Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

The name of Albanian in interwiki links

I am seeking for right orthography inside for interwiki links. The question is: Is to correct to write the name of Albanian language "Shqip" or "shqip"? For example, Italian, Serbian, Croatian and Serbo-Croatian would be written with the starting small letter because by orthography of these languages language name is written with the starting small letter. --Millosh 2005 Korrik 13 04:53 (UTC)

When it's used as a noun it should be capitalized as it's a "proper" noun. Dori | Diskutim 2005 Korrik 18 02:27 (UTC)

Sorry for delay... So, do you think that it would be better to write "shqip" inside of interwiki links? I am starting to finalize this question, because a lot of orthographies write their language name with starting small letter and interwiki links are just simple list... Also, some people don't want to see small letters at the beginning of interwiki links even it is correct in their orthographies. (For example, Italians are strongly pro small letter, but Catalonians are strongly against.) --millosh (diskutim (sr:)) 2005 Shtator 1 11:13 (UTC)

"shqip" is fine by me. Dori | Diskutim 2005 Shtator 1 12:28 (UTC)

I have one more question: I am sure that there are some Albanians who speak Serbian. I would like to see them as contributors on sr: about Albanian and Kosovo related articles. If there are some people who are interested in it, let me tell that on my talk page. --millosh (diskutim (sr:)) 2005 Shtator 1 11:13 (UTC)

By all means, I however don't speak a word of Serbian. Dori | Diskutim 2005 Shtator 1 12:28 (UTC)

Also, if you need some help, please ask me or ask for help on our village pump. --millosh (diskutim (sr:)) 2005 Shtator 1 11:13 (UTC)

Wikipedian i ri

Nuk e di nese jam ne vendin e duhur ku shkojne komentet e meposhtme. Nese ato mund te spostohen. Kete mundesi na i ka dhene ky projekt fantastik.

Jam nje wikipedian i ri fringo ne kuptimin e kontribuesit pasi kam vetem pak dite qe shkruaj. Per ta konsultuar kam me teper se nje vit kryesisht ne Anglisht dhe Shqip. Eshte nje projekt i mrekullueshem i cili do nxitur sa me shpejt qe te jete e mundur

Pershendetje Wikivami

Mire se erdhe tek Wikipedia! Nga jeni (where are you from)? Nuk e kuptoj se c'pyetje keni, por po deshet mund te beni edhe pyetje ne Anglisht. Dori | Diskutim 2005 Korrik 18 02:05 (UTC)

Jam nga Tirana.Per momentin nuk kam ndonje pyetje. Faktikisht desha vetem tju informoja qe jame futur edhe une ne kete valle te bukur

Pershendetje

Wikivami

Ah, dakord, thashe se mos kishe vetem nje vit qe mesoje shqip dhe anglisht (dhe u cudita) :) Dori | Diskutim 2005 Korrik 18 06:56 (UTC)

fjalorthi

Une do te thoja se fjala "delete" duhet perkthyer "shuhaj" pasi "gris" duket sikur i le copat aty.

Pershendetje Wikivami

Pikerisht prandaj kam zgjedhur fjalen gris se faqet qe jane grisur mund te ristaurohen (undelete ne anglisht). Po u shuajten si do ta quajm procesin e te kthyerit mbrapsh? Plus vazhdon metaforen me "faqet" (qe si ato te nje libri mund te shfletohen) qe mund te grisen. Dori | Diskutim 2005 Korrik 19 13:06 (UTC)

Qytetet

Eshte mire qe heren e pare qe permended nje qytet ne nje artikull, edhe po te jete qytet i njohur i mire, te permended edhe shteti. Psh te mos thuhet thjesht Tirane apo Paris, por Tirane, Shqiperi dhe Paris, France. Te gjithe shqiptaret e dine se ku ndodhet Tirana, por si enciklopedi informacioni duhet te jete i plote per te gjithe. Dori | Diskutim 2005 Korrik 30 13:18 (UTC)

Edhe une pajtohem me ju Dori. Por kundershtoj shkrimet siç e thash e dhe diku tjeter; ...në paris të francës apo në Athinë të greqisë...
Paris, francë mendoj se duhet të jetë e kuptushme edhe nese e fusim në kllapa me shkronja të vogla italike si psh....keto ditë në Paris (Francë). Ka punë më shumë por duket më i persosur shkrimi, duket më enciklopedikë...
S'eshte puna vetem per tu kuptuar, por eshte edhe per lidhjet nqs njerezit duan t'i ndjekin. Dori | Diskutim 2005 Gusht 6 14:00 (UTC)

Nimon Muçaj

Nimon Muçaj u lind në Llukë të Epërme- Deçan Veprat 1. Prova e tridhjetetretë roman 1989 Rilindja Prishtinë 2. Ditët që thyen shpatën e perandorisë dramë Jeta e re 1991 Prishtinë 3. Vdekja e Kalit roman 1993 Rilindja Prishtinë 4. Baladë për borën e kuqe roman 1999 Eurorilindja Tiranë 5. Verrat e Llukës dhe Neutrali i Junikut rrëfime 2002 Prishtinë 6. Salih Çekaj Gurthemel i Pavarësisë monografi 2003 Prizren 7. Requiem për Atë Shtjefën Gjeqovin dhe Patër Luigj Palajn /roman, dram dhe skenar filmi/

  2003 Kuvendi Françeskan Gjakovë

8. Ditët e Buburrecit roman 2004 Ministria e Kulturës Prishtinë

Dakord, po c'jane keto? Ky eshte kuvendi, ku bisedohet. Dori | Diskutim 2005 Shtator 23 00:38 (UTC)

Projekti perlat e shkencës

Per ata qe jane te interesuar, eshte hapur nje projekt ndergjuhesor rreth shkencave, per me shume shikoni tek WikiProject Science pearls. Dori | Diskutim 2005 Shtator 23 00:37 (UTC)

Localized date formats need to be verified

Dear Wikipedians,

I need your help to look at date formats for your language. I created a large list of formats here. Please take a look and fix any mistakes or add any new formats. This will help interwiki bot to match en:April 1, fr:1 avril, ru:1 апреля, zh:4月1日, and all other sites together.

What's needed: Look here at every format for your language, fix any mistakes, note any exceptions (some languages have 1st, 2nd, 3rd, etc naming schemas, or year 1 is written as '1 (year)' unlike all other years).

Also, I would like to receive a bot status on your site for my bot User:YurikBot. It will be mostly involved in interwikies.

Thank you!!!

You can contact me at en:Yurik (--70.192.56.68 2005 Shtator 24 22:36 (UTC))

ju lute te mazgjidhni kete probleme ju jute ma lexoni

qelimi i politike se unmikute ne kumuna nje etnike shqiptae dhe serbe

pper drenasi dhe leposaviqine

ju lute mi dergoni kete pergjigjje ne kete imele:visar_shp@yahoo.com

faqja kryesore

Unë kam një vërejtje të madhe për redaktuesit e faqes kryesore të cilët me muaj nuk e ndryshojnë fotografinë ku ndodhet kalaja e Krujës.Deri para do kohësh Wikipedia shqipe ishte më e pasur se p.sh ajo në maqedonisht, tani ajo ia kalon asaj në gjuhën shqipe edhe me sasi edhe me cilësi.

kritikë

Wikipedia në gjuhën shqipe unë mendoj se duhet të organizohet më mirë. Faqja kryesore është shum dobët e rregulluar, aty shum e mërzitshme është bërë kalaja e Krujës. E lus administruesin e faqes së paku le ta ndërrojë atë fotografi

Ësht dhe problemi që nuk jemi shum Administratues, veq une dhe Dori jan aktiv, amo gjeje një Figur/Portret a Foto të mirë edhe e ndroj.
PS: Ësht përgjigje edhe për ata ma nalt.

--Ko.S.ystem.OV@ 2005 Nëntor 23 15:16 (UTC)

Do mundohem te riaktivizohem pak dhe une :)! gjithashtu Do i lutesha te gjitheve qe te bejme sa me shume kujdes ne shkrimin e nje artikulli dhe te perqendrohemi ne redaktimin e artikujve ne gjuhen zyrtare shqipe. E keqe apo e mire kjo sna takon ne ta gjykojme, gjuha zyrtare shqipe eshte ajo qe eshte, dhe nese neper diskutime apo forume nuk eshte shume e rendesishme gramatika, bespoj se ne nje enciklopedi ajo eshte primare. Joni

Faqja Kryesore, Shume e Rendesishme

Duke qene se faqja jone e pare eshte me duket pak si e ngarkuar dhe jo shume simpatike grafikisht, po mendoja qe te kopjoja faqen e wikipedias italiane (http://it.wikipedia.org/wiki/Main_Page), ta perktheja, te krijoja lidhjet e duhura per wikipedian tone dhe ta zevendesonim. Zgjodha ate italianen sepse ajo anglisht do qe te rifreskohet gati cdo dite me informacione te reja, kurse kjo italisht sikur eshte me stabel. Si mendoni? Ta filloj ta bej kete gje?

Me thene te drejten pjesa e poshtme e faqes se pare eshte shume bukur dhe OK, problemi eshte qe kur aksesohet faqja e pare ajo qe shef, eshte foto e skenderbeut, dhe dy tabela komplet asimetrike qe japin informacione te panevojshme per wikipedian anglisht dhe ate gjermanisht. ME thoni cmendoni, dhe nese nuk jeni dakort me perkthimin nga italishtja athere me thoni se si mund te bejme dicka per faqen e pare sepse pamja e pare eshte shuuume e rendesishme dhe ne ket aspekt si faqja serbe si ajo greke eshte shume perpara ksaj tones! Joni 2005 Dhjetor 6 20:13 (UTC)

Nuk e ki vetëm ti ket mendim, menova por si de.wiki ose en.wiki me bër, amo e lash, nuk po du me thone se me pas perkhty por strukturen, une nuk kam problem me ket ide, dhe lajotin e mir e ka it.wiki, dhe guri majlor, edhe gjermani e ka kilometer, amo apet i thojnë Meilenstein. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 6 20:28 (UTC)
Shikoni ketu sa per fillim. Besoj se grafikisht eshte me e prezantueshme se aktualja. Duhet te gjejme diku nje vend per nje fotografi, ndoshta dhe ate te skenderbeut po pak me te vogel. Me thoni cmendoni dhe beni ndryshimet qe mendoni se mund ta bejne me te mire faqen. Faqja Faqja_Kryesoreprov eshte krijuar perkohesisht, do griset kur te vendosim mbi pamjen perfundimtare.Joni 2005 Dhjetor 6 21:14 (UTC)
E pash dhe për fillim jo keç, për fotos, ish kon mas së mir majtas-midis dhe duhët të ndrohët qdo dy a tre javë. masi nuk jemi qa aktiv, menova me lon Faqen Kryesore mbrojter. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 6 21:27 (UTC) PS: E zhvendosa.
Edhe une mendoj se duhet lene e mbrojtur, pra nqs une e kam cmbrojtur, mbroje ti se une sdi :)! do vazhdoj te punoj dhe me vone do shkruj versionin perfundimtar.
Ok shum mir, une po dal pak me shoqnien, nesra mas dite kthena, tani e shikoj.--Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 6 21:44 (UTC)
Edhe une jam dakord qe faqja kryesore te jete me pak e ngarkuar. Dori | Diskuto

Template Majtas

Tek seksioni shfleto, hyrja "Prej A deri Zh" besoj se eshte e panevojshme. Gjithashtu mua me ngjan sikur nuk shkon gramatikisht.

Nevoitet shum, po qysh dush bone.
Une nuk e di fare si ta ndryshoj ate, nqs ti di te pakten a mund tja ndryshosh emrin ne "Arkiva" ose "Gjithçka" ose nje fjale tjeter. Dhe per cfare duhet? Asnje nga wikipediat e tjera qe po shihja nuk e ka.
E hiqa, shiko de:

Ndhimë

Desha te shkruaja diqka rreth do problemeve edukative po as nuk di se nga as si tia filloj a ka shqiptar qe din me me tregu.Ju falemenderit.

Për të nisur një Artikull shkruje emrin e artikullit, si Faqja Kryesore, amo nëse ësht ngjyra e kuqe, d.m.th. se arikulli nuk eksziston, e kaltër d.m.th. ai artikull eksziston dhe mundësh me shtu qka e din. por kujdes se mundën arikujt mu grisur. --Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 8 14:51 (UTC)


http://sq.wikipedia.org/wiki/Faqja_Kryesore
http://sq.wikipedia.org/wiki/Faqja_Kr
http://sq.wikipedia.org/wiki/Tema e Re (kujdesë përdore nënvizen)
http://sq.wikipedia.org/wiki/Tema_e_Re (si këtu)

ose nëse nuk ke probleme teknike por thjeshtë dëshironë të kyçesh në rrjedha atëher shiko lidhjet që tregojnë fjalorët e ndryshem në këtë rastë Fjalori i Arsimit për më shumë shiko fletën tënde të diskutimit.--Hipi Zhdripi 2005 Dhjetor 8 20:11 (UTC)

Wiki-projektet e tjera

Thjesht sa per njoftim, wiki-t e tjera ne shqip mund te bllokohen nga mosperdorimi: m:Inactive wikis. Dori | Diskuto 2005 Dhjetor 10 03:38 (UTC)

Wikiquote, ja shtoj do, wikibooks, aty duhet gatim me zhvendos edhe barcoleta me shkru.--Ko.S.ystem.OV@ 2005 Dhjetor 10 17:06 (UTC)

info

Ne rradhe te pare urime per faqen, fundja mendoj se eshte nje krenari per ne shiqiptaret te kontribuojme ne dhenien e nje numri te madh infromacionesh ne gjuhen tone. Une gjate dites se sotme kam plotesuar disa artikuj (sporti, lojrat olimike dimerore, kaloresit, 30 shkurti). Gjithashtu disponoj 300 materiale te tjera mbi te cilat zoteroj te drejte te plote autori duke qene se i kam perkthyer vete. Ndersa per cilesine mund te gjykoni vete por me duhet tju informoj se materialet e mia jane perdorur ne media pasi 270 prej tyre jane biografi. Lejohet te bej upload a her ete kem mundesi? Mund te le emrin tim ne fund te cdo artikulli?

Faleminderit dhe mire se erdhet tek Wikipedia, gjithashtu pune te mbare. Do te ishte me mire po ta hapnit nje llogari, ne menyre te tille komunikacioni me perdoruesit e tjere do te jete me i lehte. Per sa i perket punimeve tuaja, ato do te jene te mirepritura. Vetem duhet te keni kujdes se autori origjinal mban te drejtat e tij per sa i perket veprave te perkthyera.
Upload (ngarkime) mund te behen vetem nga ata qe kane hapur nje llogari. Emrat nuk lejohen ne fund te artikullit se ketu artikujt jane vepra te te tere redaktoreve. Megjithate emri juaj (nese hapni llogari, perndryshe perdoret numri IP) do te ndodhet tek historiku i redaktimit te artikullit. P.Sh. tek artikulli kalores mund te shikoni kete histori. Dori | Diskuto 2005 Dhjetor 21 14:01 (UTC)

Mendim

Gjuha Artificiale, si ju duket??? Mirpres cdo koment (kush po vetë)

Nom, nom.--172.183.61.98 2005 Dhjetor 23 14:43 (UTC)
Për Informaciona super, amo stil jo aq te bukur. e kshir qka mundem me bër.

Interwiki Bot Status

Hi. I would like to get my interwiki bot YurikBot marked as a bot in your language. The bot is already operating in almost 50 languages, and it would lower the server load and improve the quality of articles if all interwikies are updated at the same time. You can read more or ask questions here. I always run the latest version of the Pywikipediabot (i am also one of the developers of this project). The request for the bot status is here. Please support. Thank you. --Yurik (en) 2005 Dhjetor 24 03:13 (UTC)

Bot status granted to YurikBot. Yann