetë zyrtare, por zyrtare e komunitetit. Mr Pseudo, nese mendon se shumica jane wiki të vogla, atëherë ne jemi edhe më e vogla nga secila që është aty (cs.wikipedia, eo.wikipedia, es.wikipedia, it.wikipedia, no.wikipedia, pl.wikipedia, pt.wikipedia, ru.wikipedia etj etj). Sa i përket reklamimit, wikipedia maqedonase reklamon ne kete menyre për vizitorët, që jam kundër plotësisht njoftimit të vizitorëve në header të secilit artikull. Edhe wiki serbokroatisht ka bërë të njëjtën. Unë mendoj se për ne mjafton që ne si komunitet, përdoruesit aktiv dhe administratorët të dijmë se cila do jetë zyrtare, mund ta vendosim tek Wikipedia:Wikipedianët dhe pastaj të konsulltohemi se si do menaxhojmë.--Liridon (diskutimet) 14 gusht 2015 11:47 (CEST)

Propozimi

SHËNIM: Udhëzuesi dhe një pjesë e tekstit bazohet në projektin e Wikimedias, që menaxhon faqen zyrtare në facebook.com/wikipedia. Ky është propozimi, ndërsa ka edhe hapësirë që detajet e rregullave ti përmirësojmë/ndryshojmë.
PROPOZIMI Wikipedia:Wikiprojekti Social Media

Hyrja:

 • Misioni ynë është të krijojmë kanale dhe mundësi të hapura për diskutim dhe bashkëpunim, për të promovuar lajme dhe aktivitete, për të ndihmuar në identifikimin dhe afrimin e redaktorëve të rinj, dhe për të paraqitur punën e mirë që bën komuniteti jonë.
 • Ekipi i projektit Social Media është i përbërë nga përdorues aktivë të Wikipedias në Gjuhën Shqipe. Aktualisht ekipi përbëhet nga Liridoni, ..., ...,.
 • Rregulla jonë e përgjithshme është të ndjekim principin e katër-syve, ku secila përmbajtje e propozuar për publikim në faqen e rrjetit social (fb/sq.wikipedia.org) të rishikohet/vlerësohet së paku nga një anëtar i ekipit, për të eliminuar gabimet e mundshme teknike. Publikimet rutinë, për shkak se do të jenë të karakterit të përgjithshëm, do të propozohen dhe planifikohen disa ditë ose javë para.

Udhëzimet për Facebook (opsionale:Twitter dhe Google plus):

 • Ndjekësit/Fansat e Wikipedias në Facebook (Twitter dhe Google+) kryesisht janë lexues, dhe jo redaktorët/përdoruesit. Publikimet mund të jenë me interes dhe potencial të gjerë, por mundet edhe me objektiv për redaktorët dhe vullnetarët aktiv, të tilla si njoftimet dhe eventet.
 • Publikimet që do të rekomandohen për publikim duhet të jenë të qartë, të thjeshtë, dhe nuk duhet të përmbajë më shumë se një link.
 • Gjuha e Publikimit është vetëm gjuha shqipe, dhe në raste specifike mund të jetë edhe gjuha angleze (përmbledhja e lajmeve në wikimedia publikohen vetëm në anglisht blog.wikimedia.org, si dhe materialet nga commons.wikimedia.org).
 • Përmbajtja e publikuar në llogaritë e mediave sociale duhet të jenë të lidhura në përgjithësi me projektet Wikimedia dhe/ose wiki-n specifik që lidhet me llogarinë(mund ti japim hapësire edhe projekteve tjera si: WikiFjalori, Wikilajme, Wikiquote).

Kalendari:

 • Seksioni i kalendarit do të jetë si një lloj arkive ku do të listohen përmbajtja dhe detaje për secilin publikim: teksti, linku, fotografia - për secilën ditë, muaj, vit.

Hulumtimi:

 • Në seksionin e hulumtimit do të listohen burime të rëndësishme që mund të na hyjnë në punë, siç është Fotografia e ditës, Artikulli i ditës, Fjala e ditës, foto me licensë “Public Domain”, Lista e përvjetorëve historike, etj.
WIKIPROJEKT i propozuar nga: --Liridon (diskutimet) 25 gusht 2015 21:43 (CEST)

Diskutim i propozimit

Diskutim rreth propozimit të ri, që është sërisht me fjalë dhe terma të përgjithshëm...

Unë nuk shikoj asnjë gjë specifike rreth çfarë kërkohet të bëhet?!... Ajo që shkoj, janë disa fjalë të përgjithshme por pa përmbajtje specifike. Më spcifikisht, vota ime është KUNDËR nëse kërkohet që këtu në sq.wiki të reklamohen faqe në hapësira që shkojnë përtej domainit zyrtar të wikipedias. Që dmth unë do të votoj kundër çdo propozimit për të reklamuar apo etiketuar si zyrtare faqe në FB apo tjetërkund, sepse nuk mendojë se ato do të sjellin ndonjë të mirë për punën e këtushme. Wikipedia shqip ka nevojë për punë dhe mëpastaj për reklama. Reklamat janë me benefit vetëm kur ka përmbajtje, për të cilën sq.wiki vuan shumë. -- Mr.Pseudo 25 gusht 2015 22:37 (CEST)

‎Mr. Pseudo të lutem voto në hapësirën e votimit. Meta ka një projekt dhe ka dhe ca wiki të tjera që kanë krijuar tashmë faqe në wiki, e kam përmendur edhe më herët në diskutim. Kështu që un nuk jam "shpikësit" i idesë, por po i kopjojmë. Disa herë e kam theksuar se nuk është zyrtare. Sa për reklamimin të përgjithshëm brenda sq.wiki - asnjëherë nuk kam përmendur, por nëse miratohet këtu, atëherë link i faqes do vendoset te Wikipedia:Wikipedianët dhe hapësirat e tjera të wikipedianëve. Gjithashtu wikipedia lejon Promovimin. Kjo është një punë shtesë e wikipedianëve që duan të marrin pjesë në këtë miniprojekt që vetëm dëm nuk mund të bëj.--Liridon (diskutimet) 25 gusht 2015 23:07 (CEST)
Bulbgraph.svg Ide: Përveç mënyrës së punës, të përshkruar nga propozuesi i projektit, medoj se është në dobinë tonën që të promovojmë dhe ta zgjerojmë Wikipedian gegnisht me anë të mediave sociale. Shumë pakë e dinë që ekziston edhe ajo wikipedia. Drejtsi për gengishten.--AMMARTIVARI DISKUTO 25 gusht 2015 23:15 (CEST)

Votimi

Ju lutem këtu vetëm VOTONI, ska nevojë të keni një arsye se pse jeni pro, asnjanës ose kundër, ndërsa mund të DISKUTONI #këtu. Votimi do të zgjasë minimum 15 ditë, dhe maksimum 30 ditë. Votoni Symbol support vote.svg PËR {{PËR}}, Symbol oppose vote.svg KUNDËR {{KUNDËR}}, ose Symbol neutral vote.svg ASNJANËS {{ASNJANËS}}.--Liridon (diskutimet) 25 gusht 2015 21:43 (CEST)

Symbol support vote.svg PËR Liridon (diskutimet) 25 gusht 2015 21:43 (CEST)
Albanian GA.svg PËR AMMARTIVARI DISKUTO 25 gusht 2015 22:52 (CEST)
Symbol support vote.svg PËR Olsi (diskutimet) 25 gusht 2015 22:53 (CEST)
Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Sikundër e kam argumentuar më sipër. -- Mr.Pseudo 25 gusht 2015 22:58 (CEST)
Symbol support vote.svg PËR --PLANETI DISKUTO 25 gusht 2015 23:00 (CEST)
Symbol keep vote.svg U miratua (4 PËR, 1 KUNDËR) - Si duket nuk ka përdorues të tjerë aktive për të votuar ose diskutuar. Tani diskutimi për ide të reja ose ndryshime mund të vazhdojnë KËTU. Gjithashtu, nëse më shumë përdorues mendojnë se ky projekt dhe faqja e facebook nuk duhet të ekzistojnë, në çdo kohë mund të hapin si temë diskutimi dhe të rivotohet.--Liridon (diskutimet) 11 shtator 2015 19:41 (CEST)

VisualEditor News #4—2015

Elitre (WMF), 15 gusht 2015 00:28 (CEST)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery. 19 gusht 2015 01:08 (CEST)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (diskutim · kontribute)) through MediaWiki message delivery. 19 gusht 2015 05:14 (CEST)


thesswiki project and wikicamp

On behalf of Wikipedia Community User Group Greece, we would like to invite you to be part of an ambitious Wikipedia-inspired project for the City of Thessaloniki. The project is entitled thesswiki, and aims to digitize the history and culture of the city of Thessaloniki and connect the physical monuments to the wikipedia world.

QR codes will be mounted on the sides of buildings or monuments in order to allow users with smartphones, focusing specifically on tourists and visitors, to scan them and instantly access up-to-date Wikipedia entries about all aspects of life in Thessaloniki in their native language. (see QRpedia)

We invite you to support the project and write and extend articles about these monuments in your own languages, as this will benefit visitors of Thessaloniki, from your own country. You can see the actual progress on the following page: meta:thesswiki#Articles of interest

Museums and archives of the city have pledged to open and upload content to Wikimedia Commons, and also support the writting of better articles.

At this point, we are excited to invite neighboring and other international Wikipedia chapters or User Froups, and interested Wikimedians to participate in the project. The project will be officially announced at the opening ceremony of Demetria Festival 2015, the most prominent annual cultural festival taking place in Thessaloniki in September 2015 and an official kick-off event is planned to take place during the weekend of September 26 & 27.

During the kick off event, we will present the project and what has taken place this far to the general public. Moreover, an Edit-athon event and a QR-marathon will take place, and possibly include speeches from international speakers and host a wiki-camp for international participants.

In this framework, we invite you to a 2-day-backstage-visit schedule, especially designed for wikipedians wishing to travel to Thessaloniki during the kick-off event, offering a VIP-tour around the most prominent museums, monuments, and galleries in the city (such as the Museum of Byzantine Culture, the Museum of Photography, and the State Museum of Contemporary Art) and participation in major Dimitria and thesswiki actions. We are aiming to inspire you to write articles in your native wikipedia languages and we are planning to offer accommodation for two nights (25-26 September), and meals as detailed in the attached agenda. (Since the budget for this program is limited, if your chapter/user-group is able to cover travel expenses for you users and you would like to use it instead of our free accommodation offer, you would be more than welcome to use it :). This will help us host even more people!) In case you are interested, please reply ASAP to team@wikimedia.gr and thesswiki@postscriptum.gr to help you arrange all the specifics and provide you further information.

(Sorry for writing in english. Feel free to translate.)

--Geraki (diskutimet) 20 gusht 2015 10:31 (CEST)

Plagjiatura nuk pranohet në wikipedia

Admin Planeti, me këto veprime të përsëriitura këtu 1 2 3 dhe 4, ku ka larguar stampat e mirëmbajtjes po tregon se nuk i e kupton se në wiikipedia nuk lejohen materialet e kopjuara, jo vetëm sepse ato janë jo-enciklopedike por edhe sepse ato përbëjnë shkelje të të drejtave autoriale dhe plagjiaturë dhe mund të dënohen me ndëshkim penal. Ato stampa duhet të qëndrojnë sepse artikulli përmbaj pjesë të gjëra teksti të kopjuar nga burime të tjera. Kushdo që njeh normat më minimale të wikipedisë e kupton se materialet, paragrafët apo edhe fjalitë e kopjuara nuk mund të qëndrojnë në wikipedia sepse janë plagjiaturë. -- Mr.Pseudo 25 gusht 2015 22:59 (CEST)

Your attention please: VisualEditor feedback will be centralized on www.mediawiki.org

VisualEditor-logo-pacifico.svg

Hello. The VisualEditor team would like to inform you of a plan to redirect local pages for VisualEditor feedback to the board on mediawiki.org a few weeks from now. This applies to all the wikis where such pages are inactive or have low traffic, including yours. When this happens, editors will be free to use their own language to write on the mediawiki.org's page - although English is the most popular language there. Even feedback left from within VisualEditor with the built-in tool will be posted to the board on mediawiki.org.

Click on the image to enlarge it: location of the built-in feedback tool in VisualEditor.
Click on the image to enlarge it: screenshot of the new feedback board on mediawiki.org.

Having all the feedback on a single, centralized place mainly means getting faster, more frequent replies and more attention from a higher number of people, including the people who are building the software. It also means chances are high, that editors will find that someone else has already written there about the issues or requests they wanted to post.

Maintaining a local page instead can be cumbersome: it needs to be checked frequently in case someone reports urgent issues. Old threads need to be archived from time to time. Off-topic comments should be removed to keep readability. Feedback left there is sometimes not easily understandable or actionable at all.

We think this will help us in being more effective while processing feedback from a larger pool of wikis, not just the biggest ones. If you have any comments about this announcement, please leave them at my talk page. Thanks for your understanding, Elitre (WMF) 27 gusht 2015 19:59 (CEST)

Wiki Loves Monuments 2015 Kosovë dhe Shqipëri

Pershendetje, Kosova e Shqiperia edhe kete vit jane bere pjese e gares se fotografive te monumenteve Wiki Loves Monuments e cila njeherish mbledhe foto per Commons. Vitin e kaluar jane mbledhur mbi 1200 foto to monumenteve nga vendet tona. Te gjitha udhezimet jane ne uebfaqen e dhene. Jeni te miresardhur te ngarkoni foto ne Commons deri me 30 shtator per t'u kualifikuar per çmime. Mirepresim cfaredo forme te mbeshtetjes qe i jepni gares. --Arianit (diskutimet)

Introducing the Wikimedia public policy site

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) 2 shtator 2015 20:13 (CEST)

(Sent with the Global message delivery system)

Bllokimet

Wikipedia shqiptare ka shumë pak përdorues aktivë dhe ne kemi nevojë që të kemi më shumë, por shpeshherë, përdoruesit e rinj ose adresat IP vandalizojnë artikujt dhe ndodh që ata bllokohen, madje ndonjëherë edhe pa paralajmërim. Por, ndonjëherë, edhe ndonjë vandal, mund të bëhet një përdorues i dobishëm për Wikipedian shqiptare dhe prandaj mendoj se duhet të bëhet më shumë kujdes me bllokimet. Unë propozoj:

 • Asnjë përdorues ose IP të mos bllokohet pa u paralajmëruar më parë të paktën 3 herë.
 • Adresat IP të mos bllokohen për më shumë se disa orë. Duke qenë se shumica e adresave IP janë dinamike, ato do të lëvizin sa nga një përdorues te tjetri dhe nodh që bllokohen edhe përdorues të pafajshëm. Gjithashtu, adresat IP, përgjithësisht largohen pas bllokimit dhe nuk kthehen më.
 • Në varësi të vandalizmave të përdoruesve, ata të mos bllokohen më shumë se një ditë herën e parë, nëse vazhdojnë me vandalizma të bllokohen për një kohë më të gjatë.
 • Të gjitha adresat IP të bllokuara të zhbllokohen menjëherë.
 • Të gjithë përdoruesit e bllokuar për një kohë të pakufizuar të zhbllokohen menjëherë, përveç përdoruesve marioneta.

Nëse duam më shumë përdorues në Wikipedia, duhet të dimë si t'i tërheqim dhe jo të mos i lejojmë të redaktojnë fare. --Olsi (diskutimet) 3 shtator 2015 17:25 (CEST)

Me të drejtë e ke. I pari unë bëra këtë gabim të përshpejtuar, këkoj falje, ndërsa po i zhbllokoj. Shpresoj të bëhet diçka në këtë drejtim.--AMMARTIVARI DISKUTO 3 shtator 2015 18:59 (CEST)
Faleminderit per reagimin. Te gjitha adresat IP si dhe disa perdorues u zhbllokuan. --Olsi (diskutimet) 5 shtator 2015 01:33 (CEST)
Dmth, ti ke zhbllokuar të gjithë përdoruesit që kanë qenë dëbuar nga wikipedia dhe IP e të tilëve janë bllokuar pëfundimisht? -- Mr.Pseudo 26 shtator 2015 14:29 (CEST)

Open call for Individual Engagement Grants

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. 4 shtator 2015 22:52 (CEST)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

Open call for Individual Engagement Grants

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. 4 shtator 2015 23:54 (CEST)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

Roboti

Pas miratimit, roboti eshte zhbllokuar dhe ka filluar te punoje. Ndryshimet kozmetike nuk do t'i perdor me, vetem mireseardhjen e perdoruesve. Nese deshironi qe firma juaj te shfaqet ne faqen e diskutimit te perdoruesve te rinj, shtojeni ate te Përdoruesi:Olsi/Firmat.

Gjithashtu, kerkoj leje qe te roboti te kryeje edhe dy detyra te tjera: Zhvendosjen e artikujve si dhe importimin automatik te artikujve. Nese keni kundershtime, me thoni. Faleminderit! --Olsi (diskutimet) 5 shtator 2015 01:02 (CEST)

Kategori APO Kategoritë

Shpesh has në emërime të ndryshme të kategorive, dhe është problem pastaj krijohen dyfish me meërtime të ndryshme, prandaj për një pjesë do dëshiroja që më mirë të konsulltohem së pari në Kuvend, pasi në degën e kategorizimeve është shumë e rëndësishme. Nuk e di ndoshta mund të jet diskutuar edhe më herët, por do duhet të kontrollohen arkivat.

Në anglisht Kategoritë e llojit tër kategorizimin e katgorive: Category:Categories by genre‎, Category:Categories by instrument‎ .... en:Special:PrefixIndex/Category:Categories_by, dhe shkojnë me formën Categories by ___.

Ndërsa tek ne edhe pse nuk kemi shumë, janë përdorur deri tash dy forma, Kategoritë sipas ___ dhe Kategori sipas ___ Special:PrefixIndex/Kategoria:Kategori. Versioni #1 është më i përdorur, ndërsa për mendimin tim i dyti është më i përshtatshëm. --Liridon (diskutimet) 8 shtator 2015 18:44 (CEST)

Mbështes versionin e dytë, trajta e pashquar është sipas mendimit tim joprofesional e sakët.--AMMARTIVARI DISKUTO 8 shtator 2015 19:20 (CEST)
Edhe unë jam për versionin e dytë. --Olsi (diskutimet) 9 shtator 2015 02:43 (CEST)

Sopata e madhe mbi wikipedian shqiptare nga Ms Pseudo!

Bej verjetje per nje menyre jo demokratike te trajtuarit te wikipedias shqip!! vecanerisht e shoh kete ne menyrene e admin Pseudos. WIKIPEDIA SHQIPTARE DUHET TE MBETET DEMOKRATIKE DHE E HAPUR DHE GJITHMONE NE ZHVILLIM!

SHUARJA APO HEQJET SEPSE I MENDON VETEM NJE ADMINISTARTOR BLLOKOJNE PERDORUESIT E RINJ! MENDOJ SE KA KOHE ENDE PER RREFLEKTIM DHE PER KONSTRUKTIVIZEM AQ ME TEPER QE ATA QE PUNOJNE SHUME SI PSH ZDM PSEUDO DO TE GJEJNE FORCA TE SHOHIN NE MENYRE KRITIKE VETVETEN!!

KAM PO TE NJEJTEN VEREJTEJ PER Olsin!!! Një pyetje per kontrolloret e IP a mundet te kontrollojne Olsin dhe Pseudon ne se jane nje??? PERSHEND!! --P~sqwiki (diskutimet) 9 shtator 2015 11:35 (CEST)--P~sqwiki (diskutimet) 9 shtator 2015 11:35 (CEST)--P~sqwiki (diskutimet) 9 shtator 2015 11:35 (CEST)

Tjeta, Wikipedia shqip nuk ka kontrollues të adresave IP, nëse dëshironi mund të bëni një kërkesë këtu. Unë po ju ndihmoj si administrues por sa kam dijeni ata nuk janë i njëjti person, gjë që vërtetohet nga shumë shembuj.--AMMARTIVARI DISKUTO 9 shtator 2015 13:18 (CEST)

Një pyetje per kontrolloret e IP a mundet te kontrollojne Olsin dhe Pseudon ne se jane nje???

I lutem kontrolloreve te kene nje sy per te ketilla raste si edhe ne se ka jodashamires qe duan vetem te bllokojne apo qe te stagnoje wikipedia shqiptare!!!!--P~sqwiki (diskutimet) 9 shtator 2015 11:44 (CEST)

Nese do te shikosh diskutimet pak me lart, si dhe regjistrin tim te bllokimeve do te shohesh qe une jam shume kunder bllokimeve. --Olsi (diskutimet) 9 shtator 2015 14:14 (CEST)
Nese do t'i kishe ndjekur diskutimet e fundit ne Wikipedia, do te ishe edhe ti i bindur se une nuk jam Mr. Pseudo. --Olsi (diskutimet) 9 shtator 2015 14:18 (CEST)

Përgjigje:: Mundet Olsi Olsi mirpo vura re se edhe ti sot i kishe rëne me sopatë të madhe!! Kjo enciklopedi nuk është aristokratike por e ndertuar nga vullnetarët! NE DO TE DUHET TE HEQIM VETEM KUR PRISHEN INTERESAT KOMBETARE DHE DEME TE MEDHA!!

KERKOJ FALJE NE SE TE RASHE NE QAFE NGA NXITIMI POR MENDOJ SE KA VEND PER REFLEKTIM PER SHUARJET!!--P~sqwiki (diskutimet) 9 shtator 2015 14:27 (CEST)

P~sqwiki, per cfare e ke fjalen me konkretisht? Per fshirjen e figurave te paperdorura apo per cfare? --Olsi (diskutimet) 9 shtator 2015 14:35 (CEST)

New Wikipedia Library Database Access (September 2015)

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • EBSCOHost - this is one of our largest access donations so far: access to a wide variety of academic, newspaper and magazine sources through their Academic Search Complete, Business Source Complete and MasterFILE Complete
 • Newspaperarchive.com - historical newspapers from the United States, Canada, UK and 20 other countries, and includes an Open Access "clipping" feature (1000 accounts)
 • IMF Elibary- a digital collection of the IMF's reports, studies and research on global economics and development (50 accounts)
 • Sabinet - one of the largest African digital publishers, based in South Africa, with a wide range of content in English and other European and African languages (10 accounts)
 • Numérique Premium - a French language social science and humanities ebook database, with topical collections on a wide range of topics (100)
 • Al Manhal - an Arabic and English database with a wide range of sources, largely focused on or published in the Middle East (60 accounts)
 • Jamalon - an Arabic book distributor, who is providing targeted book delivery to volunteers (50 editors)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including expanded accounts for Elsevier ScienceDirect, British Medical Journal and Dynamed and additional accounts for Project MUSE, DeGruyter, Newspapers.com, Highbeam and HeinOnline. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 19:42, 16 September 2015 (UTC)

We need help! Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator signup.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals!

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 22 shtator 2015 23:01 (CEST)

Reimagining WMF grants report

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 28 shtator 2015 18:56 (CEST)

Reimagining WMF grants report

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 28 shtator 2015 23:15 (CEST)

Wikimedians of Albanian Language User Group

Përshëndetje, Pas kërkesës që antarë nga komunitet lokale nga Kosova dhe Shqipëria i dërguan Wikimedia Affiliation Committee për tu njohur zyrtarisht si user group, kërkesa u aprovua. Për të gjithë diskutimet që mendohen të bëhem rreth kësaj teme kemi hapur këtë faqe në meta Ju lutemi shkruani sugjerimet tuaja se si të punojmë bashkë si komuninet duke përfshirë këtu të gjithë përdoruesit shqipfolës të shpërndarë kryesisht në Kosovë dhe Maqedoni. Faleminderit. -- Margott (diskutimet) 26 tetor 2015 09:46 (CET)

Që të punohet bashkë si komunitet duhet që: përpara se individë që kanë pak ose aspak kontribute në sq.wikipedia të hapin grupe apo "përfaqësi" për këtë komunitet, të pyetet vetë komuniteti sado i vogël që është.
Mëpastaj përpara se të nxirren objektiva në emër të një komuniteti, të pyetet komuniteti se cilat duhet të jenë këto objektiva...
Ajo që mendoj unë se është, ky grupi i Open Labs financohet me paratë e taksapaguesve shqiptarë nga qeveritë e korruptuara shqiptare (kështu sa për të harxhuar ca para - më thoni nëse e kam gabim!), në emër të zhvillimit dhe përhapjes së njohurive teknologjike, pavarësisht se pjesa më e madhe e këtyre individëve ka fare PAK kontribute në sq.wikipedia. Kjo mua nuk më pëlqen për arsye të shumta, disa prej të cilave parimore dhe disa të tjera praktike. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 20:22 (CET)
Personalisht nuk njihem me asnjë dhe vetëm me Margott kam kontakt, dhe nuk e di se nga kush financohet organizata, dhe nuk di asgjë për këto akuzat që po i bën. Unë di vetëm se përdoruesit aktiv prej gjatë kohë (nuk të përfshij ty), gjatë gjithë kësaj kohe kemi qanë të pa-interesuar për të krijuar User Grup zyrtar, as ju administratorët e rinjë që jeni bërë gjatë 12 muajve të fundit nuk keni dhënë ndonjë ide sa i përket kësaj çështje. Un nuk njoh asnjë wikipedian personalisht, shkaku i vetë është se nuk kemi pasur takime, konferenca të komunitetit. Tash OpenLabs e ka krijuar User Grupin, ka fituar besimin e Wikimedian, Ti, Unë dhe të Tjerët aktiv, mund të kërkojnë dhe aplikojnë për User Grup tjetër dhe nëse fiton besimin (që ka shumë gjasa) atëherë bëhesh grup zyrtar. Ky User Grupe, ashtu siç theksova edhe në diskutimin e mëparshëm, NUK përfaqëson të gjithë wikipedianë, PO i fton të gjithë të marrin pjesë në eventin e organizuar. Me siguri ke lexuar se ka plot user grupe, duke përfshirë ato sipas gjuhëve, qyteteve, këndvështrimeve seksuale, dhe grupe për qëllime të caktuara. Ky UserGrup mund të jetë një nga disa që nëse dëshirojmë mund të krijojmë. Nëse ty nuk të pëlqen organizata, ose persona që udhëheqin është problemi dhe preferenca jote personale, nëse mundon se këto veprojnë kundër rregullave të wikipiedia dhe wikimedias, atëherë mund të raportosh në wikimedia, por jot gjykosh dhe të japësh përfundime.--Liridon (diskutimet) 1 nëntor 2015 20:44 (CET)
Jam bashke-themelues i grupit, me shpresen qe gjerat do te levizin paksa. Pajtohem me Liridonin. Akuzat pa baze jane pa vend. Te mos harrojme qe arsyeja e mungeses se redaktimeve ne muajt e fundit ishte pikerisht bllokimi i editorve nga Pseudo. :) Arianit (diskutimet) 1 nëntor 2015 20:50 (CET)
@Arianit. Mos more! Këtë akuzën (e bllokimit) bën mirë ta marrësh prap pas, sepse unë kam respektuar normat e Wikipedisë. Nëse nuk të pëlqen qasje ime ndaj vandalëve je i lirë që të jesh më aktiv këtu dhe të merresh vetë me vandalët. Përndyshe mos lësho të tilla akuza boshe. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 21:06 (CET)
Ok. Nuk të akuzova ty. Rri i qetë. E kuptova edhe këtë çështjen e "Grupit të përdoruesve" për sa i përket Meta.wikimedias. Dhe nuk shkova gjë që të fshija faqen tek meta.wikimedia. Fshiva faqen që reklamon një aktivitet që nuk ka të bëjë dhe nuk është konsultuar gjë me komunitetin e sq.wikit. Nuk e di nëse është e qartë... Ajo faqe që reklamon një aktivitet për të cilin ky komunitet nuk di gjë nuk ka vend këtu. Unë ju uroj që takimi të shkoj sa më mirë dhe të arrini sa më shumë nga ato objektivat. Përsëris, objektiva për të cilat nuk është pyetur komuniteti i këtushëmm i sq.wikipedia... Ky është kundërshtimi im.
Mëpastaj tjetër gjë, disi më pak relevante, që ka edhe tone personale, është se mua vërtet më indinjon fakti se ky grup individësh me FARE PAK komtribute propagandon në të katër anët e trevave shqiptare Wikipedinë. Në vend që të bredhin le të ulen një 30 minutsh çdo javë para kompjuterit dhe ta përmirësojnë një artikull. Këtë e kam par fare pak. Më shumë kam parë reklama dhe propagandime konferencash.
Përdoruesit e rinj nuk i afron dot me konferenca apo takime një-ditore. Njëherë që kalon takimi të gjithë shikojnë punët e veta. Ajo që duhet për të afruar përdoruesit e rinj është që ata të gjejnë përdorues të tjerë aktiv këtu në sq.wiki (përveç teje, meje dhe 2 të tjerëve) të cilët t'i sugjerojnë për më mirë dhe t'i kritikojnë kur kanë një qasje të gabuar. Në të tillë mënyrë rritet dhe përmirësohet komuniteti. Llafet/fjalët nuk mjaftojnë. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 21:04 (CET)
Si një aktivist i dijes së lirë më çudit fakti që dalim në konkluzione duke gjykuar numrin e editimeve të kontribuesve në Wikipedia. Nëse matësi që tregon involvimin në Wikimedia është pikërisht vetëm numri i editimeve, nuk është çudi që ka munguar një user group deri tani. Ka shumë faktorë të ndryshëm që ndikojnë në suksesin e një komuniteti, dhe nuk janë aspak aq të thjeshta sa që t'i përmbledhesh me argumentin e numrit të editimeve. Më tej, trishtohem të shoh sulme pa baza për një organizatë që historikisht ka mundur të mbijetojë me donacione, ndihma nga projektet open source, si dhe grante të vogla rreth pikërisht projekteve që i dedikohet. Fatkeqësisht, me llojin e botëkuptimit që ka Mr. Pseudo, nuk është çudi pse jemi ende aq komunitet i vogël. Uroj që në vijim t'i japim një dorë njëri-tjetrit, dhe jo të tregojmë me gishta vazhdimisht. Elioqoshi94 (diskutimet) 1 nëntor 2015 21:14 (CET)
Ok. Kjo në gjykimin tim është sulm personal. "Fatkeqësisht, me llojin e botëkuptimit që ka Mr. Pseudo, nuk është çudi pse jemi ende aq komunitet i vogël.". Je i lirë që t'i përmbahesh diskutimit, dhe t'i lësh opinionet personale jashtë sq.wikit. Nëse e përsërit qasjen me akuza dhe denigrime personale, do të bllokohesh, sipas Politikave të bllokimit -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 21:20 (CET)
Me korrigjon nëse e kam gabim, por të akuzosh një entitet për korrupsion pa treguar fakte është minimalisht po aq sulm personal sa fjalia ku u ndale tani. Do e vlerësoja nëse do ndaleshe dhe në pikat e tjera që preka, jo vetëm në atë që të shqetësonte ty personalisht. Elioqoshi94 (diskutimet) 1 nëntor 2015 21:24 (CET)
E korruptuar është qeveria shqiptare. Ajo që insinuova është se: Open Labs merr/ka marrë financim(e)/grante nga qeveria e korruptuar shqiptare apo agjenci të varura prej saj. Për ta hedhur poshtë këtë insinuatë mjafton një listëë publike e finacimeve të Open Labsit. Kërkoj shumë? Sidosi kjo puna e financimit të OL është fare jo relevante në këtë diskutim meqë ka të bëjë me reklamimin e një grupi që nuk e përfaqëson komunitetin e këtushën të sq.wikit. Gjtihashtu sugjerimi (për JO akuza personale) që të bëra më sipër është i vlefshëm, si sot si pas 3 javësh apo disa muajsh. :) Natën e mirë! -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 21:31 (CET)
Përshendetje Mr Pseudo, ju shkruaj me qëllim që të sqarohen disa gjëra për të cilat me sa shikoj ka keqkuptime thelbësore. Gjithashtu shkruaj me vecorine e bashkëthemeluesit të komunitetit Open Labs si dhe një nga personat që i është dedikuar shumë zhvillimit të komunitetit duke dhënë kohë dhe materiale akoma dhe në momente të vështira për mua. Open Labs është organizatë jofitimprurese dhe joqeveritare aktive që nga viti 2012. Eshtë krijuar me qëllim krijimin dhe mirëmbajtjen e një hackerspace (ambienti ku të rinjtë kryesisht luajnë dhe eksplorojnë teknologjitë me burim të hapur) dhe të shpërndarjes së dijes së hapur nëpërmjet teknologjive free libre open source. Sa me lart vërtetohen dhe nga regjistrimi në Gjykaten e rrethit të Tiranës si dhe nga vendimet e bordit të reflektuara dhe depozituara gjithashtu në gjykatë sipas ligjeve të Republikës së Shqipërisë. Si komunitet kemi organizuar një numër të kosideruar aktivitetesh (dokumentuar këtu) si projeksione dokumentaresh që lidhen me cështjet që trajtojmë, takime javore organizative, trajnime dhe konferenca me tematika si Linux, Creative Commons, LibreOffice, Mozilla, Wikipedia, Android, open hardware si Arduino etj etj - lista vazhdon. Si komunitet jemi të frymëzuar nga aktivitetet e organizatave në Kosovë dhe në rajon me disa prej të cilave kemi një komunikim shumë produktiv me qëllim promovimin e kulturës free libre open source kryesisht në vendet ku jetojmë dhe punojmë. Dhe formati organizativ është i ngjashëm me organizatat e rajonit dhe botës që adminsitrojnë ambiente si hackerspace. Të gjitha aktivitet janë të hapura për të gjithë publikun, ndërkohë që mundohemi të kemi gjithpërfshirje dhe vendimarrje horizontale. Jemi krenarë që kemi moshën mesatare të anëtarëve nën 25 vjec dhe që ka një balanc gjinor tek anëtarët. Që nga fillimi i aktiviteteve të Open Labs dhe deri më sot asnjë cent i taksapaguesve nuk i ka kaluar Open Labs, ndërohë që pothuajse një herë në cdo 2-3 muaj na kap ankthi për pagesën e qerasë që vetëm ne e dimë se si e përballojmë. Të ardhurat kryesore i kemi nga sponsorizime në konferencën vjetore ku dhe nga balanci nuk ka përfitime përvec mbulimit të kostove organizative për të ftuarit dhe materialet promocionale. Gjithashtu Wikiakademia Shqiptare ishte projekt tërësisht i financuar nga një grup njerëzish brenda Open Labs (pra e vetëfinancuam), të cilët i paguan vetë udhëtimet (përvec Tetoves ku u pagua një pjesë e mirë shpenzimeve nga organizata që na bëri ftesën). Shpresoj dhe uroj që të imagjinosh se si ndjehemi të gjithë ne që jemi angazhuar në iniciativa të tilla kur dëgjojmë akuza të tilla. Në Open Labs bejmë c'është e mundur që të promovojmë free libre open source software, ndërkohë që qeveria jonë ka bërë gjithmonë marreveshje me kompani si Microsoft për miliona Euro. E thënë kjo nuk e di se si komuniteti ynë korruptohet nga qeveritë kur promovojmë gjëra të kundërta me atë që ndodh realisht prej mbi 10 vjet tashmë jo vetëm në Shqipëri por dhe në Kosovë. Për sa i përket qasjes ndaj promovimit të Wikipedia: të gjitha aktivitetet që ne organizojmë kanë format të përafërt me aktivitete që kanë organizuar komunitete të tjera të Wikipedia në botë. Pra nuk kemi shpikur rrotën, por ndjekim formate që kanë qenë të sukseshme në vende të tjera. Takime të Wikipedianëve në Meetups (ne i quajmë Weekends), konkursin Wiki Loves Monuments (i organizuar me 0 kosto nga anëtarë të Open Labs për pjesën e Shqipërisë), Wikiakademia (e përafërt me Education Programe dhe aktivitete të tjera janë thjesht përafrime të eventeve që i bëjne dhe komunitetet e tjera me qëllim rritjen e komunitetit. Sigurisht vlerësojmë mendimin tuaj për strategjinë që duhet ndjekur, por mendoj që na lejohet të ndjekim formate të pvrafërta me Wikimedia apo jo? Mund të bëhen më mirë aktivitetet? Sigurisht që po, prandaj dhe je i ftuar që të propozosh dhe të influencosh vendimarrjen. Mund të ishte përfshirë më tepër komuniteti? Prandaj u bë dhe publikimi këtu dhe prandaj po bëjmë debatin, që të përmirësohemi. Dhe User Group u krijua si format që aplikohet dhe në vende të tjera. Je dhe aty i ftuar që të bashkohesh dhe të influencosh në vendimarrje ose të krijosh një User Group tjetër që shpreh më mirë atë që ti mendon dhe dëshiron për sq.wikipedia.org. Jemi në të njëjtën varkë... Kemi të njëjtin qëllim apo jo? Rritjen e komunitetit. Le të punojmë së bashku! Le të ulemi të bisedojmë për të arritur këtë qëllim pa lëshuar akuza shumë të rënda për njerëz që nuk kanë dhënë asnjë shkak më parë në jetën e tyre online dhe offline. Gjithë të mirat dhe shpresoj sinqerisht që të kemi në Wikipedia Weekend 2015 Redon Skikuli (diskutimet) 1 nëntor 2015 22:39 (CET)


Nuk do të ketë më komente të miat këtu. E mbylla. Edhe një herë natën e mirë dhe suksese me takimin. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 21:33 (CET)
Mr.Pseudo që të mos bie në përseritje cfare është thënë me lart, të lutem ndalo me akuzat se asnjëra seshte e vertete. Të gjitha i ke te bazuara " une mendoj" sepse lexova "këtë". Dhe nuk me duket e drejtë që pa na takuar asnjëhere apo pa na pyetur si punojmë të na akuzosh dhe personalisht për të tilla gjëra. Besoj se e di me mire se unë, qe nëse qeveria do kishte dhënë qoftë dhe 5 lekë për ndonje aktivitet do merej vesh, dhe ishte e shkruar kudo. Por është fjala ime kundër tëndes, kështu që spo e zgjas me justifikime më. Për akuzen ndaj kontributeve, gjej të lutem kontributet e mia këtu dhe do kuptosh që kam punuar të pakten dy orë në ditë. Nuk e shof të udhës të vazhdoj të të argumentoj pse je gabim, por do të ftoja me shume mirësjellje të vish një ditë në Tiranë nëse nuk banon këtu, dhe të shohesh nga afër atë që bëjmë ne dhe si e bëjmë. Nuk e ke idene sa keq më vjen që në vend që të diskutojme si të zgjidhim pjesën e pjesëmarrjes së paket, apo si ta shtojmë komunitetin, por meremi me tilla biseda si këto me lart. Po ju dërgoj dhe ftesë në profilin tënd. Të lutem konsideroje --Margott (diskutimet) 1 nëntor 2015 21:56 (CET)
Prej te eventi e deri tek korrupsioni i qeverise, debat i panevojshem, nese nisemi nga ajo qe eshte thelbi i ketij organizimi, eshte vetem dicka plus per komunitetin e wikipedias. Nga keto debate Mr. Pseudo nëse je kundër faqeve për UserGrupin dhe organizimet e tij me wikipedianë, unë jam pro. Nëse ende është e papranueshme për ty, nxirre në votim, nëse shumica mendon dhe argumenton si ti atëherë do i fshijmë këto faqe. Shpresoj të takohemi në event :) .--Liridon (diskutimet) 1 nëntor 2015 21:51 (CET)
@Margo'. Well, mbeten ato që kam shkruar (Psh një përdorues tipik nga ata që përmendja -- 2013 - 1 nëntor 2015). Ndaj teje kërkoj ndjesë, sepse e di që ke punuar. Megjithëse vë në dukje se kontributet këtu janë tërësisht vullnetare, pra askush nuk detyron dot kënd që të punojë kaq apo aq, këtu apo atje. Punë të mbarë me takimin. Këtu është mirë të MOS ketë reklama, meqë grupi juaj nuk e përfaqëson as në përmbajtje dhe as në objektiva komunitetin e këtushëm (meqë nuk është pyetur).
Jam tejet i ngazëllyer nga ftesa lavdëruse por nuk mund të jem i pranishëm për shkak të impenjimeve personale. Natën e mirë. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 22:01 (CET)

Wikipedia Weekend në Tiranë 2015

Pershendetje, Wikimedians of Albanian Language User Group në bashkëpunim me Open Labs hackerspace organizojnë aktivitetin Wikipedia Weekend II. Ky aktivitet organizohet për herë të dytë në Tiranë dhe ka si qëllim të mbledhë të gjithë Wikipedianet Shqiptare në të njëtin vend. Qëllimi i aktivitetit është që të socializohemi me Wikipedianët të tjera nga rajoni, të frymëzojë Wikipedianët potenciale të rinj, të njihemi më mirë me projektet e Wikimedias, ngritjen e vetëdijes në mediat lokale për rëndësinë e dijes së hapur, ndarja e eksperiencave të wikipedianeve në lidhje me projeket e Wikimedias, ku të gjitha këto të sjellin rezulatin, rritjen e cilësisë dhe sasisë së artikujve në Wikipedian Shqiptare. Janë të lutur përdoruesit me eksperincë që duan të jenë pjesë të shënojnë username tek lista e të interesuarve që të mund të ju kontaktojmë për t'ju bërë pjesë të eventit. Faleminderit --Margott (diskutimet) 26 tetor 2015 10:11 (CET)

VisualEditor News #5—2015

Elitre (WMF), 30 tetor 2015 19:17 (CET)

Mungesa e Burokratëve

Jo më pak se para tre muajsh kishte kishte një votim për heqjen e privilegjeve ndaj Sadsadas, dhe asnjë Burokrat nuk ishte aktiv dhe nuk për hoqi privilegjet, deri sa ndërhyri një Steward nga Wikimedia. Ndërsa edhe mbas zgjedhjes së Olsit si administrues me vonesë intervenoj një Burokrat. Kërkesa ime është që ne të krijojmë një rregullore, që në mungesë të një Burokrati për një kohë x (1 muaj, 3 muaj...) atëherë autorizimin direkt për ndryshim privilegjesh ose ndërhyrje e merr një Steward nga Wikimedia. Të krijojmë një rregullore për Administruesit dhe Burokratët, se nëse për një kohë x të caktuar nuk janë aktiv tu hiqet privilegji ose përdoruesit që mendojnë që në vazhdim nuk do jenë më aktiv ose pjesë e Wikipedia të kërkojnë vet që ti hiqen privilegjet. Nuk na duhet një listë me 12 Administrues dhe 3 prej tyre Burokrat, prej të cilëve janë aktiv vetëm 5-6 administrues. Nuk dua që asnjë ta marrë këtë personale, por ne na duhen administruesit dhe burokratët të jenë aktiv, të marrin vendime, të diskutojnë dhe zgjidhin probleme.

Ftoj administruesit dhe burokratët (@Eagleal, @Puntori, @Euriditi, @Ammartivari, @Mr._Pseudo, @Olsi, @Planeti, @Tëfcí, @Përdoruesi:Visi90, @Armend, @Përdoruesi:Mikullovci11), si dhe përdorues të tjerë të komunitetit, të marrin pjesë, ndoshta ky diskutim i bën më shumë aktiv.--Liridon (diskutimet) 3 nëntor 2015 14:21 (CET)

Propozim rregullore
 • Pas një votimi për ndryshim të privilegjeve, nëse për një kohë prej 1 muaji nga fillimi i votimit nuk merret vendim nga Burokratët, atëherë komuniteti i Wikipedias Shqip i jep autorizim të plotë për një Steward nga Wikimedia.
 • Administruesit që janë joaktiv për një kohë prej më shumë (1 muaj, 3 muaj, 6 muaj, ...), kandidohen për heqje të privilegje me arsye për jo-aktivitet.
 • Burokratët që janë joaktiv për një kohë prej më shumë (1 muaj, 3 muaj, 6 muaj, ...), kandidohen për heqje të privilegje me arsye për jo-aktivitet.

Diskutimet

Kur kandidova per administrues, njoftova edhe stewardet e metas dhe me thane qe nese Puntori nuk do pergjigjej per nje jave, atehere do ta merrnin ata vendimin. Pra, nese burokrati lokal eshte njoftuar dhe nuk eshte pergjigjur, atehere ata marrin te drejten te veprojne dhe nuk kane nevoje per votimin e komunitetit ketu. Sa i perket heqjes se privilegjeve, ka nje politike globale te miratuar nga meta qe percakton se administruesve ose burokrateve inaktive per me shume se dy vite u hiqet privilegji. Nese duam ta zvogelojme kete kohe, edhe mund ta bejme.

Liridon, meqe po disktuojme per kete, mendoj se duhet ta cosh kerkesen per burokrat te meta dhe mqs nuk ka burokrate aktive ketu, mendoj se do te pranohet. --Olsi (diskutimet) 4 nëntor 2015 00:06 (CET)

@Olsi unë kam çuar një kërkesë atje mirëpo tash për tash ne kemi 3 burokratë, dhe për një wiki si e jona 4 do ishin shumë, duhet vet të zgjidhim ca probleme. Një Steward më ka rekomanduar që "Your wiki should either discuss whether to keep or remove these 3 bureaucrats, or decide how many days of no bureaucrat activity will allow us stewards to step in". Kjo do ishte mirë pasi ska nevoj që çdoherë që të kryhet një votim për ndryshim të privilegjeve, në mungesë të një burokrati ska nevojë ne të diskutojm, vetëm presim derisa të përmbushen afatet dhe pastaj direkt kërkojmë nga Steward ta plotësoj. Ndërsa te wiki shqip, rrallë janë ato përdorues që mbesin aktiv shumë gjatë, dhe ai që nuk është aktiv pak gjasa ka që të kthehet përsëri si aktiv, prandaj do ishte mirë që të ndryshojmë këtë rregull. --Liridon (diskutimet) 4 nëntor 2015 11:06 (CET)
 • Mjafton norma e en.wikit ose ajo e meta.wikimedias... kush (administrator ose burokrat) mungon per me shume se nje vit i hiqet privilegji me te drejte rikandidimi nese kthehet. Megjithese une jam i idese se ne mund te bejme fare mire edhe pa burokrate lokale. -- Mr.Pseudo 24 nëntor 2015 13:14 (CET)

Baner për Wikipedia Weekend në Tiranë 2015

Me rastin e organizimit të takimit të Wikipedianëve në Tiranë më 6 dhe 7 dhjetor, duhet të vendoset një lajmërim/baner në MediaWiki:Sitenotice. Pasi që në sq.wiki ska një procedurë, mbetet që ky diskutim të zhvillohet vetëm në Kuvend. Baneri planifikohet të vendoset nga data 7 nëntor - 6 dhjetor (me përjashtim të ditëve në festën e alfabetit dhe flamurit).--Liridon (diskutimet) 5 nëntor 2015 22:29 (CET)
Ky është baneri:

Wikipedia Weekend Logo Icon

WIKIPEDIA WEEKEND TIRANA 2015

takimi i madh vjetor i Wikipedianëve nga rajoni më 5 & 6 dhjetor 2015


Jepni shkurt mendimin dhe njëkohësisht nëse e mbështet {{PËR}}Symbol support vote.svg PËR , nëse kundërshtoni {{KUNDËR}}Symbol oppose vote.svg KUNDËR, dhe për neutral {{ASNJANËS}}Symbol neutral vote.svg ASNJANËS

Diskutim

 • E mbështes si një nga aktivitet e pakta (ndoshta i vetmi) ku Wikipedianë shqipfolës takohen fizikisht dhe shkëmbejnë eksperienca. Symbol support vote.svg PËR , --Redon Skikuli (diskutimet) 6 nëntor 2015 00:18 (CET)
 • E mbështes, rast i mirë.Symbol support vote.svg PËR --PLANETI DISKUTO 6 nëntor 2015 06:45 (CET)
 • Ide e shkëlqyer për një aktivitet të tillë. Symbol support vote.svg PËR --Athens382 (diskutimet) 6 nëntor 2015 09:01 (CET)
 • Symbol support vote.svg PËR Na duhet me shume aktivitete te ketilla. --Arianit (diskutimet) 6 nëntor 2015 19:46 (CET)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR -- Mr.Pseudo 24 nëntor 2015 13:16 (CET)
 • Albanian GA.svg PËR AMMARTIVARI DISKUTO 24 nëntor 2015 16:16 (CET)

Community Wishlist Survey

Community Tech Team via MediaWiki message delivery (diskutimet) 9 nëntor 2015 22:58 (CET)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam 10 nëntor 2015 11:48 (CET)

Harassment consultation

Please help translate to your language

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

Community Wishlist Survey

MediaWiki message delivery (diskutimet) 1 dhjetor 2015 15:38 (CET)

English wikipedia

Per te gjithe perdoruesit! Shikoni te hapni nga nje llogari te wikipedia ne anglisht se jemi shume pak aty, shume pak. Dhe nje tufe me kucedra rreth e rrotull. Kemi nevoje per ndihmen e te secilit. --Mondiad (diskutimet) 5 dhjetor 2015 06:07 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (December 2015)

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • Gale - multidisciplinary periodicals, newspapers, and reference sources - 10 accounts
 • Brill - academic e-books and journals in English, Dutch, and other languages - 25 accounts
 • Finnish Literature Society (in Finnish)
 • Magiran (in Farsi) - scientific journal articles - 100 articles
 • Civilica (in Farsi) - Iranian journal articles, seminars, and conferences - 50 accounts

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including EBSCO, DeGruyter, and Newspaperarchive.com. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 01:01, 11 December 2015 (UTC)

Help us a start Wikipedia Library in your language! Email us at wikipedialibrary@wikimedia.org
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Your attention please: feedback about the visual editor will soon be centralized on www.mediawiki.org

Hello again. Please excuse the English. Please help translate to your language. Ju faleminderit!

This is an update from the Editing team about redirecting local pages for feedback about the visual editor to the board on mediawiki.org. This is now technically feasible and will happen in early 2016. It applies to several wikis where such pages are inactive or have low traffic, including this wiki. We think this will help us in being more effective while processing feedback from a larger pool of wikis, not just the biggest ones. Please read our previous announcement from late August for more information; we thought we would double-check that this community is informed and agrees with the change. Please notice that if at least one community member here expressly commits to taking care of the local page, the redirect will not be necessary at this time, though. If you'd like to step up and be that person, please let me know within one week: we'll need to establish a clear process as soon as possible so that this person knows when and how to escalate issues to Phabricator or to Community Liaisons, and can receive useful tips based on our experience.

Thanks for your understanding, Elitre (WMF) 14 dhjetor 2015 19:37 (CET)

Get involved in Wikipedia 15!

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

International-Space-Station wordmark blue.svg

As many of you know, January 15 is Wikipedia’s 15th Birthday!

People around the world are getting involved in the celebration and have started adding their events on Meta Page. While we are celebrating Wikipedia's birthday, we hope that all projects and affiliates will be able to utilize this celebration to raise awareness of our community's efforts.

Haven’t started planning? Don’t worry, there’s lots of ways to get involved. Here are some ideas:

Everything is linked on the Wikipedia 15 Meta page. You’ll find a set of ten data visualization works that you can show at your events, and a list of all the Wikipedia 15 logos that community members have already designed.

If you have any questions, please contact Zachary McCune or Joe Sutherland.

Thanks and Happy nearly Wikipedia 15!
-The Wikimedia Foundation Communications team

Posted by the MediaWiki message delivery, 18 dhjetor 2015 21:58 (CET) • Please help translate to your languageNdihmësi

Wikimania 2016: call for proposals is open!

Dear Wiki[p,m]edians,
the call for proposals for Wikimania 2016 is open! All the members of the Wikimedia projects, researchers and observers are invited to propose a critical issue to be included in the programme of the conference, which will be held in Italy, in Esino Lario, from June 21 to 28.
Through this call we only accept what we call critical issues, i.e. proposals aiming at presenting problems, possible solutions and critical analysis about Wikimedia projects and activities in 18 minutes. These proposals do not need to target newbies, and they can assume attendees to already have a background knowledge on a topic (community, tech, outreach, policies...).
To submit a presentation, please refer to the Submissions page on the Wikimania 2016 website. Deadline for submitting proposals is 7th January 2016 and the selection of these proposals will be through a blind peer-reviewed process. Looking forward to your proposals. --Yiyi (diskutimet) 19 dhjetor 2015 11:16 (CET)

Please, can someone translate this message? Thanks.

Machine translation in ContentTranslation

Hi!

(Sorry about writing in English. If anybody can translate it to Albanian, I'll be very thankful.)

Since the ContentTranslation beta feature was enabled in the Albanian Wikipedia in May, 249 articles were translated using it, which is a pretty impressive number! Thanks a lot for your work.

I am writing now to note that we can now add the possibility to use machine translation to Albanian as a built-in translation aid in ContentTranslation. This means that when the translator clicks the paragraph, it will be pre-filled with machine-translated text, which the translated will have to correct before publishing. Similar technology is already successfully used in many languages, among them Spanish, Portuguese, Norwegian, Russian, and others, and we are suggesting to enable it here, too. The machine translation service used for Albanian will be Yandex.Translate, the same as for Russian.

User:Arianit already requested this, and I'm mentioning it also here.

Thanks for your comments! --Amir E. Aharoni (diskutimet) 20 dhjetor 2015 19:47 (CET)


I think it is a great step for Albanian Wikipedia. Thank you! I'm very excited to translate with it and I hope it will be enable soon :) --Athens382 (diskutimet) 20 dhjetor 2015 20:16 (CET)
User:Arianit & User:Amire80 this is indeed a step forward for the SQ Wikipedia. When can this be implemented? --Redon Skikuli (diskutimet) 21 dhjetor 2015 11:40 (CET)
Finally someone is working on this. Amir E. Aharoni thank a lot for taking Albanian language in consideration. If you need any help count me in :). --Margott (diskutimet) 21 dhjetor 2015 12:32 (CET)

Community Wishlist Survey

(Apologies for posting this in English. Translations are very welcome.)

Hi everyone,

The 2015 Community Wishlist Survey is over, and now the Community Tech team's work begins on the top 10 features and fixes.

In November and December 2015, we invited contributors from all Wikimedia projects to submit proposals for what they would like the Community Tech team to work on for the purpose of improving or producing curation and moderation tools for active contributors.

634 people participated in the survey, where they proposed, discussed and voted on 107 ideas. There was a two-week period in November to submit and endorse proposals, followed by two weeks of voting. The top 10 proposals with the most support votes now become the Community Tech team's backlog of projects to evaluate and address.

You can see the whole list with links to all the proposals and Phabricator tickets on this page: 2015 Community Wishlist Survey.

For everybody who proposed, endorsed, discussed, debated and voted in the survey, as well as everyone who said nice things to us recently: thank you very much for coming out and supporting live feature development. We're excited about the work ahead of us. -- DannyH (WMF) (diskutimet) 21 dhjetor 2015 23:16 (CET)

VisualEditor News #6—2015

Elitre (WMF), 25 dhjetor 2015 01:06 (CET)

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon!

Please help translate to your language

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (diskutimet) 5 janar 2016 02:49 (CET)

Ndihme

Si mund te shtoj ne Wikipedia nje gje qe nuk eshte si pr me teme: Tavoline – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Erta123 (diskutimiredaktime).

@Erta123, mund te lexoni ketu me shumë.--Liridon (diskutimet) 18 janar 2016 17:55 (CET)

2016 WMF Strategy consultation

Please help translate to your language

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (diskutimet) 18 janar 2016 20:06 (CET)