Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 12

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Tabelat[Redakto nëpërmjet kodit]

A mund te me tregoj dikush se si mund ti vendosi tabelat në artikuj? Freekk 10:43 11 Nentor 2009

Ndihmë:Tabela--Perandoria romako-amerikane 11 Nëntor 2009 23:25 (CET)

Nje tabele per lojrat vizuale[Redakto nëpërmjet kodit]

Pune te mbare te gjitheve. A ka mundesi dikush te beje nje tabele (infobox) qe te mund te perdoret per lojrat vizuale? Jam perpjekur ta beje edhe vete por s'ia kam arritur dot. Tabela te kete mundesisht nje permbajtje te tille:

Shembull
 • Infobox Lojera vizuale ose Raiden Fighters|
 • Foto = raidenfighters.png
 • PX = 200px
 • Titulli = Raiden Fighters
 • Emri Alternativ = Luftëtarët Raiden / Raiden Faitazu
 • Zhvilluesi = Seibu Kaihatsu
 • Publikuesi = Fabtek (US) The Metrotainment Network (Asia) Tuning Electronic (DE)
 • Platforma/Konzola = Arcade
 • Lloji i lojës = Shoot 'em up (shooter vertikale)
 • Publikuar = 1996
 • Lojtarët = maksimumi 2
 • Sistemi = Seibu SPI System
 • Ekrani = Raster, 240 x 320 piksel (Vertikale), 6144 ngjyra

--Lagoon 30 Dhjetor 2009 14:41 (CET)

Shiko këtë:
{{Lojra vizuale| loja = Civilization|
|figura = [[figura:Civilizationboxart.jpg|center|262px| Civilization]]| 
|autori = [[MicroProse]] |
|botuesi = [[MicroProse]] |
|dizajni = [[Sid Meier]] |
|programuesi = |
|verzioni = [[#Versioni|shiko tekstin]]|
|viti = [[1991]] |
|lloji = lojë strategji |
|lojtari = singel |
|mosha = pakufizuar |
|platforma = [[MS-DOS]], [[Macintosh]], [[Amiga]] |
|media = [[Floppy disk|Floppy]], [[CD]] |
|paisjet = |
|dirigjuesi = [[Miu i komjuterit|Miu]], [[Tasteri i komuterit|tasteri]] |
}}
Faleminderit por po kerkoja dicka qe te mos te ngjasonte me infobox-in e nje libri; une dua ta perdor kete gjeresisht per shume artikuj ndaj shembulli i mesiperm nuk me ndihmon. Besoj se nje loje nuk ka "autor" ose "botues" dhe jo cdo loje eshte per PC, sidoqofte serish faleminderit. Ne se dikush nuk prezanton nje tabele me te mire, besoj se do perdor kete ketu. --Lagoon 30 Dhjetor 2009 17:26 (CET)
Mi jep nja dy dite dhe e bej une. Te lajmrohem kur te jete gati. Arianiti 30 Dhjetor 2009 21:25 (CET)
Ok :)!!! Thnx a lot!!!


Redaktimi[Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të paraqijes së kalimtarëve të shumtë me artikuj të pa vlefëshem për projektin, më duket se për një kohë të shkurt duhet ndaluar redaktimi (hapja e artikujve të rinjë) i të pa regjistruarëve (Monopoli impulsiv).--Kurreshtja 17 Dhjetor 2009 20:35 (CET)

"Notability"[Redakto nëpërmjet kodit]

Si mendoni ta përkthejmë këtë, fjala e saktë është "shquarësia" por në këtë rast përdoret në kontekstin e "kritereve për përfshirje", mendova mund të përkthehet edhe "rëndësia", keni ndonjë propozim më të mirë ?--Cradel 2 Janar 2010 01:13 (CET)

Me mësuesen nuk e di çka të themë. Por si do që të jetë "nota bili ty" si fisnik, si një njeri vullnetarë në këtë projekt nuk të mungonë. Tani, mund të notosh nga të duashë, e di se nuk ke për të sharruar nën ujë por ke për të sharruar dru.--Kurreshtja 2 Janar 2010 01:22 (CET)

Po e marr këtë si kompliment :), megjithatë më duhet ndonjë ide, shprehu lirshëm --Cradel 2 Janar 2010 01:55 (CET)

Për zoten, përkufizim ma të sakt që e dhashë nuk ka. Po e thom këta tu menu që e ke fjalen për en:Notability. Krejt çka duhet janë qaty. As ma pakë as ma shumë. Një njeri nga fisi (populli) që e ka dëshmu veten para fisit me punë pa kundërvlerë e për të cilin ka ndëgju kryepari i fisit dhe e ka beku veprimin e tij dhe nuk e "ngushton" në oborrin e tij por e lenë të lirë të qarkullojë. E donë fisin e tij, nuk i nënshtrohet edhe pse e rrespekton hijen e rakit.--Kurreshtja 2 Janar 2010 02:08 (CET)

P.sh. Në hijen e rakit e ka vendin me punu me kaci, po ja që është i zoti me dhonë kontribut edhe për ma tepër në fis. Tu punu me kaci, b.f. i shkon zoni me këndu edhe tjertë krah tij punojin ma mirë e ma me sevda. Ai obligimin që ja ka caktu paria e fisit (pleqëria) e kryen po n'tjetren anë edhe e dinë çka me kënu. Edhe një ditë paria ja japin "notën kaluese" se s'ka nevojë me kqyrë çka po këndonë. Opozitë e parisë, gjysmë përçues.

Sipas encarta dictionaries do te thote: significance: the importance of somebody or something, or the quality that makes somebody or something worth paying attention to. A ndihmon kjo sa do pak? --Lagoon 2 Janar 2010 10:11 (CET)

Microsoft® Encarta® 2008. © 1993-2007 Microsoft Corporation. All rights reserved.

Mendoj se termi "rëndësia" përafërsisht i afrohet kuptimit të "notability" dhe është mjaft i qartë për përdoruesin e zakonshëm. --Λeternus 2 Janar 2010 13:49 (CET)

Atëherë nëse nuk ka ndonjë kundërshtim po shkoj me "rëndësia" --Cradel 2 Janar 2010 22:04 (CET)

Termat e huaj[Redakto nëpërmjet kodit]

Mednoj se administratorët e Wikipedia Shqip të fillojnë një fushatë kundër faqeve të reja që hapen me terma të huaj. Këtu është Wikipedia Shqip jo anglisht. Janë bërë problem për Wikipedian.

Trego konkretisht se për cilët artikuj e ke fjalën. --Λeternus 2 Janar 2010 13:52 (CET)
Tipi i kësaj faqe http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Use_Your_Illusion&redirect=no

http://sq.wikipedia.org/wiki/St._Moritz http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tejhyjylat&redirect=no por Wikipedia ka shumë --IH 2 Janar 2010 14:44 (CET)

Sa i përket artikullit të parë që më tregove, titulli i tij është emër i përveçshëm, dhe deri më tani emrat e përveçshëm i kemi lënë në formën origjinale. Artikulli i dytë është vandalizëm, prandaj shpresoj se administruesit do ta grisin së shpejti. --Λeternus 2 Janar 2010 23:59 (CET)

Discussion of en:Rexhep Demi and other founding fathers (Baballaret e kombit) in English Wikipedia[Redakto nëpërmjet kodit]

In the English Wikipedia, there are discussions about the possible deletion of en:Rexhep Demi and other founding fathers (Baballaret e kombit) who were members of the Assembly of Vlora and who signed Albania's declaration of independence. One such discussion is at en:Wikipedia:Articles for deletion/Rexhep Demi or http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Articles_for_deletion/Rexhep_Demi Other discussions are grouped together at en:Wikipedia:WikiProject Deletion sorting/Albania or http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProject_Deletion_sorting/Albania

Many of the articles are quite short. It would be helpful if editors from the Albanian Wikipedia could expand the articles being discussed.

In the Albanian Wikipedia, there is no article for Rexhep Demi, but the name appears as a red link in Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë - Eastmain 10 Janar 2010 06:37 (CET)

Yes check.svgY Done: Rexhep Demin e mbajtem atje, also thanks to our friend Eastmain, who deserves particular credit, for saving not only Rexhep Demi, but a lot of others, :-). --Sulmues 19 Mars 2010 18:52 (CET)

Usurp account Luan[Redakto nëpërmjet kodit]

 • pt:Eu quero ser dono da conta "Luan" (do nome de usuário "Luan") para completar a unificação de contas. Vejam o topo da minha página de discussão para saber que sou eu mesmo (w:pt:Usuário:Luan) quem está fazendo o pedido;
 • en:I want to own the account "Luan" (the User Name "Luan") to complete the unification of accounts. Look at the top of my talk page to know that I myself (w:pt:Usuário:Luan) who is making the request;
 • sq:Dua të vetë llogarinë "Luan" (Emri i përdoruesit: "Luan") për të përfunduar bashkimin e llogarive. Shikoni Kreu i faqes sime flasin me dinë se unë vetë (w:pt:Usuário:Luan) i cili po bën kërkesën.

(Please to contact me directly prefer to send a message to w:pt:Usuário Discussão:Luan --- translation done with the Google translator). 189.21.161.81 16 Janar 2010 18:50 (CET)

Symbol wait.svgY On Hold: Please before any action, you have confirm your request (at ptwiki). User:Luan (now User:Luan2) notified, you have to wait now for 2 weeks. --  eagleal  20 Janar 2010 12:36 (CET)
See it. 189.21.161.81 20 Janar 2010 17:54 (CET)
Yes check.svgY Done: You may now usurp the Luan username. --  eagleal  1 Shkurt 2010 15:11 (CET)
Obrigado. Luan 5 Shkurt 2010 04:27 (CET)

Ylli i artikujve perfekt[Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Artikulli perfekt nuk është duke funksionuar në verzionin Beta të Wikipedias. A mund dikush ta rregullojë këtë problem? --Λeternus 18 Janar 2010 15:39 (CET)

Tani duhet te jete rreguluar. Kisha harruar qe Beta perdor nje teme tjeter (Vector). --  eagleal  26 Janar 2010 04:54 (CET)
Po, tani është duke funksionuar mirë. --Λeternus 26 Janar 2010 12:29 (CET)

Translatewiki.net update[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Currently 74.33% of the MediaWiki messages and 4.78% Ŝof the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 18 Janar 2010 16:57 (CET)

Wikipedia:Vota_për_grisje[Redakto nëpërmjet kodit]

Për ata që nuk e kanë parë, ju lus ta shikoni këtë faqe dhe të votoni rreth grisjeve të faqeve të listuara, sepse askush nuk po voton --Cradel 19 Janar 2010 19:37 (CET)

si mund te ndryshoj foton e ballines[Redakto nëpërmjet kodit]

ju lutem me sqroni se si mund te ndryshoh fotografine e shfaqur ne faqen kryesore te Lasgush Poradecit – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 213.207.35.2 (diskutimiredaktime) 25 Janar 2010 15:35 (CET).

Pse duhet ta ndryshosh fotografine? Sidoqofte identifikohu (ose me mire hap nje llogari) nje here pastaj mund te ngarkosh skeda! --Lagoon 25 Janar 2010 17:48 (CET)

wikipedia[Redakto nëpërmjet kodit]

qka quajm wikipedia – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 91.187.103.3 (diskutimiredaktime) 26 Janar 2010 18:28 (CET).

Shiko Wikipedia. --Λeternus 26 Janar 2010 18:32 (CET)

Greek nationalist vs. Albanian history / Nacionaliste greke vs histori shqiptare[Redakto nëpërmjet kodit]

Please see this: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/File:Illyria_and_Dardania_Kingdoms.png - Greek nationalist Megistias want to delete a historical map of ancient Illyrian and Dardanian kingdom. 212.69.13.29 3 Shkurt 2010 17:24 (CET)

Ju lutem shikoni këtë: http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/File:Illyria_and_Dardania_Kingdoms.png - Megistias nacionaliste greke dëshironi të fshini një hartë historike e mbretërisë së lashtë ilire dhe Dardanian. 212.69.13.29 3 Shkurt 2010 17:24 (CET) (translated by Google translate).


SE MOS ESHET E VETMA GJE QE KANE BERE NE TE GJITHA ARSTET KUA HASET DURRESIS NE HITORIANE VJETER QE UJANE PER GREK--79.106.109.87 22 Mars 2010 20:09 (CET)

Ka qene shume veshtire per mua te redaktoj artikujt shqiptare keto tre muajt e fundit. Do doja qe ata qe e pervetesojne mire anglishten te kontribuojne sa me shume ne projektin anglisht pasi tani per tani nuk eshte se mund te vjelim shume nga projekti shqiptar, bile ne disa raste projekti anglez ka me shume artikuj sesa ai shqiptar. Problemi yne jane burimet te cilat nuk perdoren thuajse fare ne enciklopedine shqiptare. Ne pergjithesi antikiteti eshte apanazh i grekeve dhe eshte veshtire te komunikohet me ta: Thesprotet, Molloset, Kaonet karakterizohen si greke dhe edhe pse jane bere perpjekje rezultatet jane te pakenaqshme. Pirroja i Epirit paraqitet si grek, Aleksandri i madh po e po. Athenean, Alexikoua dhe Megistias, tre greket me aktive dhe me antishqiptare, jane pastaj mjeshtra te revertit. Athenean dhe Alexikoua me kane bere nja 100 here raportim dhe shpesh jam bllokuar, po disa here i kam bere edhe une te bllokohem. Zbavituni pak me leximet ketu (ju ftoj te lexoni mbrojtjen time e cila edhe pse e gjate ju tregon se c'behet), dhe ketu. Mund te me kontaktoni nese deshironi te filloni te jepni kontributin ne Wikipedian anglisht. --Sulmues 27 Mars 2010 04:24 (CET)

Votimi per artikujte e mire dhe perfekte[Redakto nëpërmjet kodit]

Ve re se disa prej artikujve te propozuar si artikuj te mire apo perfekte nuk jane votuar aspak dhe kane ngelur ne listen e kandidaturave per nje kohe te gjate. P.sh Saturni, Roma e lashte, Final Fantasy etj. duhen vleresuar sa me shpejt.--Kristiani95 20 Shkurt 2010 19:01 (CET)

Faqja kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Mundesisht dikush me i ndrru ne faqen kryesore,Vaqe Zela , Nexhmijen, Paskalin, se kane nejt bolle.Ka edhe sene tjera qe mujne me dale aty.--Luani 1 3 Mars 2010 11:30 (CET)

Wikimania Scholarships[Redakto nëpërmjet kodit]

The call for applications for Wikimania Scholarships to attend Wikimania 2010 in Gdansk, Poland (July 9-11) is now open. The Wikimedia Foundation offers Scholarships to pay for selected individuals' round trip travel, accommodations, and registration at the conference. To apply, visit the Wikimania 2010 scholarships information page, click the secure link available there, and fill out the form to apply. For additional information, please visit the Scholarships information and FAQ pages:

Yours very truly, Cary Bass
Volunteer Coordinator
Wikimedia Foundation

Wikipedia shqip[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia shqip po bie gjithnje em eteper ne renditje ne krahasim me gjuhet e tjera ndofta edhe per nje politike shume te shtrenguar dhe vetem mospranuese te redaktoreve. APELOJ PER NJE POLITIKE ME TOLERANTE SEPSE PJEKJA E CILESISE VJEN EDHE NGA SASIA DHE JO VETEM NGA CDO FILLIM SHUME CILESOR. --Flokarti 19 Prill 2010 16:47 (CEST)

Pershendetje,
Nuk eshte me rendesi se ku eshte Wikipedia ne gjuhen shqipe sipas radhitjes sepse perdoruesit te cilit i duhet nje informate nuk i intereson rangu, por cilesia e informatave.
Ne jemi edhe me te dobet ne cilesi se sa qe jemi te dobet ne sasi ne rangim.
Ja disa statistika qe te bejne per te ardhur keq kur mendon mbi wikipedian shqip:: ne kete moment 900 artikuj presin per permiresim (shih:Kategoria:Për përmirësim), 404 pa burim informacioni (shih:Kategoria:Faqe pa burim informacioni), 2.715 artikuj cung me 39 nen kategori qe kanë secila qindra artikuj cung (shih:Kategoria:Cung).
Unë kur shoh këto të dhëna më vie turp të them se redaktoj tek wikipedia e leje më të mendoj se duhet edhe më teper lëshime të bëhen.
Në anën tjetër keto dita doja që të postoja nje teme diskutimi këtu per tu bere sebashku redaktuesit me aktiv dhe te fillojme te i permiresojme artikujt per permiresim, ti i shqyrtojme artikujt cung dhe te i pastojme ose te i referojme artikujt qe nuk kane referenca, por sic duket wikipedianet shqiptar akoma nuk jan te pjekur per kualitet te mirefillt.
Edhe pas rikthimit tim pas 1 viti dhe pas redaktimeve qe bera per 10 ditet e fundit (kontrollimin e artikujve te dy muajve te kaluar dmth mbi 5000 redaktime) pash se akoma jemi per te ardhur keq. Ku tek mbi 50% te redaktimeve duhet te nderhyhej me rikthim, me permiresim ose me grisje.
Une jam i zhgenjyer. Puntori 19 Prill 2010 18:26 (CEST)
Pajtohem me ju dy, të nderuar, por ju lutem nuk guxojmë të dëshprohemi kursesi.kemi nevoj për ju i nderuar Punëtori, por edhe Dani na u ka largu kaherë. Sikur të aktivizohet edhe ai do të ishte shum më mirë. Njerzit presin shum nga ne . Planeti 19 Prill 2010 20:04 (CEST)

Nuk me frikesojen shifrat qe ofroni Ju . Me frikeson me teper thyerja e deshires se njerezve qe duan te bejne dicka dhe ne emer te cilesise qe ne fillim i hedhim ne kosh. Nuk keni lindur as Une e as Ju i ditur qe herene pare, por mesuam duke bere gabime. Anje enciklopedi nuk eshte perfekte. Se ate diete qe e eshte perfekte vdiq. APELOJ EDHE NJE HERE PER NJE POLITIKE ME TOLERANTE ME ARTIKUJT E RINJ. RENIA NE LISTE DO TE ZGJOJE ME PAK INTERES NE PERDORIM DHE KERKIM PO ASHTU EDHE NE NDERTIME ZERASH TE REJA. JAM OPTIMIST EDHE SIKUR TE ISHTE GJENDJA ME KEQ E KRAHASOJ EDHE ME GJUHET TJERA . nuK KA PSE NE TE SHPRESOJME SE DO TE JEMI ME EMIRA NE CILESI POR NUK MUND TA PRANOJ QE NA TEJKALON GJUHA TAGAALOG--Flokarti 20 Prill 2010 08:45 (CEST)

Me vie keq, por une jam apsolutisht kunder.
Une perkundrazi ju apeloj juve dhe perdoruesve tjere aktiv qe te kontrollojne ditet e kaluara per cdo dit per te kontrolluar postimet dhe sepaku nje artikull te punojne me permbajtje sepaku 1 faqe A4.
Une per veten time nuk kisha kohe 2 javet e kaluara asnje artikull te e punoja ose perktheja duke pastruar mbeturinat e kuantitetit dhe fyerjet e pa grisura.Puntori 20 Prill 2010 09:52 (CEST)
Nuk e di ne se do ishte me vend te nderhyja pasi ka ca kohe qe jam inaktiv ketu. Megjithate me sa shikoj une shume artikuj ne shqip jane te paret qe rezultojne kur kerkoj ne Google.com ose ne Bing.com. Kur nuk del Wikipedia, dalin forume me artikuj te ndryshem (qe me sa kam lexuar nuk jane me te mira/me te keqija se shumica e atyre ketu). Askush nuk po matet me vendet e tjera te botes. Gjerat e mira behen ngadale! Nga ana tjeter disa artikuj nuk mund te tolerohen nga permbajtja pasi jane skarco (shikoni Mahatma Gandi; duket qarte se eshte perkthyer me Google Tools ose ndonje preogram tjeter perkthimi). Askush nuk po i frikson perdoruesit e rinj, ata thjeshte nuk po ndjehen te motivuar. Ne se dikush deshiron te bej me te vertete dicka, e ben pa shume perpjekje, te pakten keshtu e mendoj! --Lagoon 20 Prill 2010 17:48 (CEST)


 • Nëse ndokush e lexon me vëmendje kët faqe, sheh se me çfarë serioziteti punohet në Wiki-sq: Me frikeson me teper thyerja e deshires se njerezve qe duan te bejne dicka dhe ne emer te cilesise qe ne fillim i hedhim ne kosh thot njeri,kurse Unë kur shoh këto të dhëna më vie turp të them se redaktoj tek wikipedia e leje më të mendoj se duhet edhe më teper lëshime të bëhen thot tjetri. Unë vijë me një propozim pak sa ma ortodox:
 • Nuk mund të bëhen krahasime ndërmjet Wikipedisë sq me ate Angleze apo Gjermane , në asnjë aspekt, ësht e njejtë si të krahasosh Gjermanin me Kosovën apo Shqipërin ku dallimet jan të stërmëdha. Prandaj vijmë tek propozimi im i cili kishte me qenë kështu:
 • Ta shpallim një Tender dhe ta privatizojmë Wikipedia sq , pastaj fituesi i tenderit le tna i caktojë kufinjtë ku dhe qka të shkruhet dhe të shohim se nëse jemi të interesuar të marrim pjesë.

Deri atëherë ju pershëndesë përzemersishtë--Luani 1 24 Prill 2010 23:17 (CEST)

Urime!!! E fitove tenderin, nëse nuk ka tjeter konkurent. Nëse ka atëher dani përgjysë--Kurreshtja 24 Prill 2010 23:23 (CEST).

Jo, jo, nukë jamë konkurent fare në këtë lojë shtrigash.--Luani 1 24 Prill 2010 23:52 (CEST)

Si po mendon të jetosh nën kule (dimij, fustan) të shtrigave e të mos jeshë pjesë e lojës, a je parazit ti a?--Kurreshtja 24 Prill 2010 23:58 (CEST)

 • Ha ha ha, jo kur njeriu ka ndërfjegjëje të pastër nuk ka nevojë të fshehet, por e tëra kjo që është ka ndodhë më duket e tepërt dhe jo relevante.--Luani 1 25 Prill 2010 10:52 (CEST)
Une kam kontribuar shume ne dy vitet e fundit te artikujt shqiptare ne projektin anglisht. Mendoj qe eshte THEMELOR bashkepunimi midis ketij projekti dhe projektit anglisht, qe eshte edhe me i rendesishmi ne bote (ne krahasim me gjuhet e tjera). Projekti anglisht do sjelli referenca nderkombetare (kryesisht anglisht) projektit shqiptar, kurse ai shqiptar do i sjelli referenca ne shqip si ndihmese artikujve ne anglisht per tema shqiptare. Gershetimi i referencave ne te dyja projektet do sjelli nje pasurim te jashtezakonshem te dyja projekteve per personalitetet shqiptare, historine, gjeografine, etjera.
Cfare eshte e rendesishme po qe tani ky projekt mungon jane referencat nga librat. Per fat te keq librat shqiptare nuk jane skannuar ne google books aq sa eshte bere me ato te publikuar ne anglisht, te cilet gjenden ne full version, limited or snippets. Megjithate kjo nuk eshte aq e rendesishme. Mjafton besa e mire e edituesit qe te referencoje nje liber te pa skanuar. Per shembull, une do kisha qene shume i lumtur po te kisha ne dore ca libra per Gjon Kukuzelin, te cilat ne projetin anglisht bullgaret m'i quajten si "fringe theories" dhe m'i hoqen. Jane 5 libra te botuar shqip per Kukuzelin qe flasin per origjinen e tij shqiptare. Nje shqiptar qe jeton ne Shqiperi s'e ka per gje hic te shkoje nje dite ne Biblioteke Kombetare e te marri ato pese libra e te shkruaje nje artikull fantastik per Gjon Kukuzelin. Referimet pastaj mund t'i perdor edhe une te projekti anglisht ku mund te citoj fjale per fjale autoret shqiptare, te cilet do jene veshtire te luftohen nga bullgaret. Po duke mos pasur libra ne dore e duke jetuar jashte Shqiperise, une nuk mund te bej dot shume.
Kam nje ide. Nese ndonjeri prej jush eshte mesues letersie apo gjuhe shqipe apo njihni nje mesues gjuhe shqipe, jepuni nxenesve si detyre te bejne nje artikull enciklopedik, apo nje referat te shkurter ku te perdorin referencat e librave qe gjenden ne biblioteken kombetare apo ne bibliotekat e rretheve. Nxenesit do bejne nje pune te jashtezakonshme. E do marrin noten 10. --Sulmues 26 Maj 2010 16:47 (CEST)
Ok, asnje s'u pergjigj, po pashe qe ideja nuk eshte e imja. Shikoni c'behet ne Wikipedia anglisht ku studentet e bejne kete pune per te kaluar klasat e tyre. http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:School_and_university_projects/ITESM_Campus_Toluca/StudentCreations. Mirupafshim. --Sulmues 10 Qershor 2010 18:17 (CEST)
Shoh nje cike me vonese qe edhe Ardian Vehbiu paska pasur te njejten ide timen. [1] --Sulmues 29 Gusht 2010 14:49 (CEST)

meta wants your opinion[Redakto nëpërmjet kodit]

m:Tell us about your Wikipedia#Albanian language -- Bugoslav 29 Prill 2010 04:01 (CEST)

Hiqni Titon nga faqja kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Kam nje lutje te hiqni titon me fotografi nga faqja kryesore e wikipedias vetem per rrespekt ndaj shqiptareve qe vrau e preu. mendoj se duhet ta bejme kaq--Flokarti 4 Maj 2010 21:33 (CEST)

EDHE UNE JAM PER HEQJENE FYTYRES SE TITOS NGA WIKIPEDIA SHQIPTARE

Fotoja e Titos është larguar nga faqja kryesore automatikisht pas përfundimit të datës 4 maj (30 vjetorit të vdekjes së tij). Mirëpo kjo nuk ka asgjë të bëjë me kërkesën tuaj. --Λeternus 5 Maj 2010 18:29 (CEST)

Fotografia ndodhet atje thjesht per nje aryse enciklopedike, dhe nuk ka te bej fare me cilin person apo gje eshte. Duke ndjekur arsyetimin tend duhet te hiqnin çdo faqe te atyre qe kane shkaktuar vdekjen, edhe pse indirekte, te nje shqiptari. Shikoje nga kjo ane: ata qe nuk dine kush Tito ishte, tani kane mundesine per te lexuar rreth tij. --  eagleal  6 Maj 2010 00:49 (CEST)

Bashkrendim për shtetet dhe kryeqytet[Redakto nëpërmjet kodit]

Duhet një bashkërendim i punës me administratorët dhe të tjerë wiki që duhet të punojn për të bërë më cilsore zërat e shteve dhe kyreqyteteve. [2]


Fundi i botës -- artikull perfekt??[Redakto nëpërmjet kodit]

Sapo vërejta se artikulli Fundi i botës "qenka" zgjedhur artikull perfekt. Si mund të ndodhë kjo? Artikulli ka probleme fundamentale. Së pari, nuk është i shkruar në formë enciklopedike. Nuk është neutral. Gjason me artikuj gazetaresk. Nuk i respekton rregullat e Wikipedias. Nuk ka linqe të brendshme. Nuk është i kategorizuar. ËSHTË QESHARAK. Njerëz, a i lexoni ju këta artikuj para se të votoni "PËR"? Sikur ta lexonit vetëm pjesën hyrëse do ta vërenit se ky artikull nuk është as afër artikullit perfekt.

Unë shumë lehtë kam mundur ta lë këtë gjë prapa, të bëhem injorant si gjith të tjerët, por diçka brenda meje nuk më lejon. Ky është një ndër aktet më absurde që kam hasur në Wikipedian shqipe. Prandaj kërkoj që së bashku ta rishqyrtojmë këtë qështje nga fillimi. --Λeternus 2 Qershor 2010 13:12 (CEST)

Une nuk po e gjej aktin e votimit per kete artikull! Rishqyrtimi do te ishte me vend ne kete rast. --Lagoon 2 Qershor 2010 18:54 (CEST)
Votimi. Doni te dini me te bukuren? Nuk ka pasur votim. Shiko historine WP:APK dhe WP:APK/Fundi i botes.
Ky perdorues (ose me mire keta user:Kristiani95 dhe user:Elio96) kane krijuar nje votim fallco. Un do ti bllokoj, neqoftese ka kundershtime shkruheni ketu. --  eagleal  2 Qershor 2010 19:43 (CEST)
Them qe me para ti njoftoj, pastaj te vazhdoj me bllokimin. --  eagleal  2 Qershor 2010 19:44 (CEST)
Nuk është e çuditshme sa shumë ngjajnë faqet e këtyre "dy" përdoruesve? --Λeternus 2 Qershor 2010 21:48 (CEST)

Jam kundra bllokimit te perdoruesit user:Kristiani95 pasi eshte korrekt dhe besoj se mund te kete pasur ndonje keqkuptim. Sidoqofte (sic po e perseris shpesh) une nuk jam shume aktiv ketu prej shume kohesh tashme ndaj ju takon juve te vendosni per bllokimin ose jo... --Lagoon 2 Qershor 2010 22:24 (CEST)

Nuk po vendos thjesht me ngjashmerine e faqeve (shiko historine, keta 2 perdorues shnderrojne editime pa shpjegime ndaj njeri tjetrit). Puna eshte sockpuppetry eshte e ndaluar, dhe perdoresi duhet ta thote, qe ne ta dime.
Tjetra eshte qe, neqoftese nuk ka nje arsye te vlefshme per mos bllokimin, aksioni i mashtrimit flet vete.
Une skam problem qe te mos ta bllokoj. Thjesht duhet te vih ketu edhe te shpjegohet. Prandaj po prese. --  eagleal  3 Qershor 2010 03:05 (CEST)

Unë mund t'iu siguroj që nuk ka asnjë sockpuppet.Mund të shihni artikuj të ndryshëm që janë bërë njëkohësisht dhe mesa di unë sipas ligjeve të fizikës nuk mund të ndodhesh në dy vende vende njëkohësisht, ju lutem verifikojeni.Përsa i përket votimit ka një shpjegim totalisht racional, më lini kohë deri sot në orën 6 pasdite dhe unë do t'ju sjell provat dhe shpjegimet që ju kërkoni. Tung! --Elio96 3 Qershor 2010 06:25 (CEST) Provoni datën 17 maj.

Sapo sbulova edhe një votim tjetër fallco: Wikipedia:Artikuj të përkryer/Kandidatura/Acrocanthosaurus. Si duket, për përdoruesin Kristiani95 gjithçka përfundon këtu. Por, para se të bllokohet përdoruesi Elio96 nevojitet një hetim formal për të parë a është sockpuppet i përdoruesit Kristiani95. --Λeternus 3 Qershor 2010 12:02 (CEST)

Ju lutem edhe një herë zotërinj, ju duhet të shikoni historikun e votimit të faqes Fundi i botës.Shikoni datën 17 maj edhe një herë, atje do të shikoni se nuk ka asnjë sockpuppet.--Elio96 3 Qershor 2010 15:24 (CEST)

Do të them të vërtetën. Unë e kreva manipulimin. Siç e shihni artikujt Fundi i botës dhe Acrocanthosaurus janë manipuluar nga unë. Por e kreva këtë për një arsye ndoshta absurde por edhe kuptimplotë: për t'iu tërhequr vëmendjen tërë adminstratorëve të Wikipedias shqip, njerëz ose të painteresuar ose të papërgjegjshëm që mund të kenë qenë aktiv, por që nuk e kanë shprehur asnjë herë në votë mendimin e tyre rreth artikujve të propozuar. Unë e kam propozuar artikullin Roma e lashtë që në Shkurt, por askush nuk është i interesuar për të votuar. Nëse nuk e shihni si artikull të mundshëm perfekt, thjesht votoni kundër. Por çfarë ndodh? Ju nuk votoni asnjë herë. Në faqe të ndryshme diskutimi kam shprehur nevojën për të votuar artikujt e propozuar. Por askush nuk më kthen përgjigje. Edhe nëse më bllokoni, do të thosha se një pjesë të fajit e kanë administratorët që përveçse nuk votojnë, por as nuk përpiqen të informojnë përdoruesit e tjerë, të rinj e të vjetër, që të shprehin qashtër mendimet e tyre.

Sa për akuzën se Elio96 është një sockpuppet i imi, këto janë të tëra false. Siç e shpjegon ai më sipër, si mundet që dy veta të kryejnë redaktime në artikuj të ndryshëm në të njëjtën kohë? Shihni gjithashtu IP. Akuza tjetër se faqja ime me të tijën janë e njëjta gjë, është false. Stilin e faqes time e mora nga Armend. Kur Elio96, e pa faqen time, më kërkoi mua që ta vendosja atë stil në faqen e tij. Lind pyetja: Pse i manipulova unë votat e Fundi i botës? E vërteta është se unë dhe Elio(96) jemi shokë në të njëjtën shkollë. Pres përgjigjen dhe vendimin tuaj, sido që ai të jetë. Sidoqoftë, ky incident nuk më nxjerr vetëm mua fajtor dhe mashtrues. Ju nxjerr dhe juve njerëz të papërgjegjshëm.--Kristiani95 3 Qershor 2010 15:50 (CEST)

Sa per pyetjen "si mundet që dy veta të kryejnë redaktime në artikuj të ndryshëm në të njëjtën kohë", une mund ta bej sa here te dua. Vetem mjeti ndryshon: mund te perdor nje version te Firefox qe vendos cookies te ndryshme; mund te perdor browser te ndryshem, dhe te shtyp kryej aksionet ne te njejte kohe; mund te perdor strumente apostafat; etj.
Sa per pse ne nuk votojme, me vjen keq. Ne mundohemi te bejme te munduren. Shikoje keshtu: une perdor en.wiki, sq.wiki nuk e perdor fare; pse duhet te permiresoje nje projekt qe nuk perdor? Sgjedhja ime ishte; si ti edhe ne jemi vullnetar, dhe e bejme kete ne pak kohen e lire qe na mbetet. Vin nje kohe (per arsye personale) kur perdoresit aktiv qe ishin me para (dhe qe nga kjo u ben administrator), nuk mund te perkushtasin me edhe aq kohe projektit. Une si edhe çdo admin tjeter, jemi gati te japim privilegjet te tjereve, dhe te dorezojme te tanet, po nuk e bejme dot derisa te kemi gjetur perdorues te afte. Secili jep aq sa mundet (une deri kaq mund te jap, ndersa perdorues te tjere e kan çuar kete projekt para ne gjith keto vite).
Puna eshte se gjeja eshte serioze. Siç tha Aeternus jashte ketu duhet nje hetim formal (me kerkese per checkuser tek meta).
Do hapet nje votim dhe ne baze te rezultatit do vendoset neqoftese do vazhdohet me checkuser apo jo. --  eagleal  3 Qershor 2010 16:40 (CEST)
E kane fjalen per keto redaktime Kristiani95 [3] Elio96 [4], konfrontojini vete. --  eagleal  3 Qershor 2010 17:16 (CEST)
A do të bëhet votimi këtu apo në Meta? --Λeternus 4 Qershor 2010 19:33 (CEST)
Votimi duhet ketu, po e hap me poshte. --  eagleal  5 Qershor 2010 17:43 (CEST)
Per "perdoruesit e interesuar" e kisha fjalen per direkt te interesuarit e akuzes. Faleminderit per korigjimin. —  eagleal  5 Qershor 2010 17:55 (CEST)

Po them qe ta vem menjan kete diksutim dhe votim, dhe te fokusohemi ne vandalizmin e vazhdueshem qe duket sikur aksionet jane te lidhura me njera tjetren. Mesa duket keto vandalizma kane si shenjester redaktime te bera nga Elio96, Kristiani95 dhe kushdo i kthen modifikimet. --  eagleal  7 Qershor 2010 18:43 (CEST)

Dhe unë them që ky vandalizëm është duke ndodhur mu për këtë arsye, që ne ta zhvendosim fokusin tonë në të dhe të harrojmë hetimin që e kemi filluar. --Λeternus 7 Qershor 2010 20:54 (CEST)
Prandaj, po thosha qe te bejme nje hetim te pergjithshem. Ky qe po votojme poshte eshte vetem per Elio96, dhe Kristiani95. Ndersa une thosha ti shikojme te gjithe keta perdorues dhe adresa IP njehereshi (sidomos neqoftese perdorin Tor apo ndonje proxy). Sido qe te jete (nuk po akuzoj, thjesht po nenvizoj) qe keto vandalizme filluan direkt pasi fola per check-user. --  eagleal  9 Qershor 2010 09:27 (CEST)
Tani po perzjejne redaktime te mira me ato vandale, e quajn sikur nuk kthehen dot (a e quajne sikur i maskojne)! Se mora vesh kush eshte qellimi i gjith kesaj gjeje. Dua te them, preveçese te na harxhojn kohe neve, kur mund te permiresonim artikuj ne vend te merremi me keto vandalizma (me duket se duhet te kerkojme ndihme te ndonje task force qe ti bllokojme perfundimisht). --  eagleal  9 Qershor 2010 12:19 (CEST)
Nje mendim tjeter eshte qe jane adoleshent, qe e quajn veten sikur jane hackera. "O shiko ça bera. Fshiva nje redaktim! Ahahaha". Neqoftese duhan ndonje prove, te crackojne systemin auth te mediawiki (kjo do ishte nje aksion me vlere). --  eagleal  9 Qershor 2010 12:23 (CEST)

Votimi per Checkuser[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 27 Qershor 2010 13:08 (CEST)

Per te gjithe arsyet e diskutuara siper, hapa kete votim per consenus komuniteti qe te veprojme me checkuser (i duhet atyre te Meta te verifikojne konsensusin).
Mund te votoni me {{PËR}}, {{KUNDRA}}, {{NEUTRAL}}. Plus duhet te jepni edhe nje arsye te vlefshme (neqoftese nuk e keni dhene te diskutimi lart).
Perdoruesit e akuzuar nuk mund te votojn (sdo kishte kuptim apo jo?!) --  eagleal  5 Qershor 2010 17:45 (CEST)

 • Symbol support vote.svg PËR Per arsyet siper (shpresoj ne mirekuptimin e 2 perdoresve por e kam per detyr) --  eagleal  5 Qershor 2010 17:43 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 5 Qershor 2010 17:51 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Pas nje kerkimi pak me te vemendshem, mu kthye mendja dhe jam plotesisht pro per hetimin! --Lagoon 7 Qershor 2010 20:24 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Armend 7 Qershor 2010 22:35 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Cradel 8 Qershor 2010 19:16 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR -- për pjesë që po e kuptojë.--Kurreshtja 8 Qershor 2010 22:49 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Sulmues 10 Qershor 2010 12:18 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Nuk e di situaten aktuale edhe aq mire (nuk kam qene shume aktiv), por sipas diskutimit mendoj se duhet te hapet hetim.--Liridon 10 Qershor 2010 22:54 (CEST)
Yes check.svgY Done: Nga checkuser, del qe Kristiani95 dhe Elio96 kane shume mundesi te jene i njejti. Edhe pse nuk thash per Kristiani59, doli qe ky ben pjese i te njejtit grup. Keshtu qe kjo konfermon çfare po thoshim lart. Ky eshte rasti i pare i tille ne sqwiki, dhe per respekt te te gjithve, po e kthej ne votim bllokimin e ketyre perdoruesve, keshtu qe vendimi qe do miret, te merret me vone si udhezim. --  eagleal  21 Qershor 2010 01:40 (CEST)

Votimi per bllokim[Redakto nëpërmjet kodit]
Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 27 Qershor 2010 13:08 (CEST)

Votimi per bllokimin e Elio96, Kristiani 95, dhe te gjithe ata account qe jane te nderlidhur (i nenshkruar likely te meta).
Mund te votoni me {{PËR}}, {{KUNDRA}}, {{NEUTRAL}}. Plus duhet te jepni edhe nje arsye te vlefshme.
Perdoruesit e akuzuar nuk mund te votojn, por munden te diskutojne. --  eagleal  21 Qershor 2010 01:40 (CEST)

 • Symbol support vote.svg PËR - Ka krijuar artikuj te mire, ka ndihmuar. Po ka vepruar ne nje menyre shume te keqe, 1 jave vandalizmi te vazhdueshem, plus falsifikime votimesh. Neqoftese keta account nuk mblidhen ne 1 te vetmin (neqoftese nuk bllokohen), duhen bllokuar. --  eagleal  21 Qershor 2010 01:40 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR - arsyeja është se kanë shkelur rregullat, ne wiki anglisht bllokohesh menjëherë për këtë (shkelje rregullash). Mu duk shumë e qartë dhe prandaj nuk dhashë arsye --Cradel 21 Qershor 2010 18:20 (CEST)
Cradel, mund te japesh nje arsye per voten? E di qe ke komentuar lart, por duhet ketu per reference per me vone (neqoftese ndidhin raste te tilla prape). --  eagleal  22 Qershor 2010 03:40 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR - Edhepse në disa raste kanë krijuar artikuj të mirë me joseriozitetin e tyre kanë bërë edhe dëm të madh--Armend 21 Qershor 2010 18:42 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR - Arsyeja e vetme pse jam pro eshte se kjo gje eshte e ndaluar me rregullore. Edhe pse perdoruesi kristiani ka bere me te vertete nje pune te mire me disa artikuj, rregullat vlejne per te gjithe njelloj. --Lagoon 22 Qershor 2010 11:16 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 22 Qershor 2010 12:39 (CEST)
Aeternus, e njejta gje si per Cradel lart. —  eagleal  22 Qershor 2010 15:33 (CEST)
Mendoj se kam folur mjaft. Sidoqoftë, shiko më poshtë për një shpjegim shtesë. --Λeternus 22 Qershor 2010 17:33 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR -- Edhe një vend që kemi ne shqiptarët, (wikipedia) ku jemi të barabartë me gjithë gjuhët e botës, edhe aty mundohen të bëjne gjëra jo të drejta, mashtrime. Jam pro Bllokimit. --Liridon 22 Qershor 2010 16:00 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR Unë nuk shoh atë si vandalizëm. Kta Përdorues bëjë një punë të mirë në Wikipedia shqip. Bllokimi do të jetë një vendim i keq. --Mikullovci 23 Qershor 2010 14:01 (CEST) E marrë votimin tim prap. Ne qoftese puna eshte keshtu une nuk do te marre pjese ne kete votim dhe une ma se mirti do te koncetrohem ne pune time ne wiki. --Mikullovci 24 Qershor 2010 09:04 (CEST)
Nëse ti nuk e sheh si vandalizëm është plotësisht problemi yt. Faktet objektive gjinden gjithandej. --Λeternus 23 Qershor 2010 22:30 (CEST)
Te lutem Mikullovci, jep nje votim sa me NPov/neutral te mundesh. Nga checkuser del konfirmim per sockpuppetry, vandalism distruptive, dhe fallsifikim votash. Jep nje arsye te vlefshme. --  eagleal  24 Qershor 2010 01:21 (CEST)
 • Kundër votimit në tërsi. Parakushtet për votim nuk janë. Unë nuk mundem me ditë kush është me maska e kush pa maska të IP-së.--Kurreshtja 23 Qershor 2010 14:29 (CEST). Për me e shprehë ma qartë, jo që jamë kundër bllokimit po kundër paraqitjes në votim. Kur donë me paraqitë në votim diçka duhesh me i pregatit kushtete!!!
Pasi nuk je kundër bllokimit por kundër paraqitjes në votim, pse paraqitesh atëherë? --Λeternus 23 Qershor 2010 22:30 (CEST)
 • Symbol keep vote.svg U pranua (Approved). Miratohet me 6 Për - 0 Neutral - 0 Kundra. Perdoruesit ne diskutim do bllokohen per nje kohe pa kufi. --  eagleal  27 Qershor 2010 01:20 (CEST)
 • Yes check.svgY U bë: te gjithe accountet e lidhur u analizuan dhe u bllokuan. —  eagleal  27 Qershor 2010 01:53 (CEST)
Komente[Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo eshte teresisht e padrejte. Ku i keni provat qe une kam vandalizuar faqet. Pse duhet t'i vandalizoj faqet e mia? Jam shume i zhgenjyer prej kesaj. Po njehere, si dolen qe accountet e ndryshem jane scokpuppetet e mi. Elio96 dhe Kristiani95 jane llogari teresisht te ndryshme. Ku i keni provat per kete? Jashte rregullores eshte edhe bllokimi me te padrejte i perdoruesve, ju po beni nje gafe. Mesa shoh kerkesen te check user, ajo thote likely. Te gjithe llogarite qe listoheshin jane persona qe jetojne ne Tirane, dhe te gjithe i njoh dhe e di fare mire qe nuk jam ata. Eshte turp per Wikipedian Shqip kur denon padrejtesisht njerezit per akuza te paverteta si sockpuppetry dhe vandalizem. --Kristiani95 22 Qershor 2010 16:57 (CEST)

1. Ke krijuar votime fallco, provat ekzistojnë; 2. Provat e vetme që kemi për sockpuppetry janë ato që Checkuser na ka siguruar (user neutral që nuk ka lidhje me Wikipedian shqip), prandaj bazohemi në to. Nëse ti ke prova më të bindshme, urdhëro dhe mbroje veten. Por, vetëm votimi fallco që ke bërë mjafton për bllokim. Prandaj nuk ki nevojë të harxhosh kohë dhe energji më duke e mbrojtur veten. Nëse dëshiron të vazhdosh me editime, të propozoj që pas një pushimi ta hapësh një llogari të re dhe t'ia nisësh nga e para. Personalisht nuk kemi asgjë kundër teje, thjesht na duhet ta mbajmë rendin për ta ndaluar transformimin e Wikipedias në anarki. Gjitha të mirat. --Λeternus 22 Qershor 2010 17:33 (CEST)
Si mund te thuash qe Kristiani95 dhe Kristiani59 nuk jane sockpuppet? nese dikush do te kishte ardhur te vandalizonte duke u shtirur si ti, nuk besoj se do ta kishte bere kete vetem me artikujt e tu dhe Elio96 (duke supozuar se nuk jeni i njejti person), madje edhe vete vandalizimet duken qesharake (ndryshimi i votes nga per ne kunder) dhe duhet te jene bere nga dikush me njohuri shume te ngjajshme me ato tuajat per wikipedia. Ne fund, dikush me njohuri te tilla (fallsifikim votimesh etj.) me siguri do te kete nje llogari ketu dhe do te mund te dyshohet (i keni fshire ndonje redaktim apo dicka e ngjashme), keni ndonje te dyshuar ? --Cradel 22 Qershor 2010 19:33 (CEST)--Cradel 22 Qershor 2010 19:33 (CEST)


Zotëtrinj ju lutem mendojeni thellë këtë veprim, vetëm se ju jeni administrues apo përdorues me një numër të madh redaktimesh nuk ua lejon juve që të silleni në këtë mënyrë tërësisht të papërgjgjshme dhe me një mëndjemadhësi të tillë. Ju nuk mund të na përjashtoni vetëm me këto prova sporadike dhe totalisht të shpjegueshme. Atëherë mund të vërtetohet fare mirë që unë dhe Kristiani95 nuk jemi i njejti person, pasi kemi kryer redaktime në të njejtën kohë dhe nëse shikoni faqet tona të diskutimit ju do të shikoni që i shkruajmë shpesh msazhe njëri-tjetrit, çfarë ju do te thoni tani se ne ia shkruajme vetes? Ose edhe me Akimi95, shikoni oren dhe daten e redaktimeve, mos veproni ne kete menyre vetem se deshironi te perjashtoni kete sepse ju mungon emocioni ne Wikipedia, por mendoni se me kete bllokim edhe neve do te na prishni nje enderr sic eshte wikipedia. Per sa i takon Ip-ve me mua Kristiani95, Akimi95 dhe KB24 po ato mund te jene ndonjehere te ngjashme sepse ne jemi ne te njejten shkolle dhe ne shume raste jemi futur ne wikipedia nga kompjuterat e shkolles, pra nga te njejtat kompjutera. Ju faleminderit, shpresoj te merrni vendimin e duhur. --Elio96 22 Qershor 2010 20:46 (CEST)

Dhe sigurisht qe e kemi nje te dyshuar per vandalizmat, ai eshte MyDelirium, shikoni faqen e tij te diskutimit kontrolloni IP e tij dhe shikoni historikun e faqes se tij te perdoruesit.--Elio96 22 Qershor 2010 20:53 (CEST)

Per Kristiani95/Elio96: Sa per ta qartesuar, bllokimi eshte pa afat, domethene per gjithnje. Si tha Aeternus, rifillo prape nga fillimi si 1 perdorues i vetem (neqeoftese do krijosh 2 ose me shume accounts, dhe perdoresuit e tjere e marin vesh, do kesh probleme akoma me serioze, se do bllokoj te gjitha ate range nga redaktimi per gjithnje).
Sado qe te na vij keq, rregullat jane rregulla. Si gje e pare bllokohesh per gjithnje vetem per fallsifikimin qe bere. Shumica e perdouresve nuk e ka idene sa vandalizma Wikipedia ka çdo minute qe kalon. Tu dha shansi per te vazhduar drejt, por ne te kundert fillove me vandalizem per 1 jave. Keto jane strumentet e vetme qe ne kemi per te vendosur raste te tilla (te cilat vlejne per kedo).
Numri i redaktimeve ska te thote fare. Kushdo ketu mund te filloj nje proçes te tille kunder kushdo (neqoftese mendon qe nje admin apo perdorues abuzon privilegjin e tij, hap diskutimin ketu te Kuvendi (ne menyre sa me neutrale qe mundesh)).
Une te them te drejten doja thjesht te bashkoja accounts ne 1 te vetem, dhe te shpresoja qe me mbrapa te vazhdoje vetem me pune te mire. Po skam te drejte te mare kete vendim vetem (projekti nuk eshte i imi, eshte i gjithe atyre qe redaktojne ketu).
Checkuseri Jyothis tha qe ndonjehere kishte pasur access edhe nga nje vend i vetem (ja ku eshte edhe shkolla), shiko te seksioni possible. --  eagleal  23 Qershor 2010 00:08 (CEST)

Atehere ti e pranon kete mundesi, na fajeson neve edhe per vandalizmat e bera ndaj artikujve tane dhe tani na bllokon prapeseprape. Ti thjesht ke deshire te na bllokosh atehere, sepse shpjegim tjeter s'ka. Nese do te ishim ne qe do benim vandalizma nuk do ti benim kundrejt artikujve tane, por ne gjithe wikipedian.--Elio96 23 Qershor 2010 08:28 (CEST)

Pse jemi duke votuar kur jane shkelur rregullat, perdoruesit bllokohen kur ndodh kjo. Nuk eshte demokraci ku mund te besh fushate dhe te votosh kot, nese dikush mendon se nuk duhet te bllokohen le te japë nje arsye te mire dhe jo thjesht "nuk dua" --Cradel 23 Qershor 2010 18:06 (CEST)
Pajtohem. Shkelja e rregullave tashmë është dokumentuar. Të gjitha llogaritë vandale të mëhershme janë bllokuar pa votim. --Λeternus 23 Qershor 2010 22:37 (CEST)
Tani Përdoruesi:Elio96 ka filluar të vandalizojë haptazi: [6], [7]. Përpos kësaj, përdoruesi:Kristiani95 dhe përdoruesi:Elio96 janë duke tentuar të bindin persona të tjerë nëpërmes mënyrave të jashtme për të votuar në favor të tyre, shiko [8], [9], [10]. Kjo është qartë e ndaluar sipas WP:Canvassing. Argumentet mjaftojnë që këta përdorues të bllokohen pa votim. --Λeternus 23 Qershor 2010 23:04 (CEST)
Edhe une isha kunder votimit, por meqense krijuan artikuj te mire, dhe Wikipedia ka nevoje per keta artikulla, mu duk e drejt te hapja votimin. Kohe te mbushet java (7 dite nga hapja) dhe votimi mbyllet. --  eagleal  24 Qershor 2010 01:15 (CEST)
Krijimi i artikujve të mirë nuk justifikon shkeljen e rregullave. Janë gjëra të ndryshme. --Λeternus 24 Qershor 2010 12:58 (CEST)
Qe ta kuptoni, nuk ka menyre tjeter per ti mesuar te gjithe aktivet tani ne sqwiki se si jane rregulat, perveçse nje udhezim/ose list rregullash (sqwiki nuk ka rregulla, ne marim ato te enwiki, po jo te gjithe i dine). --  eagleal  24 Qershor 2010 01:23 (CEST)
Elio, ke mundesi pranova? Une thash qe Jyothis konfirmoi qe kishe bere login ne me shume accounts, ne te njejten kohe. Domethene qe me te dhena te njejta, ishe futur si ne accounts vandale si ne Elio96 dhe Kristiani95. —  eagleal  24 Qershor 2010 01:26 (CEST)

Ky artikull "Fundi i Botes" eshte per mua nje shembull klasik i injorances me deshire. Jo se dua te ofendoj njeri, por seriozisht ky artikull ne vetvete eshte nje ofendim i inteligjences njerezore ne pergjithesi. Fjala 'enciklopedi' ka kuptimin e nje bashkesie diturie dhe njohurish. Kur do hiqet ky artikull si perfundim? Eshte per turp e keqardhje. --Gurax 31 Korrik 2010 14:38 (CEST)

Nuk dashta mu përzi në këtë bised[Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk deshta të inkuadrohem në votim pasi që nuk jamë në rrjedha të konfliktit. Si do që të jetë, gjithë teksti i pregatitur për votimin po më duket qesharak sidomos arsyetimi Perdoruesit e akuzuar nuk mund te votojn (sdo kishte kuptim apo jo?!) . Thjeshtë e kamë vështirë ta kuptojë, është gjuhë e përzierë.--Kurreshtja 8 Qershor 2010 22:34 (CEST)

Pyetje vendimtare për mu. A bojin shqiptart atje poshtë si bullgart me kry në shenjë miratimi për po e për jo, a bojin si na njerzit normal - hahahah.--Kurreshtja 9 Qershor 2010 00:04 (CEST)

Tjeta Kurreshtja (po te kthehem me ti, neqoftese e ke bezdisje thuam), po te shpjegoj pse te perdoruesit e akuzuar ne pergjithesi (Elio96, dhe Kristiani95 ne kete raste) nuk mund te votojne. Imagjino ne proçesin gjyqesor per nje krim te votonte edhe i dyshuari (ose i akuzuari), do kishte kuptin? Perveçse te pranoj fajesine, eshte e kote te thote jam i pafajshem.
Sa per gjithe kete histori qe po ndodhe, ti nuk e ke vene re, por sqwiki eshte ne sulmin me te madhe vandal te organizuar qe une kam pare (edhe pse jam bashkuar ketu ne Mars 2007, prape kam pare gjithe historine e sq.wiki, sidomos diskutimet administrative, mbaj mend qe njeher nje admin mendoi se mos isha ish-administratori Uni). --  eagleal  9 Qershor 2010 09:37 (CEST)
Procedura është e thejshtë. Vërtetimi që është përdorues dyftyrqë (IP). --Kurreshtja 23 Qershor 2010 13:47 (CEST)

Wikipedia:Faqja Kryesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --eagleal 27 Qershor 2010 14:39 (CEST)


Në këtë mënyrë, hapa kete votim për design të ri Faqes Kryesore. Shih gjithashtu: Diskutim:Faqja Kryesore#Design të ri. ju lutem votoni me {{PËR}}, {{KUNDRA}} ose {{NEUTRAL}}. --Mikullovci 14 Qershor 2010 21:36 (CEST)

Komente[Redakto nëpërmjet kodit]

1. Mendoj se faqes së re i nevojiten disa korniza; 2. Teksti tek "artikulli i muajit" është paksa i çuditshëm, hapësira midis shkronjave është e madhe; 3. "artikuj të rinj" të largohet në tërësi pasi që artikujt e përfshirë aty si Skënderbeu apo Sami Frashëri nuk janë fare artikuj të rinj; 4. ky projekt nuk i takon vetëm Shqipërisë prandaj mendoj se përfshirja e portaleve që kanë të bëjnë vetëm me të është paksa diskriminuese. --Λeternus 15 Qershor 2010 00:58 (CEST)

Pershendetje, 1. Deshta me bë si ktu Skeda:Sqwiki-100601-1.png; 2. Më shumë specifike ju lutem; 3. dhe 4. Yes check.svgY U bë:. --Mikullovci 15 Qershor 2010 22:03 (CEST)

Pershendetje, a doni qe une ta plotesoje dicka si fotografin e muajit, si ne wikipedia kroate. Ideja me lajme nuk ashte edhe aq i keq. Po tani artikuj te rinje dhe boxi per lajmet duhet te mbahen mire. --Mikullovci 17 Qershor 2010 13:09 (CEST)

Pershendetje. Ashtu kam mendu, ju mundeni ta beni kete. Ndersa per mirembajtje nuk do te kete problem do te perkujdesem une. Planeti 17 Qershor 2010 17:33 (CEST)
Kshtu? --Mikullovci 17 Qershor 2010 22:22 (CEST)

ndoshta do te ishte me mire te ngjyroset prapavija e titujve, e redaktova tek shembulli sa per ilustrim --Cradel 18 Qershor 2010 01:11 (CEST)

E ndrva me një ngjyrë të ndryshme. --Mikullovci 18 Qershor 2010 07:21 (CEST)
Gjithashtu poe krijoje: Wikipedia:Fotografi Perfektë. --Mikullovci 18 Qershor 2010 07:59 (CEST)

Propozimin im.[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Symbol support vote.svg PËR Ky design eshte shume me i organizuar se ai qe kemi tani. --  eagleal  14 Qershor 2010 23:57 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR Ngjan me bukur se ai qe eshte tani --Lagoon 15 Qershor 2010 10:23 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 16 Qershor 2010 16:00 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Kristiani95 16 Qershor 2010 21:14 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR--Elio96 17 Qershor 2010 10:49 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Cradel 18 Qershor 2010 01:11 (CEST)
Symbol keep vote.svg U miratua - 5 për, 1 kundër (pa ndonjë argument) --Cradel 19 Qershor 2010 15:57 (CEST)Pershendetje[Redakto nëpërmjet kodit]

Per shkak te vandalizimit te shumte te artikujve te krijuar nga une, kerkoj perdorimin e pp-semiprotected ne secilin prej tyre.--Kristiani95 17 Qershor 2010 13:22 (CEST)

E ktheva ne votim (eshte me paster per te mare konsesusin). --  eagleal  17 Qershor 2010 23:52 (CEST)
Për cilët artikuj bëhet fjalë? --Λeternus 18 Qershor 2010 00:45 (CEST)
Ketu eshte problemi: ai po kerkon te mbroj te gjithe artikujt qe krijon ai! Thua qe ka lidhje me votimin siper per checkuser? E kam llafin, kerkojne te mbrohen artikujt, po une nuk pranoj them te kthehen ketu. Aty pastaj filluan vandalizmet sistemike. --  eagleal  19 Qershor 2010 20:01 (CEST)

Votimi pp-semi[Redakto nëpërmjet kodit]

 • Symbol support vote.svg PËR --Elio96 18 Qershor 2010 09:32 (CEST)
 • Symbol neutral vote.svg ASNJANËS - Une jam per te vazhduar me nje case-by-case (sipas rasteve), si gjithnje. Kur vandalizmi e tepron, nje admin mund ta mbroj. Po si i thash siper Aeternusit, eshte problem se sdua qe te rifillojne vandalizmet sistemike, i cili synim mund te jete i lidhur me mbrojtjen e ketyre artikujve. [11], [12], etj. --  eagleal  19 Qershor 2010 20:07 (CEST)

Aeternusus Wikipedia:Administruesit[Redakto nëpërmjet kodit]

Përdoruesi:Aeternusus bën vandalizëm. Nevoja për të hequr atë drejtat Administrues. --Mikullovci 23 Qershor 2010 12:08 (CEST)

Përdoruesi është bllokuar. Por sa i përket të drejtave administrative, ai nuk i ka poseduar këto të drejta asnjëherë (llogaria është hapur sot). --Λeternus 23 Qershor 2010 12:34 (CEST)

Wikipedia:Ndihmë[Redakto nëpërmjet kodit]

A bene me ponu Wikipedia:Ndihmë dhe me organizu si te gjermanet shiko. --Mikullovci 23 Qershor 2010 21:05 (CEST)

Vetëm përpara Mikullovci--Armend 23 Qershor 2010 22:04 (CEST)

Një kategorizim dhe përpunim i ndihmës është shumë i nevojshëm, jam duke menduar edhe une ta bej por nuk po gjej kohe, pendryshe te inkurajoj qe sa te mundesh te perktheh ndihmen nga gjuhet e tjera, sa per dizajn mendoj se wiki anglisht e ka nje dizajn shume te mire nese ke kohe ta "pershtatesh" ne shqip do te ishte shumë mirë por sa per politikat editoriale dhe "manuali i stilit", ato duhet te votohen --Cradel 24 Qershor 2010 00:15 (CEST)
Po me vjen keq qe une vetem mund te perktheje prej Gjermanishtes ne shqip. Unë nuk mund aq mirë anglishten. Gjermanishten e di perfektë. --Mikullovci 24 Qershor 2010 13:03 (CEST)
Me sa kuptova unë, Cradel nuk ka kohë të përkthejë vetë, ai vetëm propozoi që Wikipedia:Ndihmë të përkthehet prej anglishtes. Por pasi që Mikullovci mund të përkthejë vetëm prej gjermanishtes, atëherë propozimi i vetëm mbetet ai i Mikullovcit. Nuk po e shoh të arsyeshëm votimin. --Λeternus 24 Qershor 2010 13:22 (CEST)
Cradel e kishte fjalen veten per design-in/layout-in, domethene strukturimin e topics (si jane kategorite te nen-ndara, etj). Nuk po fliste per te perkthyer ate anglezen. Te pakten mesa kuptova. --  eagleal  24 Qershor 2010 14:33 (CEST)
Mikullovci, pse e hape ne votim? Sbesoj te kete nevoje se Ndihmë eshte pak a shume boshe dhe e formatuar keq. Mere/Zgjidh ate qe ty te duket me mire, dhe vazhdoje. Ne do te ndihmojme sa te mundemi. --  eagleal  24 Qershor 2010 14:36 (CEST)

Puna fillon. --Mikullovci 24 Qershor 2010 15:51 (CEST)

Perktheje permbajtjen nga cilado gjuhë por dizajnin do te ishte mire nga ajo e anglishtes, kete e kisha ndermend sepse ai i gjermaneve duket pak i vjeter --Cradel 25 Qershor 2010 00:18 (CEST)
Një pyetje tjetër, kur ndrohet Dizajni si te gjermanet edhe te anglezet? --Mikullovci 25 Qershor 2010 20:16 (CEST)
nuk po te kuptoj--Cradel 26 Qershor 2010 15:21 (CEST)

Në Wikipedia gjermane dhe anglezve jan prej nije kohe Dizajn te re. A ndrohet edhe ne Wikipedia shqip Dizajni? --Mikullovci 26 Qershor 2010 15:54 (CEST)

ne nuk e kemi ne dore kete, megjithate mund te votosh si pjese e komunitetit wikipedian tek meta: nese ky dizajn duhet apo jo te implementohet tek te gjitha wikipediat, por nese don mundesh me tek preferencat me marrë --Cradel 27 Qershor 2010 01:22 (CEST)

Votim për ndryshimin e emrit "Republika e Maqedonisë"[Redakto nëpërmjet kodit]

Votoni me {{PËR}} për emrin që mendoni se artikulli Republika e Maqedonisë duhet ta mbajë. Ju lutemi lexoni diskutimet e mëparshme para se ta vendosni votën tuaj.

Republika e Maqedonisë[Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Symbol support vote.svg PËR --MacedonianBoy 8 Korrik 2010 12:04 (CEST)
 2. Symbol oppose vote.svg KUNDËR Shihni si ka evoluar artikulli për Kosovën në Vikipedinë maqed. nga Mac boy ose djali macë--Armend 19 Korrik 2010 22:17 (CEST)
 3. Symbol support vote.svg PËR Nëse në tekstet mësimore nëpër shkollat e gjuhës shqipe përdoret kjo formë atëherë unë jamë për këtë formë nëse nuk përdoren atëherë jamë për atë formë që përdoret në tekstet shkollore në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malë të Zi, Turqi e Serbi. Përndryshe sjell huti ndër pjesën më të madhe të lexuesve. Thjesht bie në kundështim me mësimet që i merr lexuesi në shkollë. Për me ju qitë punë mësuesve jepen shpjegimet brenda artikullit. Upsss!!! E di që Wikipedia në gjuhën maqedone përdoret për qëllime nacionaliste serbe por kjo nuk d.m.th se të veprohet edhe këtu për qëllime nacionaliste të ndonjë vendi tjeter. --Kurreshtja 8 Korrik 2010 15:46 (CEST)
 4. Symbol support vote.svg PËR per reasoning above. Local hero 8 Korrik 2010 16:14 (CEST)
 5. Symbol support vote.svg PËR --Cradel 14 Korrik 2010 14:26 (CEST)

Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë[Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Symbol support vote.svg PËR - Sepse emri ndërkombëtarë është Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ose IRJM. Vetë ky shtet prezantohet kështu. për më tepër shikoni tek [13]
 2. Symbol support vote.svg PËR - Ndërkombëtarisht njihet ende kështu Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ose IRJM. FYROM kjo eshte nje çështje e korrekteses politike ne nuk mund të shkojme sipas politike qe bën iks apo ypsilon politikan. Shqipëria njihet si Albania megjithese shqipetaret i thonë Shqipëri--Sankt Georg 8 Korrik 2010 14:49 (CEST)
 3. Symbol support vote.svg PËR - Boll me nje politike te nenshtruarish. Duhet ti themi te vertetat ashtu si jane--Flokarti 8 Korrik 2010 17:02 (CEST)
 4. Symbol support vote.svg PËR --Liridon 8 Korrik 2010 18:55 (CEST)
 5. Symbol support vote.svg PËR Dakort vetëm nëqoftëse përdoret IRJM vetëm në artikullin e Republika e Maqedonisë. Nëqoftëse ndërrohet çdo gjë me sllavomaqedoni, vota shndërrohet në Neutral. —  eagleal  8 Korrik 2010 19:19 (CEST)
 • Neqoftese eshte per tjeter perveçse faqes Rep. Of Macedonia, vota shnderrohet ne PRO per Rep. i Maqedonise. —  eagleal  9 Korrik 2010 02:36 (CEST)

Komente[Redakto nëpërmjet kodit]

Kur të bëhet votimi për emrin e Rep. Maqedonis do të bëhet për të gjitha shtetet siq janë:

 • Fixhi vs. zyrtarisht Ishulli i Fixhit
 • Republika Islamike e Iranit vs. zyrtarisht Irani
 • Republika Demokratike Popullore e Kores Veriore vs. zyrtarisht Korea Veriore
 • Republika e Kores vs. zyrtarisht Korea Jugore
 • Republika Demokratike Popullore e Laosit vs. zyrtarisht Laosi
 • Republika e Libis Jamahiriya vs. zyrtarisht Libia
 • Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë vs. zyrtarisht Republika e Maqedonisë
 • Federata e Rusis vs. zyrtarisht Rusia
 • Republika Arabe e Siris vs. zyrtarisht Siria
 • Republika e bashkuar e Tanzanis vs. zyrtarisht Tanzania
 • Qyteti i Vatikanit vs. zyrtarisht Vatikani
 • Republika Çeke vs. zyrtarisht Çekia

Tani do të bëhet votimi për këta shtete. Emrat qe janë me shkronja të trasha janë emrat e shteteve që janë tani. Votimi për mua është total i panevojshëm. --Mikullovci 8 Korrik 2010 16:41 (CEST)

Mikullovc, unë nuk kamë njohuri aktuale se cilat shprehje përdoren në tekstet mësimore. Cilat përdoren në tekstet mësimore janë të sakta për ne.--Kurreshtja 8 Korrik 2010 16:51 (CEST)

Jo vetëm ajo Mikullovc, por I, edhe pse se ka shkruar te votimi, po inkludon edhe terme si sllavo-maqedonasit në çdo artikull ku flitet për Maqedoninë apo Maqedonasit modernë. Kështu që nëqoftëse rizultati i votimit del pro IRJM, atëherë në çdo vënd ku flitet për RP, maqedonasit, etj, do ta zëvëndosojë me sllavo-*. I, neqoftese nuk eshte keshtu sqaroje. —  eagleal  8 Korrik 2010 19:10 (CEST)
Gjëja tjetër: nuk di nëqoftëse të quhet votimi i MacedonianBoy dhe Local hero, pasi asnjëri nga ata nuk është shqipëfolës (automatic translations). (basically you're don't speak Albanian, and since this is a concern to Albanian speaking locals, I don't know if your vote should be taken in consideration; other then Macedonia-related articles, you don't have any substancial edits for this community). —  eagleal  8 Korrik 2010 19:16 (CEST)
Tani, pas këtyre sqarimeve që i dha Eagel është e qartë se votimi është i kotë. Kjo nuk ka të bëjë me sllavo maqedonët apo me Wikipediat tjera, ky problem është brenda projektit në gjuhen shqipe. E kur është puna kështu unë mund të ju themë keni votuar për diçka çka i prekë bazat e projektit. Ju mund të veproni si të ishte ky përjashtim, por duhet marrë parasysh që përjashtimet e shpeshte paraqesin nevojen e formulimit të rregullores. E kur është pyetja të rregullorja atëher duhet me ditë që ajo është e menduar mirë e mirë.--Kurreshtja 8 Korrik 2010 19:25 (CEST)

Upsss!! Për në jeten e përditëshem askush nuk i përdorë shprehjet sllavo maqedon apo IRMJ, jo për shkakë të ligjit, por përshkakë të thjeshtis gjatë komunikimit. Më duket jo vetem përpjeket këtu por askund në botë nuk ndihmojin të i zhbëjin disa dukuri. Rasti konkret, me Grekët antik. Tashti vetem ata që kanë pakë mend e dinë që Grekët antik asgjë nuk kanë me grekët e ditëve tona. E till është jeta, me plotë gabime. E çudia e sajë është që sllavo greki delë në mbrojtje të maqedonëve antikë duke mohu veten si sllav vete e vetem për fam. Po ngadal dal vjenë koha gjitha puntë në vend të veti edhe e kuptojin se kush është Zot i Ballkanit demek të kujt janë ato firma.--Kurreshtja 8 Korrik 2010 19:31 (CEST)

I'm sorry that I do not speak Albanian. I think the article title should be whatever native Albanian speakers use to refer to the country. If they do call it 'Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë', which I doubt because it's so long, then that may be what the article should be titled. If they refer to it as 'Maqedonia' then that should be the title. If the most common name is 'Republika e Maqedonisë' then that should be the title. Also keep in mind that Wikipedia is not the UN. Local hero 8 Korrik 2010 19:51 (CEST)

You don't have to fiel sorry, you have to prof thate. You have a lot too do in McWikipedia.--Kurreshtja 8 Korrik 2010 20:33 (CEST)
Më falni për vonesën e kthimit të një përgjigje. Jam shum dakord me Eagleal për atë çka thotë. Unë besoj se me të vërtetë duhet të ndërhyrë vetëm tek projekti i shtetit dhe jo tek projekte të tjera si gjuha, etina etj. ky është gabimi imë dhe kërkoj falje nëse kam bërë këtë ndërhyrje. Duke moderuar qëndrimin timë them se emërtimi i shtetit duhet të jetë ai që përdoret ndërkombtarisht pra Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ndërsa për artikujt e tjerë si gjuha jam dakord ta ndryshoni dhe ti hiqni specifikimin "sllav" megjithse nuk duhet harruar që për çdo artikull duhet shkruhet që kjo gjuhë ska të bëjë me maqedonishten reale, pra atë antike. Megjithse nga shum është marr si term fyes ky nuk duhet të kuptohet aspak i tillë sllavët janë një nga popujt më të nderuar të historisë dhe unë se përdorë për fyerje thjesht për specifikim që njerëzit të mos ngatërrohen. Për sa i përket gjuhës siç e kam theksuar gjuha që duhet të përdoret këtu është shqip dhe vetëm shqip. Mikullovc e sqaroj se shtet që ju keni lartë përmendur kanë emrat e tyre kushtues me të cilat ato vetë prezantohen (shembull në shum takime bilaterale Republika Islamike e Iranit prezantohet me emrin Iran dhe këtë e kanë pranuar të gjithë plus duhet parë kushtetuta e Iranit dhe emri përfaqësues i tijë diplomatik në organizatat ndërkombëtare, ne nuk mund të themi pse Shqipëria squhet Republika e Shqipërisë pasi vetë shteti ynë e ka të mirë përcaktuar elementet e prezencës, një italian një ditë më pyeti pse Albania dhe jo Shqipëria kjo është e thjesht pasi Kuvendi ynë ka miratuar një ligj i cili është njohur nga të gjithë për theksimin e identitetit tonë që të mbahet po ai emër në arenën ndërkombëtare, rasti i vetëm që mudn të diskutohet janë Birmania dhe Maqedonia në botë vetëm këto dy vende kanë problem emri, në qoftëse doni ngrejm ktë stad diskutimi edhe për Birmanin ose Mianmari). Kurreshtja i them që në ditët e sotme të gjithë përdorin termin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë madje mund të shkoj edhe tek web sitin i ministris tonë të punëve të jashtme (Shqipërisë) tek sektori Përafaqësitë diplomatike ku shkruhet IRJM dhe jo Maqedoni. Duhet të ndajë ato që janë të pranushme dhe ato që s'janë të pranushme, ato që përdorin këtë emër që ju thoni që s'përdoret jam unë në pikë të parë, Presidenti i Repulikës, Kryetari i Këshillit të Ministarve, ministrat, deputetët e kuvendit (që janë edhe përfaqësuesit e 3.4 milon shqiptarve, Kryetari i Kuvendit, ambasadorët madje mund të them se edhe noterët madje edhe ju do jeni të deytruar të firmosni dhe përdorni emrin IRJM nëqoftëse doni të lidhni një kontrat apo të nënshkrani diçka me një shtetas nga Shkupi *më falni për shebullin banal që përdora. E papraueshme është që gjuha të quhet edhe maqedonish, etnia edhe maqedone sapër elementët që kanë të bëjnë me shtetin gjërat ndryshojn flamuri, stema dhe emri i shtetit duhet të mbete IRJM ky është qëndrimi imë edhe pse mund të them disi më i moderuar se ai i mëparshme. Besoj se kështu çështja mund të zgjidhet me neutaralit. Falenderoj të gjithë ato që kanë votuar për propozmin që unë kam sjellë Miqësisht nga Durrësi--
Edhe dika tjetër për MacedonianBoy këtu flitet shqip për ironi të fatit në 12 Jaran 2010 shum kohë më përpara se unë të merrja këtë iniciativ ky zotëri më kritikoj pse unë flisja shqip tek diskutimet nuk e mbaj mend rasitin ndoshta i kam shkruar diçka një miku timë shqiptarë nga Tetova por e pash sot seç kisht shkruajtur dhe është me të vërteë për të qeshur. Bëjë çfraë them unë mos bëjë si bëjë unë. Shikoni tek profili imë tek wiki i MacedonianBoy [14] "Do not bottler me here, write on the Albanian.--Никола Стоіаноски 17:27, 12 јануари 2010 (UTC)" si thoni ju a kanë më për të folur MacedonianBoy pas gjitha atyre që bënë!!! Zbulova edhe dika tjetër në wikin anglez edhe shteti vetë njihet si Mianmar ato vendosin Burma [15] është i njëjti rast. Wikipedia nuk mund të veproj për të njëjtën kauz me dy qëndrime. Wikipedia Fondacion duhet të jetë koherentë që për të dy shtet të përdoretn qëndime të ndryshm (shkurt njëri trajtohet si i nënë e tjetri si i njerkës) ja se si vepron wikipedia angleze --
Një pyetje për Eagleal se nuk jam shum i qartë pasi nuk e di këtë pjesë të rregullores. A pranohen votat e jo shqipfolësve në Sq Wikipedia?--

@Sankt Georg, 'FYROM' is absolutely not the most popular name globally; roughly 130 countries recognise Macedonia by its constitutional name. @Liridon, could you please explain why you support 'IRJM'? I'm a bit surprised since you claim to be from Struga. Local hero 8 Korrik 2010 23:04 (CEST)

Exactly. Wikipedia bases name conventions on trends/popularity, and the most popular one is ROM, not FYROM. I'm not against using FYROM in the main article, since legally it's the proper name.
However, I guess we won't take in consideration your votes. Finally, in 2010 when you talk about Macedonia, you probably are talking about the Modern not the Ancient one.
Since wrote this: megjithse nuk duhet harruar që për çdo artikull duhet shkruhet që kjo gjuhë ska të bëjë me maqedonishten reale, pra atë antike, which is not correct. Actually for most people the real Macedonia is the existing one, not the ancient one (beware of POV). —  eagleal  9 Korrik 2010 02:44 (CEST)
Then if Wikipedia bases name conventions on trends/popularity the title should stay at 'Republika e Maqedonisë'. Who determined that 'IRJM' is the legal name? Wikipedia is not the UN. Whether my vote counts or not seems to make no difference; the folks on this Wikipedia have something against the Republic of Macedonia, even though some of them live there. Local hero 9 Korrik 2010 03:26 (CEST)

Vazhdoj të mos kuptoj se si flitet një gjuhë e huajë në Sq wikipedia. Nëse vazhdohet kështu atëherë unë do të propozoja që të fillohet të fliten edhe japonishtja, turqishtja, frëngjithtja. Kjo është e pa lejushme dhe kundrejt çdo standarti të Wikipedias Sq. Këtu flitet vetëm SHQIP. Unë nuk kuptoj se se çdo të thotë POV ku unë kam thënë vetëm të vërtetën. Gjuhologë nga instituti francez i shkencave në Parisë kanë pohuar me miljarda herë që duhet të bëhet diferenc midis "maqedonishtes" së sotme me atë antike. "Maqedonishtja" e sotme është një gjuhë sllave gati e njëjtë me atë bullgare dhe është e drejtë specifikimi i kësaj gjuhe dhe prejardhja. Për studjuesit frëng "maqedonishtja" e sotme ka një status të përafërt me gjuhën serbo-kroate, pra ato përcaktojn për këtë gjuhë statusin e përbashkët bullgaro-sllavomaqedone për këtë gjuhë.

Çështja e emrit të shtetit është një çështje e mbydhur tashmë. Emri real është Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, administratori mund të bëjë një përcjellim që edhe njerëzit që kërkojn me emrin "Republika e Maqedonisë" automatikisht të çohenë te IRJM. kështu çështja e trendit zgjidhet. Raste të tilla kemi plotë madje edhe në sq wiki Roma mund të kërkohetë edhe si Rome dhe faqja është e njëjtë. Vendet ku mund të tolerohet emri i këtillë janë vetëm etnia Maqedone dhe gjuha maqedone, ndërsa të gjitha ato që kanë të bëjnë me shtetin si emri i shtetit, flamuri, stema, gjeografia, historia, ekonomia dhe demografia të mbten me emrin real të shtetit Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë me aq sa shoh kjo është edhe dëshira e shqiptarve që me votën e tyre të lirë janë shprehur pro IRJM

@Local hero I like to support IRJM. "I'm a bit surprised since you claim to be from Struga" I'm from Struga, f.Ladorisht.--Liridon 9 Korrik 2010 15:00 (CEST)

Ja tek erdhi edhe hakmarrja sllave [16] për sllavomaqedonët respektimi i të drejtës ndërkombëtare është nulë. Edhe pse IRJM e njeh Kosovën ata e trajtojn atë më keqë se dhe vetë wikipedia serbe. ky është modifikimi i rradhës se si një çështje që po diskutohet një GJND ata japin verdiktin e tyre që është kundër çdo norme. Kanë heque edhe flamurin dhe e trajtojn as si serbët por më keqë duke pasur që stil alla Milloshviç të të shkruajturit kundër Kosovës. Zotrit nuk respektojn verdikitn e 22 korrikut pasi kanë pasuar atë duke marrë një nocion hakmarrje kundrejt nesh është e turpshme të mendosh pasi ne nuk po i trajtojm me hakmarrje por mbështesim standartin ndërkombëtare. Shqiptarët duhet të kuptojnë se qëllimet irridentiste të tyre janë të papranueshme. Arikulli i rimodeluar nga MacedonianBoy dhe shokët e tijë. Turpë për sllavët që kanë nocion hakmarrje dhe nuk respektojn normat ndërkombëtare. Çështjen e Kosovës e zgjidh GJND jo këto "palaço sllavski".

@Local hero: Obviously it's impossible to vote objectively (I tried and it's reflected on my vote I would like RoM, but it's legally recognized as FYROM). Please don't aliment further this flame war.
@ boll me "nuk flitet shqip, kjo është poshte standarteve te sq.iki". Ta thash njeher: derisa perdoruesit e interesuar, arrijne te kuptohen me njeri tjetrin, ska rendesi çfare gjuhe perdoret, sepse ky eshte diskutim, jo artikull. Artikujt jane per shqipfolesit, diskutimet jane per te gjithe ata qe marrin pjese.
@: per cilen hakmarrje e ke fjalen (kane vandalizuar ne sq.wiki?).
@All: Please discuss here only matters for this local wiki. Whatever happens to the outside ones, please do not take the discussion here (sidomos ti, qe per shkak te shikimeve tende kulturore dhe politike, po hap probleme qe nuk ekzistojne). —  eagleal  10 Korrik 2010 02:49 (CEST)
Once again, there is no legal name. There is the UN name: 'FYROM'. There is the constitutional name: 'RoM'. And there is the most common name: 'Macedonia'. No one can assert which is 'legal'. It's been obvious for a while now that the title will be 'IRJM' simply because one pov warrior has something against Macedonia. Therefore, there is no point in re-arguing what I see as a lost cause. Tung. Local hero 10 Korrik 2010 03:04 (CEST)

the legal name doesn't matter, the articles are names based on the name that is most often used to refer to them, there is already a distinguishing name from ancient Macedonia and to avoid any other confusion the articles are well explained even in their introduction paragraphs. I have never heard anyone speaking albanian casually and refering to macedonia as IRMJ, though I'm sure they knew they weren't talking about the ancient one. Since people who speak albanian won't be confused by the naming, what other reason is there to change it ? Te name "Republika e Maqedonise" is also used in textbooks since IRJM (apart from everything else) is not a permanent name, I'm sure it is a matter of months until the compromised name is found and everyone is happy --Cradel 14 Korrik 2010 14:25 (CEST)

Dyzeni i sq[Redakto nëpërmjet kodit]

Dyzeni i wiki sq, nuk bonë me u ndërru kaq shpeshë. Nuk ka puntorë që mujin me majtë hapin me këto ndryshime. Kush e ka bo a din ai shka ka bo? Nuk e ka bo dyzajnimin po e ka prekë në nerva projektin.

Nejse, është mirë që këta hamom programerat e fondacionit të mendojnë punen e grisjeve të artikujve "irelevant" për lexuesit po që për marketink të projektit krijuesit e tyre janë "relevant". E shka dashta me thonë, me grisë po se po artikullin irelevant, por "mos me ja hupë punën kalimtarve". Sipas mendejes teme po i bjenë që fletat e përdoruesve të kenë një lidhje për shporten e tyre ("kontenjer") ngjajshem si "kontributet" .--Kurreshtja 16 Korrik 2010 00:25 (CEST)

Po i bika me futë një funksion i till që e sinkronizon veprimin e grisje, zhvendosjes, dhe shportes së përdoruesit. Po për zoten qashtu po i bjenë, në fleten e diskutimit si ti griset punimi veq i delë përpara (edhe si mesazh pse jo) kanta me shpjegimet për përshtatje të e njoftime tjera më të thella si Kuvendi, stamta:Tung ect.

Per aq pak sa une kuptova: Designi i sq.wiki, te pakten ajo qe ti shikon, nuk eshte pune e zhvilluesve/programatorve se MediaWiki. Ka disa tema te cilat secili kontribues mund te zgjedh nga menuja Paraqelqimet. Pamja gjenerale rregullohet nga kontribuesit e çdo projekti.
Artikujt jorelevant, prape nuk i takon programatoreve (sipas misionit se Wikimedia Foundation).
Neqoftese do 1 apo disa kerkesa teknike (features) qe do qe programatoret te implementojne ne wiki, atehere duhet te kthehesh te http://mediawiki.org dhe te hapesh nje bug per "feature request". —  eagleal  19 Korrik 2010 21:17 (CEST)

Grisja e artikujve pa cilësi[Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj që nuk përshtaten me pikat e strukturës në wikipedi do të grise pa diskutim. Kam gjetur disa artikuj ku mungon kategoria, referenca, burimi, mbishkrimi dhe disa gjera tjera cilat janë të lidhur me strukturën e artikujve. Do të krijohet një faqe ku mbledhen artikuj me cilësi të dobetë dhe ku mund sicili përdorues me i ndihmu dhe me i korrigju këto artikuj. Nuk do të futen stampat cung siq i kum parë në artikuj. --Mikullovci 5 Gusht 2010 23:22 (CEST)

Nese i shikon artikujt qe krijohen kryesisht nga perdoruesit e paregjistruar, te gjitha jane pa referenca. Keshtu artikuj ka shume dhe nese ne fillojm ti grisim nuk eshte mire. Per mua vetem si perdorues i wikipedias dhe si nje vizitor i thjesht jo si administrator do me pelqente nje artikull enciklopedik dhe jo se a ka ose jo referenca, pra permbajtja per titullin perkates.--Liridon 6 Gusht 2010 09:46 (CEST)
Por njeher krijohe ate faqen me artikuj me cilesi te dobet dhe pastaj do diskutojm perseri.--Liridon 6 Gusht 2010 09:58 (CEST)
Shih:Wikipedia:Sigurimin e cilësisë Ju lutemi për ndihme. --Mikullovci 6 Gusht 2010 11:02 (CEST)

Cilesia eshte problem i madh ne sqwiki. Puna eshte se artikujt pa referenca duhen dalluar nga en:WP:OR dhe WP:NPOV. Te lutem Mikullovci ki kujdes kur i fshin, sepse mund te jete perkthyer nga nje wiki tjeter ku referencat ekzistojne, po nuk jane vendosur.

Per fat te keq as struktura e artikujve duhet patur kujdes me grisjen. Edhe perdorues qe mund te quhen aktiv, prape se prapti nuk e respektojne ate. Do keshilloja qe te shikohej neqoftese mund te rregulloheshin me para (krijo stamp: ka nevoj per rregullim i nivelit X), pastaj valutohen, dhe neqoftese rasti grisen. Duhet te kuptosh qe shumicet e perdoruesve dhe kontribuesve te rinj ne sqwiki, nuk kane dituri teknike te medhaja. —  eagleal  6 Gusht 2010 11:12 (CEST)

Siç e ceka më lart. Në këtë Stamp (Wikipedia:Sigurimin e cilësisë) do të mbledhen artikuj me cilësi të dobetë ku mund sicili përdorues me i korrigju artikujt. Sicili ka pak, aj i shton kategoriet, aj i shton lidhjet të jashtme, aj tjetri i korrigjon gjera tjera. Ky sistem përdoret me sukses në wiki gjerman, kjo është lista. --Mikullovci 6 Gusht 2010 13:23 (CEST)
Do te ishte mire nese disa perdorues te kontribojne rregullisht me keto artikuj te dobet duke bere nje grup mirmbajtes te artikujve. Eshte nje ide e mire Mikullovci, un do jem nje nder ato qe do te fillojme me permirsimet.--Liridon 6 Gusht 2010 15:58 (CEST)
Stampa është gati. Do të regjistrohen artikuj tani. --Mikullovci 7 Gusht 2010 12:29 (CEST)
Edhe un mendoj se duhet tja fillojmë.--Liridon 7 Gusht 2010 12:33 (CEST)
A nuk është Stampa:Për përmirësim për këtë gjë? --Λeternus 7 Gusht 2010 12:41 (CEST)
Po eshte, e di, por ne u dakorduam qe te fillojme nje pojekt tjeter per cilesin e artikujve.--Liridon 7 Gusht 2010 17:33 (CEST)
Atëherë njëri nga projektet duhet të shuhet. Mund t'i zëvendësoni. Por jo në të njëjtën kohë të qëndrojnë në fuqi të dyja. --Λeternus 7 Gusht 2010 17:35 (CEST)

Shiko Aeternus, unë e krijova këtë projekt i cili nuk është i njëjtë me projekte të tjera në wikipedi. Është një sistem i dobët ku futet vetem një stampë dhe pritet deri ta redakton një përdorues tjeter atë artikull. Në Wikipedia:Sigurimi i cilësisë/Lista mbledhen artikuj me cilësi të dobtë. Këtu gjithashtu mund të diskutohet se si të radaktohet ai artikull më mirë, a do të zhvendoset, a .... --Mikullovci 7 Gusht 2010 18:31 (CEST)

Nuk ka nevojë të grisim artikuj, nëse nuk është i mirë rregullohet me kohë, edhe nëse merr kohë është më lehtë të përmirësohet sesa të griset dhe të rishkruhet prapë ndonjëherë tjetër --Cradel 7 Gusht 2010 20:20 (CEST)
Cradel nëse e shikon si përfundim, ne nuk kemi vendosur të grisim artikuj por ti përmirësojmë ato.--Liridon 7 Gusht 2010 23:54 (CEST)
Ok, unë nuk kam absolutisht asgjë kundër iniciativës tuaj, përkundrazi më bëhet qejfi që gjeni energji për këtë punë. E kam vetëm një lutje: nëse hasni në artikujt me stampën:për përmirësim, zëvendësojeni atë me stampën tuaj të re. --Λeternus 8 Gusht 2010 01:02 (CEST)
aha, ne regull, mua me mbetet vetem t'ju uroj pune te mbare por duhet ta keni parasysh se nuk eshte pune e lehte sepse shumica e artikujve ketu nuk jane ne rregull --Cradel 8 Gusht 2010 23:07 (CEST)

ME KETE CESHTJEN E GRISJEVE WIKIPEDIA SHQIPTARE PO KTHEHET NE NJE USHTRI VETEM E OFICERE QE VETEM GRISIN KURSE USHTARE (ATA QE HAPIN ZERA TE RINJ ) JANE VETEM VULLNETARE QE DENOHEN SEPSE NUK E HEDHIN HAPIN SIPAS RREGULLORES USHTARAKE NDJA EDHE WIKIPEDIA SHQIP PO TEJKALOHET EDHE NG AVENDE ME QE KANE 80 PERQIND ANALFABETE. tIPIKE SHQIPTARE NUK ECIM PERPARA SE SEICILI TERHEQ TJETYRIN NGA KEMBA.--Summer nights dreams 24 Gusht 2010 16:45 (CEST)

Kjo pi bjen ma shumë pogllavica se indianë demek. (--Luani 1 25 Gusht 2010 03:20 (CEST))

I nderuar Summer nights dreams
Mos e lexo vetëm titullin, por lexoje të gjithë diskutimin dhe pastaj diskuto. Ne kemi arritur si përfundim mos grisim artikuj por ti rregulojmë ato. Nëse ke ankesa mund të hapish temë tjetër ose mund të ankohesh këtu ose këtu.--Liridon 25 Gusht 2010 22:49 (CEST)

SUL usurpation[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello. Please rename User:Lou to User:Lou_old. This account has no contributions and is requested by Lou@elwiktionary (see sulutil and request).

Thanks by advance -- Quentinv57 27 aug 2010 11:01 (CEST)

Symbol wait.svgY On Hold: User:Lou (now User:Lou_old) was notified. You have to wait for about 2 weeks and see if sq:Lou has no objections. —  eagleal  11 Shtator 2010 01:03 (CEST)
Yes check.svgY Done: You may now usurp User:Lou. —  eagleal  18 Shtator 2010 21:57 (CEST)

Fundraising time is around the corner![Redakto nëpërmjet kodit]

Hello Wikimedians, my name is Deniz and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2010 Fundraiser. My job is to be the liaison between the Albanian community and the Foundation. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort, we recognize that banner messages that perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences.

I am currently looking for translators who are willing to contribute to this project, helping to translate and localize messages into Shqip and suggesting messages that would appeal to Albanian readers on the Fundraising Meta Page. We've started the setup on meta for both banner submission, statistical analysis, and grouping volunteers together.
Use the talk pages on meta, talk to your local communities, talk to others, talk to us, and add your feedback to the proposed messages as well! I look forward to working with you during this year's fundraiser.

Please translate this message into Shqip if you can and post it below, thanks! --Dgultekin 11 Shtator 2010 00:42 (CEST)

Help needed[Redakto nëpërmjet kodit]

Mirëdita!
Is someone willing to translate articles about Albanian (Kosovar) artists from Albanian to Croatian? Articles about Qamili i Vogël and other këngëtarë kosovarë. The translator doesn't have to know Croatian perfectly, I'll fix the grammar errors.
Just contact me on my talkpage on hr.wiki.
By the way, sq.wiki still doesn't have articles about Ardian Kozniku, Xhevdet Muriqi, Fadil Muriqi...
Pershendetje nga Spliti, Kroacia. Kubura 16 Shtator 2010 04:45 (CEST)

Emri Wikipedia[Redakto nëpërmjet kodit]

Mirëdita, une e di se kjo nuk eshte e i rendesishem, por besoj qe ermi Wikipedia do te zhvendoset tek Wikipedija, Wi-ki-pe-di-ja. --85.180.201.129 18 Shtator 2010 19:50 (CEST)

Wikipedia shqiptare[Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1)Unë jam anëtar i wikipedias angleze dhe kam krijuar disa artikuj rreth temave shqiptare atje, të cilat në disa raste nuk ekzistojnë te wikipedia shqiptare ose cilësia e tyre është me e lartë sesa ajo versioneve shqiptare si psh. artikulli Spiro Dine, të cilin kam krijuar te wikipedia angleze.

Kush do mund ti përkthejë te wikipedia shqiptare këto artikuj, kurse listën e plotë mund ta gjeni te kjo lidhje [17].

 • 2)Nuk kuptoj arsyen e ekzistencës të skedave të veçanta për çdo shtet. Përdorimi i tyre do ishte shumë më i lehtë po të kishim vetëm një skedë për gjithë shtetet.
 • 3)Qellimi im për wikipedian shqiptare është hyrja e saj në listën e 10 wikipediave më të mëdha, por për të arritur këtë qellim duhen anëtarë aktivë dhe bashkëpunim i përgjithshëm që të krijojmë sa më shumë artikuj në sa më pakë kohë. Sinqerisht besoj që mund të arrimë këtë qellim shumë lehtë po të tregojmë vullnetin të duhur.--ZjarriRrethues 24 Shtator 2010 14:23 (CEST)
Bashkohem me ZjarriRrethues ne thirrjen per te pasuruar Wikipedian shqiptare. Une gjithashtu kam bere disa artikuj qe nuk ekzistojne ne Wikipedian shqiptare. Shihni [18]. Vecanerisht krenar jam per dy artikuj ne te cilet kam punuar dhe kane shkuar ne Good Article status:
 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Vangjel_Meksi
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian-Venetian_War_%281447-1448%29
Gjithashtu mund te merrni nga lista ime e DYK (Did you know), artikujt te cilet kane dale ne faqen e pare te Wikipedias angleze dhe t'i perktheni.

http://en.wikipedia.org/wiki/User:Sulmues/DYK

Gjithe te mirat. --Sulmues 7 Tetor 2010 06:12 (CEST)

EDHE UNE ME jU JAM PO ME KE FLET KETU JANE MBLEDHUR DISA QE RUAJNE CDO PRESJE POR HARROJNE SE QIRIRI NDRICON KUR ESHTE MBIO TAVOLINE DHE JO NEN TAVOLINE--Flokarti 7 Tetor 2010 08:44 (CEST)

Mund të fillojmë me temat gjeografike si psh. fshatrat e Shqipërise etj.--ZjarriRrethues 9 Tetor 2010 11:12 (CEST)
Jam prape Sulmuesi. Dy artikuj te tjere shkuan ne GA qe nga postimi i fundit ne Wikipedian angleze, edhe ato mund te perkthehen.
 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Svetigrad_(1448)
 2. http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Kruj%C3%AB_(1450)
Ju faleminderit. Sulmuesi 26 Tetor 2010 17:10 (CEST)

Nuk po mundem te shtoj fotografi[Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk po mundem qe te shtoj fotografi ne temat qe e redaktoj, jam anetar i Commons,por prap nuk po mundem, qfare duhet bere ? -- (1 Tetor 2010 15:02 nga Përdoruesi:COBJK)

Beat Jimmy![Redakto nëpërmjet kodit]

The Fundraising Committee is issuing all interested community members a challenge: we want you to beat Jimmy. The appeal from Jimmy Wales and the corresponding banner have been tested head-to-head with other successful banners, and the results are clear: it's our best performing message... by a lot. This year we have a lofty fundraising goal; we need all of our banners to bring in donations like the Jimmy Appeal, but no one wants to keep the Jimmy banner up for two months. We want to run donor quotes, and other wonderful ideas, but we have to have banners that work as well as or better than the Jimmy appeal.

We've just released the highlights from a donor focus group, and the results of our donor survey. With one month to the launch of the fundraiser, the messages we test must be driven by data from our tests and surveys - we can no longer rely on instinct alone.

We've redesigned our fundraising meta pages with the Jimmy challenge; check out the survey results and propose/discuss banners that reflect these findings. Add the banners you think will 'beat Jimmy' here to be tested Tuesday October 12 against Jimmy. Thank you for your help with the previous translations of posts, please feel free to contact me with any questions. Please translate this post. Schapman 7 Tetor 2010 22:57 (CEST)


Rreth faqeve[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje.A mundem te pastroj disa faqe sepse ka gabime drejtshkrimore por edhe rreth perberjes se fjalise ? Shkrimi qe perkthehet nga perkthyesit(ne webfaqe) nuk eshte i qarte dhe ka gabime gramtikore qe po ben qe fjalia te behet pa kuptim.Faleminderit.

Gjithsesi. Wikipedia është e hapur për të gjithë. --Λeternus 12 Tetor 2010 20:00 (CEST)

Vandalism on sq.wikipedia[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello,

I see more and more vandalism on sq.wikipedia. See there. That's why I propose you to opt-in global sysops wikis : it will give to global sysops admin rights on this wiki : mainly blocking users and deleting pages.

For exemple, there were no sysops yersterday when a persistant vandal was blanking a lot of pages. As I was monitoring small wikis, I see that user, begin to rollback his contributions and try to talk with him, without the possibility to block him. Hopely he finally stopped to blank pages, otherwise it would probably have last all the night :/

At the moment I'm writting this message, there is a user violating copyrights here. I can't delete pages and block him if he refuses communication, and there are no active sysops there to help me.

That's why I propose you to be helped by our countervandalism team. What do you think about it ? -- Quentinv57 30 Tetor 2010 15:45 (CEST)

The albanian wikipedia need a system as Flagged revisions/Sighted versions. --Mikullovci 30 Tetor 2010 17:22 (CEST)
If you want to have Flagged revisions, you should make a separate vote and then create a bugzilla report. (If you want, I can create that bugzilla report for you... I'll keep an eye on this page) - Hoo man 30 Tetor 2010 17:33 (CEST)
Okay, please see below. -- Quentinv57 30 Tetor 2010 17:48 (CEST)
I have seen global sysops operating here before. --Λeternus 30 Tetor 2010 17:55 (CEST)

Stewards have operated here before, but this wiki has never been opted in for global sysops (as far as I know). - Hoo man 30 Tetor 2010 17:59 (CEST)

Vote[Redakto nëpërmjet kodit]

Please tell whether you support or oppose this change, and comment your decision as possible. -- Quentinv57 31 Tetor 2010 14:45 (CET)

Symbol support vote.svg PËR Too much vandalism, we need a change! --Mikullovci 31 Tetor 2010 17:40 (CET)

Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 2 Nëntor 2010 10:44 (CET)

Symbol support vote.svg PËR ----Planeti 2 Nëntor 2010 14:13 (CET)