Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 20

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.


Wikipedia:Artikujt që secila Wikipedia duhet t'i ketë

Propozim per shkruarjen e tgjitha artikujve ne kete liste.Eshte turp kombtar mos i kemi sipas mendimit tim.Dhe do ju kisha lutur qe ta mbyllim sa me shpejt.Lista eshte e kompletuar sipas meta-s dhe propabiliteti per ndonje lidhje te ngatruar thuajse eshte zero.Neve na mbeten qe ta shkruajm njerin nga artikujt dhe ta fshime lidhjen nga meta.Pune te mbare dhe faleminderit paraprakisht per kontributin. Tiimiii (diskutimet) 4 mars 2018 03:08 (CET)

Galicia 15 - 15 Challenge

Mapa de Galiza con bandeira.svg

Wikipedia:Galicia 15 - 15 Challenge is a public writing competition which will improve improve and translate this list of 15 really important articles into as many languages as possible. Everybody can help in any language to collaborate on writing and/or translating articles related to Galicia. To participate you just need to sign up here. Thank you very much.--Breogan2008 (diskutimet) 12 mars 2018 15:36 (CET)

Formulari per citime

Visual Editor ka potencial per t'i ndihmuar redaktoret e rinj por puna ngece te mungesa e formularit (magjistarit per citime) i cili te kerkon ta besh manualisht. Ne editorin klasik mund ta mbushesh nje formular per te krijuar reference, ndersa ne ate vizual dicka e ngjajshme mungon. E shoh qe anglishtja e ka. A mund ta bejme edhe ne? Faleminderit! --Arianit (diskutimet) 28 mars 2018 21:52 (CEST)

Code4Culture Hackathon Korça

Anëtarë të Wikimedia Community User Group Albania do të organizojnë këtë fundjavë Code4Culture Hackathon i cili do të zhvillohet në qytetin e Korçës. Ky është një nga aktivitetet e para me këtë tematikë që planifikohen të zhvillohen në Shqipëri, dhe vjen në bashkëpunim të ngushtë me Muzeun Arkeologjik të Korçës, një nga institucionet GLAM që u bashkuan për organizimin e aktivitetit. Përditësimet e mëtejshme do të bëhen në faqen e Usergrupit. -- Silva (diskutimet) 28 prill 2018 00:04 (CEST)

AdvancedSearch

Birgit Müller (WMDE) 7 maj 2018 16:53 (CEST)

Pa titull!!!

Desha te pyes mundesisht për nje kang folklorike te kënduar ne radio Kuksi ne vitin 1971 ,kushtuar nipave tane nga gjurgjeviku i madh Rexh dhe Zeqir Isufi pasi qe na kishte ndihmu shum me rrespekte sejdi smajli gjakovë.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 82.114.78.66 (diskutimiredaktime).

Veshtire te gjejme se c'transmetonte Radio Kukesi ne 1971, pasi nuk besoj qe Radio Kukesi vete t'i kete dokumentet e cfare ka transmetuar. --1l2l3k (diskutimet) 14 maj 2018 16:40 (CEST)

Cinephile-al: Kërkesë për përjashtim / Votim

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR Cinephile përjashtohet nga sqwiki. Mbyllje pas votimit. 4 pro, asnjë kundër. Votimi zgjati 1 muaj dhe nuk mund të presi pafundësisht rezultatet e checkuser-it në Meta, i cili po vonohet për shkak të trolling që bëri atje përdoruesi Udha. --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 15:00 (CEST)

Të nderuar kolegë wikipedianë, kërkoj përjashtim të përhershëm ("ban") nga sqwiki për përdoruesin @Cinephile-al,. Cinephile-al thotë që është familjar i zotit Misto Treska (1914-1993). Zoti Treska ishte komisar politik i Brigadës XX në luftën partizane, dhe më vonë ambasador në Paris gjatë periudhës komuniste. Cinephile-al ka kryer veprimet e mëposhtme nëpërmjet llogarive dhe sock-eve te tij (nofka dhe IP).

 1. Në fillim Cinephile-al filloi thjesht me heqje të vazhdueshme të materialeve të referencuara te artikulli Misto Treska (shembull [1])
 2. Kur e pa që kjo s'kishte fajde, pasi editorë të tjerë i rifusnin këto paragrafe të referencuara, ai filloi të përdorte fjalor komplet të papranueshëm, në mënyre të vazhdueshme, fjalë të pista e kërcenime personale me gjyqe kur materiali që lufton është komplet i mirëreferencuar ([2], [3]).
 3. Gjithashtu filloi të thoshte emrin në jetën reale të një editori duke shkuar kunder WP:OUTING, rregull i wikipedias për të mos thënë emrat e redaktorëve që përdorin nofka, pra theu privatësine e tyre. Nuk dua ta sjell atë link këtu për arësye që mirëkuptohen, pra nuk dua të bëj të njëjtin gabim.
 4. Duke mos mjaftuar të mësipërmet, përdori sock, duke i shpëtuar bllokut që kishte, dhe duke filluar të editonte me nick-un Arkivisti dhe pastaj e pranoi kur unë e raportova në Meta. Gjithashtu sock-u si SnSlol. Për një listë (jo ende komplete) të sock-eve, shihni këtu.
 5. Kur e pa që edhe kjo nuk funksiononte, filloi prapë të bëjë socking me IP duke share në mënyrë të pisët e të papranueshme editorë të tjerë që "guxonin" të fusnin material të referencuar te artikulli [4] dhe [5]
 6. Së fundi, Cinephile-al vazhdoi të editonte në këtë artikull si IP duke thyer WP:COI edhe pse u paralajmërua që nuk mund të editonte te artikulli pasi kjo përbënte konflikt interesi, meqë është familjar i subjektit.

Të mësipërmet janë vetëm disa shembuj të sjelljes komplet të papranueshme të këtij editori. Ka të tjera, po këto duhet të jenë të mjaftueshme për këtë raport që po bëj, për ta përjashtuar me vendim komuniteti. Sjellja e tij arrogante dhe fyese është komplet e papranueshme, për më tepër që nuk ka asnjë të drejtë nga ana e materialit që po lufton të hiqet nga wiki. Tani ai është i bllokuar për një muaj, po ai vazhdon e editojë me sock-e dhe IP që qartësisht i kontrollon vetë. Kërkoj votën e komunitetit që ky përdorues të përjashtohet përgjithmonë si vandal dhe si shkaktues i prishjes së qetësisë dhe frymës së bashkëpunimit në sqwiki, si dhe rregullave që kemi, të cilat ndihmojnë në zhvillimin e artikujve të referencuar e me cilësi. Ky raport dhe votim do mbahen të hapur për 4 javë. --1l2l3k (diskutimet) 14 maj 2018 18:30 (CEST)

Përditësim 15 maj 2018: Cinephile-al vazhdon me IP të vandalizoje artikullin [6] dhe [7]. Bëra një raport të dytë në Meta për sock-ët e tij, dhe do pres me durim kur të ketë një zgjidhje atje.--1l2l3k (diskutimet) 15 maj 2018 17:01 (CEST)


Shtim i një rregulli të ri

Te dashur kolegë wikipedianë: Shtova një rregull të ri, Shqueshmëria e shkrimtarëve dhe librave, për të cilën do dëshiroja të jepnit komentet e juaja këtu, apo, më mirë, në faqen e diskutimit të rregullores vetë. Ju falenderoj. --1l2l3k (diskutimet) 23 maj 2018 21:05 (CEST)

@1l2l3k,, nuk e bëra krahasimin, është përkthimi i asaj anglisht, ose ke shtuar vet ti disa pika. --Liridon (diskutimet) 13 qershor 2018 22:37 (CEST)
@Liridon,, në fakt nuk përdora modelin e enwikit, po atë të itwiki-t, që është enciklopedi më e vogël dhe më e përshtatshme për ne si model. --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 13:48 (CEST)

Wiki4MediaFreedom

Hi. If you have time, please take a look on meta at this page m:Wiki4MediaFreedom contest. It's an event organized by Rossella Vignola (OBC), there is a list of articles to improve also on English wikipedia. Ktrimi991 (diskutimet) 26 maj 2018 23:08 (CEST)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2018)


Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to research and tools as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

 • Rock's Backpages – Music articles and interviews from the 1950s onwards - 50 accounts
 • Invaluable – Database of more than 50 million auctions and over 500,000 artists - 15 accounts
 • Termsoup – Translation tool

Expansions

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Loeb Classical Library, Cairn, Gale and Bloomsbury.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 30 maj 2018 20:03 (CEST)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.


Njohja e Wikimedia Community User Group Albania

Duke filluar që prej disa javësh Komiteti i Anëtarësimeve të Wikimedia ka njohur Wikimedia Community User Group Albania si një user group zyrtar të Wikimedia. Njoftimi zyrtar mund të gjendet këtu dhe faqja zyrtare ku aktivitetet e grupit tonë të përdoruesit do të dokumentohen mund të gjenden këtu

Me pak fjalë, Wikimedia Community User Group Albania është një grup Wikimedianësh të fokusuar në organizimin dhe pjesëmarrjen në aktivitetet e përfshirjes në nivel kombëtar duke përfshirë GLAM (galeri, librari, arkivat dhe muzete) dhe programeve Wiki in Education. Anëtarët e grupit kanë qenë aktive për mjaft kohe dhe bashkëorganizojnë nje sëre aktivitetesh në këtë fushë në disa qytete si Tirana, Burreli, Korca etj.

Gjithashtu, User Group-i në fjalë synon të përmirësojë informacionin ne Wikipedia në lidhje me Shqipërinë në nënprojektet Wikimedia, duke përfshirë dhe platformen Commons dhe Wikidata, dhe të bashkëpunojë me iniciativa dhe institucione të tjera në Shqipëri dhe jo vetëm për të arritur qëllimin.

Ne jemi në procesin e krijimit të infrastrukturës tonë dhe do t'ju informojmë së shpejti se si mund të përfshiheni.

Në emër të WCUGA,

--Nafie shehu (diskutimet) 12 qershor 2018 12:52 (CEST)

Zhvendosja e artikullit Panterat në Pantera

Përshëndetje administratorë, a mund dikush të zhvendosë artikullin Panterat te Pantera. Faqja Pantera ka qenë e dedikuar për grupin muzikor me këtë emër, por unë sapo e ridrejtova atë në Pantera (grup muzikor). Falemnderit. --Λeternus 21 qershor 2018 15:45 (CEST)

Vend pune - menaxher i projektit për WoALUG

Grupi i Përdoruesve të Wikimedias në Gjuhën Shqipe kanë marr grant nga Fondacioni Wikimedia për të mbështetur një program 6 mujor të aktiviteteve. Në të njëjtën kohë, Fondacioni Ipko po e financon një pozitë me gjysmë orari për t'i administruar aktivitetet e mbuluara me këtë grant.

Për të interesuarit për këtë pozitë, më shumë informacion në lidhje. --Arianit (diskutimet) 4 korrik 2018 22:20 (CEST)

Votim per Administrator te ri: Tiimiii

Dua të njoftoj Kuvendin (kjo faqe ka vizibilitet të madh), që duke filluar që sot mund të votohet për përdoruesin:Tiimiii si administrator te WP:ADMIN. Pyetje mund t'i bëhen kandidatit përpara votës. --1l2l3k (diskutimet) 5 korrik 2018 17:20 (CEST)

Ku duhet votuar dhe deri kur? Janë bërë 20 ditë prej kërkesës dhe po merakosem mos po vonohem. Tiimiii është redaktor shumë i mirë, i sjellshëm dhe i dashur, madje i kam dhënë disa herë dekorata për kontributet e tij. Nuk mendoj se do thyente rregulla, por duhet mbrojtur që të mos ndikohet nga forca te erreta ne SQwiki se atëherë çdo gjë është e mundur.--Udha (diskutimet) 25 korrik 2018 20:30 (CEST)

Global preferences are available

10 korrik 2018 21:19 (CEST)

Soft-closure proposal on Wikilajme Shqip (need translator please)

Last week, I proposed soft-closing Albanian Wikinews (Wikilajme Shqip) mainly due to declining activity and not having one article since 2015. Either I invite you to that discussion, or you can discuss the project here instead. --George Ho (diskutimet) 20 korrik 2018 13:39 (CEST)

This thread needs an Albanian translator. --George Ho (diskutimet) 20 korrik 2018 13:40 (CEST)
Hello, I answered there to say that a note can be placed to say that the project is inactive. Usually wikinews is active when there is a vibrant community, and I don't think there is right now. So the Finnish situation can be applied to the Albanian situation as well. If someone needs to revive that project they may do so any time. --1l2l3k (diskutimet) 20 korrik 2018 15:54 (CEST)
It's almost one week later; I've not yet seen any objections toward the proposal. I'll take hints that consensus considers Wikinews "inactive" unless someone else objects. George Ho (diskutimet) 26 korrik 2018 21:03 (CEST)
@George Ho, I am providing a short translation in Albanian language for the above: Një propozim u bë për mbyllje "soft" të Albanian Wikinews (Wikilajme Shqip), përgjithësisht pasi aktiviteti ka qenë minimal, dhe artikulli i fundit është botuar në 2015. Unë e pranova këtë propozim. Dua të sqaroj, që nëse ka vullnetarë që duan ta riaktivizojnë projektin, mund ta bëjnë atë kur të duan, dhe asgje s'do humbi, gjithsesi. Më lini nëse keni ndonjë pyetje. --1l2l3k (diskutimet) 1 gusht 2018 15:35 (CEST)

Weeks later, it seems that there are no objections to soft-closing Wikinews Shqip (Albanian Wikinews). Can the banner indicating inactivity be made then? --George Ho (diskutimet) 24 gusht 2018 07:58 (CEST)

@George Ho, No objections. Please put the banner. I don't think there is anyone active in that project. --1l2l3k (diskutimet) 24 gusht 2018 22:54 (CEST)
In English or Albanian? --George Ho (diskutimet) 24 gusht 2018 23:25 (CEST)
BTW, I found the English banner used for Norwegian Wikinews. I guess I can copy, paste, and modify it, or the banner can be rewritten specifically for Albanian Wikinews. --George Ho (diskutimet) 24 gusht 2018 23:35 (CEST)
@George Ho, In English is fine, but we can put Albanian too. Can you please bring the English text here so that I can translate it into Albanian? Once I translate it, I'll ping you again, and you can place it in that project. --1l2l3k (diskutimet) 27 gusht 2018 16:07 (CEST)

Here you go, copied and modified from old revision at Norwegian Wikinews:

Albanian Wikinews has not been actively edited recently. See discussion page at Wikipedia for further information (in English and Albanian).
 • This project remains open for editors interested in reviving it.
 • For access to the rest of the content of this wiki, start at the main page here.
 • Please leave this main page in place until there is sufficient updated content to restore an active main page.

Further questions can be answered on Meta by User:StevenJ81, clerk for the Language Committee.

Those who want to write about current events can also contribute to Albanian-language Wikipedia, provided that the topic is relevant to an encyclopedia.

Simply indenting this message (e.g. :::) would affect the above banner itself. --George Ho (diskutimet) 27 gusht 2018 23:58 (CEST)

Pinging 1l2l3k, just in case. --George Ho (diskutimet) 12 shtator 2018 10:08 (CEST)
@George Ho, Thank you for pinging. Please see the translation in Albanian. I placed the Albanian and English version in that wiki. Thank you for your help, and let me know if you have any concerns. If no concerns, I will archive this thread so that folks don't touch it. --1l2l3k (diskutimet) 12 shtator 2018 16:18 (CEST) Also pinging @Olsi, in this thread, since he was one of the pioneers of that project. --1l2l3k (diskutimet) 12 shtator 2018 20:43 (CEST)
Wikinews në shqip, nuk është edituar së fundmi, shih discussion page at Wikipedia për më shumë informacion (në anglisht dhe shqip).
 • Ky projekt mbetet i hapur për editoret që janë të interesuar ta ringjallin.
 • Për t'u futur në përmbajtjen e këtij wiki, filloni nga faqja kryesore këtu.
 • Ju lutem, lëreni këtë faqe kështu si është derisa të ketë mjaftueshëm ndryshim përmbajtjeje para se ta ndërroni faqen kryesore si "faqe aktive".

Pyetje të mëtejshme mund t'i drejtohen në Meta përdoruesit User:StevenJ81, nëpunës për Komitetin e Gjuhëve.

Ata që duan të shkruajnë për ngjarje të përditshme, mund të kontribuojnë te Albanian-language Wikipedia, gjithmonë nëse argumenti është i rëndësishem për një enciklopedi.

Nëse bëni "indent" te ky kod (e.g. :::) baneri vetë nuk do funksionojë dot.--1l2l3k (diskutimet) 12 shtator 2018 16:22 (CEST)

Thanks, 1l2l3k. I plan to move Wikilajme Shqip's main page content into a subpage, but how do you call "Example page/old" or "/old" in Albanian? Is it "i vjetër", "vjetër", or what else? George Ho (diskutimet) 12 shtator 2018 21:09 (CEST)
The content is highly visible and would be prone to bad edits. I wonder whether you or I can copy just the banner (not the comment under the banner) and convert the current main page content into a subpage. If neither, then who else? --George Ho (diskutimet) 13 shtator 2018 08:56 (CEST)
@George Ho, Old="i vjetër" (masculine) or "e vjetër" (feminine). I agree that the content should be taken away from there. I would suggest putting it in the relative discussion page. Those are things that belong mostly to discussions, anyways. If not, another subpage would be fine too. I'm fine either way, so up to you. --1l2l3k (diskutimet) 13 shtator 2018 15:58 (CEST)
Made changes to the main page. George Ho (diskutimet) 13 shtator 2018 23:07 (CEST)

Lufta e Pashallëqeve

Duke pasur statusin e kontrolluesit zakonisht më bie shpesh rasti të shoh "ndryshimet e fundit". Kohët e fundit vë re vetëm luftë redaktimesh te artikujt e pashallarëve. Siç kam thënë dhe në një diskutim tjetër në lidhje me këtë, mbase artikujve në fjalë u bëhet mirë pasi u shtohet përmbajtja, por më duket e pakuptimtë të bëhen 50 ndryshime rresht për 1 fjali të vetme pasha për pasha. E shkrova këtu duke e gjykuar si hapësirë neutrale me shpresë se mund të merren masa për minimizimin e këtij fenomeni. - Klein Muçi (diskutimet) 22 korrik 2018 05:14 (CEST)

@Klein Muçi, Mund të jesh më specifik, duke dhënë një link për artikujt për të cilët po flet? Faleminderit për punën tënde. --1l2l3k (diskutimet) 23 korrik 2018 19:17 (CEST)
Në fillim ishte lufta e vazhdueshme te artikulli i Ballaban Pashës, tani ka filluar e njëjta gjë te artikulli i Ali Pashë Gucisë. Më falni që po përdor titujt në vend të adresave por kam vështirësi aktualisht nga ajo anë duke qenë se nuk jam me kompjuter. Te artikulli i dytë, pashë 50 ndryshime të paaprovuara, thashë me vete do jetë ndonjë përdorues i ri i zellshëm, do ketë dyfishuar përmbajtjen. Marr të shoh historikun, ishte pak zhgënjyese kur vura re se të gjitha ndryshimet ishin për 1 - 2 fjali. - Klein Muçi (diskutimet) 23 korrik 2018 23:48 (CEST)
@Klein Muçi, Sapo bllokova përdoruesin Udha përgjithmonë. Ka një histori të gjatë editimesh obstruksioniste ndaj gjërave që s'i pëlqejnë dhe vuan nga WP:OWN. Kjo krijon një atmosferë mbytëse për gjithë ata që duan të kontribuojnë. Dramat e pengojnë wikipedian të zhvillohet dhe vetëm zhvendosin vëmendjen në mosçështje si puna e "duhet thënë apo s'duhet thënë "bej" apo "pasha" në paragrafin e parë, në titull apo në fund. Dhe ndërkaq artikulli është beterr dhe me cilesi mizerabël, po lufta është për një budallallëk. --1l2l3k (diskutimet) 25 korrik 2018 21:08 (CEST)
Vetëm tani po më bie rasti ta lexoj këtë. Është gjithmonë pak e trishtë kur nuk mund të gjendet një zgjedhje alternative e ndërmerren ato përfundimtare por në disa raste situata s'para të lë vend për mundësi të tjera. -- Klein Muçi (diskutimet) 8 gusht 2018 03:01 (CEST)

Çështje të demokracisë

Bindja ime eshte se per demokracine luftohet per dite!! Ndaj dhe askush nuk duhet ta marre kete teme dhe kete kujtese per dicka personala apo si shtrengim !

Po shoh qe enciklopedia po shihet si dicka perfekte, qe as qe duhet te pretendohet dhe as qe ehte thene diku ne rregullat e vikipedias se madhe. Kjo sjell qe disa redaktore cdo ndryhsim te njerezve qe sa po hyjne apo qe bejne ndonje gabim te vogel u bien me sopate.

Kultura shqiptare e ka nevoje te domosdoshme shtimin e rradheve te saj dhe demokratizimin sa me te gjere. Cdo debatim mud te kalohet ne faqen e e diskutimit

Shume nga redaktorret e shohin vten si gardiane! Quhen vetem redaktore....

Mendoni per masa me te gjera demokratizimi ka me mijere njerez qe guxojne dhe u pritet dora me redaktimin e pare... E shume gjera te tjera por po e mbyll ketu si fillim --31.44.69.247 26 korrik 2018 13:22 (CEST)

Ç'wikipedia nuk është: Mes të tjerash, nuk është demokraci. Gjithsesi, edhe nëse s'është demokraci, është enciklopedi e lirë, ku gjithësecili mund të kontribuojë. Përshembull ti mund të kontribuosh. Pse nuk hap një llogari në vend që të editosh me IP, e cila zbulon vendin nga ku ti editon? Privacy mbrohet më kollaj me një llogari. Më thuaj nëse ke nevojë për ndihmë. --1l2l3k (diskutimet) 26 korrik 2018 15:54 (CEST)

New user group for editing sitewide CSS / JS

CCD

Të dashur antarë të komunitetit,

Ne duam të dimë se si mund t'ju ndihmojmë, prandaj ju lutemi të plotesoni këtë anketë.

Në më shumë detaje:

Çfarë kërkojmë? Përgjigjet e kontribuesve të Wikimedia në këtë anketë do të na japin informacion në lidhje me kapacitetet (ose mungesën e tyre) në të gjithë komunitetet dhe bashkëpunëtorët në rajonin e Evropës Qendrore dhe Lindore. Ne do të ju kërkojmë të vlersoni kapacitetet e komunitetit tuaj dhe (veç e veç, nëse është e pershtatshme) kapacitetet e filialit tuaj.

Pse po ju pyesim? Ekziston një objektiv afatshkurtër dhe afatgjatë për këtë studim. Qëllimi afatshkurtër është që të ofrojë sesionet më të dobishme për ndërtimin e kapaciteteve në takimin e ardhshëm të EQL në Lviv (mesi i tetorit 2018). Qëllimi afatgjatë është të ofrojë kontribut në WMF në dizenjimin e aktiviteteve shtesë nën ombrellën e iniciativës CCD. Dhënia kuptimplotë nga komuniteti juaj do të rriste shanset që trajnimi dhe mbështetja e përshtatshme për komunitetin tuaj të ofrohen dhe do të ndihmonte në ndërtimin e kapaciteteve afatgjata të komunitetit tuaj.

Për cfarë mund të përgjigjesh? Nëse keni pasur një diskutim mbi temën në komunitetin tuaj, mund të shprehni rezultatin e tij. Nuk ka pasur asnjëherë ndonje diskutim? Mund të fillojë.) Ose mund të ndani vetëm mendimin tuaj personal. Të dy janë të mirëpritur; ju mund të plotësoni studimin më shumë se një herë.

Kur kemi nevojë për një përgjigje? Deri në 1 shtator do të ishte një afat i shkëlqyer.

Çfarë tjetër. Kjo nuk është hera e fundit që mund të kontaktoheni. Njerëzit që do të plotesojnë anketën mund të presin që t'u ofrohet një intervistë më vonë. Ne duam të kuptojmë rreth komunitetin tuaj.

Ju lutemi, plotesoni këtë ankete. (Ky studim është pritur nga Qualtrics dhe udhëhiqet nga Politika e tyre e Privatësisë dhe Kushtet e Shërbimit.)

Shumë faleminderit nga ekipi organizues i WMCEEM2018 dhe nga unë, oficeri i programit CCD. Asaf (WMF) (diskutimet) 7 gusht 2018 15:59 (CEST)

Correct category sorting for Albanian

Hello, and sorry for writing in English! Someone posted a task in Phabricator (phab:T192709) about category sorting on the Albanian wikis. If you look at Kategoria:Alfabete, you will see that the sorting doesn't respect the Albanian alphabetical order – e.g. both L and Ll are sorted under "L", both S and Sh under "S", and Ç and Ë are at the very end of the list. Fixing this is actually very easy, but it's always a good idea to ask the concerned communities first before an "outsider" makes a change. So that's why I'm here. If you support this change, which will bring separate headings for "Ll", "Sh", "Xh", etc, and put "Ç" and "Ë" in the correct place, please post something here, and in approximately one week the change will be made.

There is also another thing about sorting that I would strongly suggest to implement. That is a special sorting of numbers, so that all numbers are sorted under one heading (called 0–9), instead of a separate heading for each number. This kind of sorting also treats numbers as numbers and not as strings, so that for example "123" will sort after "74" (currently "123" will sort before "74" because in straight alphabetical sorting "1" comes before "7"…). This removes the need for custom sortkeys such as writing "074" to make "74" sort before "123". Again, if you support this change, please say something here. :-)

You can test the collation (sorting) that will be used on this website, just choose "sq" in the list and click "on" under "numeric" in the settings, then put in some strings (one per line) and click "Sort" to see the results. Jon Harald Søby (diskutimet) 7 gusht 2018 22:20 (CEST)


Hello Jon,

Thank you very much for taking the time to check this out. You are right, Albanian Alphabet has 36 letters and Dh, Ll, Nj, Sh, Xh, Gj, Zh are unique letter, so it makes sense to be separated from L, G, N ect. And yes, Ë and Ç shouldn't be in the end but Ë after E and Ç after C. I'll comment on phabricator too.

Once again thank you, Faleminderit :) Greta. --Margott (diskutimet) 7 gusht 2018 22:38 (CEST)

Greta has already answered this but I felt obliged to give a thank you on my part. The sorting of alphabet has been bothering me for a long while. Same as with the numbers, it doesn't follow normal logic and it's a little hard to use for searching something when you're using lists. What you say is totally true and we're (at least I am) very happy to hear that. - Klein Muçi (diskutimet) 8 gusht 2018 03:10 (CEST)
This has already been implemented, you can now see the results in Kategoria:Alfabete. :-) Jon Harald Søby (diskutimet) 9 gusht 2018 12:21 (CEST)
Thanks @Jon Harald Søby,.--Liridon (diskutimet) 9 gusht 2018 15:44 (CEST)

Votim për Administrator në Wikicitate

Përshëndetje Wikimedianë,

Në Wikicitate kam propozuar për administrator përdoruesin Klein Muçi, i cili ka një kontribut cilësor këtu në sqwiki dhe tani dëshiron që të ndohmojë edhe projektin simotër të Wikimedias. Wikicitate është një projekt relativisht i vogël dhe pak aktivë, do ishte një mundësi e mirë për ta riaktivizuar dhe për ta sjellë atë në një nivel më të mirë.--Liridon (diskutimet) 8 gusht 2018 23:57 (CEST)

Faleminderit, Liridon! Shpresoj që ky lajmërim të shërbejë dhe si një thirrje për më shumë aktivitet në Wikicitate nga përdorues të Wikipedia-s. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:24 (CEST)

Fotografia e emri i Kuvendit

A s'do ishte paksa më "autentike" për hapësirën e Kuvendit përdorimi i një fotografie që tregon shqiptarë mesjetarë në një log bjeshke duke kuvenduar? Po përpiqesha të gjeja në Wikipedia Commons një pamje të tillë por s'pata shumë fat. Zakonisht Wikipedia-t në gjuhët e ndryshme e quajnë "Pompa e Fshatit" dhe kanë një imazh pompe te faqja në fjalë kurse në rastin tonë emri nuk përshtatet shumë me fotografinë. Nxitur nga kjo po mendoja dhe një ndryshim emri nga "Kuvend" në "Kroi i Fshatit" që do ishte versioni shqiptar i "Village Pump", vendi ku mblidheshin njerëzit për të biseduar. Janë detaje të vogla por kam kohë që i mendoj dhe thashë t'i propozoj njëherë, të më thoni se çfarë mendoni. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:36 (CEST)

Shënim: Kuptohet që në rastin e Kroit, do kishim dhe një referencë ndaj poezisë së famshme të Poradecit Kroi i Fshatit Tonë. - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 03:41 (CEST)
Fotografia është dicka që e ndryshojmë lehtë, por për emrin nuk jam shumë dakord, pasi edhe "kuvend" ka kuptim shumë të mirë. Gjithsesi sështë keq që ka ide të tjera, nëse ka mbështetje pse jo. --Liridon (diskutimet) 9 gusht 2018 10:42 (CEST)
Eh, dhe mua më duket më e thjeshtë çështja e fotografisë se sa zhvendosja e faqes. Plus që termi "Kuvend" s'është fare keq. Thjesht më pëlqente dhe "Kroi i Fshatit" për afrimin me "Village Pump" dhe referencën e Lasgushit. Nëse gjej ndonjë fotografi të përshtatshme, do e propozoj më poshtë. :) - Klein Muçi (diskutimet) 9 gusht 2018 14:46 (CEST)

E RËNDËSISHME: Shqyrtim i aktiviteteve të Administratorëve

Përshëndetje. Një politikë në lidhje me heqjen e të "drejtave të avancuara" (administratorë, burokratë, etj) është përvetësuar kohët e fundit nga konsensusi i komunitetit botëror (komuniteti juaj ka marrë një njoftim rreth diskutimit). Sipas kësaj politike, kujdestarët po rishikojnë aktivitetin e administratorëve në wikit e vogla. Sipas njohurive tona më të mira, wiki juaj nuk ka një proçes formal për heqjen e të "drejtave të avancuara" nga llogaritë joaktive. Kjo do të thotë se kujdestarët do të merren me këtë sipas shqyrtimit të aktiviteteve të administratorëve të ri këtu.

Ne kemi vendosur që përdoruesit e mëposhtëm plotësojnë kriterin inaktivitetit (pa redaktime dhe pa regjistrime për më shumë se 2 vjet):

 1. Visi90 (administrator)

Këta përdorues do të marrin një njoftim së shpejti, duke ju kërkuar atyre të nisin një diskutim komuniteti nëse duan të mbajnë disa ose të gjitha të drejtat e tyre. Nëse përdoruesit nuk përgjigjen, atëherë të drejtat e tyre të avancuara do të hiqen nga kujdestarët.

Gjithësesi, nëse ju si komunitet do të doni të krijoni një proçes të shqyrtimit të aktivitetit duke zëvendësuar atë botëror, doni të merrni një tjetër vendim në lidhje me këta mbajtës të të drejtave inaktivë, ose nëse tashme keni një politikë që ne na ka shpëtuar, atëherë njoftoni kujdestarët në Meta-Wiki në mënyrë që ne të mos vazhdojmë me shqyrtimin e të drejtave në wikin tuaj. Faleminderit, Rschen7754 10 gusht 2018 08:13 (CEST)

sq.wikibooks.org, po vandalizohet dhe ska administrator ku të raportojmë

Përshëndetje,

Kam lexuar tek wikibooks këto ditë dhe vura re që po vandalizohet shumë nga IP të ndryshe, jo me larg se kjo jave jane hapur të pakten 20 faqe me artikuj që skane lidhje me Wikibook. Mendoj se duhet të gjejmë një zgjidhje për këtë, të pakten të kemi dy administrator. Aktiviteti në wikibook nuk është shumë i lartë kështu qe mund të menaxhohet kollaj. Cfarë propozoni si zgjidhje?

Faleminderit, --Margott (diskutimet) 10 gusht 2018 17:24 (CEST)

Faleminderit per raportimin Greta. Duhet te ndermerret dicka por skemi administratore atje, prandaj une te kandidova ty per administratore sq.wikibooks.--Liridon (diskutimet) 11 gusht 2018 03:33 (CEST)
Do mundohem dhe unë të hedh një sy andej edhe pse e kam pak të vështirë të kuptoj çfarë quhet vandalizëm e çfarë jo në një vend si Wikibooks, ku dora është pak më e lirë në rregulla krahasuar me Wikipedia-n. - Klein Muçi (diskutimet) 11 gusht 2018 04:31 (CEST)

Alfons Tracki

Alfons Tracki, shenjtori gjermano-shqiptar sot është në faqen e parë të enwikit (me foto), si "Did you know", ekuivalentja e "A e dini se" që kemi në sqwiki. --1l2l3k (diskutimet) 21 gusht 2018 16:58 (CEST)

Burim i besueshëm? Voto!

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR Mbyllje pas votimit: Atanasije Urošević nuk mund të konsiderohet si burim i besueshëm në sqwiki.--1l2l3k (diskutimet) 15 tetor 2018 23:08 (CEST)

Një përdorues i ri, @Ookuninusi,, po përdor te Sllatina (Vushtrri) një historiograf serb të viteve 1930, Atanasije Urošević, sipas një studimi të të cilit, 90% e shqiptarëve të Kosovës vinin nga fiset qe kishin emigruar nga Shqipëria në shekujt XVII-XIX, dhe i perkisnin fiseve Krasniqi, Berisha, Gashi, Shala, Sopi, Kryeziu, Thaçi dhe Bytyqi. Sipas Noel Malcolm, në "Kosovo: A short history. Macmillan. p. 179." ky studim përqëndrohej vetëm në Kosovën Lindore, dhe "harronte" komplet Kosovën Perëndimore në konkluzionet e veta. Ja dhe citimi nga Malcolm:

"In the 1930s a Serb researcher took down details of the oral family traditions of all the households in several areas of Eastern Kosovo. He recorded that only a small proportion of Serb families had been living in the same place for 200 years or more. In one large section of Eastern Kosovo, running north and south of Prishtina, he was able to categorize the Serb households as follows: leaving aside the 1,437 colonist families who had come after 1912, there were 706 households of ‘old inhabitants’ and 1,819 households of ‘immigrants’. The family traditions of the latter recorded that 780 of them had come from Macedonia, northern Albania, Montenegro, Bosnia-Hercegovina and central or northern Serbia, while the rest had moved from other parts of Kosovo. In the Gornja Morava district (the south-east corner of Kosovo) the Serb population consisted of 1,143 households of old inhabitants and 1,205 of ‘immigrants’, fewer than 200 of whom had migrated from other parts of Kosovo. Of the Albanian families he investigated in these areas, only a small number were ‘old inhabitants’. The proportions would have been difficult if he had done his research in Western Kosovo; but in any case the whole debate which pits fixed Serbs against mobile Albanians, as his researches demonstrate, rather bogus. Most of the families in any part of Kosovo are known to have come from somewhere else."; p.397. footnote: "Urošević, Etnički procesi na Kosovu tokom turske vladavine, pp. 18–20, 22–3."

Unë, si rrjedhim, mendoj, që Urošević, nuk është burim i besueshëm, pasi tepër i vjetër dhe i kapërcyer në dijet e tij. Si i tillë, ai nuk mund të shërbejë për Pikëpamje neutrale në sqwiki. Nëse jeni apo s'jeni dakord për mospërdorimin e Atanasije Urošević si burim i besueshëm, ju lutem votoni këtu poshtë (votimi do zgjasi 30 ditë, në rast të një konsensusi relativisht të vogël, mund te zgjatet në 45 ditë):

 • Symbol support vote.svg PËR : Shih shpjegimin më lart. --1l2l3k (diskutimet) 21 gusht 2018 20:19 (CEST)
@1l2l3k, Mirëmbrëma. Unë nuk flas mirë gjuhën shqipe, dhe nëse ka disa gabime, kërkoj falje. Sa i përket origjinës së popullsisë së Kosovës, unë nuk kam burime të tjera përveç Atanasije Urosheviq, nëse keni disa burime, më thoni. Në artikull, unë shtova disa familje shqiptare që Atanasija Urosheviq nuk i regjistroi. Përshëndetje e Madhe!--Ookuninusi (diskutimet) 21 gusht 2018 21:26 (CEST)
Ookuninusi, mendoj që shqipja juaj është mjaftueshmërisht e mirë. Ky votim është thjesht për besueshmërinë e Urosheviq-it, i cili sipas Malcolm-it, "whole debate which pits fixed Serbs against mobile Albanians, as his researches demonstrate, rather bogus" (përkthyer shqip: "gjithë debati që supozon serbët që rrinë, përkundër shqiptarëve që lëvizin, si thotë kërkimi i tij, është i rremë".).--1l2l3k (diskutimet) 21 gusht 2018 21:33 (CEST)

Wikicitate

Wikicitate kohët e fundit kemi ndërmarrë një projekt gjallërimi. Aktualisht gjenden vetëm 77 artikuj por megjithëse numri 7 konsiderohet si numër i fuqishëm mistik në shumë kultura botërore, po shpresojmë t'i bëjmë 100 së shpejti. Meqë "Wikipedia" është dhe projekti më aktiv mendova të lajmëroja dhe këtu. Kushdo ka pak kohë të lirë është i mirëpritur të krijojë një artikull "të cunguar" për thëniet e tij të preferuara nga një person i njohur, për pasazhet nga një libër apo për batutat më të njohura nga një film.

Citat, citat bëhet Wikicitat. — Populli

- Klein Muçi (diskutimet) 25 gusht 2018 22:28 (CEST)

Editing of sitewide CSS/JS is only possible for interface administrators from now

(Please help translate to your language)

Hi all,

as announced previously, permission handling for CSS/JS pages has changed: only members of the interface-admin (Administratorët e ndërfaqes) group, and a few highly privileged global groups such as stewards, can edit CSS/JS pages that they do not own (that is, any page ending with .css or .js that is either in the MediaWiki: namespace or is another user's user subpage). This is done to improve the security of readers and editors of Wikimedia projects. More information is available at Creation of separate user group for editing sitewide CSS/JS. If you encounter any unexpected problems, please contact me or file a bug.

Thanks!
Tgr (talk) 27 gusht 2018 14:40 (CEST) (via global message delivery)

Përshëndetje,

Anëtarë të Wikimedia Community User Group Albania po punojnë mbi një projekt interesant i cili lidhet me GLAM. Projekti do vendoset në zbatim gjatë muajve në vijim duke nisur nga shtatori. Për këtë menduam se do ishte me interes të vendosnim një banner në krye siç vendoset për të informuar përdoruesit kur ka një projekt që mund t'i bashkohen të gjithë. Doja të pyesja, cilat janë rregullat për vendosjen e një banner-i? Çfarë kriteresh duhet të plotësojë një projekt që të mund të vendoset si banner? --Meriboo (diskutimet) 2 shtator 2018 00:45 (CEST)

Megjithëse s'jam i sigurt në lidhje me rregullat që duhen për vendosjen e afishes, mund të pyes për çfarë projekti bëhet fjalë? Kuriozitet, mos ndoshta gjej ndonjë gjë për tu përfshirë. - Klein Muçi (diskutimet) 2 shtator 2018 19:33 (CEST)
Jemi duke punuar akoma për projektin Klein Muçi dhe të gjitha detajet do publikohen pas disa ditësh sapo të firmosim dhe marrëveshjen me institucionin. Çdo angazhim, pjesëmarrje ose ndihmë në këtë projekt ose çdo projekt tjetër që ka si qëllim përmirësimin e SQ Wikipedia është më se i vlerësuar dhe mirëpritur. --Lee Turtle (diskutimet) 3 shtator 2018 03:45 (CEST)


Wikimania 2018, Cape Town, South Africa

Konferenca Wikimania 2018 e mbajtur këtë vit në Cape Town, në Afrikën e Jugut u ndoq nga tre pjesëtarë të Grupit të Përdoruesve të Wikimedias në Gjuhën Shqipe. Nga Greta, Liridoni dhe unë. Në këtë link https://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikimania_2018 do të gjeni një shkrim përmbledhës lidhur me eksperiencën e seilit prej nesh atje. :-)

--JonaRizvanolli (diskutimet) 13 shtator 2018

WIKI LOVES MONUMENTS 2018 - Shqipëria dhe Kosova pjesë e garës më të madhe të fotografisë

Shqipëria dhe Kosova pjesë e garës më të madhe të fotografisë WIKI LOVES MONUMENTS

Gjatë muajit shtator 2018, gara më e madhe e fotografisë në botë WIKI LOVES MONUMENTS do të mbahet në Kosovë dhe Shqipëri.

Wiki Loves Monuments, i njohur nga Libri i Ginesit si gara më e madhe e fotografisë në botë, është konkurs ndërkombëtar i fotografisë i cili mbahet çdo shtator, i organizuar nga Wikimedia dhe filialet lokale të çdo shteti pjesëmarrës. Qëllimi i kësaj gare është që të ftoj fotografët profesionist dhe amator të ngarkojnë fotografi të monumenteve kulturore në Wikimedia Commons, të cilat nën licencën e lirë krijojnë një burim të madh informacioni për kulturën dhe historinë e vendit në internet.

Përgjatë tërë shtatorit kur mbahet Wiki Loves Monuments, fotografët profesionist dhe amator ftohen të ngarkojnë në Wikimedia Commons fotografi të monumenteve të Kosovës dhe Shqipërisë. Fotografitë duhen të jenë të cilësisë së lartë dhe të ngarkuara nga vetë autori. Përparsi do të kenë objektet jo mirë të mbuluara me fotografi në Wikimedia Commons dhe fotografitë me teknika të reja si pamje nga droni, panorama, pamjet e brendshme të objekteve etj.

Fotografitë e secilit vend do të vlersohen nga juria profesionale, nga e cila 3 fotografitë më të mirat do marrin shpërblime, ndërsa 10 më të mirat do të nominohen për garën ndërkombëtare të Wiki Loves Monuments bashkë me mbi 50 shtete.

Wiki Loves Monuments ka për qëllim pasurimin e Wikipedias, njëkosisht internetit me informacion për trashigiminë kulturore të Kosovës dhe Shqipërisë. Si një relikë e së kaluarës, trashëgimia zhvillohet nëpërmjet bashkëveprimit tonë me të, dhe si e tillë ka rol shumë të rëndsishëm për ndërtimin e së ardhmës. Trashëgimia kulturore ka vlerë të madhe për individët, komunitetin dhe shoqerinë që të mbrohet dhe të përcjellet në mes gjeneratash.

Kosova si një shtet i ri, ka nevojë për promovimin e trashigimisë kulturore në shoqëri, si pikë shtyse dhe inspiruese për zhvillimin e identitetit kombëtar.

Shqipëria, një vend me një trashëgimi kulturore të pasur, si dhe me një potencial të madh për zhvillim të turizimit, mund ta përdor të kaluarën e pasur kulturore duke e mbrojtur dhe promovuar atë, për të ndërtuar një të ardhme të zhvilluar.

Wiki Loves Monuments organizohet nga Grupi i Përdoruesve të Wikimedias në Gjuhën Shqipe dhe mbështetet nga Fondacioni Wikimedia, FLOSSK, IPKO Foundation dhe Ministria e Kulturës e Shqipërisë.

Për më shumë rreth garës:

Wiki Loves Monuments Kosovë & Shqipëri

WoALUG në Facebook dhe Twitter

Sesioni informues do të mbahen më 18 shtator online


Për cdo pyetje që mund të keni na kontaktoni këtu ne kuvend që konkurentet e tjerë ose te interesuar që mund te kenë të njejtën pyetje dhe e lexojne ketu, të informohen me shpejt. Por nesë ndiheni me rehat të na kontaktoni personalisht, ju lutemi na dergoni një email tek sqwikimediansug@gmail.com.

Faleminderit,--Margott (diskutimet) 3 shtator 2018 15:27 (CEST)

Read-only mode for up to an hour on 12 September and 10 October

6 shtator 2018 15:33 (CEST)

Ndryshime në Kuvend

Siç disa prej jush mund të mbajnë mend, edhe më parë kam propozuar disa ndryshime në paraqitjen vizuale të faqes së Kuvendit. Ky është Kuvendi i Wikicitate i modeluar nga unë. Stema është modeluar sipas stemës së Kuvendit të Shqipërisë. Nëse nuk ka kundërshtime, mendoj të bëj të njëjtat ndryshime dhe këtu pak a shumë. Opinione? - Klein Muçi (diskutimet) 9 shtator 2018 18:56 (CEST)

@Klein Muçi, un jam dakord, fotoja aktuale i shkon me shume arkivit te kuvendit, ose ne pergjithesi faqeve per arkivim. --Liridon (diskutimet) 10 shtator 2018 10:59 (CEST)
@Klein Muçi, Stema është e bukur, dhe unë e përkrah, vetëm dua të theksoj (dhe urrej nëse duket sikur po shoh qimen në vezë), që do ishte mirë të kishim dicka që ishte më përfaqesuese e gjithë shqiptarisë, pra shqipfolësisë. Ky është kuvendi i Republikës së Shqipërisë, dhe, në një farë mënyre, nga ana simbolike të paktën, përjashton shqiptarët e Kosovës, ata të Maqedonisë, Malit të Zi dhe diasporës. A do ishte e mundur një përkrenare Skënderbeu që na bashkon të gjithëve? Gjithsesi, nëse është e mundur, pasi edhe parlamenti i Shqipërisë mirë është, simbol shqiptar është edhe ai. --1l2l3k (diskutimet) 10 shtator 2018 17:29 (CEST)
@1l2l3k, Jo, të kuptoj plotësisht. Në fakt, fill pasi e shkrova tekstin këtu, ai ishte mendimi i parë që më erdhi dhe u ndjeva pak keq që isha treguar dritëshkurtër në këtë drejtim. Shkova të kontrolloja stemat e Kuvendeve të Kosovës e Maqedonisë si vende me popullsi shqipfolëse të gjerë e po shpresoja mos shkëputja ndonjë element dhe nga to për të bërë një stemë me përfaqësi më të gjerë. Çështja është se, mesa vura re, përveç flamurëve e vizatimeve të ndërtesave përkatëse nuk ekzistonte ndonjë simbol i veçantë për tu marrë. Ideja e përkrenares së Skënderbeut duket propozim i mirë në këtë drejtim. Kemi ndonjë simbol tjetër gjithëpërfshirës si ky? Po mendoj tani për ndonjë gjë më "abstrakte" si, fjala bie, ndonje simbol gjuhësor karakteristik për shqipen. Meqë, nëse i vendosim lupën x10 atij qullit, dhe Gjergji mund të na dalë ca i limitur në përfshirje shqiptarësh për sa i përket vendlindjes së tij apo ideologjive fetare. - Klein Muçi (diskutimet) 10 shtator 2018 20:05 (CEST)
@Klein Muçi, Me Gjergjin nuk gabon dot, pasi i ka pasur të treja fetë. Eshtë simbol bashkues, dhe disa teori "fringe" të disa qarqeve të caktuara janë tepër të kufizuar të bashkojnë wikipedianët. Këtu apo këtu ka plot gjëra. Gjithsesi, nje personazh ndoshta me pak kontrovers do ishte Naimi. Ate nuk para e urren askush. Ndryshe kjo do ishte dicka e bukur gjithashtu. Ose nje imazh kafeneje shqiptare, Tajvani me nje fjale? E ndoshta, sado qe kerkoj, filloj te mendoj qe propozimi yt fillestar eshte me i miri.--1l2l3k (diskutimet) 10 shtator 2018 20:53 (CEST)
@1l2l3k, Po provoj një metodë alternative. Kontaktova me një person që është më profesional se unë në këtë fushë të artit. Nëse marr përgjigje pozitive, do i kërkoj të bëjë diçka në lidhje me kostumet popullore ose elementë të tyre. Në të kundërt mbase i rikthehemi propozimit të Kastriotëve sërish. - Klein Muçi (diskutimet) 11 shtator 2018 00:36 (CEST)

Për të mos e bërë të harruar... Personi me të cilin kontaktova për çështjen në fjalë nuk mund të na ndihmonte. Deri në ndonjë gjetje më artistike, po e lë pezull si çështje. - Klein Muçi (diskutimet) 5 tetor 2018 13:09 (CEST)

Wiki photowalk në Shqipëri - 6&7 tetor 2018

Wikimedianet e gjuhës shqipe pas photowalk-ut në qytetet e Kosovës, do organizojnë një Photowalk në qytetet e Shqipërise për 2 dite. Duke fotografuar qytetet gjatë kësaj shetitje, ne synojmë te pasurojme Wikimedia Commons me fotografite qe do t’i beni ju. Keshtu, bëjmë Shqipërine me te dukshme në boten e internetit.

Ai/ajo qe ka me shumë fotografi të votuara nga juria do fitoj nje aparat POLAROID. Pra sa më shumë foto te ngarkoni aq më shumë rritet mundesia qe ju te fitoni aparatin.

Itinerari:

 • Dita e shtune: Tirane - Kruje - Fushë Krujë
 • Dita e diele: Tirane - Durres ( me ndalese në pazarin e ri te Tiranes)

Transporti dhe dreka per te dyja ditet do te mbulohet nga organizuesit.

Synimi i kësaj shëtitje është te dokumentojme me foto jeten e perditshme të qytetit ne Commons. Si përshembull, rruget, tabelat, shitesit ambulante, ndërtesa te vjetra, stacionet e autobuseve, ushqimet që shiten ne rruge etj. Pra synimi jone nuk jane vendet turistike që tashme kane foto online, por ajo pjesë e qytetit që nuk ka foto online.

Duke qenë se vendet jane te limituara ju lutemi të regjistroheni paraprakisht tek forma me poshtë

Forma

Faleminderit,

Ne emër të WoALUG

Greta. User: --Margott (diskutimet) 4 tetor 2018 16:00 (CEST)

Wikidata Birthday

Tung, më 27 tetor WoALUG po organizon Wikidata Birthday në Prishtinë dhe Tiranë, me videolidhje ndërmjet, për të festuar ditëlindjen e 6-të te Wikidata-s. Minipunëtoria me këtë rast do të përfshijë prezantime, editathon, tortë dhe dhurata të vockla.

Ju që doni me ligjëru në ndonjë temë për Wikidata, propozoni këtu ose në info@wikimediashqip.org

Ngjarja do të mbahet më 27 tetor 2018, e shtunë, ora 11:00-16:00 në

 • Prishtina Hackerspace, Prishtinë dhe
 • American Corner Tirana, Tiranë

Për qëllime planifikimi, lusim pjesëmarrësit të regjistrohen në këtë formular

Ju mirëpresim. --Arianit (diskutimet) 5 tetor 2018 10:08 (CEST)

Rregull

Kohët e fundit kam vënë re që faqeve me parashtesa (pra, çdo gjë që nuk është artikull) nuk i është kushtuar vëmendje prej kohësh. Sot po shkruaja një faqe ndihmuese për procesin e kategorizimit. Kërkova fillimisht për të parë nëse ekzistonte si faqe e më dolën 3 të tilla: Wikipedia:Kategoritë, Wikipedia:Kategorizimi, Wikipedia:Kategoria (asnjë me prapashtesën "Ndihmë"). Po të shfletohen do vihet re që informacioni që përmbajnë është ose jo i plotë, ose i vjetëruar, ose pa lidhje me temën që kërkohet. Kjo gjë vihet re në të gjitha faqet "teknike": Ambasadat, faqja për robotët, module e stampa të vjetëruara, kategori të krijuara pa asnjë lloj standardi fiks, etj. (nuk po sjell shembuj konkretë, të mos ngarkoj shkrimin). Megjithëse e kuptoj që qëllimi kryesor i Wikipedia-s mbetet plotësimi i informacionit të artikujve në të, faqe të tilla janë baza ku mbështetet ky informacion dhe një bazë e fortë do krijonte një strukturë informuese më të besueshme. Për pasojë, do propozoja të nisnim një proces standardizimi dhe përditësimi me faqe të tilla. Unë për vete i jam futur punës por sasia është tepër e madhe për një individ të vetëm dhe jo pak herë nevojiten privilegje administratori për të ndërhyrë në faqe të caktuara kështu që, kush të jetë i interesuar, të më bashkohet. Nëse gjen interes si propozim, mund të ringjallim dhe WikiProjektin e Mirëmbajtjes. - Klein Muçi (diskutimet) 5 tetor 2018 13:05 (CEST)

Do ndihmoj. Per cfare ke nevoje konkretisht? Ne pergjithesi fokusi duhet te jete te artikujt, mirembajtja kerkon njerez te apasionuar mbas ketyre gjerave, si kategorite, apo stampat. --1l2l3k (diskutimet) 10 tetor 2018 20:38 (CEST)
@1l2l3k, Të falënderoj për përgjigjen. E kuptoj ç'do të thuash prandaj dhe shkrova këtu, me shpresën se mund të gjeja "shokë". :P Aktualisht po shoh nënkategoritë e kategorisë "Cung", faqet me parashtesën "Wikipedia" dhe ato me parashtesën "Ndihmë". Si administrator do më ndihmoje duke grisur faqet e vjetëruara që kam caktuar për grisje në mënyrë që të zvogëlohet numri i faqeve që kërkojnë vëmendje. Gjithashtu janë disa faqe të cilat janë të mbrojtura. Mund të të etiketoj te faqet e tyre të diskutimit dhe të propozoj ndryshime? Te nënkategoritë e Cungjeve prej kohësh kam filluar një proces standardizimi për t'i bërë të ngjashme me ato në EnWiki. Cungjet e gjeografisë gati po mbarojnë. Sikur të ketë të tjerë të interesuar për të bërë të njëjtën gjë te kategoritë e tjera, mirë do jetë. - Klein Muçi (diskutimet) 18 tetor 2018 02:38 (CEST)

Wiki4MediaFreedom contest - II edition

Merr pjesë në II edicion i Wiki4MediaFreedom contestpromovuar nga Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa! Mund të merrni pjesë duke shkruar zëra të Wikipedia mbi lirinë e shtypit në gjuhë të ndryshme ndër të cilat dhe shqipja. Mund të zgjedhësh nga una lista di voci ose të propozosh zëra të rinj pagina di discussione su Meta. Pra mund të bëhesh pjesëmarrës duke shkruar zëra të rinj, duke përmirësuar zërat ekzistues ose duke përkthyer nga gjuhë të tjera. Të gjitha informacionet e nevojshme mund ti gjeni këtu. su Meta. --Niccolò Caranti (OBC) (diskutimet) 22 tetor 2018 09:00 (CEST)

E drejta e autorit

Puna në Wikipedia rrotullohet rreth pyetjes a është X informacion i mbrojtur nga e drejta e autorit apo jo. E megjithatë informacioni se çfarë konsiderohet e lirë (pa të drejta autori) është goxha i pakët. Faqja e vetme informuese është Wikipedia:Të drejta autori e cila s'trajton në mënyrë konkrete çfarë është e mbrojtur e çfarë jo. Nga një kërkim i shpejtë në Google arrita të gjeja çfarë besoj se janë ligjet aktuale në lidhje me çështjen për republikën e Shqipërisë dhe të Kosovës:

Fatkeqësisht nuk munda të gjej një të tillë për Republikën e Maqedonisë e s'jam i sigurt në duhet të kërkoj për shtete të tjera; Ndihmoni nëse mundeni.

Besoj se përfshirja e informacioneve të ligjeve të mësipërme në artikullin e lartpërmendur do ishte goxha e frytshme dhe do sqaronte përfundimisht çfarë lejohet e çfarë nuk lejohet në Wikipedia e në projektet e tjera simotra. Një punë e tillë do ndihmonte sidomos në Wikiburime duke përcaktuar qartë çfarë veprash janë tashmë pjesë e domenit publik (duke shpresuar dhe për një ringjallje të atij projekti në tërësi) si dhe do mund të rikthente mundësinë e ngarkimit të fotografive lokalisht apo verifikimin e atyre tashmë të ngarkuara, nëse cënojnë të drejtat e autorit apo jo. Përmbledhja e legjislacioneve në artikull, përfshirja e artikujve të tillë në projekte të ndryshme të gjuhës shqipe si dhe verifikimi i materialeve aktuale në këto projekte nëse janë apo jo në përputhje me legjislacionet në fuqi është një punë që zor se kryhet nga një person i vetëm kështu që, sa më shumë përdorues të përfshiheshin, aq më mirë do ishte. - Klein Muçi (diskutimet) 31 tetor 2018 03:19 (CET)

Ne pergjithesi tek Wikipedia kopjohen artikuj nga interneti dhe shumica e artikujve ne internet jane te mbrojtur nga e drejta e autorit (pervec rasteve kur artikujt jane ne public domain ose nen nje licence te pershtatshme). Megjithate nje permbledhje e ligjeve te Shqiperise dhe Kosoves mbi te drejtat e autorit ne Wikipedia do te ishte e rendesishme duke qene se shumica e perdoruesve vijne nga keto shtete, por duhet bere kujdes qe te zbatohen edhe ligjet e Shteteve te Bashkuara, pra eshte nje ceshtje goxha e gjere dhe qe duhet te trajtohet me kujdes. Sa i perket ngarkimit te fotove lokalisht, nuk mendoj se eshte nje ide e mire pasi shumica e fotove nuk do te kontrollohen nese i respektojne te drejtat e autorit apo jo, ashtu sic ndodhte vite me pare. Ne Commons ka shume perdorues dhe administratore qe kujdesen per keto pune dhe per me teper fotot ne Commons mund te perdoren ne te gjitha projektet. --Olsi (diskutimet) 16 nëntor 2018 03:57 (CET)
@Olsi, nuk isha i sigurt nëse duhej përfshirë dhe legjislacioni amerikan apo jo. Por dhe ai atëherë. Wikimedia Commons është shumë zgjedhje/zgjidhje e mirë por ka një problem: nuk lejon përdorimin e materialeve "gjysmë të mbrojtura", pra materiale që nuk janë pjesë e domenit publik por për arsye të caktuara (for a fair use) lejohen të përdoren. Unë merrem me projektin WikiPotter. Pothuajse të gjithë artikujt që krijoj atje më mbesin pa fotografi kryesore pasi janë artikuj për filma ose libra dhe në Wikimedia Commons nuk gjen as afishe zyrtare filmash, as kopertina librash, për arsye që kuptohen. Kam gjithashtu një projekt në lidhje me kinematografinë në përgjithësi. Përsëri është i njëjti problem. Madje këtu ekziston dhe një problem tjetër. Disa filma kanë tashmë si fotografi afishet zyrtare, të mbetura nga koha kur lejohej ngarkimi lokal (problem që haset dhe te artikujt në lidhje me librat shumë më shumë se te filmat). Tani, dhe mund të propozojmë për grisje të gjitha fotografitë e gjetura por i bie që çdo artikull të tillë (disa qindra aktualisht, për të mos thënë mijëra e për të mos folur për të ardhmen) t'i mbajmë pa asnjë fotografi. s'është standard që ia vlen të ruhet, për arsye që përsëri besoj kuptohen. Në këto kushte, ngarkimi lokal është goxha i nevojshëm. Sigurisht pasi të jetë implementuar një sistem i tëri i mirë në lidhje me të drejtat e autorit.
Ideja ime eshtë të studioj 3 (tashmë 4) legjislacionet në fjalë (për atë shqiptarin kontaktova dhe me një avokat të specializuar në të drejtën e autorit), të krijoj një artikull që liston në mënyrë didaktike të thjeshtuar çfarë lejohet e çfarë jo (duke parë çfarë gjërash lejohen te të katërta ligjet), të nisim një "fushatë" ndërgjegjësimi për këtë, nëpërmjet faqeve në media sociale apo dhe duke e nxjerrë në vende të dallueshme në Wikipedia e projekte simotra (mund ta bëjmë dhe pjesë të stampës Tung) dhe vetëm atëherë të lejojmë ngarkimin lokal të cilin muajin e parë ta mbajmë nën mbikqyrje të rreptë duke këshilluar këdo që nuk ndjek ligjet, sa t'i mësojmë njerëzit. Për këtë të fundit mbase duhen disa vullnetarë por s'po pati vëllim pune të madh e bëj dhe vetë. Shpresa ime është që duke pasur të qarta ligjet në lidhje me këtë temë të ringjallim aktivitetin dhe te Wikiburime në lidhje me veprat e domenit publik shqiptar, në të cilin kam nisur tashmë punë së bashku me një anëtare tjetër me ngarkimin e Kanuni i Lekë Dukagjinit nga Shtjefën Gjeçovi. Mbase me rritjen e numrit të punëve shqiptare atje mund ta nxjerrim dhe në domen më vete, siç ka ndodhur me disa gjuhë tashmë (edhe pse kjo është pak si shumë në të ardhmen). Kuptohet, këto janë projekte që duan tepër kohë për tu realizuar por sa më shumë njerëz të punojmë, aq më shumë i afërt bëhet si vizion dhe për këtë arsye e nxora dhe këtu si ide. - Klein Muçi (diskutimet) 16 nëntor 2018 09:53 (CET)

Kacafytjet qe bjerrin kohen dhe mundin

Pershendetje anetare, kete pasdite eshte bere nje klime mbytese ne saje te dy ip-ve qe me jane ve nga pas ne tre artikuj dhe nuk shqiten. E provova te dialogoj, por individi qe duket se qendron prapa te dy ip-ve, vijon ne te tijen per qendrime te cilat mund te hynte shume mire me llogari dhe t'i diskutonte te faqet perkatese. Ka nje fanatizem te madh ta nxjerre trimerine ne pah nje individi te caktuar dhe bisedat me shume jane bere tek permbledhjet e redaktimeve. Lutem te konstatohet perkatesisht:

Nuk e di si quhet ky mbidramatizimi i kote i komunikimit apo kjo venia nga pas, por lutem te merren masa. --Iskenderije (diskutimet) 1 nëntor 2018 20:09 (CET)

Pershendetje anetare. Nuk eshte si thote ky perdoruesi me lart. Une vendosa te bej nje redaktim ne Wikipedia tek Dimri i vetmisë së madhe], ky perdoruesi vandal filloi te me hiqte paragrafet e referencuara. Pasi shtova dicka tek Ismail Kadare, mu vu pas edhe atje duke hequr material te referencuar. Me pas shtova nje paragraf tek Mitrush Kuteli, ky prape filloi te hiqte dhe tjetersonte. Nuk di si tia bej me kete njeri.--51.158.69.142 1 nëntor 2018 20:14 (CET)

Neutraliteti i Wipedias Shqip po behet problem shqetesues. Pamjaftueshmeria ne njerez qe kane role kontrolluese apo administruese, ka sjelle qe artikujt te rendesishem qofte figura te njohura (biografi) qofte rreth qyteteve/fshatrave ne kufi me shtetet te tjera, te mos jene neutrale dhe hera heres as enciklopedike. Kam vene re gjithashtu qe ka shume artikuj rreth Shqiperise dhe Kosoves ne Wikipedian angleze qe jan shkruar gabim. Dhe vazhdojne te jene online, sepse Wikipedia Shqip ose si ka fare, ose i ka po aq gabim(qe te meren si reference nga ne). Mbase duhet te bejme nje hap prapa dhe ne vend qe te promovojme shkrimin e artikujve te rinj, te sigurohemi qe ato ekzistuesit jane sic duhet. Liridon, 1l2l3k, Arianit, Olsi, Planeti ju lutem shikoni rastin me lart, dhe hajde flasim per nje zgjidhje rreth situatave te tilla, nje vend mbase ku mund te raportohen dhe te reagohet me shpejt. -- Greta

@Margott, Ti po prek dy problemet me te mprehta te sqwikit. Problemi i pare, kacafytjet i perkasin vetem 3 redaktoreve qe jane te pranishem me sock-e te pafundme: 1) Iskenderije (alias Hatake) 2) Udha dhe 3) Goelia. Te tre jane te perjashtuar, per aresye te ndryshme, po ne pergjithesi per sjellje te padenje ne marredhenie me wikipediane te tjere (me se shumti me njeri tjetrin). Hatake ka bere shume artikuj te mire dhe eshte perjashtuar per pune sjelljeje. Ai ka nje histori te gjate artikujsh e kontributesh, po ka pasur qasje te gabuara me Udhen. E njejta gje vlen per Udhen. Goelia eshte perjashtuar nga shume wiki pasi nuk pyet njeri kur ben zhvendosje dhe nuk diskuton. Goelia tani po editon me Sonia.Mint, sock-u i tij i fundit. I njoh te tre dhe te tre kane teper krenari qe te bashkepunojne, po paradoksalisht te tre jane te vlefshem dhe mund te kontribuojne. Problemi eshte si, ne menyre paqesore dhe me bashkepunim. A mund t'u mesojme ne njerezve bashkepunimin wikipedian? Mendoj se ne pergjithsi po, por ka limite. Gjithesecili ka ide te ndryshme dhe duhet qe administratore te nderhyjne nga ana procedurale kur ka ofendime personale. Gjithashtu duhet te kuptojne permbajtjen qe po ndryshon, pasi administratoret nuk mund gjithmone te kuptojne se ku rreh ceshtja. Nje mundesi eshte te behet nje forum ku te nderhyhet vetem ne anen e permbajtjes, pra pikerisht si bere ti. Per kete kemi Kuvendin. Nga ana tjeter i duhet dhene nje shans tjeter perdoruesve kur kthehen me WP:FRESHSTART, pra kur nuk u kthehen sjelljeve te meparshme. Problemi i dyte eshte ai i artikujve ne enwiki ku ka POV grek apo serb shume me teper sesa POV shqiptar. Zgjidhja do ishte punimi ne sqwiki i nje versioni sa me te mire te artikujve, ne menyre qe te mbeshteten artikujt ne enwiki. Kjo do pune dhe jo lufte mes wikipedianeve shqiptar. Pra zgjidhja e problemit 1 do sjelli ate te problemit 2. --1l2l3k (diskutimet) 6 nëntor 2018 19:25 (CET)
Nje gje tjeter. Ne sqwiki, ne pamundesi per te perkthyer gjithe anet procedurale te enwikit ne i referohemi enwikit. Kur ka lufte editimesh nje rregull i njohur eshte ai i 3RR. Pra si editor nuk mund te besh me shume se 3 reverte brenda 24 oresh, ndryshe nje administrator do te te bllokoje. Kjo ne pergjithesi funksionon. Gjithashtu nje administrator mund te mbroje artikullin derisa te ftohen gjakrat. Po ne pergjithesi problemet do vazhdojne perderisa nuk ka administratore aktive qe te marrin pjese ne ceshjte nga ana e diskutimit te burimeve per te marre nje vendim se cfare burimesh do perdoren. Ne nuk kemi shume administratore aktive. Liridoni dhe une kemi qene me aktivet vitin e fundit, dhe mua tani me kane skaduar veglat, pasi isha administrator i perkohshem. Do duheshin nja 1-2 administratore te tjere, qe te mund te ndihmojne ne anen e permbajtjes dhe burimeve, pasi keto jane gjera qe nuk jane shume te thjeshta per t'u zgjidhur. Enwiki ka nje forum qe quhet WP:DRN (dispute resolution notice board), apo edhe ca forume te tjera me pak te njohur (psh NPOV Noticeboard, No Original Research Noticeboard, apo RS Noticeboard) ku kontribuojne njerez nga puna e permbajtjes (jo domosdoshmerisht duhet te jene administratore), po te ne ka pak aktive. Ne mund te perdorim faqen e diskutimit te artikujve ose kuvendin kur kemi ceshtje te tilla. E fundit, ne duhet te rrisim numrin e editoreve (pra atyre me status editori), qe te mund te shtojme numrin e te rregullve (atyre qe paraqiten shpesh ne wiki), te cilet edhe kur s'jane administratore, te mund te ndihmojne si "third opinion". Kete funksion e ka bere, me sukses Klein Muci disa here. --1l2l3k (diskutimet) 6 nëntor 2018 19:32 (CET)
1l2l3k ka shume te drejte. Qe sq.wiki te zgjerohet dhe te permiresohet, ka nevoje qe tu ofroje kontribuesve me shume mundesi per te zgjidhur problemet e tyre. Meqe ra fjala, 1l2l3k duhet qe ti jepen te drejtat e adminit perfundimisht/pergjithmone. Puna e mire duhet te shperblehet, dhe kjo ne te miren e vet Wikit. Ktrimi991 (diskutimet) 6 nëntor 2018 20:06 (CET)
Keto gjera sic thote 1|2|3k jane te nevojshme per Wiki shqip. Duhet te behen qe te kemi regull dhe qe te përmiresohet ky projekt.Resnjari (diskutimet) 6 nëntor 2018 21:01 (CET)

Faleminderit 1l2l3k, une jam pjese e Grupit te Perdoruesve te Wikimedianve te Gjuhes Shqipe dhe ky group qe kur ka aplikuar per tú njohur nga Wikimedia Foundation, ka pasur si qellim rritjen e numrin te perdoruesve te rinj dhe cilesise se artikujve. Duke rritur perdoruesit e rinj rritet dhe mundesia per te gjetur njerez qe kane deshire te bejne dhe administratorin. Nje rast i tille eshte dhe Klein. Problemi qendron qe, mesa duket ne jemi fokusuar ca si shume tek outreach dhe po harrojme ca gjera te tjera te rendesishme sic eshte neutraliteti dhe artikuj enciklopedik. Kam pasur mundesine te jem ne takime Wikimedianesh ne Europe, dhe ky problemi jone ndodh ne cdo gjuhe, por ndryshe nga ata problemi jone eshte qe ne nuk kemi njerez mjaftueshem per te reaguar ne nivel administratoresh. Problem tjeter eshte qe administratoret ne pergjithesi jane pak bashkepunues, sidomos kur vjen puna tek editoret e rinj. E kuptoj pjesen qe jane shume pune per te bere dhe nuk mund te diskutohet per gjithcka. Nese thyen rregullat, do bllokohesh, por jane disa raste qe mbase duan ca me shume diskutim qe mos keqkuptohet si sulm personal. Jam dakord me gjithe propozimet qe ke thene me lart dhe jam shume e gatshme te ndihmoj me krijimin e faqeve ndihmuese. Madje mund ta hapim dhe ne mailin list dhe te bejme ndonje takim offline e te kerkojme ndihmen e editoreve te tjere qe te ndihmojme me permbatjen. Por nuk jam dakord qe Wikipedia te behet "toke e xanume"e disa administratoreve dhe komuniteti te mos perfshihet fare ne diskutime. Sado te mos jemi dakord peresonalisht me disa persona, duhet te jemi te drejte kur vjen puna tek artikuj. Une nuk i njoh personalisht userat ne fjale, dhe as se cfare ka ndodhur por situata e tyre eshte situate qe ndodh shpesh ne Wikipedia prandaj do doja qe diskutimin ta shihnim pak me te pergjithshem si problematike. Gjithashtu, duhet te te rikthehet satusi adminsitrator, ti provove qe mund ta beje mire ate pune, keshtu qe nuk ka arsye pse te jesh i perkohshem. --Margott (diskutimet) 7 nëntor 2018 12:37 (CET)

@Margott, E kam ndjekur punen tende si ne Wikipedia, ashtu dhe me grupin e perdoruesve te Wikimedias, ku keni bere pune te mire bashke me Arianitin. Masivizimi eshte nje nga menyrat me te mira per ta rritur numrin e perdoruesve. Faleminderit per fjalet e mira. Dua t'i reciprokoj, pasi mendoj qe, si ti, si Arianiti, duhet ta keni ne plan te kandidoni nje dite per administratore ne sqwiki. Sqwiki, me rritjen e vazhdueshme qe ka, ka nevoje per sysops qe te mund te japin statusin e redaktorit atyre qe jane gati. Ky proces, qe eshte automatik ne enwiki (behet mbas 4 ditesh) do nje admin qe ta beje manualisht ne sqwiki. Gjithashtu duhet gjithmone nje sy per kontrollimin e redaktimeve te atyre qe s'kane statusin e redaktorit, dhe kontrolluesit qe e bejne ate pune jane shume shume te pakte, pra administratoret duhet te ndihmojne edhe atje. Me nje fjale, sa me shume administratore te kemi, aq me mire. --1l2l3k (diskutimet) 9 nëntor 2018 15:53 (CET)

Përshëndetje!
Si fillim, ju falenderoj për fjalët e mira ndaj meje. Dhe unë mendoj të njëjtën gjë në lidhje me administratën. Së pari, ngritja në detyrë gjithmonë është motivuese për njeriun. Të paktën për disa kohë. Kjo gjë këtu dallohet që në çastin që dikush emërohet kontrollues. Gjithmonë vihet re një ngritje në nivelin e përkujdesit ndaj komunitetit. Më shumë administratorë do të përkthehej në më shumë kujdes e aktivitet në Wikipedia. Më pas, edhe nëse ekziston frika që power corrupts, duhet pasur parasysh që këtu gjendemi në Wikipedia, vendin ku asgjë nuk humbet. Me disa butona gjithçka do të zgjidhej lehtësisht. Nëse kemi ndërmend ta sjellim këtë frymë të re (nëse mund të quhet realisht kështu), unë do propozoja që të gjitha gradimet hierarkike të mundshme që mund t'i jepen një anëtari të shfrytëzoheshin dhe të jepeshin dalëngadalë. Kjo do siguronte një motivim të vazhdueshëm dhe një përvojë të kënaqshme dhe për vetë përdoruesit.
Po të njëjtën gjë mendoj dhe për forumet. Njerëzit e bëjnë më me qejf një detyrë kur janë pjesë e diçkaje (si për shembull e një grupi pune). Për pasojë, projektet, grupet e punës (task force), portalet, tabelat e lajmërimeve, etj. janë tepër të domosdoshme për organizimin e punës. Madje dhe në këto lloj nën-komunitetesh mirë do të ishte një formë vlerësimi hierarkik, qoftë me fuqi reale veglash, qoftë dhe në mënyrë simbolike me dekorata apo medalje. Por të gjitha këto struktura rrëzohen kollaj pa një fuqi administruese nga pas e, derisa të zgjidhet një administratë bërthamë stabël, mirë është të kemi shumë administratorë të përkohshëm.
Së fundmi, për sa i përket rastit konkret, më vjen keq ta them por për mua rasti Hatake-Udha është bërë tashmë tepër i lodhshëm. Është një histori që ka zgjatur në kuptimin e parë të fjalës me vite dhe shpeshherë nuk sjell as aq progres sa thuhet kur flitet për këtë çështje. Zakonisht janë thjesht 50 redaktime për një fjalë të caktuar në një fjali që shpeshherë kërkon riformulim të plotë. S'jam i sigurt nëse për këta përdorues në fillim ka pasur një synim të qartë për të kontribuar në SqWiki pa asnjë arsye tjetër rrethanore por dhe nëse ka pasur tani nuk është më. Për ta, Wikipedia është kthyer në një arenë ku kërkohet kundërshtari e mundohemi të bëjmë luftën me të me sa më shumë armatime (referenca) apo aleanca (raportime e ankesa). Nuk besoj se ka më nevojë për të ndjekur procedura standarde sikur jemi të paditur kur e dimë qartësisht që janë kukulla lecke të anëtarëve të vjetër. Kemi të bëjmë me dy njerëz që tashmë a nga mllefi, a nga argëtimi e kanë kthyer në një lojë/ndeshje përballjen e tyre dhe Wipedia u paraqitet si arena perfekte. Është e disata herë që emri i tyre lakohet në Kuvend për të njëjtën arsye dhe kushedi sa diskutime janë bërë nëpër faqe diskutimesh artikujsh e përdoruesish. Në këtë pikë nuk ka shumë rëndësi nëse personi nuk mundet të kuptojë ç'i thuhet apo refuzon ta kuptojë. Çfarë ka rëndësi është se ajo që po bën sjell shqetësime në komunitet e duhet ndaluar. Përballur me këtë situatë më duket e pavend që jemi sërish pas kaq kohësh ende duke diskutuar po të njëjtën temë. Çdo luftë redaktimesh që nis e duket të jetë nisur nga kukullat prej lecke të përdoruesve të mësipërm duhet ndaluar që në fazat e para me bllokimin e përdoruesve që në momentin e nisjes. Kontributi i tyre pozitiv do mbetet si dhe nëse do duan të bëjnë fillim të ri ndonjë ditë, ne s'do e vëmë re që janë po të njëjtët përdorues e do nisin të qetë. Por duke qenë se dallohen qartazi që janë po të njëjtët individë (dhe madje arsyeja që dallohen është pikërisht se nisin këto luftra) më duket e pavend që të jemi sërish këtu duke diskutuar të njëjtin problem për herë të kushedi satë. - Klein Muçi (diskutimet) 12 nëntor 2018 05:03 (CET)

Editing News #2—2018

2 nëntor 2018 15:17 (CET)

Editing on mobile phones

Please help translate to your language

Hello, all! The mw:Editing team at the Wikimedia Foundation wants to make it easier to edit, for people who use mobile devices. Many editors at the Albanian Wikipedia use the mobile site for editing. Would you please look at mw:Visual-based mobile editing/Ideas/October 2018 and share your thoughts? It is important to me that the team builds something that works for you. Whatamidoing (WMF) (diskutimet) 9 nëntor 2018 05:44 (CET)

Administrator i përkohshëm?

@Liridon, Mbas 12 ditësh që veglat e mia skaduan, unë nuk kam marrë asnjë notifikim nëse veglat do të rinovohen. Të kam shkruar dy emaile private në 20 ditët e fundit dhe s'je përgjigjur, pra më ke injoruar.

Sipas këtij linku, ku 8 veta më votuan për administrator, pra 100%, dhe asnjë s'ishte kundër fjalët e tua ishin:

 • Qëllimi i titullit të përkohshëm është që të shihet puna e administratorit në një vit dhe nëse aktiviteti është i pranueshëm për komunitetin, merr titullin e përhershëm pa ndonjë votim/diskutim pas një viti.

Këto fjalë të tuat nuk specifikuan se si pikërisht do çmoheshe si i "pranueshëm" kontributi im për "komunitetin", dhe nuk merret vesh se si do merret vendimi se kush është pikërisht ky komunitet. Nëse dikush merr vendim në emër të komunitetit, pa ndonjë votë, atëherë si mund të thotë që ky është vendim i komunitetit? Nga ana tjetër, që komuniteti të shprehet, ai duhet të votojë. Ama pjesa e dytë e fjalisë sënde thote që "nuk do ketë vote/diskutim".

A mund ta specifikosh se kush do jete komuniteti dhe nëse do votohet prape për mua e duhet të rikandidoj përsëri?

Ki kujdes se, nëse më imponon që të rikandidoj, kjo do vendoste një precedent të rrezikshëm, atë të mosvalidimit të votave të komunitetit. Votimi që u be vjet ishte pak i çuditçëm dhe pjesërisht i pabazuar në rregulla: Nuk ka asnjë rregull që disa njerëz të zgjidhen si administratorë të përhershëm e disa si të përkohshëm. Gjithashtu nuk ka asnjë rregull që mos zgjidhet asnjë administrator pasi "nuk jemi në nevojë urgjente për një administrator më shumë " sipas fjalise sënde. Unë nuk kam parë asnjë wiki që të thotë "nuk kemi nevojë për administratorë". Kush e vendos këtë? Bëre ndonjë votim ti që ta kuptoje që nuk ka nevojë për administratorë? Unë mund të të jap shembuj vandalizmi ÇDO DITË. Sqwiki ka shumë nevojë për administratorë aktivë, pra unë do thoja pikërisht të kundërtën. Shumë veta sipër thonë të njëjtën gjë. Do citoj më poshtë një fjalinë tënde (linku është po ai sipër):

 • E vlerësoj punën dhe aktivitetin e deritanishëm të përdoruesit 1l2l3k, por arsyeja e privilegjeve të përkohshme për 1 vit janë për shkak se përdoruesi është i ri, nuk jemi në nevojë urgjente për një administrator më shumë (nuk ka nivel të lartë të vandalizmit në sqwiki), për shkak të eksperiencave jo të mira që kemi pasur në 2 vitet e fundit me ish-administrues dhe për shkak se pas një periudhe administratorët bëhen pasiv.

Ca pyetje këtu:

 1. Nëse përdoruesi është i ri, po e ka plotësuar rregullin e minimumit të 3 muajve pse ky koment? A nuk do ishte mirë të ndryshohej rregulli?
 2. Ti thua "Nuk kemi nevojë urgjente për administrator": Kush e vendos këtë? More ndonjë mendim të komunitetit?
 3. Eksperiencat e keqe që pate me Mr. Pseudo: Nuk dua të flas për këtë kontribues, pasi nuk kam pasur kurrë komunikim me të, po sinqerisht nëse keni pasur eksperienca të këqija me një kontribues, pse duhet të paguajnë të tjerët? A nuk do ishte më mirë të nxirrje mësime dhe të punoje me administratorë të tjerë që të ndryshoje rregullat?
 4. Vandalizmi ekziston dhe është bile shumë i lartë. Numri i lartë i editimeve të mia vjen nga revertet e panumërta te vandalizmave, e kam qindra grisje artikujsh vandalë.

Gjithashtu, nëse vendoset që disa të jenë të përhershëm e disa të përkohshëm kush e vendos këtë? Për mua votuan 5 veta për administrator, e pastaj 3 thanë që duhet të isha i përkohshëm. 5 me 3 duhet të ishte e kundërta, pra që unë të zgjidhesha i përhershëm, po kjo nuk u respektua dhe vendimi yt nuk u bazua pra në votë.

Pres mendimet e tua. --1l2l3k (diskutimet) 12 nëntor 2018 16:40 (CET)

Nuk e di sa emails dhe intervenime po me bejne, sikur un po udheheq Wikipedia-n shqip ??!! nuk e kuptoj, dhe rasti po behet njejt si te ai filmi me "Andon Ledhin". Ka disa veprime thelbesore qe sme pelqejne tek 1l2l3k. Se pari, ndryshimi/editimi i "komenteve ne diskutime" qe e ben shume shpesh, e thot nje mendim, me pas shkon e ndryshon, e permirson, heq dicka, shton dicka. Se dyti, eshte çeshtja e Hatake/Udha, te cilen e mori ta zgjidh dhe ajo eshte zmadhuar aq shume sa nje administrator duhet te rrije merret cdo dite me socket e tyre. Se treti pjesa e veglave, qe shume lehte secili mund te ndihmoje ne pune administrative edhe pa ato (pervec fisheries te artikujve dhe bllokimit te perdoruesve). Sa per sqarim, un jam vetem 1 perdorues, nje vote, shpesh kam qene me vote te kundert nga shumica, por shumica vendos, pra pesha e votes time eshte 1. Atij citimit i qendroj ende dhe duhet te lexohet si i plote, dhe jo pjese pjese, pra vlen si teresi, te gjitha pikat ndikojne nga pak. Pergjigje per pyetjet: [ 1. Po, rregulli duhet te ndryshoje; 2. Mendimi im, sdo te thote se eshte e sakte (por komuniteti as te kunderten ska then); 3. Po, ate po bejme, po i ndryshojme; 4. Nuk shoh pyetjen ketu; ]. Nuk eshte vendosur qe dia te jene te perhershem disa te perkohshem, por cdo kandidim i ri, nese zgjidhet per here te pare te jet i perkohshem. Pastaj privilegji si i jepet dikujt ashtu edhe mund ti merret, asgje seshte e perhershme. Un jam i gatshem qe te vendosim rregulla te reja, dhe te definohet gjithcka shume me mire, por derisa ato rregulla te definohen, athere ne komunitet administratoret aktual vendosin.--Liridon (diskutimet) 13 nëntor 2018 09:31 (CET)
(Unindent) @Liridon,, nëse të bëjnë intervenime, ndoshta është pasi ka dicka që s'shkon dhe ti s'mund të injorosh më. Andon Ledhi ka qenë skec e jo film, e unë nuk po bëj estradë, por do mundohem të të shpjegoj se si rregullat kanë ndryshuar gjatë procesit të votimit, gjë që nuk është e lejueshme, dhe ti ke gabuar si burokrat. Ti nga njëra anë pyet se pse po të drejtohen njerëzit ty. Ti e di shumë mirë që s'ka kujt tjetër t'i drejtohen. Ti je burokrati i vetëm aktiv në sqwiki. Burokrati është ai që i heq apo i jep veglat administratorëve. Ti nuk je vetëm një përdorues e një votë, je ai që duhet të marri vendimin final duke respektuar procesin e votimit dhe rregullat ekzistuese.
Vendimi që të ndryshoheshin rregullat u mor gjatë votimit për mua, jo përpara.
Po le t'i referohem fjalisë sënde më sipër "derisa ato rregulla te definohen, athere ne komunitet administratoret aktual vendosin". Rregullat jane të mëposhtmet:
*Kushtet themelore: Kushtet për t'u bërë administrues, ose burokrat, në përgjithësi kanë të bëjnë me sa kohë dhe sa kontribute një redaktor ka dhënë. Redaktori duhet të jetë i besueshëm dhe kjo gjë arrihet vetëm duke edituar artikujt në mënyrë konstruktive dhe duke qenë në kontakt me redaktorët e tjerë. Gjithashtu duhet të ketë qenë anëtar prej 3 muajsh (nga redaktimi i parë), të ketë rreth 1000 kontribute, dhe të mbështetet nga të paktën 5 redaktorë të rregullt (domethënë redaktorë që kanë qenë anëtar për të paktën 3 muaj dhe mbi 50 redaktime) dhe 75% për. Votimi për veten nuk vlen si votë, por kandidati duhet të pranojë kandidaturën. Po të njëjtat kushte vlejnë dhe për heqjen e privilegjeve të një administruesi ose burokrati. Votimet zgjasin së paku 15 ditë nga fillimi i kandidimit.
*Kushte të mëtejshme: Votimi do mbështetet si në kushtet themelore, ashtu si dhe në kushte të mëtejshme. Kushtet e mëtejshme përfshijnë cilësinë e përgjigjeve që kandidati do i japi pyetjeve që përdorues mund të bëjnë gjatë procesit të kandidimit. Votat mund të mbështeten te saktësia e këtyre përgjigjeve dhe përputhja e tyre me politikat e wikipedias.
Këto rregulla, nuk e kuptoj pse thua "jane te padefinuara". Mua më duken shumë të qarta. Nuk flitet fare këtu per "administrator të përkohshëm".
Po e përshkruaj këtu poshtë sharadën që ndodhi gjatë votimit dhe si rregullat e mësipërme u respektuan pjesërisht dhe pjesa për administrator të përkohshëm u shtua gjatë procesit:
 • Votimi filloi në 17 tetor 2017 i prurë nga @AT44,. Kur propozimi u bë rregulli ishte që administratori të ishte i përhershëm, jo i përkohshëm.
 • @Aeternus, votoi për mua në 18 tetor 2017. Kur ai votoi, rregulli ishte që administratori të ishte i përhershëm, jo i përkohshëm.
 • @Resnjari, votoi për mua në 18 tetor 2017. Kur ai votoi, rregulli ishte që administratori të ishte i përhershëm, jo i përkohshëm.
 • @Tiimiii, votoi për mua në 23 tetor 2017]. Kur ai votoi, rregulli ishte që administratori të ishte i përhershëm, jo i përkohshëm.
 • @Βατο, votoi për mua në 23 tetor 2017. Kur ai votoi, rregulli ishte që administratori të ishte i përhershëm, jo i përkohshëm.
Pra 5 vota të jo-administratorëve që thonë: votim për 1l2l3k. Deri në këtë pikë askush s'ka dëgjuar ndonjë herë për "administrator të përkohshëm".
Po dikush kishte një plan. Dhe c'ndodhi?
 • Administratori @Tëfcí,, i cili ne 3.5 vitet e fundit ka vetëm 50 editime, ne 25 tetor 2017 futet e thote qe 1l2l3k duhet bere administrator i përkohshëm e pastaj i përhershëm, duke "vënë një rregull të ri" gjatë votimit.
 • Ideja i pëlqen shumë edhe administratorit @Planeti,, i cili po të njëjtën dite, 25 tetor 2017, thotë edhe ai që do votojë për 1l2l3k si admin i përkohshëm.
 • Me 28 tetor 2017 vjen edhe administratori AT44, 50 editime në vitin e fundit, dhe voton edhe ai per mua si admin i përkohshëm.
 • Pas kesaj me 31 tetor 2017 Liridoni aprovon si burokrat dhe mua më jepen veglat per 1 vit.
Pra pasi kanë votuar 5 përdorues të rregullt me rregullin e "administratorë të përhershëm" vijnë 3 administratorë dhe votojnë "administratorë të përkohshëm".
Disa mendime:
 1. Vendimi yt, Liridon, u bazua në 3 vota, jo në 5, dhe rregulli i administratorit të përhershëm u shkel.
 2. Gjithashtu iu dha peshë më shumë administratorëve sesa përdoruesve të thjeshtë nuk ka asnjë rregull që një gjë e tillë të bëhet. Ti e pranon më lart, që "administratorët vendosin", kur kjo nuk është praktikë në asnjë wiki për vendime që merren për zgjedhje administratorësh. Nëse administratorët kanë më shumë peshë në votë, atëherë përdoruesit e thjeshtë pse duhet të votojnë?
Unë përpiqem ta lexoj në mënyra të ndryshme, po arrij në konkluzionin që këtu s'kemi të bëjmë me asgjë tjetër vecse shkelje rregullash. Rregullat nuk mund të ndryshojnë gjatë votës, se ndryshe quhet abuzim.
Sa për "kritikat" e tua Liridon për të cilat thua që s'të pëlqej, po mundohem t'i adresoj:
 1. Kur unë ndryshoj një koment, kjo quhet "editim". Në mungesë të rregullave në sqwiki po te them ato ne enwiki: So long as no one has yet responded to your comment, it's accepted and common practice that you may continue to edit your remarks for a short while to correct mistakes (Perkthim: Përderisa askush s't'i është përgjigjur komentit, është e pranueshme që mund t'i editosh mendimet e tua dhe të korigjosh gabimet.
 2. Hatake/Udha: Une kam vënë cdo gjë në dorë të Kuvendit, i cili i ka dënuar. Nuk kam abuzuar për asnjë moment. Bile kam marrë mundimin të ndihmoj nga ana e përmbajtjes, gjë që s'e ka bërë asnjë administrator. Kam informuar gjithe administratoret e tjerë, dhe bile të kam kërkuar edhe feedback, dhe më ke thënë në privat që cdo gje është mirë. Mund t'i prodhoj ato emaile në cdo rast.
 3. Së treti, ti thua që unë duhet të bëj punë administrative pa vegla. Veglat duhen për të grisur faqet abuzive, dhe bllokuar vandalët të cilat janë cdo ditë në wiki. Nuk mund të thuash që s'të pëlqej pasi dua të kem vegla administratori kur më ka votuar komuniteti.
Standardet e dyfishta që ti përdor mund të t'i sqaroj akoma më mirë duket të kujtuar që për ty votuan 2 veta për administrator, e 1 ishte kunder, pra kishe vetëm 66% te votës dhe nuk e more "i perkohshem", une mora 8/8 (100%) dhe rregullat u ndryshuan gjatë votimit për të më bërë "të përkohshëm".
Po i kthehem prapë faktit që njerëzit po "intervenojnë": I detyrohet faktit që njerëzit kanë akoma besim te ti. Nëse s'do kishin, do shkonin të ankoheshin në Meta e do ankoheshin për abuzim të burokratit lokal. Nuk e ka bërë njeri deri tani, po mund ta bëjnë.
Unë sinqerisht nuk dua të shkoj atje (akoma). Po ti s'më përgjigjesh qartë nëse do m'i japësh apo jo. Ti thua "vendosin administratorët" duke injoruar votën e përdoruesve të thjeshtë. A mund të më përgjigjesh troc e të më thuash nëse do m'i rijapësh apo jo? Në këtë mënyrë do vendos për veprimin tim të mëtejshëm. Unë bëj reverte vandalizmi cdo ditë, dhe shumë pak veta e bëjnë (shih vetëm logun tim të dates se sotme, shih edhe logun e punes si administrator. Veglat nevojiten sepse i dha komuniteti, sepse nuk i kam abuzuar kurrë, dhe sepse i duhen sqwikit për t'u zhvilluar ditë për ditë për shqiptarfolësit, e jo për qejfin tim.--1l2l3k (diskutimet) 13 nëntor 2018 13:43 (CET)
Skam kohe te merrem me diskutime te perseritura. Nuk e di pse po merresh tash me privilegjet e perhershme/perkohshme, kur ke pas mjaftueshem kohe nje vit dhe jepse propozim per rregulla me te mira. Kam thene atehere, "Qëllimi i titullit të përkohshëm është që të shihet puna e administratorit në një vit dhe nëse aktiviteti është i pranueshëm për komunitetin, merr titullin e përhershëm pa ndonjë votim/diskutim pas një viti." - pasi qe per mendimin tim nuk duhej te ta vazhdojme titullin administrator, un u kam derguar nga nje email gjith administratoreve qe te me japin mendimin e tyre, dhe nese shumica vendos pro, me kenaqesi do te ti jap un ato privilegje ose burokrati tjeter Puntori, e nese vendoset jo, prap nuk eshte fundi i botes, mund te rikandidosh veten per administrator. Problemi tek tipat si ti eshte se i merrni gjerat shume personale, prandaj nuk mendoj se me kete mentalitet mund te zgjidhni ceshtjet problematike ne komunitet. Shume interesante menyra se si jam zgjedhur, a thua ka bere gabim Eagleal Face-grin.svg ??!! Ankohu nese do ne meta, bile nese dyshon ne kontributin tim si administrator & burokrat, lirisht me kandido per heqje privilegjes, besoj se aspak nuk do me pengonte te jap kontributin tim ne sqwiki. P.S. Te lutem mbaje ne menyre te strukturuar kete diskutim (te stampa ne krye jane te shkruara ca rregulla se si duhet). --Liridon (diskutimet) 13 nëntor 2018 23:01 (CET)
Mendimet e mia: Une e respektoj kohën tënde, po sinqerisht tani kam kohë boll, pasi po bëhet shumë interesante, sidomos pasi po shpjegohet amullia e rregullave në sqwiki, ku burokrati i vetëm i shpik "en passant" rregullat pa i vënë në vendin e duhur. Po t'i jap mendimet e mia me pika:
 1. Rregullat se si zgjidhen administratorët i vura në bold më sipër, mund t'i shohësh. Ka edhe link për te faqja e zgjedhjes së administratorëve. Ato rregulla janë të njëjtat që ishin edhe vjet kur unë u votova. Po e vë linkun prapë dhe po i përmbledh: 3 muaj aktivitet, 1000 redaktime, dhe votë komuniteti 75%, ku komunitet jane redaktorët me 50 redaktime.
 2. Meqë ra fjala, rregullat ishin të njëjtat kur u be propozimi për ty ne 2009, pra duheshe 75% e votave shih linkun, dhe ty të bene gabimisht administrator me 66%: ti s'e permbushe 75%-in shih perseri linkun per votimin tend ku 2 veta ishin pro dhe 1 ishte kunder.
 3. Rregullat unë po i respektoj, je ti që je bere administrator me shkelje rregullash (shih 75% aty sipër), dhe po vazhdon t'i shkelësh duke shpikur të tjera pa konsensus. Askund nuk është e shkruar që administratorët ekzistentë do merren vesh me emaile dhe jashtë procesit të zgjedhjes së administratorëve të rinj. Je ti që po i ndryshon rregullat, dhe po i ndryshon te komentet e tua e jo në vendin e duhur. Me një fjalë tani ti po del një rregull tjetër, pra që vendimi final u muarka nga administratorët me emaile private, e jo nga përdoruesit e thjeshtë që votojnë, të ngratët, e kujtojnë se wikipedia ka një proces votimi demokratik.
 4. Pyetje: E si do jetë ky rregull i ri që po na propozon? Me emaile mes adminash do votohet për adminin e ri? E do ia tregosh votuesve ti këto emaile? Kjo di ishte thyerje e privatësisë së tyre. Ma merr mendja që ke aq gramë mos i futesh asaj pune, pasi ka rregulla wiki për privatësinë e njerëzve. Apo do na i komunikosh? Apo do bëhet votë prapë vetëm nga administratorët?
 5. Është gjithashtu interesante që po thua që unë mund të kisha vënë rregulla të tjera. Nuk ka nevojë. Rregullat janë shumë mirë dhe unë bashkohem me to. Po duhet të ndiqen. Dhe mendoj që je ti që duhet të kërkosh konsensus për t'i ndryshuar.
 6. Sa për mënyrën e strukturuar të paragrafeve, kisha shtuar "unindent" në kllapa, po ndoshta s'e pe, në menyrë që të zëvendësoj stampën {{od2}}, e cila nuk është përkthyer akoma në sqwiki. (shih këtë gjithashtu).
 7. Asgjë personale, po meqë i kam dedikuar wiki-t 18 mijë editime e 16 mijë aprovime në një vit, më dhimbset sqwiki dhe administrimi i tij. Dhe nëse nuk e kundërshtoj moszbatimin e rregullave, nuk di se kush do e bëjë. Sqwiki ka shumë potencial, po do njerëz me kurajo, po edhe me ndershmëri intelektuale. Dhe po të them edhe mendimin tim për punën tënde, meqë ti dhe mendimin tënd për mua. Ti ke dhënë një kontribut të mire në wiki, ku ke shkruar shumë artikuj, e ke zbatuar veglat në përgjithësi mirë në këto 10 vjet. Nëse rregulli i 75% nuk u zbatua për ty në 2009, nuk mendoj që i ka sjellë ndonjë dëm të madh wikit, pasi të paktën ke qenë aktiv më shumë se të tjerë. Gjithashtu ke dhënë kontribut të mirë në Wikidata, ku ke lidhur mijëra artikuj. Për këto duhesh përgëzuar dhe falenderuar. Kjo vec, nuk më pengon të të vë në sy mospajtime që kam me punën tënde. Mendoj se je aq i zgjuar sa t'i kuptosh e t'i përmirësosh ato gjëra që i ke të meta. Të meta kemi të gjithë, përfshirë i nënshkruari. E ta them sinqerisht, nëse komuniteti i administratorëve vendos që mos m'i rinovojë veglat, do bëjnë gabim, po s'ka problem, do i vë në vështirësi me një kandidim tjetër. Gjithsesi duhet të dinë që po bëhen bashkëfajtorë me ty në thyerje rregullash, dhe po krijojnë një precedent që e dëmton sqwikin dhe transparencën në administrimin e saj.--1l2l3k (diskutimet) 14 nëntor 2018 00:28 (CET)
Kontrolloji faktet, jane dy burokrate, nuk jam vetem un. Hmmmm, vetem shkurt, mendoj se do jet pergjigja ime e fundit ne kete diskutim, prap i merr gjerat shume personale : [ 1. Me kete gje duhej te merresh prej dites se pare kur u bere administrator i perkohshem; 2. Un jam zgjedhur me 2 vota PER dhe asnje KUNDER (100% PER), Nik007 ka votuar 4 dite pasi eshte mbyllur votimi dhe jane miratuar privilegjet; 3. Edhe ti njejt veproje deri dje, me emaila dhe me diskutime ne Grupin e Administratoreve ne Facebook; 4. Mbetet per tu vendosur nga ne; 5. Nuk shkruan asgjekundi qe burokrati duhet te vej rregulla dhe te kerkoj konsensus, te gjith mund te propozojne dhe te votojne per ate konsensus; 6. Flm per shpjegimin, por kjo faqe ka keto rregulla te shkrimit; 7. skam koment ]. Te lutem prit mendimet e te tjereve, sepse pastaj do me thone se vendos vet. Nese nuk te kthej pergjigje, mos mendo se te injoroj, por te paralajmerova me larte. Gjithe te mira.--Liridon (diskutimet) 14 nëntor 2018 09:17 (CET)
Liridon, shih poshtë:
 1. Votimi për ty ishte i parregullt në 2009. Rregulli i atëhershëm thoshte të mbështetet nga të paktën 5 redaktorë të rregullt (domethënë redaktorë që kanë qenë anëtar për të paktën 3 muaj dhe mbi 50 redaktime) dhe 75% për.. Ti u mbeshtete nga 2, jo nga 5, sic kerkonte rregulli, dhe votimi u mbyll para se të kishte 5 veta.
 2. Problem akoma më i madh është që ti nuk po propozon fare rregulla të reja, ti thjesht po i injoron dhe po i shkel me të dyja këmbët ato ekzistuese që s'janë aspak të këqija dhe janë marrë nga ewiki anglisht, që është shumë më i avancuar e me gati 6 milionë artikuj. Ti po shkon nga 3 muaj aktivitet, të paktën 1000 redaktime, dhe votë komuniteti të paktën 75%, ku komunitet jane redaktorët me 50 redaktime, në vendosin vetë administratorët me emaile private se kush bëhet administrator dhe s'ka votim pasi e kemi shfrytëzuar administratorin vitin e parë. Kjo është e rrezikshme për mungesën e transparencës dhe i jep një avantazh aspak të drejtë administratorëve të vjetër (disa prej të cilëve janë zgjedhur sic e vërtetova më lart për ty, pra duke shkelur rregullat), dhe duke i prerë rrugën administratorëve te rinj që mund t'i japin wikit më shumë me energjinë e ndershmërinë e tyre. Nëse ti do te ndryshosh rregullat, duhet të kërkosh konsensus. Unë po ta them që tani që do votoj kundër ndryshimit arbitrar të rregullave aktuale në formën që po propozon ti.
 3. Ky problem sjell edhe pamundesine e desysop-imit te dikujt, pasi nuk do ketë më vota, thjesht do vendosin administratorët. Meqë wikit lokale si sqwiki janë të pavarura, Meta nuk do zgjidhi problemet tona se kanë të tyret. Pra sqwiki do ngelet në dorë të pak administratorëve që do e shohin wikin si kopshtin e vet privat, e jo më si dicka të komunitetit.
 4. Patjetër që duhet të ketë komunikime private mes administratorësh, po kjo s'do të thotë që unë s'kam komunikuar gjërat e komunitetit në kuvend. Tani më dëbove edhe nga facebook-u i administratorëve, kështu që nuk kam një platformë të tillë komunikimi dhe po përdor më shumë kuvendin. Dhe ndoshta është mirë pasi këto gjëra po regjistrohen me kujdes.
 5. Faktet i kam në rregull. Ti ke qenë më aktiv se Puntori dhe Euriditi, dy burokratët e tjerë dhe unë këtë thashë, pra që je burokrati i vetëm aktiv. Puntori dhe Euriditi kanë qenë shumë më pak aktivë se ti këtë vitin e fundit.
 6. Pres me kureshtje komentet e të tjerëve. --1l2l3k (diskutimet) 14 nëntor 2018 15:04 (CET)
Së pari, doja të thoja që të dy editorët (@Liridon, dhe @1l2l3k,) i kam admiruar në rolin e tyre si administratorë në Wikipedia dhe, në këndveshtrimin tim, kam punuar mirë me të dy për çështje teknike apo për të luftuar vandalizmin, apo për gjëra të tjera. Gjithsesi, nevoja për administratorë është e madhe në wikipedian shqiptare. Dhe nuk ka nevojë thjesht për administratorë. Ka nevojë për njerëz që janë kompetentë e dinë se ç’po bëjnë, e mbi të gjitha, kanë pasion për atë që bëjnë. Editorët që bëhen administratorë nominojnë veten pasi përveç eksperiencës dhe ekspertizës, kanë edhe kohë të lirë. Mbas vitesh të tëra atë kohë mund të mos e kenë më. Të tjerëve editorë, të cilët premtojnë shumë dhe ndihen se mund t’i mbushin ato pergjegjësi duhet t’u jepen veglat, kështu që pergjegjësitë të mos bien vetëm në shpatullat e pak njerëzve. Gjithashtu duhet të ketë rregulla të sakta e koherente për selektimin e editorëve në pozitën e administratorit apo burokratit.
Mbasi une votova për 1l2l3k e pashë paksa të cudicme që ai do ishte administrator i përkohshëm, por shpresova që do bëheshe permanent. 1l2l3k ka treguar gjithmonë cilësi në editimet e tij. Nga ana tjeter, e gjithë situata me Hataken ishte nje problem i Hatakes, e jo i 1l2l3kit. 1l2l3k bile veproi shumë mirë si administrator me Hataken. Meqe wikipedia shqiptare nuk ka rregulla për shumë gjëra, me sa kam kuptuar, 1l2l3k aplikoi, dhe me sukses, rregullat e wikipedias angleze. Nëse duam ta rrisim këtë enciklopedi dhe ta bëjmë të respektueshme, si portin e pare të informacionit për botën shqipfolëse, na duhen rregulla stabël dhe administratorë kompetentë. Kur shohim talent, duhet ta rrisim atë, dhe të sjellim editorë që të mund të nxisin edhe të tjerët. Këto janë ligjet themelore për të bërë diçka të madhe. Ndryshe do humbim.Resnjari (diskutimet) 15 nëntor 2018 00:45 (CET)
Mendoj qe 1l2l3k duhet te behet administrator i perhershem pasi me sa kam pare ne pergjithesi ka kontribute qe duhen vleresuar, si editime ashtu edhe veprime adminstrative. Sa i perket ceshtjes Udha-Hatake, nuk mund te gjykoj mbi zgjidhjen qe i ka dhene 1l2l3k, pasi eshte nje ceshtje vertet e komplikuar dhe nje histori e sterzgjatur sa nuk i gjendet filli, ndoshta ata qe kane qene aktive gjate kesaj periudhe dhe e kane ndjekur me nga afer mund te japin komentet e tyre. Gjithashtu dua ta siguroj 1l2l3k se nuk ka pasur asnje diskutim nepermjet emaileve nese duhet te behet admin i perhershem apo jo, eshte thjesht nje email nga Liridoni qe na njofton te marrim pjese ketu, ne kete diskutim. Ndersa sa i takon rregullave te reja mbi zgjedhjen e administratoreve mendoj se duhet t'i vendosim sa me shpejt. --Olsi (diskutimet) 16 nëntor 2018 03:34 (CET)
Ju kerkoj te gjitheve te qendroni te qete. Ne fund te fundit ne jemi te gjithe ketu per te punuar se bashku per rritur cilesine e informaciont qe Wikipedia i percjell lexuesve. Eshte per te ardhur keq qe koha humbet me keto biseda. Duhet gjetur nje zgjidhje sa me shpejt dhe ne menyre sa me te drejte. Duke qene se Resnjari dhe Olsi jane dakord me dhenien e statusit te adminit te perhershem, Liridon, si kontribuesi me me shume eksperience ketu, si mendon se duhet te gjejme nje rrugedalje nga situata ku ndodhemi? Ne fund te fundit nuk mund te vazhdojme kete bisede perjetesisht. Nje ide e mire sipas meje do ishte dhenia e statusit te adminit te perhershem. Nqs 1l2l3k gabon me perdorimin e tyre, ne si komunitet duhet te mblidhemi serish dhe tia heqim. Ktrimi991 (diskutimet) 19 nëntor 2018 21:01 (CET)


┌───────────────────┘
Përshëndetje të gjithëve, shpresoj të jeni mirë! Fillimisht, më falni që ju kam ndërhyrë në editimet tuaja duke i dhëmbëzuar, por besoj se tanij janë shumë më të lehta për t'i lexuar. Duke përdorur dhëmbëzimet (dy pika :) e respektojmë lexuesin pasardhës. Të hyjmë në temë: unë jam i mendimit që përdoruesi @1l2l3k, të bëhet administrator i përhershëm -- me votim të përsëritur ose nëse biemi dakord, duke i dhënë privilegjet menjëherë -- dhe bën mirë të pranojë kritikat e komunitetit në mënyrë konstruktive. Nuk duhet t'i marrim gjërat personalisht, këtu flas për marrëdhëniet midis jush. Por edhe të fillojmë marrëdhënie menjëherë keq me përdorues të tjerë nuk është mirë sepse e helmon mjedisin e punës këtu (kam fjalën për komentin e 1l2l3k që thotë se unë kinse pata "'vënë një rregull të ri' gjatë votimit"). Për t'i zbutur tendosjet këtu në komunitet do të kisha thënë të takohemi njëherë të gjithë pa asnjë interes të veçantë dhe ta njohim njëri-tjetrin. Fundja, kjo është punë vullnetare dhe ne jemi të gjithë njerëz. --  // tëfcí // bisedho 20 nëntor 2018 10:12 (CET)

@Tëfcí, Asgjë personale dhe kam respekt si për ty, ashtu dhe për Liridonin, e më së shumti për punën tuaj e për cfare i keni dhënë wikit. Thjesht po sillja ca fakte se për cfare ndodhi vjet dhe ky diskutim mendoj është i mirë si për feedback-un që po marr për punën time, ashtu dhe për ndryshimin e rregullave, të cilat mendoj që duhen ndryshuar para se të bëhen kandidime të tjera. Kërkoj ndjesë nëse c'thashë perceptohet negativisht, qëllimi im nuk ishte të ofendoja askënd. --1l2l3k (diskutimet) 20 nëntor 2018 20:34 (CET)
Mendoj që një pjesë e gjerë e keqkuptimit lind nga fakti që nuk kemi rregulla stabel për këto procedura. Është e njëjta gjë me rregullat për sanksionimet e editorëve që krijojnë kaos. Mungesa e këtyre rregullave mund t'i konfuzojë administratorët. Ne mund të përkthejmë rregulla nga wiki anglez, apo të kemi një kuvend e të bëjmë tonat. Po për gjërat e rëndësishme, si përshembull për zgjedhjen e administratove duhet të kemi rregulla të qarta, në mënyrë që mos ketë keqinterpretime. Në përgjithësi puna edituese dhe administruese e 1l2l3k ka qënë e mirë për sqwiki-n. Mendoj që atij i duhen dhënë mbrapsht veglat 1l2l3k dhe ashtu si gjithë administratorët, nëse i keqperdor, komuniteti të votojë e t'ia heqi. Kemi nevojë për shumë njerëz të talentuar këtu, pasi enciklopedia është rritur shumë këto vitet e fundit.Resnjari (diskutimet) 21 nëntor 2018 04:59 (CET)
Symbol keep vote.svg U miratua - Me falni për vonesën. Pasi shumica e administratorëve dhe përdoruesve aktiv nuk kanë kundërshtime, 1l2l3k merr privilegjet e perhershme të Administratorit. Urime 1l2l3k!!--Liridon (diskutimet) 30 nëntor 2018 12:17 (CET)

Change coming to how certain templates will appear on the mobile web

CKoerner (WMF) (talk) 13 nëntor 2018 20:35 (CET)

Sock i Cinephile-al mbrapsht ne sqwiki

Ky perdorues eshte qartesisht sock i perdoruesit Cinephile-al, i cili u perjashtua me vote nga Kuvendi simjvet. E ka bere tre here ne ditet e fundit 15 nentor, 16 nentor dhe 19 nentor. Gjithashtu po perdor kercenime personale, te cilat u bene pjeserisht shkak i perjashtimit te tij. I lutem administratoreve aktive ta bllokojne, si dhe dhe te mbrojne artikullin Misto Treska nga vandalizmat e tij, te cilat heqin material te referencuar. --1l2l3k (diskutimet) 19 nëntor 2018 18:51 (CET)

Tani po editon si Nazimanus. Sock perseri. Lutem bllokojeni. --1l2l3k (diskutimet) 26 nëntor 2018 15:59 (CET)

Modifikime rregullash për administrator të përkohshëm / Votim

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR Mbyllje pas një jave votimi me 5 vota PËR ndryshimin e rregullave dhe 0 KUNDËR. --1l2l3k (diskutimet) 29 nëntor 2018 19:06 (CET)


Në bazë të një konsensusi që po kristalizohet për rregulla të reja mbi administratorë të përkohshëm, bëra disa shtojca ndaj rregullave aktuale. Ju lutem votoni poshtë nëse jeni {{PËR}} apo {{KUNDËR}}. Nëse jeni pjesërisht pro rregullave të reja, mos votoni menjëherë {{KUNDËR}}, po jini te guximshëm dhe bëni ndryshime te rregullat, gjithsesi ndryshimet ju lutem, shoqërojini me komente shpjeguese këtu poshtë. Votimi do zgjasi një javë nga hapja e këtij subjekti. --1l2l3k (diskutimet) 22 nëntor 2018 01:41 (CET)

Duke rishikuar rregullat, bëra ca modifikime të mëtejshme për qartesim akoma më të mirë të rregullave ekzistuese. Po ping @Resnjari,, @Liridon,, @Klein Muçi,, për të tërhequr vëmendjen e tyre, pasi e bëra ndryshimin pasi ata votuan.--1l2l3k (diskutimet) 23 nëntor 2018 14:35 (CET)

Diskutim

Shiko, unë s'jam kundër ndryshimeve parimisht por më shqetëson diçka tjetër. Si fillim faqet me rëndësi, si kjo e administratës e të tjera, janë të rrënjosura shumë thellë në lëmin e faqeve të Wikipedia-s dhe për pasojë gati-gati u bie vlera sepse bëhen vetëm si disa rregulla obscure që ekzistojnë diku por që "askush" s'e di tamam ku gjenden. Së dyti, ndërtimi i faqeve është shumë i njëjtë me atë të çdo artikulli të zakonshëm në Wikipedia, pa asnjë dallim që të tërheqë vëmendjen si faqe me rëndësi të veçantë e për pasojë përmbajtjes u bie vlera dhe më tutje. Dhe së fundmi, këto rregullat me përqindje e numra kaq konkretë... Janë realisht të nevojshëm? Me sa kam parë në EnWiki votimit s'i jepet kaq rëndësi sa i jepet në fakt procesit të diskutimit. Kjo rëndësi e zvogëluar ndaj procesit të votimit vihet re më shumë te fakti që nuk ekzistojnë vetëm 3 stampa për votim si PRO, KUNDËR, ASNJËANËS por dhe stampa si "Shumë pro" apo "Shumë kundër". Pra, kuptohet që janë stampa më shumë thjesht për të nxitur diskutim se sa për votim të mirëfilltë. Dhe nëse s'gaboj, theksohet se zgjedhja përfundimtare bëhet nga mendimi që arrin komuniteti (administrata aktuale praktikisht) nga diskutimi. A s'mundemi të adoptojmë një sistem të tillë këtu duke lehtësuar dhe procesin e zgjedhjes në përgjithësi? Propozimi im personal do ishte që të vendoseshin vetëm disa kushte paraprake që dikujt i duhen për të kandiduar si administrator, fjala bie, një numër i caktuar redaktimesh, një kohë fikse përvoje, etj. dhe pastaj të niste diskutimi në komunitet për të ku të shiheshin kontributet e tij dhe të diskutohej për to. Në fund, pak a shumë, më shumë të bënim administratorë se sa të refuzonim duke u nisur nga fakti që nëse dikush bën diçka që s'duhet, mundemi thjesht ta ndreqim me një buton të vetëm. Pra, po aq lehtë sa dikush bëhej, aq lehtë dhe të hiqej, thënë në vija të përgjithshme. Për më tepër, mënyra si punon Meta-Wiki shpesh për këtë punën e administratorëve duket gjithashtu një gjë që ia vlen të adoptohet. Në fillim emërohesh i përkohshëm për 3 muaj, më pas për 6, pastaj për 9 muaj, në fund për 1 vit e më pas i përhershëm. Kjo rritje besimi graduale perceptohet dhe si ngritje në detyrë nga njerëzit dhe siguron që ata të vazhdojnë të kontribuojnë dhe të mos bëhen dembelë pasi janë bërë administratorë.

Pra, e përmbledhur shkurt:

 1. Administrata e faqe të tjera me rëndësi të theksohen më shumë si faqe që dallojnë nga të tjerat. Qoftë duke u nxjerrë te sidebar majtas, qoftë duke i formatuar ndryshe nga artikujt e zakonshëm.
 2. Procesi i përzgjedhjes së administratorëve të bazohet më së shumti në përmbushje kushtesh paraprake e diskutim se sa votim të mirëfilltë.
 3. Mundësia për tu zgjedhur administrator të jetë e lartë dhe e thjeshtë për sa kohë përmbushen kushtet paraprake dhe rezultati i diskutimit të komunitetit del pozitiv për ty. Pak a shumë njëlloj siç veprojmë për statusin e kontrolluesit. Po aq e thjeshtë le të jetë dhe heqja si administrator nëse kontributet fillojnë të jenë negative.
 4. Vendosja si administrator i përhershëm të jetë graduale. Në fillim 3 muaj, më pas 6, më pas 9, 1 vit dhe pastaj i përhershëm. Kjo siguron që tjetri të mos dembeloset pak javë pasi zgjidhet administrator.

Një sistem i tillë dinamik më duket më i frytshëm për numrin e konsiderueshëm të përdoruesve aktivë që kemi arritur të kemi këto kohë. Nëse propozime të tilla s'mund të merren parasysh për arsye të caktuara, atëherë siç jam shprehur dhe më sipër, jam dakord me ndryshimet aktuale që janë propozuar. - Klein Muçi (diskutimet) 24 nëntor 2018 13:02 (CET)

Klein: koment interesant. Me sa kuptoj ti i do rregullat akoma më restriktive sesa këto që anë në versionin e tanishëm. Më thuaj nëse jam gabim.
 1. Ti thua "këto rregullat me përqindje e numra kaq konkretë... Janë realisht të nevojshëm? Me sa kam parë në EnWiki votimit s'i jepet kaq rëndësi sa i jepet në fakt procesit të diskutimit". Pra e kuptoj që ti i jep rëndësi diskutimit dhe jam dakord. Gjithsesi në enwiki, në fakt i jepet rëndësi votës dhe përqindjes, dhe shumë. Në enwiki rregullat janë you are likely to pass if you achieve at least 75% support. Nominations which receive less than 65% support are unlikely to be successful, except in exceptional circumstances. Pra normalisht bëhesh administrator me 75% (përjashtim rrethana të jashtëzakonshme, të cilat nuk specifikohen). Nëse ke mes 65% dhe 75%, bëhet një votë publike mes burokratësh (shih këtu). Pra përqindjet janë të rëndësishme pasi procesi është publik dhe njerëzit mund të shohin se me sa përqindje e fituan zgjedhjen. Po, pyetjet janë të rëndësishme pasi përgjigjet ndaj tyre përcaktojnë votën. Ne i filluam pyetjet me Astronomin dhe ai falimentoi pas pyetjeve të para që bëri Liridoni. Nuk është vetëkandiduar njeri tjetër që atëherë. Të garantoj, që procesi me pyetje është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe nxjerr lakuriq njohuritë e kandidatit, pasi përcakton votën.
 2. Sa për kushtet paraprake, unë mendoj që i kemi minimale, me 1000 redaktime dhe tre muaj aktivitet. Enwiki nuk ka një rregull të tillë, po mendoj që mund ta mbajmë, pasi jemi shumë më pak veta. Edhe pse enwiki nuk e ka, ata kanë WP:SNOW, ku pra nje tufë me votues futen e te skartojnë menjëherë edhe po të kesh (në disa raste) edhe 10 mijë editime. Kam parë njerëz të votohen jo, pasi ka pak editime kur kandidati kishte 30 mijë. Kjo ndodh kur shumica e editimeve është kategozim apo gjëra të tjera të lehta. Në përgjithësi komuniteti në enwiki sheh për këto gjëra: 1) Sjellje të mirë dhe mungesë blloqesh; 2) Aftësi për të punuar në grup dhe mirësjellje; 3) Njohje e thellë e rregullave 4) Aftësi të shtosh vetë përmbajtje (tipike do ishte që të kishe punuar në një Good Article/Featured Article (ekuivalentet e Artikull i Mirë / Artikull i Përkryer) si dhe një dorë artikujsh në WP:DYK (Did you know - ne s'e kemi si proces). Meqë ne kemi kaq pak përdorues aktivë, mendoj që 1000 editime është një barrierë e nevojshme për të skartuar kandidatë që mund t'i humbin kohë komunitetit me kandidime të parakohshme. Më thuaj nëse e ke fjalën për kushte të tjera paraprake, gjithsesi ndihu i lirë t'i propozosh kushtet e tjera që mund të kesh ndër mend.
 3. Diskutimi yt për të bërë vendime mbas 3, 6, 9, 12 muajsh më duket një cikë tepër, pasi është katërfishi i procesit aktual me opcion mbas një viti për Administrator të Përhershëm. Unë sinqerisht mendoja që edhe Administrator i Përkohshëm ishte tepër pasi enwiki nuk e ka, dhe nuk kuptoja pse duhet ta kishte sqwiki. Fundja nëse disa administratorë dembelosen, pse mos zgjedhim të tjerë apo të bëjmë një desysopim, psh. t'i heqim veglat atyre që kanë, të themi, më pak se 30 editime në vit? Pse duhet të rraskapisim administratorët e rinj e mos t'u kërkojmë të vjetërve? Gjithsesi shoh që konsensusi është tjetërkund dhe e kuptova që është e drejtë dhe e rrit restriktivitetin. Dhe nese kuptoj edhe ti do që kandidimi të bëhet restriktiv, apo jo?--1l2l3k (diskutimet) 24 nëntor 2018 14:04 (CET)
"...you are likely to pass if you achieve at least 75% support. Nominations which receive less than 65% support are unlikely to be successful, except in exceptional circumstances". Unë këtë e marr sikur nuk i kushtohet AQ rëndësi votimit. Pak a shumë çfarë po thoja më sipër. Për kushtet paraprake mendoj që të kemi sa më shumë dhe të jenë sa më të specifikuara. (S'e kam vrarë mendjen ndonjëherë specifikisht për këtë, kështu që, do të të them po mendova ndonjë kusht specifik në të ardhmen.) E më pas, kushdo që i përmbush ta ketë gati të sigurt gradimin si administrator, suksesi i tij duke u varur pak a shumë vetëm nga diskutimi. Sa për çështjen "i përkohshëm/i përhershëm", nëse sistemi i mësipërm funksionon, s'do ketë shumë dallim mes dy termave, që do funksionojnë vetëm për të motivuar përdoruesin. Në çastin që të mbaron mandati, po atë ditë, bëhet një diskutim i shkurtër ku vlerësohen kontributet gjatë atij mandati dhe brenda një kohe të shkurtër (maksimumi 1 javë besoj) përfitohet zgjatja e mandatit. S'është tamam më restriktive. Nëse bëhet fjalë për kushtet paraprake, po. Por unë personalisht jam që t'i heqim sa më shumë rëndësinë "votimit numerik" pasi në atë gjë ka vend për shumë "manipulime". Fillon fushata për mbledhjen e votave me lajmërime nëpër mesazhe personale apo te faqet e diskutimeve të përdoruesve. Sillen për të votuar anëtarë që s'janë mirëfilltazi aktiv e të përfshirë në komunitet sa për numër votash. Ose dhe më keq, krijohen llogari false alla kukulla lecke. Në mënyrën që propozoj më sipër, kushdo që është punëtor bëhet administrator gati automatikisht. - Klein Muçi (diskutimet) 24 nëntor 2018 15:51 (CET)
"...you are likely to pass if you achieve at least 75% support". 75% është kushti minimal. Pra nuk kalon dot nëse nuk kap 75% (ose 65% dhe burokratët vendosin promovim në administrator, por është e rrallë). Pra kushti i përqindjes është atje dhe është kusht i domosdoshëm, edhe pse jo i mjaftueshëm. Burokratët gjithsesi vendosin. Sa për "manipulime" corapekukullash, unë nuk do shqetësohesha, pasi duhet një minimum 50 editimesh për të votuar, dhe corapekukullat i kapim kollaj gjithsesi me checkuser ne Meta. --1l2l3k (diskutimet) 26 nëntor 2018 14:42 (CET)
Në rregull atëherë. :) - Klein Muçi (diskutimet) 27 nëntor 2018 03:49 (CET)

Votim


Community Wishlist Survey vote

22 nëntor 2018 19:13 (CET)

Advanced Search

Johanna Strodt (WMDE) (talk) 26 nëntor 2018 12:03 (CET)

Wiki Weekend Tirana 2018

Wiki Weekend është një ngjarje vjetore e cila synon të mbledhë së bashku kontribuesit e rinj dhe të vjetër të Wikimedia-s Shqiptare. Edicioni i 5të i Wiki Weekend do të jetë më shumë i fokusur në tematikat e GLAM dhe Wiki in Education dhe do te zhvillohet në ambjentet e Open Labs Hackerspace në datat 8 dhe 9 dhjetor 2018. Ky aktivitet organizohet nga Wikimedia Community User Group Albania dhe kushdo që ka dëshirë mund të bashkohet. --Meriboo (diskutimet) 4 dhjetor 2018 20:41 (CET)

New Wikimedia password policy and requirements

CKoerner (WMF) (talk) 6 dhjetor 2018 21:03 (CET)

Vizitë në AQSHF

Përshëndetje Wikipedianë,

Në kuadër të bashkëpunimit të Wikipedianëve me institucione publike GLAM në Shqipëri është planifikuar vizitë në Arkivin Qëndror Shtetëror i Filmit shqiptar (AQSHF - Shqipëri) për të parë nga afër punën arkivore të industrisë së filmit në Shqipëri dhe për të konsoliduar basdhkëpunimit midis këtij institucioni dhe Wikipedianëve në Shqipëri. Gjithashtu, ky takim organizohet pak kohë para firmosjes së marrëveshjes së bashkëpunimit midis AQSHF dhe WCUGA dhe do shërbejë si punë paraprake kërkimore nga wikipedianët që do marrin pjesë.

Në qoftë se je i interesuar të marrësh pjesë në këtë vizitë je i lutur që të regjistrohesh brenda datës 19.12.2018 ora 9.00: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeOL9_26-wsL9ZrnxYNz4VMwCzA1rPtgJyAZRaDMWoNj49f7Q/viewform?usp=sf_link.

Arkivi Qëndror Shtetëror i Filmit shqiptar (AQSHF - Shqipëri) është institucion nën varësinë e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë. AQSHF-ja merret me ruajtjen, përpunimin shkencor, pasurimin me materiale të reja dhe shfrytëzimin e materialeve arkivore filmike për krijime të veprave të reja kinematografike e televizive dhe veprave studimore, duke respektuar të drejtat morale dhe ekonomike të autorit. Ky institucion shkëmben materiale arkivore për zgjerimin e pasurimin e inventarit te tij me homologë shtetërore e private brenda dhe jashtë Shqipërisë, në kushte reciprociteti. Website http://aqshf.gov.al/.

Ky aktivitet organizohet nga Wikimedia Community user Group Albania, por pjesëmarrja është e hapur për të gjithë të interesuarit.

Faleminderit, --NafiShehu (diskutimet) 18 dhjetor 2018 16:58 (CET)

Invitation from Wiki Loves Love 2019

Please help translate to your language

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Love is an important subject for humanity and it is expressed in different cultures and regions in different ways across the world through different gestures, ceremonies, festivals and to document expression of this rich and beautiful emotion, we need your help so we can share and spread the depth of cultures that each region has, the best of how people of that region, celebrate love.

Wiki Loves Love (WLL) is an international photography competition of Wikimedia Commons with the subject love testimonials happening in the month of February.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects.

The theme of 2019 iteration is Celebrations, Festivals, Ceremonies and rituals of love.

Sign up your affiliate or individually at Participants page.

To know more about the contest, check out our Commons Page and FAQs

There are several prizes to grab. Hope to see you spreading love this February with Wiki Loves Love!

Kind regards,

Wiki Loves Love Team

Imagine... the sum of all love!

--MediaWiki message delivery (diskutimet) 27 dhjetor 2018 11:13 (CET)