Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 10

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Stampa Paralajmëruese

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol oppose vote.svg KUNDËR --Cradel 12 Qershor 2008 19:05 (CEST)


Kam krijuar këto stampa për të paralajmëruar përdoruesit ose IP adresat që vandalizojnë Wikipedinë :

Përdorimi:

Shkruani {{Stampa|Artikulli i Lidhur|Tekst tjetër}} --~~~~(nënshkrimi)

-- Cradel 25 Prill 2008 17:50 (UTC)

Nuk ja vlen të paralajmërohen IP se shumica nuk vijnë për herë të dytë këtu, ose kanë IP dinamike e pastaj i del mesazhi dikujt tjetër që rastësisht e ka IP e paralajmëruar. Idea nuk është e keqe po unë mendoj që duhet kufizuar vetëm në përdorues të regjistruar. tung --bet_0 5 Maj 2008 20:41 (UTC)
Nga pervoja qe kam ketu, vertetoj se Bet 0 e ka me te drejte. IP rrall vien per se dyti, e nese vien atehere regjistrohen. Pra skemi pse te kujdesemi per to, dmth me paralajmerime. (Puntori 5 Maj 2008 20:58 (UTC))
Në rregull, por a nuk do ta zvogëlonte vandalizmin kjo, sepse nëse dikush e vandalizon një herë dhe asgjë s'ndodh ai mund të kthehet prap (edhe me IP tjetër). Mund të futet një mesazh shtesë që i thotë p.sh. "Nëse ky paralajmërim është vënë gabim dhe ju nuke e keni redaktuar artikullin e lartpërmendur, ju lutem injorojeni këtë paralajmërm" .
Sidoqoftë, a nuk do të ishte më mirë t'i vinte vetëm paralajmërimi dikujt gabim se të bllokohej gabim ? -- Cradel 6 Maj 2008 11:43 (UTC)
Nëse po të kupojë drjtë, një gjë e tillë ekziston. Shiko
Commons-emblem-hand.svg

Vini re!

Jeni duke shfletuar fletët e enciklopedisëlirë, Wikipedia. Nëse keni ndërmend të kontriboni për të krijuar një enciklopedi popullore shqiptare në Internet, atëherë ju lutem kontriboni ashtu si i ka hije një shqiptari të arsimuar. Do t'ju ndihmoj me gjithë dëshirë nëse më lejoni. Që të mund t'ju ndihmoj, nevojitet që së paku të keni parasysh rregulloren tonë.

Shih dhe këtë:


--Hipi Zhdripi 6 Maj 2008 11:49 (UTC)

edhe kjo mund të përdoret, ndoshta do të mund t'i shtohej kjo :
Stop hand.svg
Vini re!

Jeni duke shfletuar fletët e enciklopedisëlirë, Wikipedia. Nëse keni ndërmend të kontriboni për të krijuar një enciklopedi popullore shqiptare në Internet, atëherë ju lutem kontriboni ashtu si i ka hije një shqiptari të arsimuar. Do t'ju ndihmoj me gjithë dëshirë nëse më lejoni. Që të mund t'ju ndihmoj, nevojitet që së paku të keni parasysh rregulloren tonë

Nëse kjo vërejtje është vënë gabim, ju lutem injorojeni atë
.

-- Cradel 6 Maj 2008 12:02 (UTC)

Votimi

Që të mos vazhdohet diskutimin pa fund, po e nxjerr në votim. Kush është që edhe IP të paralajmërohem me stampat e mësipërme le të votoj me PËR.

 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR --bet_0 11 Maj 2008 08:55 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR -- mendoj që kjo është më mirë, sidoqoftë, do ta respektoj vendimin e të tjerëve-- Cradel 11 Maj 2008 09:34 (UTC)
Koment- duhet të mos harrojmë se ata që dojnë të vandalizojnë zakonisht nuk hapin llogari -- Cradel 11 Maj 2008 09:36 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - , gjat kesaj kohe qe jam shume aktiv kam verejtur se vandalizuesit nuk ka nevoj t'i paralajmerojme, por vetem t'i bllokojme. Ata vijne si bresheri kryejn punen e tyre dhe zhduken, kurse ata qe prishin nje artikull ose shkruajn dicka se koti jane vizitues rasti qe kalimthi len "gjurmet" e tyre, por nuk jan vandalizues ne kuptim te plot te fjales. Pra, nuk ka necoje tu "vrapojme prapa" me kete stampe vizituesve te ketille te rastit. (Puntori 11 Maj 2008 11:07 (UTC))
Jam dakord me ty, por duhet të kemi parasysh që nëse e bllokon një IP mund t'i vijë bllokimi dikujt tjetër, dhe e njëjta mund të ndodhë edhe nëse e paralajmëron, kështu që do të mund të ishte më mirë vetëm t'i zhbëjmë redaktimet e tyre dhe as të mos i bllokojmë e as paralajmërojmë, por nëse nuk e bëjmë asnjërën atëherë vandalizuesit do të shohin që nuk ka ndodhur asgjë dhe eventualisht ta provojnë prap, në mënyrë që sado pak të parandalohet kjo dhe bllokimi i përdoruesve të pafajshëm do të sugjeroja që thjesht të paralajmërohen dhe gjithashtu të vihet një shënim që i tregon se mund të jenë paralajmërua gabimisht -- Cradel 11 Maj 2008 12:39 (UTC)Artikujt e Mirë

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Cradel 12 Qershor 2008 19:03 (CEST)


Logoja

Propozoj që përveç artikujve perfekt të ketë edhe një listë të artikujve të mirë, siç është tek shumë wikipedi në gjuhë të tjera. Këtu do të hynin artikujt që kanë mjaft informacion për lexuesin por ende nuk i përmbushin "standarted" e artikujve perfekt, p.sh. Historia e Japonisë. Veç kam krijuar një figurë që mund të përdoret si logo (foto), e ngjajshme me të en.wikipedisë por me shqiponjën në vend të plusit

Ju lutem votoni Symbol support vote.svg PËR ose Symbol oppose vote.svg KUNDËR, Ju faleminderit -- Cradel 16 Maj 2008 13:37 (UTC)

Votimi

 • Symbol support vote.svg PËR -- Cradel 16 Maj 2008 13:37 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 16 Maj 2008 14:15 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Eagleal  16 Maj 2008 16:55 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR Puntori 16 Maj 2008 17:02 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Lagoon 29 Maj 2008 09:52 (UTC) Pse jo? Mire do ishte pak stimul...
Projekti veç është filluar, shiko këtu --Cradel 29 Maj 2008 13:32 (UTC)

Diskutim

Jam dakord me propozimin. "Logo-ja" qe bere eshte i bukur, por nuk jep shume idene e funksionit te tij, per çfare perdoret. Nje medalje e argjend ose bronx do ishte me e pershtatshme per mua. Ndoshta nje steme e argjent/bronx, me shqiponjen ne mes, ose AM, artikull i mire, sipas mua do i vente me mire. --Eagleal  16 Maj 2008 17:01 (UTC)

Mund të përdorim edhe ndonjë nga këto dyja, i kam krijuar unë dhe nuk përdoren në ndonjë wikipedi -- Cradel 16 Maj 2008 18:47 (UTC) :
Ylli i parë poshtë po më pëlqen më së shumti. --Λeternus 17 Maj 2008 16:03 (UTC)
Une mendoj se kjo ngjyra nuk eshte e pershtatshme, e asaj siper po mendoj do te ishte mir ta kete ndonje ngjyr ma te mbyllet diqka... Sa u perket ketyre posht per mendimin tim nuk ja vlen te perdoret per kete gje... do ta votoj per PER nese i ndrrohet ngjyra te modifikohet disi (ajo logo siper qe eshte) --Niki007 28 Maj 2008 23:14 (UTC)

-- Cradel 16 Maj 2008 18:47 (UTC)

Ylli do te duhej te ishte me ngjyre argjendi, dhe pa plus ose kryq ne mes. Puntori 17 Maj 2008 16:51 (UTC)
Këto ngjyra përdoren për të identifikuar artikujt e mirë në shumicën e wikipedive në gjuhë të tjera, por nëse është e nevojshme mund ta krijoj edhe një të argjendtë-- Cradel 17 Maj 2008 18:52 (UTC)Wiktionary dhe Wikibooks

Duke e marr parasysh hapin e marrë nga disa gjuhë rreth ndryshimit të emrit të Wikibooksar,ang, ca,cs,el,es etj.Wiki Libri ose Wiki Libra dhe wiktionaryar,cs,es,fr,he,hr,hu,it etj.Wiki Fjalori (ose dicka te ngjashme) mendoj se është mirë që edhe ne të shqyrtojmë këtë çështje dhe të marrim një mendim të përbashkët.

Votim dhe komente

 • Symbol support vote.svg PËR - për shkak të shqipërimit dhe njohjes më të lehtë. Puntori 27 Maj 2008 07:39 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Eagleal  27 Maj 2008 09:16 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR - Wikilibra dhe Wikifjalori --Cradel 27 Maj 2008 10:11 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Niki007 28 Maj 2008 12:13 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Lagoon 30 Maj 2008 10:57 (UTC) Pa arsye! Mendoj se Wikibook eshte emer me i lezetshem, por mendoj gjithashtu se Wiki Libra eshte me shqip.
 • Symbol support vote.svg PËR Viki libri. Fjala "Wiki"-nuk është e njohur, ndërsa "Viki" është i njohur ai indiani i vogël në krem-çokoladat që e lyshim bukën.--Hipi Zhdripi 6 Qershor 2008 13:20 (UTC)

Disktutime

 • Une jam per Wiki Libra dhe Wiki Fjalori, ose te ngjitur Wikilibra-Wikifjalori ose wikifjalor. --Eagleal  27 Maj 2008 09:16 (UTC)
 • Çfarë do të ndoshë me Wikiquote ? A nuk duhet të ndryshohej edh ekjo në Wikicitimet ose Wikicitim --Cradel 27 Maj 2008 19:24 (UTC)
 • Wiki Libra dhe Wiki Fjalori duket mire. Wikiquote ndoshta mund te emrohet Wiki Citate --Zeke 27 Maj 2008 21:37 (UTC)
 • Praktikisht çfarë do ndryshohet? Hapësira? Dori | Diskuto 27 Maj 2008 23:17 (UTC)
Logot e ketyre hapsirave. Puntori 28 Maj 2008 09:45 (UTC)
Unë hapësirë kam quajtur emrat si Wikipedia tek Wikipedia:Kuvendi. Këto janë shumë të vështira për t'i ndryshuar prandaj po pyesja (ndryshimi në fakt është i lehtë por pastaj janë tërë ato lidhje të prishura). Sa për logon s'kam problem, por do isha kundër ndryshimit të hapësirave. Dori | Diskuto 29 Maj 2008 00:04 (UTC)
Shembulli i Wikilbrave
Shembulli i Wikifjalorit
Wikifjalori me IPA
Edhe une jam kunder ndryshimit te lidhjes wikibook ne lidhje wikilibri se kjo shkakton tollovi, por vetem te logos e kisha fjalen nga anglishtja ne shqip. Puntori 29 Maj 2008 13:03 (UTC)
Domethene ju nuk doni qe te ndryshoi titulli por vetem logoja qe eshte ne te majte? --Eagleal  29 Maj 2008 13:15 (UTC)
Jo titullin se na cet shume pune dhe ne vend qe te punojm dicka duhet te merremi me riparime dhe ridrejtime Puntori 29 Maj 2008 13:33 (UTC)
Për këtë arsye propozoj të bëhet kërkesë që logon të mund ta ndryshojmë vet (shih diskutimin më poshtë) --Cradel 29 Maj 2008 13:31 (UTC)
 • Edhe une pajtohem me perdoruesin Zeke qe Wikiquote te emrohet me emrin Wiki Citate--Niki007 27 Maj 2008 23:27 (UTC)
Do te ndryshojne Logo-t dhe Titujt, nga gjuha angleze ne shqip. --Eagleal  28 Maj 2008 11:34 (UTC)
Si thoni per Figura:Wikibooks-logo-sq.svg? Eshte e bere me Inkscape. Per Wikifjalori me duhen fjalet qe do te vendosim. --Eagleal  29 Maj 2008 16:09 (UTC)
E rregullova pak shkëlqimin tek ajo figurë. Shumë bukur po duket :)--Cradel 29 Maj 2008 16:13 (UTC)

Kam Krijuar edhe një shembull se si do të mund të dukej logoja e wikifjalorit (shiko anash) --Cradel 29 Maj 2008 20:01 (UTC)

Nuk arrita te modifikoja imazhin tend, keshtu qe bera nje nga fillimi Image:Wiktionary-logo-sq.svg. Te kjo eshe edhe shqiptimi (IPA). Per font te IPA perdora Charis SIL. Per fjalet e tjera Times New Roman dhe Arial/Helvetica. Textet mund te ndryshohen thjesht fjafton te hapet imazhi me Inkscape, dhe i klikon dy here siper. --Eagleal  30 Maj 2008 09:47 (UTC)
Lart Wikifjalorit eshte Wikibooks, domethene e kam vendosur anglisht, se po te ishte shqip i binte me poshte. --Eagleal 30 Maj 2008 09:51 (UTC)


Arsyeja pse nuk arrite ta modifikosh versionin tim është sepse në logon e wikifjalorit preferohet që teksti të ruhet si figurë e jo si tekst për të evituar problemet që mund të shkaktohen në një logo të përbërë krejtësisht nga teksti (p.sh. provo ta hapësh atë nga interneti me Inkscape, do të shohësh që shkaktohet një rrëmujë e vogël), prandaj të lutem krijo një version të tillë (ose unë mund ta bëj), edhe një gjë, a mendon se do të krijohej një efekt më i mirë sikur të preheshin fjalia e parë dhe e fundit në gjysëm, si te logoja anglisht--Cradel 30 Maj 2008 10:34 (UTC)

Per efektin e di, po per tani duhet ne forem texti, sepse mund te rregullhoen fjalet me lirshem, ne fund kur te vendoset si do te jete, atehere mund te kthehet ne formatin tjeter. Ne fillim e kisha bere me prerje, vetem qe duke ruajtur ate ne forem texti, kishte disa probleme me masken (shiko versionet e para te commons). --Eagleal  30 Maj 2008 10:43 (UTC)

Ke të drejtë, në rregull atëherë Face-smile.svg
PS. Në vend që të krijosh maskë mund ta vendosësh një katror mbi tekstin dhe pastaj: Path >> Difference
PSS. Projekt interesant ky me Smiley Face-smile.svg --Cradel 30 Maj 2008 10:52 (UTC)
Eshte nje modifikim i nje projekti qe kishte bere njeri nje nje wikipedi skandinave. --Eagleal  30 Maj 2008 13:02 (UTC)
Punë e pa punë shka ashtë gabim duhet me u korrigju. Ma mirë sot se neser. Emrat e hapsirave duhet të ndryshohen. Nuk mund të jetë edhe aq vështirë përderi sa është një sistem , pastaj mund të futet edhe funksioni i ridrejtimeve në përdorim. Për një kohë përdoren parale dhe dalë ngadal kalohet në emërtimet korrekte: Vikipedia, Vikilibri, Vikifjalori, Vikicitate. Ku për citate nuk jamë i sigurtë nëse e përmbledhë atë çka donë të paraqetë ajo hapësirë.--Hipi Zhdripi 6 Qershor 2008 13:30 (UTC)

Propozimet

Per textin e logos per Wikibooks dhe Wiktionary, si do jete?


 • Wikilibra - Mendo i lirë. Mëso i lirë.
 • Wikifjalori - Fjalori i hapur. --Eagleal  29 Maj 2008 15:12 (UTC)
 • Wikilibra - Mendo lirshëm edhe pse ketu Think free eshte si mbiemer por nese themi lirshem qe ne shqip eshte ndajfolje si meso lirisht pa u penguar. Kurse Learn Free ketu tek Wikibooks e ka kuptimin Free - Gratis, pa pare, falas. Keshtu une mendoj: Mendo lirshëm. Mëso falas.
 • Wikifjalori - Fjalor i përdorshëm. Open content ka kuptimin edhe available (per perdorim ne kete rast) edhe per ate mendoj se i përdorshëm duket kuptimplotë --Zeke 29 Maj 2008 18:46 (UTC). Ups, ndoshta edhe Wikifjalori - i lirë për përdorim mund te duket mire. --Zeke 29 Maj 2008 18:52 (UTC)

Diskutimet e propozimeve

Ne fakt kisha nje dyshim per zgjedhjen nga Mendo Lirshem... dhe Mendo i lire.... Por pasi pyeta me keshilluan te dyten, prandaj zgjodha ate. Perkthimi mendo lirshem eshte me i sakti, po nga krau i kundert duhet valutuar edhe thjeshtesia, veçantia, mesazhi, dhe te gjithe ata faktore, .qe nje slogan duhet te permbushe. --Eagleal  29 Maj 2008 22:44 (UTC)

Mendimi i lirë--Hipi Zhdripi 6 Qershor 2008 13:33 (UTC)

Wikicitate

Logoja tek wikicitatet sapo është ndryshuar :), mund ta shikoni këtu --Cradel 6 Qershor 2008 09:31 (UTC)

Logoja

Tani wikiprojektet mund të mirëmbajnë logon e tyre duke e ngarkuar si Wiki.png, duke e mbrojtur dhe duke kërkuar që kjo ajo të përdoret tek meta:Requests_for_logos dhe bugzilla, dikush duhet ta ngarkoj një Wiki.png dhe të bëj kërkesë, kështu që do të mund t'i ndryshojmë logot e projekteve vet kur arrihet një marrëveshje (si diskutimi më lart) --Cradel 28 Maj 2008 14:47 (UTC)

Por titullin vetem Developers (svn-ët) mund ta ndryshojne. Ose me Javascript por nuk me duket ndonje ide fantastike, pasi Web Crawler-at, dhe perdoruesit me JavaScript te fikur, do shikonin titullin origjinal. --Eagleal  28 Maj 2008 16:43 (UTC)
Një developer mund ta bëj figurën Wiki.png të përdoret si logo në këtë projekt (pas kërkesës tek bugzilla, siç kanë bërë shumë wikipedi në gjuhë të tjera), pastaj figura mbrohet që të mos ndryshohet nga vandalizuesit, kurse administruesit mund ta ndryshojnë logon sipas marrëveshjeve ose votimeve, kështu që për të ndryshuar logon thjesht do të duhet të ndryshojmë figurën Wiki.png në vend që të kërkojmë që ajo të ndryshohet tek meta. Mua po më duket ide mjaft e mirë --Cradel 28 Maj 2008 17:05 (UTC)
Nuk me kuptove. Per figuren e di si eshte procedura, problemi eshte tek titulli. Siç thash ka dy menyra per ta nderruar titullin: (1) me js tjetra, dhe (2) nga zhvilluesit. Pasi te mbaroj votimi mund te behet kerkesa per ndryshimin, ndryshe nuk mund te behet. --Eagleal  28 Maj 2008 19:23 (UTC)
Aha, unë e kisha fjalën vetëm për logon --Cradel 28 Maj 2008 19:33 (UTC)

Account te krijuar automatikisht

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol oppose vote.svg KUNDËR --Cradel 12 Qershor 2008 19:05 (CEST)


Kur thote Account created automatically, mos jane pasoje e Single Sign-on ? --Eagleal  28 Maj 2008 16:32 (UTC)

Pergjigja eshte PO, ju pergjigja vete :P
Vetem se nuk di ti jap Miresardhjen me EagleBot atyre qe jane me asnje kontribut apo jo, si thoni ju ?
Duke mare parasysh qe nuk kane asnje edit, dhe ndoshta nuk do kontribuojne ne sq.wiki, une them JO.
Ju lutem votoni poshte me KUNDRA per ti mos mireseardhur ata me asnje kontribut, ose PER per ti mireseardhur. --Eagleal  28 Maj 2008 16:39 (UTC)

Votimi

 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR --Eagleal  28 Maj 2008 16:40 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR e mbeshtes fuqishem edhe une kete ide--Niki007 28 Maj 2008 16:42 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - nuk shoh ndonjë arsye për t'i mirëseardhur, duke marrë parasysh se shumica as që do ta vizitojnë ndonjëherë këtë projekt --Cradel 28 Maj 2008 16:54 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR - stampa e mirese ardhjes nuk e ka qellimin e pershendetjes sa e ka qellimin e ofrimit te mundesise per tu mesuar se si editohet, pra me kete stampe tentohet qe edituesi t'i jep nje sy menyres se editimit e jo qe ai te pranoj pershendetje nga ne sepse po te donim ne do i conim pershendetje te perzemerta private e jo me robot :) . Puntori 29 Maj 2008 13:06 (UTC)
Këtu është fjala vetëm për ata pa asnjë kontribut, pra asnjë redaktim, kështu është edhe tek wikuquote në anglisht, kurse ata që kanë së paku një redaktim do të duhej tu dërgohej kjo stampë në faqet e diskutimit --Cradel 29 Maj 2008 18:56 (UTC)
Behet fjale per ata pa asnje kontribut, qe ju krijohet llogaria automatikisht si pasoje e Single-signon. Ndersa ata qe manualisht regjistrohen ne sq.wiki do te "miresardhen". --Eagleal  29 Maj 2008 22:39 (UTC)pyetje

dua te kem informacion per kushtet e pranimit per studimet master ne lenden e kimise

Wikipedia eshte nje enciklopedi ([[:en:Encyclopedia|Stampa:En]]), jo nje forum. Sidoqofte, nuk do ishte me mire te pyesje ne institutin ku duhet te besh provimet ?. --Eagleal  3 Qershor 2008 19:56 (UTC)

Urdhëresat

Udhëzimet, Urdhëresat apo Komandat e sistemit operues në etiketat mbi pulla më duket se është mirë që të paraqiten sa më kuptim plote dhe shkurt.

Për këtë kisha propozuar që për urdhëresat (duke mos e shënuar pikëçuditësen !, pasi që pulla e paraqet atë në njëfarë mënyre):

 • Kryej ndryshimet --> Zbato
 • Trego parapamjen --> Parapamja Parapamjen
 • Trego ndryshimet --> Dallimi Dallimet

E di që për shumë kë janë të pakuptueshme në fillim por kur të zbatohet një sistem atëherë bëhet e kuptueshme që redaktuesi është duke e "udhëzuar makinën". Po mendojë që në njëfar mënyre të bëhet dallimi në mes të komandave (drejtpërdrejt makinës-hard) dhe udhëzimeve (programeve-soft). Me fjalë tjera komanda të përdoret për rastet kur përdoruesit japin/fusin të dhëna të reja në sistem ndërsa udhëzimet kur japin të dhëna që ekzistojnë në sistem. Në rastin e Vikit si makin mund të merret sitemi/fondacioni Wikimedia.

P.sh.:

 • Klasa e udhëzimeve : lidhjet në shtylën statike në anën e majtë - komanda që kanë të bëjnë me lexim, d.m.th me të gjithë përdoruest
 • Klasa e komandave : bartaja e figurave apo teksteve - komanda që kanë të bëjnë me përdoruesin në veçanti

Projektet e reja në shqip

Mendoj se ka ardhur koha që edhe dy projektet e tjera multilinguale të wikimedias, wikinews dhe wikisource, të krijohen shqip, si mendoni ?--Cradel 6 Qershor 2008 14:03 (UTC)

Pasi qe jane bere perparime ne kete aspekt fale disa perdoruesve une mendoj se edhe kjo ide do te ishte e mirepritur nga ana ime. Une mendoj se wikinews dhte ne shqip te quhej Vikilajme ose Vikilajm (Wikilajme - Wikilajm)--Niki007 6 Qershor 2008 14:13 (UTC)

Me sa di une per te krijuar nje projekt te ri (ne inkuabatorin e Wikimedias) duhet te pakten mbeshtetja e dy perdoruesve, dhe te pakten 100 artikuj ne te.
Wikilajmet, do donte nje perkushtim shume te madhe, sepse flitet per perditesime te permbajtjes, dhe kjo eshte pak e veshtire. --Eagleal  6 Qershor 2008 16:24 (UTC)
Wikinews eshte nje projekt intersant, qe kam interes te kontriboi, kurse wikisource mundet te behet, por aq interes ne ate nuk e kam, dhe besoi se nuk ka me qene shume aktiv. --Proud To Be Albanian diskuto°) 6 Qershor 2008 18:12 (UTC)
Unë për veten time them që do të jem pjesërisht aktiv në wikisource, kryesisht me përkthim nga anglishtja, sa i përket wikilajmeve, nuk do të thotë që duhet të kenë material të ri çdo ditë, por vetëm lajmet shumë të rëndësishme mjaftojnë besoj
Pra nëse sak kundërshtime do ta propozoj tek meta së shpejti --Cradel 6 Qershor 2008 19:08 (UTC)
Vikilajm - do të ishte shumë i mirëseardhur, por vërtet lypë punë të madhe e cila mund të bëhej vetem me mbështejen e ndonjë mediumi shtetrorë (jo që kamë gjë kundër të tjerave por ende tek ne nuk ka ndonjë medium me interes afatëgjatë) që ka inters të mbajë një llojë arkiv.
Për këtë do të ishte mirë që së pari të provohet të mbahet këtu tek projekti ku kamë eksperimetuar. Nëse e mbanë për mëse dy-tre muaj me rregull me siguri që edhe mediumet do të paraqesin mbështetjen e tyre (indirekt apo direkt). Përndryshje hapja e një projekti të till dhe mos mirëmbajtja e tijë është "autogolë".
Sa i përket Vikiburimit, mendojë që për ne (tani për tani) mjaftonë Vikilibri si fazë kalimtare.--Hipi Zhdripi 7 Qershor 2008 03:43 (CEST)

Upss!!! Deri më tani nuk kamë hasur në ndonjë vend që përcjellë shtypin shqiptarë (përposë UNIMIKUT për shtypin në Kosovë, e që është anglisht)--Hipi Zhdripi 7 Qershor 2008 03:49 (CEST)

Siç thashë edhe më lart, wikilajme nuk do ketë informacion të ri çdo ditë, por vetëm lajmet kryesore mjaftojnë, shikoni për shembull wikinews boshnjakisht, aty lajmi kryesor është ende pavarsia e Kosovës, dhe shumica e artikujve kanë vetëm nga 5-6 rreshta--Cradel 7 Qershor 2008 11:14 (CEST)
Ne fakt egziston nje web faqe shqip qe i percjell lajmet online qdoher ja ketu[1]. dhe ndoshta mundemi te lidhemi me kete web faqe mbase edhe personalish i njof disa redaktor te po kesaj faqe--Niki007 7 Qershor 2008 16:53 (CEST)

Ka dhe shume gazeta te tjera online si Shekulli, Gazeta Shqip, etj.
Vetem qe nuk e di neqofte se do leshonin materialin e tyre si GFDL, apo me license per Wikimedia-n, apo Wikinews ne Shqip. --Eagleal  7 Qershor 2008 17:00 (CEST)

Po ne qofte se pranojn une personalisht do te kontaktoj me keta te Kosovapress dhe do ta tregoi pergjigjejen e tyre qofte poziteve qofte negative.--Niki007 7 Qershor 2008 19:20 (CEST)
Gjithashtu duhet të mos harrojmë se mund edhe të përkthejmë nga wikilajme anglisht --Cradel 7 Qershor 2008 19:38 (CEST)

NJOFTIM

Test-Projekti Wikilajme është hapur tek incubator:Wn/sq, kurse për votim shihni këtu, inkurajoheni të kontriboni sa më shumë--Cradel 13 Qershor 2008 19:20 (CEST)

SO dhe Matematika

A din dikush si arrihet paraqitja e funksioneve të caktuara brenda funksioneve të caktuara. P.sh.:

.(9)
korrekt:
(9)

Apo duhet gjetur zgjidhje jashtë <math>...</math>. Ju që e zotëroni anglishten, ndoshta mund të pyesni më tutje.--Hipi Zhdripi 9 Qershor 2008 02:32 (CEST)

për këtë rastë u kry, por jo për të gjitha funksionet e caktuara!
\underset {n\to\infty}{\lim} në vend të \lim_{n\to\infty}
.(9)

Mbi Teorine e Evolucionit

Ju pergezoj te tereve per punen e deritanishme per pasurimin e Wikipedias ne Shqip.

Duke lexuar artikuj te ndryshem, me ra rasti te hap dhe te lexoj artikullin mbi Teorine e Evolucionit (nen emrin "Evolucioni"). Per mua ai artikull eshte me tendence preferenciale dhe ne menyre flagrante shkel normen kryesore te nje artikulli enciklopedik: pasqyrimin e realitetit. Informacionet qe jepen ne ate faqe jane te pjesshme dhe te kushtezuara dhe ne shume raste totalisht te pasakta.

Mund te merrem une me ate faqe, por me pare do te doja nje miratim nga mirembajtesit si te asaj faqeje ashtu edhe te Wikipedias ne Shqip qe te mos krijoj ndonje pakenaqesi. Do te rishkruaja shumicen permbajtjes se shkrimit ne ate faqe.

Ju faleminderit. --Gurax 12 Qershor 2008 11:50 (CEST)

Ndjehu i lirë ta përmirësosh faqen, kontribuesit e mirë janë gjithnjë të mirëpritur :) --Cradel 12 Qershor 2008 13:03 (CEST)
Bera ndryshimin fillestar te artikullit, me nje rishkrim total nga e para. --Gurax 12 Qershor 2008 15:11 (CEST)

Logoja e Wikifjalorit

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Cradel 12 Qershor 2008 19:03 (CEST)


Propozoj këtë figurë per logo të wikifjalorit

Votimi

Diskutimi

Cradel, me duket aty tek Fjalori i lire jane shkronjat pak te zbehta, a mund ti beshe pak me bold? --Zeke 12 Qershor 2008 14:06 (CEST)

U bë --Cradel 12 Qershor 2008 15:16 (CEST)MediaWiki:Showpreview

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR --Cradel 22 Qershor 2008 00:09 (CEST)


Propozoj që "Trego parapamjen" të ndryshohet në "Parapamje", arsyeja: më e thjeshtë :)

Votimi

 • Symbol support vote.svg PËR --Cradel 12 Qershor 2008 20:46 (CEST)
 • Symbol neutral vote.svg ASNJANËS - Edhe pse sipas mua duhet te ishte [Kryej ndryshimet] [Trego parapamjen], sepse shumica nuk e perdorin, dhe bejne me qendra ndryshime. Ne keta jame edhe une Face-tongue.svg --   eagleal  12 Qershor 2008 21:28 (CEST).
Trego parapamjen dhe Parapamje është e njëjta gjë, nuk e kuptoj pse mendon që kjo e fundit nuk do të përdorej --Cradel 12 Qershor 2008 21:34 (CEST)
Me duket me "shtytese", ndoshta pse me e gjate dhe me e dukshme. --   eagleal  12 Qershor 2008 21:39 (CEST)

Nëse nuk k a kundërshtime po e ndrysho këtë brenda disa orëve --Cradel 21 Qershor 2008 19:19 (CEST)Usurp

Nga ajo qe ketu nuk kemi rregulla per account usurpation ketu ne sq.wiki, po e vendos ketu kerkesen.
en:User:Diti, kerkon qe te mare "kontrollin" e emrit te perdoruesit Diti ketu te sq.wiki, per shkak te SUL (single-signon). Kerkesa
Diti nuk ka bere asnje redaktim, dhe regjistrimi i tij eshte ne 13 Dhjetor 2006, domethene 2 vjet pa asnje redaktim.

Si mendoni ju, tia plotesoj (PËR) kerkesen apo jo (KUNDËR). --  eagleal  13 Qershor 2008 14:14 (CEST)

Si te Drini, kisha thene edhe te ki me ndryshua emrin, IMHO nuk ka nevoj votimi. --Proud To Be Albanian diskuto°) 13 Qershor 2008 14:32 (CEST)
Ky eshte pak me ndryshe se behet fjale per Usurp per shkak te SUL.
Prandaj po pyes çfare te bej, sepse ne Wikipedite e tjera behet ndryshimi, ne qofte se account-i qe duhet zene nuk ka asnje redaktim. --  eagleal  13 Qershor 2008 15:02 (CEST)
Duhet vendosur një proçedurë. P.Sh.:
 1. Përdoruesi në sq s'duhet të ketë redaktime
 2. Duhet lënë mesazh tek faqja e diskutimit si dhe email nëse e ka adresën tek parapëlqimet
 3. Nëse s'ka kundërshtime nga përdoruesi për 15 ditë atëhetë i jepet llogaria kërkuesit:
  1. Llogaria në sq riemërtohet.

Dori | Diskuto 14 Qershor 2008 00:44 (CEST)

Votimi per SUL

 • Symbol support vote.svg PËR - nëse llogaria e kërkuar nuk ka asnjë redaktim, pse jo --Cradel 13 Qershor 2008 17:09 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR - ky votim vlen edhe per kerkesat e ardhshme. --  eagleal  13 Qershor 2008 22:24 (CEST)

Standarti i gjuhës shqipe

Perseri duke lexuar artikuj te ndryshem, vura re se ka disa perdorime fjalesh te cilet ndonese jo te gabuara, nuk jane fjalet e gjuhes standarte shqipe ne literaturen akademike. Disa prej tyre jane psh: Kthjellim - qe duhet zevendesuar me "sqarim" Valegjatesia - qe duhet zevendesuar me "gjatësia e valës"

e disa fjale te tjera. Mendoj qe krahas redaktimeve per shkronjat ë dhe ç, Wikipedia duhet te konformante sa me ne menyre te plote qe te jete e mundur, dhe ketu hyjne edhe fjalet e perdorura, ku rregullat e drejtshkrimit jane nje degezim me vete. --Gurax 13 Qershor 2008 16:17 (CEST)


Wikilibra

Mëso i lirë. Mendo më mirë Nuk mund ti mbyllni diskutimet pa u hudh ne votim une jam Symbol oppose vote.svg KUNDËR keaj menyre me teke te dikujt dhe jam Symbol oppose vote.svg KUNDËR Mëso i lirë. Mendo më mirë keti zllogani.--Niki007 13 Qershor 2008 20:28 (CEST)

Votimi ka zgjatur reth 1 javë (6 ditë që të jem më i saktë), sllogani me më së shumti vota është zgjedhur, nuk po kuptoj ku qëndron problemi --Cradel 13 Qershor 2008 20:32 (CEST)
Une personalisht nuk po e shoh se ku eshte votuar me trego ti?--Niki007 13 Qershor 2008 20:35 (CEST)
ja këtu :) --Cradel 13 Qershor 2008 20:42 (CEST)
Absolutisht ky nuk ka qen kurrfar votimi ky, kto vetem kan qen prezantime per te cilat do te duhej te votoheshin ndo njera prej tyre, pra kjo nuk eshte e vlefshem sipas meje--Niki007 13 Qershor 2008 20:56 (CEST)
Nëse e lexon fjalinë e parë, thotë qartë : ju lutem votojeni propozimin..., tash sdi si e ke kuptuar ti por aty shihet qartë se është votim --Cradel 13 Qershor 2008 21:04 (CEST)
Mirpo nuk eshte votura vete ti e ke prezantuar nuk eshte votuar fare... dhe pos kesaj jan dhene edhe variante tjera ti nuk mun me vendos nje gje nese ty te pelqen pa u votuar fare nga te tjeret--Niki007 13 Qershor 2008 21:07 (CEST)
Unë nuk kam vendos asgjë, ka pasur 1 javë për të votuar dhepropozimi me më së shumti vota është zgjedhur, mund t'i numërosh edhe vet votat --Cradel 13 Qershor 2008 21:11 (CEST)
JO JO KJO QE THONI JU ESHTE THJESHT HI SYVE DHE NUK PAJTOHEM. PRES NJE PERGJIGJEJE NGA NDONJERI PRE BUROKRATEVE. DHE PRAP PO THEM JAM KUNDER KESAJ FORME VOTIMI QE PO PRETENDONI TE MA MBUSHNI MENDEN JU--Niki007 13 Qershor 2008 21:17 (CEST)
OK OK, e rihapa votimin për edhe një javë, paraqite qëndrimin tënd më poshtë--Cradel 13 Qershor 2008 21:21 (CEST)
Ki parasysh që mund të votosh disa propozime --Cradel 13 Qershor 2008 21:37 (CEST)
Votimi ishte me zgjedhje. Pra te slogani Meso i lire. Mendo me mire kishte tre vota PRO, prandaj ishin numrat.
Si te votosh me PËR si te vendosesh firmen tende ne nje nga propozimet quhet vote.
Pra duke perbledhur:
 • Mendo i lirë. Mëso i lirë. (1 vote)
 • Mendo lirshëm. Mëso lirshëm. (0 vote)
 • Mendo i lirë. Mëso falas. (0 vote)
 • Mëso i lirë. Mendo më mirë. (3 vote)
 • Mendo i lirë. Mëso lirshëm. (1 vote)
 • Lexo lirë, krijo lirë. (0 vote)
Dhe sipas ketij votimi fiton propozimi i 3të. Burokrat, Administrues, apo Perdorues te thjeshte, te gjithe njesoj jemi Face-wink.svg. --  eagleal  13 Qershor 2008 22:34 (CEST)
Ateher kishte vetem dy vota per sepse numrin 3 kisha vendosur une per Mendo i lirë. Mëso lirshëm per ate arsye kerkova te rivotohet, dhe mendoj qe ska gje te keqe ketu. Sa i perket asaj e di qe jemi te gjith te barabart ketu, mirpo nese keni nje titull me shum do te thot se jeni zgjedhur qe dini me shum dhe i nifni gjerat me mir--Niki007 13 Qershor 2008 23:46 (CEST)

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte : Nuk ka --Cradel 13 Qershor 2008 19:31 (CEST)


Ju lutem votojeni sloganin që ju pëlqen më shumë ose propozojeni një tjetër në mënyrë që sa më shpejtë të ndryshohet logaja e wikilibrave dhe të bëhet shqip --Cradel 7 Qershor 2008 22:25 (CEST)

Mendoj se nje multi-votim, do ishte me mire per situaten e rendesishme. Ne qofte se nuk jeni dakord, ju lutem te mos e quani voten time te Mendo i lirë. Mëso i lirë. --Eagleal  7 Qershor 2008 23:17 (CEST)

Mendo i lirë. Mëso i lirë.

Cradel 7 Qershor 2008 22:25 (CEST)
 1. Ky mbahet mend me mire, me i thjeshte per te shkruar dhe thene, i "veçant" dhe elegant. Kushtet e domosdoshme te nje slogan. --Eagleal  7 Qershor 2008 23:05 (CEST)

Mendo lirshëm. Mëso lirshëm

Mendo i lirë. Mëso falas

Mëso i lirë. Mendo më mirë.

 1. Arsyeja e njejt si siper, plus loja e fjaleve e ben, sipas meje, thjesht te bukur fantastik.--Eagleal  7 Qershor 2008 23:17 (CEST)
 2. Kjo edhe tingëllon më mirë --Cradel 7 Qershor 2008 23:24 (CEST)
 3. Mendoj se edhe ky nuk do te ishte nje zllogani i keq...--Niki007 8 Qershor 2008 01:16 (CEST)

Mendo i lirë. Mëso lirshëm.

E kam fjalen per kete Mendo i lirë. Mëso lirshëm.--Niki007 8 Qershor 2008 01:21 (CEST)

Lexo lirë, krijo lirë


Ky votim është listuar më poshtë për të arritur një kompromis më të qartë

Mendo lirshëm. Mëso lirshëm

Mendo i lirë. Mëso falas

Mëso i lirë. Mendo më mirë.

 1. Symbol support vote.svg PËR Cradel 13 Qershor 2008 21:21 (CEST)
 2. Symbol support vote.svg PËR --  eagleal  13 Qershor 2008 22:36 (CEST)
 3. Symbol support vote.svg PËR --Zeke 14 Qershor 2008 12:20 (CEST)

Mendo i lirë. Mëso lirshëm.

 1. Symbol support vote.svg PËR --Niki007 13 Qershor 2008 21:34 (CEST)
 2. Symbol support vote.svg PËR --Liridon Kadriu 13 Qershor 2008 23:58 (CEST)

Lexo lirë, krijo lirë

Diskutimi

Prap se prap edhe pse nuk isha e vendosur ky propozim qe votova duket me i miri Zeke 14 Qershor 2008 12:22 (CEST)


Robota

Cili prej robotave i ka ndryshuar Ç në ç dhe Gj në GJ në gjitha faqet e projektit fjalori shembull. Do të ishte mirë të i kthej ndryshimet e bëra.--Hipi Zhdripi 17 Qershor 2008 02:49 (CEST)

Shkarkoni Firefox (në shqip!)

Shfletuesi Firefox 3 ka dalë sot dhe projekti po mundohet të vendosi një rekord për numrin e shkarkimeve. Ndihmojini duke e shkarkuar, po deshët edhe në shqip.

E shkarkova sot në mëngjes, megjithatë ka disa probleme, si p.sh tabelat "fshih/trego" nuk i mbyll (collapse) --Cradel 18 Qershor 2008 01:04 (CEST)
Ndoshta mund ta ketë problemin Javascript-i i përdorur në Wikipedia dhe mund të rregullohet, të presim disa ditë. Dori | Diskuto 18 Qershor 2008 02:15 (CEST)
Problemi ishte te scripti jone, mesa duket nuk punonte mire me DOM per FX3. Tani duhet te funskionoj. --  eagleal  18 Qershor 2008 17:51 (CEST)

Grisja e llogarive te perdoruesve

Kerkoj qe te bejme grisjen e llogarive të cilat tanimë janë të bllokuara për afat të pa caktuar:

Përdoruesi:Geez..didn't even edit:) I'm Bob by the way, your name?, Përdoruesi:Willy.on.Wheels Special Edition, Përdoruesi:Motherfucker, Përdoruesi:SRBIJA, Përdoruesi:Fuck Whoever Is Watching On IRC, Përdoruesi:Putin & co., Përdoruesi:Muti, Përdoruesi:Ko.S.ystem.OV.@, Përdoruesi:Dan .0, Përdoruesi:Dan., Përdoruesi:Penisi, Përdoruesi:Maqo Klysi, Përdoruesi:Maqore Beli, Përdoruesi:Maqo Zyba, Përdoruesi:POWERTOTHEPEOPLE, Përdoruesi:Maqolari, Përdoruesi:Ko.S.ystem.OV@., Përdoruesi:Maqodebili, Përdoruesi:Bet 0., Përdoruesi:Bet .0, Përdoruesi:Willy with 24 WHEELS, Përdoruesi:I'm baaaaaaaack, Përdoruesi:I'm watching you....., Përdoruesi:Good riddance I say..., Përdoruesi:Es waere ja besser ohne die hier..., Përdoruesi:FantaBre, Përdoruesi:Ja...ich hasse euch gern, Përdoruesi:What..no reason now? Tsk tsk..you standards are appalli, Përdoruesi:Tsk tsk..only 3 edits my friend, Përdoruesi:I can see you, I'm pretty sure you can see me...., Përdoruesi:Šiptari su govna, Përdoruesi:Gjocaj.com, Përdoruesi:Killer, Përdoruesi:Bebushikiller, Përdoruesi:Karin, Përdoruesi:Sex on the bich, Përdoruesi:Ukalla.com, Përdoruesi:De puta madre 07

Puntori 18 Qershor 2008 12:46 (CEST)
Mëshoj, çka po pret. Këto llogari janë dëshmu se kanë qenë vetem për qëllime tjera.--Hipi Zhdripi 18 Qershor 2008 16:05 (CEST)
Duhet te bejme nje votim qe "Kujdestaret" t'i grisin sepse sa e di une Burokrati nuk mundet. Puntori 19 Qershor 2008 22:50 (CEST)
Ne qofte se me grisje e ke fjalen per fshirjen e ketyre llogarive, nuk do ishte mire, pasi mund te rikrijoeshin. Dhe per kete me sa di une nevojitet nje Steward.
Ne qofte se e ke fjalen per grisjen e permbajtjes se faqeve, atehere mundd te diskutohet. --  eagleal  19 Qershor 2008 22:54 (CEST)
Eshte fjala per grisjen e llogarive. Duke qene ne rrjedhe tere kohen sidomos ne kohen e krijimit te ketyre llogarive nuk besoj se do te rikrijohen. Sidoqofte me e mira eshte qe keto llogari te grisen dhe nese perseri rikrijohen atehere do ti leme te bllokuara pa nderhyrje per grisje te metejme. Puntori 19 Qershor 2008 23:03 (CEST)
Shumica e llogarive si Ukalla.com jane te krijuara per te vetmen arsye si per spam ose vandalizm, dhe nuk ka nevoje te eliminohen, do te sillnin vetem probleme. Te tjerat edhe mund te grisen. --  eagleal  19 Qershor 2008 23:09 (CEST)

Llogaritë nuk mund të grisen. Vetëm mund të bllokohen përdoruesit dhe t'i ndryshohet fjalëkalimi. Faqet e përdoruesve mund të grisen. Dori | Diskuto 20 Qershor 2008 00:58 (CEST)

Votim

Symbol support vote.svg PËR - Puntori 19 Qershor 2008 22:50 (CEST)

Brand shqip

Diskutimi për këtë temë është bartur tekë http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_diskutim:Projekti_Fjalori/Ekonomi/B#Brand --Hipi Zhdripi 21 Qershor 2008 02:27 (CEST)

Wikiburime dhe Wikilajme

Test-Projektet janë hapur,
Wikilajme Votimi,
Wikiburime Votimi
Inkurajoj të gjithë që të kontribojnë sa më shumë në mënyrë që këto projekte të krijohen sa më shpejt --Cradel 19 Qershor 2008 15:58 (CEST)

Perdorimi i KUTIAShteti

Do te doja te dija pse perdoresn keto "kuti" kur informacionet mund te vendosen direkt ne faqe midis nje stampe te posaçme. Dhe do ishte dhe me i lehte dhe i shpejte modifikimi i atyre informacioneve. --  eagleal  19 Qershor 2008 18:29 (CEST)

Nëse dinë më mirë, përvjeli durt dhe ndryshojë. Të lutem kur ta nis edhe betise.--Hipi Zhdripi 20 Qershor 2008 01:02 (CEST)

Diskutimi vazhdonë në Wikipedia diskutim:Projekti i shteteve- paraqite aty mendimin tëndë, unë po presë.--Hipi Zhdripi 20 Qershor 2008 01:07 (CEST)

Kuvendi dhe Diskutimet

Më duket se nuk është e drejtë për të ardhmën që diskutimet për çdo çështje të bëhen këtu, në Kuvend. E shohë të udhës që këtu të bëhet paraqitja e hapjes së një diskutimi me qëllim njoftimi të të interesuarve, amo diskutimi duhet të zhvillohet në fletat përkatërse të artikullit, nëse ai nuk ekziston në fletat e Wikipedia:Projekti përkatës. P.sh. Brand në Wikipedia:Projekti ekonomia. E di që nuk e kam bërë të përsosur projektin e shteteve por aty gjenden të përgjegjet në pse? e si? Mos harroni projektet luajnë rolin e qendrës së kordinimit të mirëmbajtes.--Hipi Zhdripi 20 Qershor 2008 01:20 (CEST)

WikiFjalori me logo te re

WikiFjalori ka nje logo te re tani. WikiFjalori --Zeke 20 Qershor 2008 21:28 (CEST)

Nëse më lejohet me thonë mendimin tim : Mu s'po më duket logjike paraqitja e W. Ja bona në stilin evropian. --Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 02:46 (CEST)

W është në një mënyrë "shenja e wikipedias", nuk e kuptoj pse je kaq kundër kësaj shkronje--Cradel 23 Qershor 2008 10:42 (CEST)

Asgjë nuk kam kundër shkronjës "W" kur të përdoret aty ku duhet. Fjala është për projekt shqip dhe ajo shkronjë në gjuhën shqipe nuk ekziston, nuk ekziston as në gjuhën e nanave shqiptare as në gjuhën e njehsuar shqipe. Për këtë edhe duhet lënë djemve e vajzave të cilët e kanë trashëguar atë shkronjë. Timen nuk e jap, të huajen e rrespektoj në vend të vet. Më duket më kjartë nuk bënë. [2]--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 14:28 (CEST)

Në fakt fjala nuk është për projekt shqiptar por për projekt ndërkombëtar me "W", jo vetëm si incial, por si shenjë identifikuese, nuk mund ta ndryshojmë këtë --Cradel 23 Qershor 2008 14:37 (CEST)

Ne kemi nderruar prej Wiktionary ne WikiFjalori, nuk e kemi bere UikiFjalori atehere pse te mos jete ajo W per Wiki? Cradel i ka zevendesuar te gjitha shkronjat (ne krahasim me logot e WikiFjaloreve ne gjuhe te tjera) ne shkronja te shqipes edhe shume mire po duket. Une personalisht nuk shoh asnje arsye qe aty te nderrohet dicka. Kurse persa i perket shkronjes W qe nuk ekziston ne fjalorin tone atehere duhet te nderrohet edhe logo e Wikipedias ne shqip. Shih aty vet logon si glob qe ka nje W edhe omega edhe karaktere te ndryshme!!!! --Zeke 23 Qershor 2008 14:52 (CEST)

Ndryshime në faqen Ndryhsime

Nuk e di cilat ndryshime janë bërë në http://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:RecentChanges por edhe kjo ka ngecje jashtë normales (së paku sot, e ndoshta edhe më herët).--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2008 13:45 (CEST)

I vetmi ndryshim eshte nje Fieldset dhe legend te menuja, asgje tjeter. Ndoshts problemi eshte te ISPja jot, ndoshta ka shume ngarkese, ose po bejne punime. --  eagleal  21 Qershor 2008 13:56 (CEST)

Janë në pyetje fleta të caktuara {Çato që po i tregojë}.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 02:48 (CEST)

Nuk te kuptova. --  eagleal  22 Qershor 2008 02:51 (CEST)

fletat Njohja e kosovës , Euro 2008 ... dhe kjo e ndryshimeve, tjerat janë në rregull.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 15:40 (CEST)

Wikibooks dhe Wikisource

Ju lus që poezitë, tekstet etj. të cilat janë në "Public Domain" për çfarëdo arsye të barten tek Test-projekti Wikiburimet dhe jo tek Wikilibrat, arsyeja është që wikiburime është një përmbledhje e teksteve origjinale me të drejta autori të skaduara kurse wikilibrat është një përmbledhje e "textbooks" të shkruara nga vetë kontribuesit e saj, ja për çfarë e kam fjalën, ju faleminderit --Cradel 21 Qershor 2008 15:49 (CEST)

Po e kuptojë nevojen dhe përkushtrimin tënd. Por medimin tonë (së paku timin) ke mudur ta shohësh. Tani n'daç merre për keq e n'daç për mirë, Cradel je hap shumë. Mblidhu pak. Ma mirë është me u përtheku fletat ndimësem, hyrse e udhëzuese për një projekt. Gjasat më të mira janë këtu në enciklopedi. Pastaj vinë Meta e Commons dhe të tjerat të cilat me pak mund rregulohen - nëse njëra është e përthekuar. --Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 02:42 (CEST)

Ti hape, nëse vjen ndonjë i interesuar mirë, nëse jo atëher mos na ngarko neve.--Hipi Zhdripi 22 Qershor 2008 02:50 (CEST)

Sigurisht që do të merrem edhe vetë me këtë por së paku pak përkrahje deri sa të hapet ;)--Cradel 23 Qershor 2008 10:41 (CEST)
Ketyre dy teresive u thone: dil pune pa te lype. Sipas mendimit tim ndarja e materialit ne keto hapesira nenkupton kotesi te plote dhe huti e tollovi per lexuesin. Sidoqofte kur shoh ndarje te ketilla qe shpiejn drejt hutise me vie te vjell mbie ideatoret e ketyre puneve (shembull ndarja ne wikibooks dhe wikisource me duket njera forum e tjera gabim e titulluar, sidoqoft).
Ne anen tjeter Dan e ka me te drejte kur permend ndalimin drejt hapjes se pershpejtuar sepaku tek ne te sq. sepse ne nuk kemi kapacitet editues aq sa po diskutojme e po marrim vendime (dhe thuajse asgje spo bejme vec marrjes se vendimeve) dhe ne anen tjeter nje pershpejtim drejt pershtatjes me projektet ne gjuhet tjera nuk na sjell asgje te dobishme, por humbje kohe (tani per tani). Fundja nuk eshte e patjetersueshme qe ne te percjellim ritmin e projekteve ne gjuhet tjera, por duhet krijuar ritmin tone dhe duhet perdorur pikpamjet e shoqerise nga e cila viem dhe per te cilen ne keto projekte kontribojme dhe jo te marrim pikpamjet e shoqerise ku jetojme dhe te punojme ne at stil sikur kjo shoqeri e pelqen.
Sa i përket wikibooks, kjo është qesharake të titullohet si projekt librash e pastaj të pëshrkuhet si tërësi përrallash ose përmbajtje forumore (atë cka editojnë edituesit është forumore, sado që të jetë serioze).Më herët më dukej projekt serioz dhe dobiprurës, tani më duket projekt përrallorë dhe i pa dobishëm për të vepruar me seriozitet dhe përkushtim. Marrëzi. Puntori 23 Qershor 2008 11:45 (CEST)
Në wikibooks ka materiale të cilat shkruhen nga vetë lexuesit e saj, kurse wikisource është përmbledhje e materialeve origjinale pa të drejtë autori, pra dokumente zyrtare, poezi të shkruara nga autorë që kanë më shumë se 70 vjet që kanë vdekur etj., ky është dallimi, ndoshta ty nuk të duket logjik, por kështu eshtë --Cradel 23 Qershor 2008 14:37 (CEST)
Falmenderit per sqarimin, por e dija dallimin. Sidoqoft e para me duket forum kurse e dyte wikilibri. Sidoqoft nuk dua te argumentohem mbi kete gje meqe keshtu eshte puna do te diskutojme kur te vije koha (nese ska ardh tani) dhe tegjitha materialet qe kam postuar do t'i grisi kshtu qe te mos krijohet ndonje tollovi "ligjore". Kurse si projekte te tilla sa me perket mua vleresoj se sja vlen te punohet ne to (po te ishte 1 projekt i vetem do te ishte ajo qe duhej). Sidoqoft une vetem dhash qendrimin tim mbi keto projekte dhe ndarjen permbajtesore te tyre. Puntori 23 Qershor 2008 15:54 (CEST)
Une pajtohem me Puntorin dhe Danin (paragrafi i dyte ne kete seksion), qe emrat e ketyre projekteve jane te gabuar. Persa i perkete Wikisource pritet te jete nje koleksion citatesh dhe pjesë tekstesh te lashte ose te vjeter. Wikibooks nje koleksion librash, si te vjeter/origjinal edhe te shkruar nga vete perdoruesit (nuk e kam problem). Wikimanuals per manuale, guida edhe te tjera. Pra Wikibooks nuk ka pse te jete nje koleksion vetem manualesh dhe guida, perveç librave nga vete perdoruesit, kur quhet Wiki BOOKS. --  eagleal  23 Qershor 2008 17:19 (CEST)

Cradel po e përfundojmë më këtë (mendojë se pajtohemi të gjithë): Viki burimi është projekt i cili mbledhë dokumente dhe nuk ka të bëjë me libra në kuptimin e librit edhe pse secili libër mund të jetë burim për dikë. Kur themë dokumente duhet të kehet parasyshë që libra të veqanë në biblioteka anë e mbanë botës janë të kategorizuara si dokumente. Zakonisht janë libra të cilët kanë rëndësi të lartë sepse janë i vetmi burim për qështje të caktuara historike.--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 19:31 (CEST)

Upss!! Mbajtja e atij projekti nuk donë edhe aq shumë kohë: HIJËSO/SKENO, KOPIO FUTE dhe TUNG.Përndryshe nuk bënë që aty të paraqitet.--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 19:33 (CEST)

Unë menova epër Viki librin dhe erdha në përfundim që pasqyrimi më i mirë është ndarja e lëndëve kryesore në tri shkallë. Shkalla fillore - Shkalla-1, Sh. mesme (shkolla mesme) Shkalla-2 dhe e treta studime Shkalla UNI (ose III). Uni ma mirë se edhe është përmbledhje e përgjithëshme në kuptimin e përgjithëshem. Që dinë dikush ma mirë, urdhënoni. Jam në shërbin e juaj.--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 19:42 (CEST)

Për këtë të fundit, ekziston Wikiversity. --  eagleal  23 Qershor 2008 19:51 (CEST)

E di, fort mirë. Por secili libër që e mbështet mësimin është studim dhe dallon nga mësimi i rregullt (i obligushëm). Për këtë njohurit që mblidhen nga një b.f. romanë janë studim i jetës, edhe pse ndoshta kjo nuk është paraparë me mësimet e obligushme.

Upss!! Edhe ne nuk kemi kapacitet për shkollën fillore e sedel mo fakultet! Hahahha. Në daç zoti e me ardhë edhe ajo kohë e VUNIT shqip, atëherë do të ketë kapacitet edhe që të bartën ato tekste.--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 19:58 (CEST)

Dan: E di që mbajtja e këtij projekti nuk don shumë punë, por mund t'i hyjë dikujt në shumë në punë ;). Po e përsëris edhe një herë Wikiburime nuk do të ketë poezi të Ismail Kadaresë dhe Dritëro Agollit por të Naim Frashërit dhe Asdrenit ;), por as Wikilibra nuk mund ketë poezi të këtyre të parëve sepse janë me "Të Drejtë Autori" (Copyright (All rights reserved)), por quhet Wikilibra sepse ka "textbooks" (nuk e di përkthimin e saktë shqip) por janë libra të vegjël informues --Cradel 23 Qershor 2008 20:21 (CEST)

Cradel, une i kam hyrë kësaj pune në këtë projekt sepse jep mundësin të lehtë për paraqitje dhe ka lidhje të mirë me botën e jashtme. Në të vërtet Enciklopedia ka qenë edhe fillimi i gjithave, jo vetëm për mu. Tani sa e sa projekte hapë fondacioni sidoms në gjuhen angleze, unë nuk e di, por e di që na nuk kemi kaçik (e jo vetëm na) me majtë hapin me gjuhët e tilla. Për këtë nëse donë me provu, provo por të lutem mos na shpërndaj punën që e kemi bërë. Merri tekstet e ligjeve të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës dhe me atë e ke një nismë të mirë. Por deri atëherë të lutem mos em ngucë. Të drejta e pa të drejta, une nuk jam avokat por në vikilibër nuk shohë diçka flagrante për të drejta autori, por përkundrazi nxitje të autorëve. --Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 22:31 (CEST)

Upss!!! Edhe nuk e kom njetë me punu këtu krejt jetën por me kriju një bazë.--Hipi Zhdripi 23 Qershor 2008 22:34 (CEST)

Nuk e di se sa jeni duke e verejtur, por ne "po grindemi" per mendimet e njejta qe kemi. Nuk thash diskutim sepse diskutimi duhet te sjell dicka te re sepaku per ndonjerin nga ne.
Ne anen tjeter 1 fjal qe themi patjeter do te thot njeri nga ne: ekziston wikifjalori, ekziston wikilibri, ekziston wikicitate, ekziston wikiuniversiteti etj etj. Pyetja eshte: a kemi nevoj qe ne te hapemi ne tegjitha keto projekete?
Cardel thot me siper se wikisource pritet te jet permbledhje citatesh .... Shtrohet pyetja : E cka na vyne atehere wikicitate? Do te bejme materiale duplikate? Perse? Nevojitet "backup" ketu?
Qellimi im eshte VETEDIJESIMI dhe KRIJIMI I RRUGES SONE. Me vetedijesimin nenkuptoj te kuptuarit e asaj se (sipas meje) ne skemi nevoj per wikisource, wikversity as per wikispecies, por per ne mjaftojne wikipedia, wikifjalori, wikibooks dhe wikicitate dhe keto projekte jan te mjaftueshme per te plotesuar nevojat e materialeve tona dhe kapaciteti tone editues. Kurse me krijim te rruges tone nenkuptoj mos percjelljen e veprimeve te udheheqesve te projekteve ne gjuhe tjera sepse ne nuk kemi as kapacitet e as nevoje.
Shembull: Wikipedia mund te perfshije wikiversity dhe wikispecies pa asnje prishje te fytyres se wikipedia, gjithashtu wikibooks mund te perfshije wikisource pa asnje prishje te fytyres se saje por vetem me nje pergjithesim te pershkrimit permbajtesore.
Ketu po ngeci une, kur po e shoh se gjerat ekzistuese mund te perfshijne keto projektet tjera dhe ne prap po mundohemi te i percjellim.
Me kete shenim nga ana ime po e permbylli kete "grindje" sepse "grindjet" ndonjehere vetem marrin kohe dhe nuk sjellin asgje. Puntori 24 Qershor 2008 12:18 (CEST)
Tere kesaj i thon "Luje Deren Kur Nuk Ke Pune Tjeter" (Thenje Gjakovare) mirpo ktu paksa i bie e kunderta, sepes ne kemi projekte keteu qe i kemi hapur dhe kan mbetur asgjekundi... Pra ketu ka pune te mjaftueshme pa hapur rruge te tjera qe ne fund i bie e njejta. Q`do here rruga e gjate te drejton ne destinacionin e duhur, e ti leme anash rruget e shkurta qe na nxjerrin telashe te medha--Niki007 24 Qershor 2008 13:02 (CEST)
Së pari unë nuk thashë që do të ketë citate por Eagleal e tha këtë dhe së dyti nuk është e thënë që duhet të kemi aq kapacitet kur e hapim këtë, eventualisht do të shtohen kontribuesit, mjafotn që ne ta krijojmë bazën --Cradel 24 Qershor 2008 18:25 (CEST)

torture elektronike

Ju lutem kshdo qe ka mundesi dije dhe deshire te mundohet te hapni nje website me teme rreth tortures elektronike qe ne shiperi eshte ne funksion te gjere mund ti hidhni nje sy www.electronic torture .com une nuk mkam mundesi qe ta bej pasi te ardhurat nuk i kam ne dispozicion pikerisht nga tortura elektronike nga agjensite inteligjente e cila ka ne funksion keto arme www.directed energy weapons.com www.acustic weapons.com www.elf weapons.com vetem klikoni ne google fjalen mindcontrol electronic torture do shikoni qe dhe dhe kjo eshte e vertete jane me miljona dhe te certifikuara dhe ju dhe te gjithe ne jane mbajtur ne erresire dhe injorance rreth fenomenit gjithashtu jane dhe forume ne Europe dhe Amerike me mbijetues www.mindcontrolforums.com por pjesa machoritare e popullsise boterore nuk di asgje rreth ketyre konspiracive teper te rrezikshme per humane per femijet tane ne prinderit dhe te afermit keto arme krijojne stres dhimbje semundje vrasje vetvrasje duke u operuar nga satelitet www.satellitesurveialance.com duke shkaktuar viktimes anomali deri duke e cuar ne ekstremitet ne ekstremitet une jam nje vikteime por mbijetues i nje rasti te tille èpo mundohem te ndez nje shkendije dije keto arme mund telexojne deri dhe mendimet e cdo njeriu qe eshte Target pasi jane ne kontakt me valet e trturit te targetit cdo gje eshte e realizueshme me pas deri atje sa mund te manipulohet deri krime dhe te njerezit me te afert shpresoj qe dikush ta lecoje kuptoje studioje dhereagoje te dashurit e cdonje prej nesh eshte ne rrezik ky eshte problem global qe nga 2004 te gjithe ne jemi te efektuar ne nje fare menyre (world control mindcontrol by jim keith) nuk mund te shkruaj me shume se mund te rrija dhe muaj duke folur per kete teme kushdo mund te me shkruaj ne demopetrit@yahoo.com faleminderit.

Betawiki update

 • Currently 85.79% of the MediaWiki messages and 11.57% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11 Korrik 2008 10:45 (CEST)
 • Currently 83.74% of the MediaWiki messages and 14.66% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 9 Gusht 2008 16:19 (CEST)
 • Currently 77.95% of the MediaWiki messages and 12.79% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11 Shtator 2008 12:23 (CEST)
 • Currently 74.93% of the MediaWiki messages and 11.62% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 18 Tetor 2008 11:43 (CEST)

lirim sefiu

une jam nga kosova dhe jam i interesua qe te di me shum per evropen dhe do kerkoja ndim prej jush qe te me ndimon qe te regjisrohem ne faqe tuaj JU FALEMINDERIT – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 82.114.72.75 (diskutimiredaktime) 11 Korrik 2008 16:29 (CEST).

Përshëndetje. Për të hapur një llogari (ose të hyni-login). Për ndihmë rreth redaktimit shikoni Wikipedia:Si redaktohet një faqe. Një listë me ndihma të tjera gjendet te Wikipedia:Ndihmë (lidhjet me ngjyrë të kuqe, janë faqe që nuk ekzistojnë). Për ndihmë të mëtejshme më kontaktoni mua ose ndonjë përdorues aktiv te Ndryshime së fundmi (ndihmë për faqen). Të fala. --  eagleal  11 Korrik 2008 22:01 (CEST)

Wikipedia - shqip, article "Republika Çeke"

I am afraid my Albanian is rather poor, I havent't been to your country since 16 years, I haven't speaken Albanian since at least 12 years. So let me write in English, please.

I have tried to correct your article concerning Czechia, but I dont't know how to proceed.

The Czech national anthem is "Kde domov můj" (Ku është shtëpia ime), not Kde JE domov muj. You can verify the correct title in the Czech page of the Wikipedia.

Gjithë të mirat,

Henriku

Done. --Λeternus 17 Korrik 2008 18:18 (CEST)

Kategoria:Teatro

Mendoj se kategoria me e pershtatshme per teatrin eshte Category:Teatër (ose të paktën Teatri). Teatro nuk më duket aspak i rregullt, dhe nuk e di nese ne shqip thuhet apo lejohet nje gje e tille (fjala eshte italisht per Teatër).
Sa per zhvendosjen/levizjen e kategorive mund ta bej une me ante te EagleBot. --  eagleal  25 Korrik 2008 01:34 (CEST)

Help: Single User Login -> Steward needed to rename local account

Hello,

I need some help from a Steward. I've just merged my German, English and Spanish accounts to a single user login. Then I was informed that there is an account called "Beck's" in the Albanian Wikipedia that couldn't be merged with my other accounts because I didn't create it. This tool showed me that the Albanian Beck's account has 0 edits. This page (German/unfortunately not yet in English available) says that in this case I shall ask a local steward to rename the local "Beck's" account so that my global account (of the same name) can create an account in the Albanian WP. --Beck's

Manual for new and small Wikipedias

Hello, at Meta there are pages created to help new and small Wikipedias: Manual and Wikipedia and help pages. You are welcome to have a look and comment. Kind regards --Ziko 16 Gusht 2008 00:59 (CEST)

Republika e Maqedonise

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR

Hi to everyone. I am user from the Macedonian and the English Wikipedia. I have small comments about the Albanian policy. First of all on each Wikipedia Republic of Macedonia is named as Republic of Macedonia (without the Greek one). it means the main page is called Republika e Maqedonise and in the introduction there can be a sentence where says that the republic in some organizations is named as FYR Macedonia. I think that this is good deal for you and for me. Also, there is no doubt, the language is everywhere called Macedonian (except the Albanian Wiki). It is no fair to use that name because even on the EN Wiki the language is Macedonian. When we talk about the people I think the name should be Macedonians or there is another possibility Macedonians (ethnic group). And finall, I must say that AL Wiki is against the official Albanian policy. The Albanian Government has recognized the Macedonian language, culture and name and even the Macedonian is official in Albania. How can you use different improper names? Best regards and I hope that this proposal will be accepted.--MacedonianBoy 21 Gusht 2008 00:33 (CEST)

I'm busy with other articles right now but I also support you, just to sort that out :) --Cradel 21 Gusht 2008 00:43 (CEST)
Thanks buddy!--MacedonianBoy 21 Gusht 2008 00:44 (CEST)
I agree that we should use "Republika e Maqedonisë" instead "Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë" because it's the most proper and the recognized name by our mother country. However when we "turn the tape" to the language then we have to think twice and see it careful. The reason is because Macedonia had a different language and culture from Republic of Macedonia, so we don't say that we don't recognize the language and culture, but we say that we make difference between to cultures which has nothing to do with each other. In this situation is not so clever to be used en.wikipedia or some other, but we can create our own model according to our culture and global population knowledge, and I think that the name "Gjuha sllavo-maqedone" is a neutral and clear name instead using some other words which will make the title unclear. Anyway this is just my opinion. Regards.
P.S.If we make desidion to change titles and parts of the articles please let some Albanian editor do it because you don't know Albanian Language and you'r makeing mestakes. Thanks.
I must say you are wrong. There is only one language Macedonian language and the article should be renamed from Gjuha sllavo-maqedone to Maqedone. The other old language is called ancient macedonian language or in macedonian Старомакедонски јазик. I must say that the adjective sllavo is no propare at all. Regards--MacedonianBoy 21 Gusht 2008 11:44 (CEST)
How long this voting process takes place?--MacedonianBoy 23 Gusht 2008 11:45 (CEST)
I don't agree thast the discussion about this terms shoulded end so fast and just with the opinion of the Cradel, but I'll not reopen the discussion. In this caseI'll just answer to MacedonianBoy reaction.
Yes, I understand that you agree with you, but the trouth is different and more understandable that the idea you give about "Ancient Macedonian Language" and "Macedonian Language". If I say that I don't know nothing about those languages or I know just a litle about as you say "Macedonian Language" than I'll come to fast conclusion that "Ancient Macedonian Language" is the source of as you say "Macedonian Language". In this way we mix one with the other or trie to hide something.
The trouth is that "Ancient Macedonian Language" ended with that and from this language there is no new era, no "Macedonian Language" anymore. So what kind of language speak and write slavo-macedonians? They speak slavo-macedonian language and live in the "Republic of Macedonia"

So the trouth is that: Slavo-macedonians live in Republic of Macedonia and speakce Slavo-macedonian Language. (Puntori 23 Gusht 2008 20:42 (CEST))

First of all, the ancient Macedonian language is totally different in the context of linguistics. Because there is a word ancient it id different then the standard Macedonian. I have not heard reason like this even on the English Wiki. Those languages have different names and you must stop mixing them. If we say sllavo maqedone, then we must renem the languages: bullgarisht>sllavo bulgarisht, serbisht>sllavoserbisht etc. As far as I know, on the English Wikipedia (and also on each Wikipedia) there is no problem naming the language. Sllavo maqedone is nonsense, like renaming albanian to iliro-albanian because there is another albanina language in this world. When we speak about the Albanian languages, the problem with the names is solved like this: the Balkan Albanian language is called simply as Albanian and the other is called Caucasian Albanian. This formula is taken for the Macedonian too. The old is called Ancient and the other simply as Macedonian. I really cannot see the problem that you are trying to push. Regards--MacedonianBoy 23 Gusht 2008 21:38 (CEST)
And, may I comment something?! Do you want say that when we use Maqedonet we are talking for the other ethnicities that live in Macedonia? And for the language, too? This is easy. Maqedonet refers to the ethnic Macedonians and to citizens of Macedonia we use Macedonian citizens or the ethnic names of the groups. This is same for the languages too. If you really matters to you, we can rename Maqedonet to Maqedonet (grup etnik) --MacedonianBoy 23 Gusht 2008 21:44 (CEST)
Please, don't think that I hate you or citizans of Republic of Macedonia. I come from this country too, but the trouth is different from that what we want to say or believe. To cleare this situation and end this discussion can you answer to me:
Are people who live in Republic of Macedonia macedonians or slavic people? Are those people ethnicaly macedonians? Have those people some connection with ethnic macedonians? Is this language same with Aancient Macedonian Language, or has something to do with it? Even we use some same name can you tell me : Is Macedonia same as Republic of Macedonia, or has something to do the first with the second, or have those two teritories common history?
If those people have same cluture and those places are same than I must admite that I'm wrong when I make separation between.
Regards Puntori 23 Gusht 2008 23:52 (CEST)
Yes to all of them. And I cannot explain you because you are confusing the terms. The language is Macedonian and the people are Macedonian. What is the problem here. Because of that we are saying ancient Macedonian. Come on man, these are basic things that cannot be confused. If we start disussion like this it will be endless. I will ask you to answer me whether Greeks are from Africa or not and so long. --MacedonianBoy 24 Gusht 2008 00:57 (CEST)
If we accept the theory as you are introducing, then the Ancient Macedonian Language should be renamed as Macedonian Language and then and only then the the present day Macedonian will take the name that you are introducing. But in the scientific world the term Macedonian refers to the modern Macedonian language and for differentiation between these two languages the scientific world has accepted the term Ancient Macedonian that refers to the old extinct language. Same goes with the term Macedonians. These are the facts, I did not made them, they are written in books. I have no more comments because even on the English Wiki they are more tolerant toward this problem.--MacedonianBoy 24 Gusht 2008 01:30 (CEST)

Vote

Use templates: Symbol support vote.svg PËR , Symbol neutral vote.svg ASNJANËS, Symbol oppose vote.svg KUNDËR

 • Symbol support vote.svg PËR - Puntori 21 Gusht 2008 10:27 (CEST)

* Symbol support vote.svg PËR --MacedonianBoy 21 Gusht 2008 11:42 (CEST) - You can't vote because you have askd for those changes. Puntori 23 Gusht 2008 23:55 (CEST)

NUK KA MAQEDONI AJO ËSHTË ËNDËRRË E NACIONALISTAVE SLLAV. MAQEDONIA DHE MAQEDONISHTJA KANË VDEKUR ME IDEATORIN E SAJË LEKËN E MADH TERMI ME TË CILIN SHKUPI ZYRTAR E NJE VETEN ËSHTË ISH REPUBLIKA JUGOSLLAVE E MAQEDONISË DHE DIÇKA TJETËR KËTU JEMI NË WIKIPRDIAN SHQIP E DHE FLITET VETËM SHQIP.


Përkthimi si mënyë e krijimit te artikujve të ri

Përshendetje, kam 2-3 ditë si përdorues i regjistruar i WikipediA por që kohë më parë kam dashur të shkruaj artikuj këtu për të ndihmuar jo vetëm shokët e mi por edhe të gjith shqipfolësit e tjerë. Jam njohës i mirë i gjuhës frenge dhe angleze. Nëse ekziston ndonjë menyrë (apo link) për të përkthyer arikujt ekzistues (me lejen e autorit sigurisht) do të kërkoj pak ndihm nga ju , nese jo dua që kjo temë të diskutohet. (jam i sapoardhur nese kam gabuar diku më falni dhe më tregoni që kjo mos të ndodh më) Faliminderit --Flamur Kasa 30 Gusht 2008 14:11 (CEST)

Je i mirëseardhur këtu. Shumicën e artikujve që gjenden në Wikipedian frënge (http://fr.wikipedia.org) apo amerikane (http://en.wikipedia.org) mund t'i përkthesh dhe t'i vendosësh këtu (kuptohet, duke mos rënë në kundërshtim me rregullat dhe përdoruesit e Wikipedisë shqipe). --Λeternus 30 Gusht 2008 17:29 (CEST)
Përshëndetje dhe mirësevinë në Wikipedia në Shqip. "Rregullat/Udhëzimet" me prioritet të lartë të Wikipedisë i gjen te Wikipedia:Vini Re!. Për ndihmë rreth redaktimit shikoni Wikipedia:Si redaktohet një faqe. Një listë me ndihma të tjera gjendet te Wikipedia:Ndihmë (lidhjet me ngjyrë të kuqe, janë faqe që nuk ekzistojnë). Për ndihmë të mëtejshme pyesni këtu ose ndonjë përdorues aktiv te Ndryshime së fundmi (ndihmë për faqen). Të fala. --  eagleal  30 Gusht 2008 20:18 (CEST)

Propozim për grisje

Para dy ditëve artikullin Triumf Riza e kam propozuar për grisje, por meqë askush nuk e ka vërejtur këtë, atëherë po e postoj këtu. Arsyja gjindet në faqen e diskutimit. --Λeternus 1 Shtator 2008 13:42 (CEST)

Symbol oppose vote.svg KUNDËR - artikulli duhet të zhvendoset tek Vrasja e Triumf Rizës sepse nuk është një vrasje e zakonshme, por një vrasje që tronditi Kosovën, tani, për këtë ngjarje èshtë folur javë të tëra, mos të themi se nuk është majt e rëndësishme për një artikull --Cradel 1 Shtator 2008 13:50 (CEST)
Symbol oppose vote.svg KUNDËR Nuk pajtohem me Λeternus-in. Edhe per shum vrasje ne bote eshte folur e perfolu e akoma perfolet por e kan te hapur wikipedian (I referohem faqes se diskutimit ku i keni dhen arsyet sipas jush pse duhet te griset) kjo nuk eshte arsye qe artikulli te griset mbase edhe une do te isha i pelqimit te zhvendoset tek Vrasja e Triumf Rizës--Niki007 2 Shtator 2008 15:01 (CEST)
Symbol support vote.svg PËR - pajtohem me Λeternus-in, subjekti met vertete eshte vetem gazetaresk, por jo edhe enciklopedik. Puntori 2 Shtator 2008 16:17 (CEST)

Fituesit e Çmimit Nobel 19**

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Diskutimi vazhdohet te [3]. Votat e këtij seksioni mund të mos merren parasysh.


User:CUSENZA Mario vendosi per grisje te gjithe faqet me Fituesit e Çmimit Nobel 19**, pasi ishin boshe, domethene kishin vetem strukturen. Nga nje ane ka te drejte por do te duhen me vone, kur sqwiki_p te zgjerohet. Sherbejne me shume se kategorite, keto tip artikujsh (lista me detaje, etj).
Ne qofte se doni ta votoni vota eshte PËR (pro me grisjen), KUNDËR (kundra grisjes), NEUTRAL.
--  eagleal  3 Shtator 2008 20:46 (CEST)

Symbol neutral vote.svg ASNJANËS --  eagleal  3 Shtator 2008 20:46 (CEST)
Symbol support vote.svg PËR --  eagleal  5 Shtator 2008 18:01 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Me falni u ngaterrova -   eagleal  6 Shtator 2008 00:27 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR mendoj se me lehte dhe me kolla do te jen te gjithe me nje faqe sepse sipas meje tere ato faqe vertet krijojn konfuzion.--Niki007 4 Shtator 2008 03:14 (CEST)
Aspak nuk krijojn konfuzion , kurse artikulli qe kishte krijuar CUSENA Mario tanime ka kohe qe ekziston Lista e fituesve të Çmimit Nobel, pra te permbledhur ne nje vend, dhe pastaj jan krijuar artikuj te detajuar per te interesuarit per me shume informata mbi kete teme. Puntori 5 Shtator 2008 12:42 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 4 Shtator 2008 14:42 (CEST)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - keto synojne ne detajimin e informatave, Kjo i bie njejt sikur kur e formojme nje artikull te vetem per fituesit e kampionateve boterore ne F1 dhe i grisim ato te viteve, pra detajimin e kemi grisur. Nuk e di nese kjo grisje eshte percjellje qorraz e wikipedias anglisht, por ne nuk jemi te varur prej struktures se saje. Puntori 5 Shtator 2008 12:39 (CEST)
Symbol support vote.svg PËR --83.182.234.212 5 Shtator 2008 21:30 (CEST) Edituesi i rastit nuk merret parasysh ne votim. Puntori 6 Shtator 2008 00:14 (CEST)

Komente

Si duket ju bile as qe keni lexuar hyrjen e ketyre artikujve (qe per momentin ka mbete vetem hyrje dhe pa material konkret), po ta kishit lexuar do te kishit pare se keto jane atrikuj te nje strukture, si shembulli i F1 artikujve, ose artikujve te gjeografise se shteteve -dmth po doni te permblidhen ne 1 artikull mbi gjeografine e botes. Puntori 5 Shtator 2008 12:46 (CEST)

Por shumica e këtyre artikujve nuk përmbajnë asnjë informacion! Unë nuk jam kundër detajizimit, unë jam kundër artikujve bosh. Problemi është i njëjtë si me temën më poshtë, grisja e artikujve të cilët e kanë vetëm strukturën por nuk shërbejnë për asgjë. --Λeternus 5 Shtator 2008 13:03 (CEST)
Kete diskutim po e bejme tek grisja e titujve bosh, qe ne te vertet nuk jan bosh, por kan strtuktura te caktuara. Puntori 5 Shtator 2008 13:22 (CEST)
Ok. --Λeternus 5 Shtator 2008 13:24 (CEST)
Si po thoshja lart, me kohen keto do mbushen. Per mua do te ishte e kot qe tani te grisen, pasi grisja sjell thjesht vonese per me vone. Per te grisur faqet mjafton te shtypesh lidhjen grise, ndersa per ti restauruar eshte pune shume me e gjate. Sidoqofte ne qofte se ato faqe nuk do te ekzistonin, ansje perdorues i ri dhe kalimtare nuk do te mirte mundimin te shtonte informacione te metejshme. --  eagleal  5 Shtator 2008 17:59 (CEST)
Nuk po e kuptoj voten dhe komentin, sikur po bien ndesh. Puntori 6 Shtator 2008 00:13 (CEST)manerrohea

pershendetje jam nje vajz nga kosova rreth te 26-ve desha te bej nje pyetje rreth një problemi timin peronal nje problem shendetësor jam diagnostifikuar me diagnozen Amenorrhea secondare me vonesa te menstruaconeve 2 muj 4 ose edhe deri ne 6 mauj me ka ndodh te mos i kem menstruacionet nje problem te njejt e ka pasë edhe nëna ime po jo me vonesa aq të mëdha desha vetëm të di qfar rreziku me kanoset dhe më kryesorja a mund të lin fëmij bëj kontrolle te mjeku po ajo nuk me ka tregu azgjë kam përdorur Diane 35 per gjasht muaj megjithat akoma po kam probleme e pres me padurim pergjigjen tuaj Linda flm mund të më shkruani edhe në adresën time merli_74@hotmail.com

Wikipedia nuk është doktor, shihni Wikipedia:Udhëzim mjekësie --Cradel 10 Shtator 2008 12:37 (CEST)

Grisja e disa artikujve

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte Symbol support vote.svg PËR
Sipas rregullave te wikipedias dhe sipas mendimit tim artikujt Forumi Arberesha, Kanuni i neglizhencës, Thesari (faqe interneti) dhe Tribuna Shqiptare duhet grisur. Keto faqe nuk jane te rendesishme per enciklopedi, nuk jan as te njohura gjeresisht dhe edituesja e ketyre "artikujve" eshte edituese edhe ne faqet perkatese. Puntori 12 Shtator 2008 11:55 (CEST)

Voto

Voto duke perdoru shenjat:: {{PËR}} - per grisje, {{KUNDËR}} - kunder grisjes dhe {{NEUTRAL}}

 • Symbol support vote.svg PËR - Puntori 12 Shtator 2008 11:55 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Λeternus 13 Shtator 2008 01:35 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR - Mund te duket edhe si promovim, shumica jane me POV. --  eagleal  13 Shtator 2008 02:10 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR --Proud To Be Albanian diskuto°) 13 Shtator 2008 07:30 (CEST)
 • Symbol support vote.svg PËR -- ka edhe shumë artikuj të ngjashëm, duhet pastruar ngadal wiki --bet_0 14 Shtator 2008 09:19 (CEST)

Komento


Urime

 • U qoft me fat Festa e madhe Fitër Bajrami për shum vjet.--pun pun nat e dit për me pa pak drit 30 Shtator 2008 17:05 (CEST)