Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 9

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Propozim Mesazhi Rikthe

Si thoni qe ne vend te:
Ndryshimet e $2 (diskutimet) u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga $1.
Ndryshimet e Eagleal (diskutimet) u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Dori.

te çohet:
U khtyen ndryshimet e $2 (diskutimet) në versionin e fundit nga $1.
U khtyen ndryshimet e Eagleal (diskutimet) në versionin e fundit nga Dori.

Ne kete menyre nuk krijohet rremuje ne faqen e "Ndryshime së fundmi", harxhohet me pak db (edhe pse shume pak), dhe sidomos eshte me i shkurter dhe shikohet me mire me nje "resolution" 800x600 - 1024x768, ku sipas statistikave jane akoma shume (me shume se 45%). Dori, mos e mer per keq, e perdora meqense je brkrt. Besoj eshte me mire te behet me votim. --Eagleal  13 Shtator 2007 17:14 (UTC)

Votimi i propozimit

 • Symbol support vote.svg PËR Eagleal  13 Shtator 2007 17:25 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR --Proud To Be Albanian diskuto°) 14 Shtator 2007 09:22 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR / Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Pra jam Symbol support vote.svg PËR nese behet: U khtyen ndryshimet e $2 (diskutimet) artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga $1. , pra t'i shtohet ajo ne te zeze sepse vetem teksti qe thua nuk eshte 100% sqarues per cka eshte fjala. Perndryshe vetem per tekstin qe thuaj jam Symbol oppose vote.svg KUNDËR. (Puntori 14 Shtator 2007 10:30 (UTC))
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËRNdryshimet e $2 (diskutimet) u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit të $1 (ose artikulli tani ndodhet ne gjendjen e mepareshme te/sipas).
  Ose fundja edhe keshtu: Ndryshimet e $2 (diskutimet) u kthyen në versionin e fundit te/sipas $1.
Mund te jete "i gjate" e harxhohen pak me shume bajt, por jam i mendimit se ky percaktim eshte i drejte, i qarte, i sakte dhe i perpikte! Tani pashe edhe Ripristim (?!)ne versionin... Çfare do te thote kjo ripristim? E pse te perdoret ketu?! Per mua aspak shqip, i paqarte e i pakutueshem. Leke Mjeku 4 Nëntor 2007 01:19 (UTC)

Ndryshmet nuk mund të kthehen së paku kjo nuk e kënaqë atë që dëshirhet të thuhet. Ka edhe fjalë tjera që e shpjegojnë me kjarrtë.--Hipi Zhdripi 15 Shtator 2007 22:55 (UTC)

Nuk te kuptova Dan.
Puntor: Aksioni Rollback/Rikthe perdoret edhe ne namespace te tjere, jo vetem per artikull. Pshemb.: Ne nje faqe te projektit Wikipedia:Projekti, nuk eshte artikull por projekt.--Eagleal  15 Shtator 2007 23:04 (UTC)
Atehere le te themi "materiali", sepse teksti eshte i gjymt pa cekur se cka po behet, pra materiali ndoshta pershtatet per tegjitha llojet e editimeve. Sa me perket mua une e kuptoj cka behet fjale dhe mund te e beni si te duani, por e kam fjalen per perdoruesit e rastit ose jo aq te njohur me informatoret e wikipedias shqip. (Puntori 16 Shtator 2007 11:33 (UTC))
Shumica e tyre as nuk duan tia dinë për të, sidoqoftë është ndihma (Wikipedia:Ndryshimet e Fundit).
Unë e kuptova sapo erdha ne sq.Wiki e kuptova çdomethente. Po shpjegohem, me dukej me mire u "kthye versioni i 1111111 i bere nga Filani", shume me i shkurter dhe nuk krijon aspak rremuje. E di sa veshtiresohet te gjeshe nje artikull te vandalizuar midis gjithe atyre "Ndryshimet e fff...." ne Wikipedia ndryshime së fundmi?.
Perdoruesit sado te rinj te jene e kuptojne çdomethene sepse eshte Shqip, jo arabisht (me respekt per arabet, por eshte theneja).
E thote shume qarte: "U kthyen ndryshimet e Eagleal ne versionin e fundit te Dorit.". --Eagleal  16 Shtator 2007 12:43 (UTC)
E kuptoj se eshte shqip. (Puntori 17 Shtator 2007 10:11 (UTC))
Gjeja e pare votimit kishte mbaruar (shume kohe me pare). Gjeja e dyte Ripristim në versionin %s e %s, oldid %s me popup (en) eshte nje strument personal (quhet Popup i Lupin, une vetem e perktheva). Derisa strument personal, permbledhja qe ai leshon, mund ta ve edhe anglisht. Ne qofte se ndonje perkthim nuk vete mire, mund ta permiresoj perkthimin kushdo, vetem duke pasur kujdes te mos prish kodin dhe duke ruajtur sintaksin e tij. Scripti gjendet ketu ne User:Eagleal/strings-sq.js. --Eagleal  4 Nëntor 2007 08:44 (UTC)
Të përmirësosh (ndreqësh) diçka nuk është kurrë vonë! Kështu mendoj unë.
Unë jam për: Ndryshimet e $2 (diskutimet) u kthyen në versionin e fundit të/sipas $1.
Ripristim nuk është shqip, është i pakuptueshëm ndoshta nga shumica. Kjo është Vikipedia shqipe, jo angleze apo italiane.
Ne qofte se ndonje perkthim nuk vete mire, mund ta permiresoj perkthimin kushdo,... !!! Jo kushdo mund ta përmirësojë përkthimin. Shikoni më poshtë!
You do not have permission to edit this page, because it contains another user's personal settings(!!?). Leke Mjeku 4 Nëntor 2007 19:14 (UTC)
Lejen e dhashë vetë unë. Faqja User:Eagleal/strings-sq.js është e hapur për përmirësime, për të gjithë, vetëm duke pasur kujdes për të mos prishur kodin dhe duke ruajtur sintaksin e faqes. --Eagleal  4 Nëntor 2007 19:55 (UTC)
Edhe një herë: You do not have permission to edit this page, because it contains another user's personal settings.
Ju mund të shikoni dhe kopjoni tekstin burimor të kësaj faqe:......
Faqja User:Eagleal/strings-sq.js është e hapur për përmirësime, për të gjithë (?),... Une p.sh. ende nuk po mundem!!! Apo e keni fjalen "te gjithe" per administratoret?! Leke Mjeku 5 Nëntor 2007 16:05 (UTC)

Faqja eshte e liruar, ndoshta eshte nje mbrojtje e MediaWikit, dhe nuk lejon perdorues te tjere te modifikojne permbajtjen e faqeve user:x/y.js ose user:x/y.css. --Eagleal  5 Nëntor 2007 16:14 (UTC)

Pra e paska fajin MediaWiki? Kur e paskeni liruar pse nuk e lejoka dikush tjeter!? Ju kembengulni se eshte e hapur (liruar), por ne te vertete nuk eshte. Nuk kuptoj. Faqja ndodhet ne Vikipedia jo ne Vikimedia. Te dhenat e mia jane ne krye te faqes. Pra jam regjistruar (loguar). Po nejse s´ka problem. Ishte nje prove. Leke Mjeku 5 Nëntor 2007 17:04 (UTC)
Per mua funksionoi. (Puntori 6 Nëntor 2007 08:55 (UTC))
Atehere e mora vesh, MediaWiki (software ku xhiron Wikipedia, dhe shume projekte te Wikimedia F.), nuk lejon perdorues me privilegj user te modifikojne permbajtjen e faqeve user:x/y.js ose user:x/y.css, per shkak se mund te kryejne akte vandale, ose gje e till. Faqja, e perseris, eshte e liruar. Ata me priv. sysop, duke qene admin lejohen, ndoshta sepse jane te besuar, a ku ta di une. Sidoqofte çova te faqja e diskutimit User talk:Eagleal/strings-sq.js (ku besoj mund te funksionoje), kodin e vegles, ne menyre qe kur perdoruesit e tjere ta modifikojne, une do ta zevendesoj te faqja User:Eagleal/strings-sq.js. --Eagleal  6 Nëntor 2007 15:30 (UTC)
PA FJAL! NO COMMENT! Leke Mjeku 6 Nëntor 2007 21:59 (UTC)

Implementimi i WikiMiniAtlas ne sqWiki

Si thoni te implementojme ne projektin tone m:WikiMiniAtlas. Ky eshte i perdorur ne shume projekte te Wikipedia te tjere (en, de, es, fr, it, etj).
Dy shembuj (besoj se mjaftojne per te dhene idene) i gjeni:

 • ketu lart ne fillim (Vlore ne kete rast)
 • dhe ketu lart ne fillim (Hollywood).

Çdo gjë është gati, duhet vetëm vendosur ta vëmë në punë apo jo, edhe pse do të ishte një ndihmë shumë e madhe për përdoruesit/lexuesit në orientimin. Faleminderit, Eagleal  17 Shtator 2007 21:54 (UTC).

 • Symbol support vote.svg PËR - (Puntori 25 Shtator 2007 07:20 (UTC))
 • Symbol support vote.svg PËR - Eagleal  25 Shtator 2007 12:23 (UTC)

ju lutemi te perktheni ne Shqip Integralet, ne matematike, faqja eshte kjo http://en.wikipedia.org/wiki/Integral, julutem

Integralet jane shum te rendesishme, dhe gjithashtu edhe inekuacionet. dhe shum gjera nuk jane te perkthyera ne shqip e di qe e ekni veshtire. Flm per mirekuptim.

Ndryshimi i nofkave

Përdoruesi m:User:Drini ka kërkuar nofkën Përdoruesi:Drini këtu. Unë jam i mendimit që diçka e tillë s'duhet të lejohet pasi ai Drini ka më shumë mundësi për të redaktuar në shqip (megjithëse të dy janë afër 0). Duhet të shtoj se m:User:Drini është dhe një Përgjegjës (Steward). Si mendoni? Dori | Diskuto 5 Tetor 2007 21:02 (UTC)

 • Symbol support vote.svg PËR 1 - Perdoruesi yne Drini, nuk ka redaktuar me qe prej 15 Shtator 2006, ka 2 redaktime ne faqen e tij te perdoruesit, dhe nga ana teknike mund te quhet edhe jo me aktive, ka me shume se nje (1) vite pa redaktuar ne Namespace-0 (ne artikuj). --Eagleal  5 Tetor 2007 21:10 (UTC)
 • Symbol support vote.svg PËR - nuk duhet lejuar. Nofka edhe ashtu eshte e zene edhepse perdoruesi ndoshta nuk do te jete asnjehere aktiv. (Puntori 8 Tetor 2007 09:19 (UTC))
 • Symbol support vote.svg PËR Edhe se drini i WP shqip nuk eshte aktiv, ai e ka te drejten me mbajt nofken, sipas mendimit tim nuk eshte fer (fair), edhe pse kerkuesi eshte steward, as privilegjet dhe as nofka nuk eshte fer te ndryshohen ose te heken pa dijen e perdoruesit qe e mban. Eshte edhe e mundshme qe drini i WP shqip pas disa muaj eshte nje nga me aktivet ne wikipedia ose nje nga me inaktivet (si ne moment), varet prej atij. Steward drini mundet te regjistrohet si drini2 ose drini(dhe shkronjen e pare te mbiemrit). --Proud To Be Albanian diskuto°) 8 Tetor 2007 22:15 (UTC)

1 Duhet te presim edhe ndonje vit tjeter, ose te pakten disa muaj, dhe te verifikojme ne qofte se ku perdorues do redaktoj me ketu ne wiki. Deri atehere une jam kundra ndryshimit, ndryshe jam për ndryshimin. --Eagleal  8 Tetor 2007 12:18 (UTC)

This was a bit confusing for Drini, so to summarize:

 1. Eagleal is for performing the rename (giving Drini the account) if the sq user does not edit in some months (or up to a year), but is against renaming before then.
 2. Puntori is against the rename (for the status quo).
 3. Ko.S.ystem.OV@ is also against the rename (for the status quo).
 4. I was also against the rename.

Therefore the community consensus seems to be against the rename by at least 3 to 1 (or 4 to 0 until a few months time according to Eagleal. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 18:34 (UTC)


Rishikim

Meqënëse është mundësuar njëjësimi i llogarive (shikoni [1]) dhe përderisa Përdoruesi:Drini s'ka dhënë përgjigje për ndryshimin e llogarisë (pra s'është duke përdorur Wikipedian), unë për vete kam ndryshuar mëndje dhe them se duhet të plotësojmë kërkesën e m:User:Drinit. Si thoni? Dori | Diskuto 25 Mars 2008 16:06 (UTC) Kjo do të lehtësonte punën e Drinit si steward në raste vandalizmi. Dori | Diskuto 1 Prill 2008 02:50 (UTC)

 • Symbol support vote.svg PËR lejim perdorimi te asaj nofke. (Puntori 2 Prill 2008 08:20 (UTC))
 • Symbol neutral vote.svg ASNJANËS sepse nuk jam duke i ditur dhe nuk jam i nteresuar të i di rregullat e kësaj pune, jam i nxënë me punë tjera--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 22:05 (UTC)
 • Kanë kaluar më shumë se pesë muaj pa përgjigje nga Drini ynë, i dërgova dhe një email. Nëse s'kemi përgjigje për një javë do ta zhvendos llogarinë në mënyrë që Drini tjetër ta përdori. Dori | Diskuto 13 Prill 2008 20:04 (UTC)

Bllokimi i perdoruesit

Me te vertet shume po me vie keq (nuk e di se sa e merrni sinqerisht kete qe them se me vie keq, por vertet me vie keq) qe me duhej te e bllokoja perdoruesin Leke Mjeku. Personalisht nuk kam asgje kunder tije. Diskutimi im me kete perdorues mori fund para disa dite kur edhe i shkruajta se me nuk do te diskutoja.Diskutimi im eventual me ndonje perdorues tjeter si duket percillet me vemendje nga perdoruesi Leke Mjeku. Sido qe te jete diskutimi me perdoruesin e ri Zogu i cili ne fillim nuk u permbajt asesi nga "çlirimi i shpirtit" me fjale jo te hieshme dhe pergjigja ime ndaj tij si duket e ka shtyr perdoruesin Leke Mjeku te perdor lloje te ndryshme te fjaleve per te me fyer e nencmuar si dhe per te me bere provokime edhe fetare gje te cilen nuk e kam bere ne asnje moment (edhe pse ai me ka provokuar edhe me heret).

Edhe nje here me vie keq qe e kam bllokuar per 1 dite.

Qellimi i shkrimit tim ketu eshte: Nese ai vazhdon te shkruaj per mua dhe te me fyej UNE PERSERI DOTA BLLOKOJ, jo se po shkruan kunder meje por se me shqeteson dhe po humbi kohe te merrem me ate ne vend qe te PUNOJ DICKA me mundesite e mia ketu.

Nese mendoni se nuk kam te drejte mund te i percjellni faqet e diskutimeve te perdoruesit Leke Mjeku KETU dhe te diskutimeve te mia KETU

Me respekt. (Puntori 11 Tetor 2007 20:08 (UTC))

Nuk kam problem nese bllokohet ai, komentet te tij jane shume provokuese dhe nuk diskuton si duhet, e qete fjalen e vet mbi te tjereve. Ne fjale te tjera, ai eshte mendje madhe. --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Tetor 2007 22:47 (UTC)

Puntorë po të isha në vend tëndin unë nuk do ta bllokoja. Argumentimet e tua mund të i përdorësh dhe janë argumente për bllokim por mendojë se është më mirë të lirohet të veprojë ashtu si ai dëshiron dhe në anën tjetër të ignorohet kur ka qëllime nxitëse për diskutim rreth temave që nuk e prekin projektin por përdoruesit. Thjeshtë nëse nuk e ke ndërmet të konfrontohesh më të atëherë ignoro ashtu që nuk i jepë hapësirë shpalosje të mendimit të tij.--Hipi Zhdripi 12 Tetor 2007 04:11 (UTC)


Tjeta juj!
Ty po te vjen keq?! Ik mor, puntor shitja ndokujt tjeter kto gjana. Jo mu. Asht e dyta here qe me bllokon. Pra, ti ke dicka personale me mu. Keqdashjen, smiren e urrejtjen. Diskutimet tuja me Zogun nuk me interesojne, por ngaqe shkruva ne faqen tande te diskutimit, ajo mbeti vete nen mbikqyrje. Zogu shkroi dicka ne temen e fillume nga un, prandaj shikova se ca shkruhet. Ti me shkrujte se nuk do te diskutoshe ma me mu, po pse atehere e permend emnin tem ne diskutim me Zogun? Une te bana provokime fetare? Po ti mor hipokrit e rrenacak mu drejtove ma par me: "E kam nje pyetje ndaj teje meqe je besimtar i krishter (sa e verej nuk thua vetem se je por edhe e praktikon): A e lejon krishterimi poshterimin e te tjereve? ( Meqe je kaq i poshter dhe kur permireson shenimet i komenton me fjale poshteruese)."
Ti paske te drejte te me drejtosh pytje fetare, po une jo?! Qe pra hipokrizia jote! Ti mundesh te me bllokosh sa te dush, se nuk ma ndin mu aspak. Mos perdor rregullat e sharias, e keqperdor mundesite tuja ktu ne Vikipedia.
Mu me vjen keq se askush ktu nuk nderhyn drejtesisht e asnjanesisht. Se pse e kuptoj mire, te tan jeni administratora, e nuk ja prishni njeni-tjetrit. Po si i bahet kur edhe administratori gabon, shkel rregullat e Vikipedias, poshteron perdoruesit e tjere?
KUSH E MBIKQYR MBIKQYRESIN? Askush nuk thote te verteten. Jam shume i zhgenjym nga te gjith, nga moskokeçarja e plogeshtia e tyne. Jo te me mbroje mu, por te mbroje te verteten, e te drejten. Askush nuk merr guximin moral e qytetar te thote te drejten e verteten. As perdorues, as administrator. Njeni ma siper me qun edhe "mendjemadh", nje tjeter i jep atij shume te drejte se me quajti ashtu, te tjert japin keshilla, por se kush e kishte fajin, e kush ishte gabim, nuk i intereson askujt. I besojne menjehere administratorit (hipokritit), qe hiqet si i drejti, e i fyeri. Jo fyesi e provokuesi (bllokuesi). Ky asht kulmi! Pse kshtu? Vetem une jam gabim, por ai qe me quajti "mendjemadh" e "kaq i poshter", per nji "Ohoho! Cfare shkrimi! (fjale poshteruese per puntorin) temin, nuk paska faj. Ma vejne mu te tan gabimin. Ne Shqipni para shume vjetsh jepeshin skece humoristike. Ky qe po permend un i perngjan pak rastit te ketushem. Me lejoni qe ta sjell ktu me pak fjale (aqsa me kujtohet, emri mund te jete ndrysh). Nje fshatari, Banos, i vodhen lopen. Gjithe "shokt" e fshatit shkojne ta "ngushellojne". I thon: Bano, ta vodhen lopen? Ma vuadhen, thote ai. Po cfare beje ti mbreme? Banoja u pergjigjet, un po flija. I thone ata: "Bano, ti e ke fajin. Po te mos kishe fjetur, nuk do te kishte ndodh kjo. Njenin sy ta kishe mbajt hapun e tjetrin mbyllun". Te gjithe shokt njeni pas tjetrit i drejtohen me po keto fjale, ke faj, ke faj, ke faj. Se ai duhej te kishte qene syhapur (vigjilient). Ia vene vetem atij fajin. Nuk i durohet ma Banos se shkret, e u thote te tan shokve te mbledhun ne shpine e tij. "Amani, bre vellezer. Une paskam faj qe paskam fjetur, qe nuk paskam qene syhapur. Pa ai qe ma vodhi lopen nuk paska faj?" Kshtu pra, edhe ktu po ai qe me qujti mu "mendjemadh" e "i poshter", mu drejtu me "pytjen" fetare qe shkruva ma siper, nuk paska faj?!!! Une nuk po them se "flija", por 1 "Ohoho! Cfare shkrimi" (imi) nuk mund te barazohet me 1 "mendjemadh e i poshter" (tijin). Rrini shtrembt, por flitni drejt!
D.m.th. na nuk kekena te barabarte ktu. Administratori mund te thojn e bajne ca te dojn, perdoruesi jo. Kush e bllokon, ia terheq vemendjen (veshin) administratorin kur gabon ai? Askush! Se te gjithe ia mbani ison njeni-tjetrit. Kerkoj qe perdoruesit puntori ti hiqet titulli i administratorit. (Po e di se askush nuk do ta bajn kte.) Shndet! Leke Mjeku 13 Tetor 2007 08:46 (UTC)

Lekë secila shpijë i ka rregullat e veta. Nëse donë të bëhesh anëtarë i asaj shpije duhesh të i rrespektosh ato rregulla. Sa i përket ankeses tënde, që unë e kuptoj si ankese për diskriminim unë mund të themë se e ke gabim. Të kemi lutur të bëhesh administratorë, nuk ke pranuar. Të kamë thënë dhe prapë po të themë qetsohu dhe kfillu. Unë nuk po themë që ti ta ndërroshë mendimin tënd, e vetmja çka po kërkojë është që të shprehesh në bazë të rregullave. Unë e kuptojë se mund ta ndiesh vetën të fyerë, por ky nuk është faji i asnjërirt këtu. --Hipi Zhdripi 14 Tetor 2007 00:48 (UTC)

Upsss!!! Kush e kqyeë mbikqyrsin??? Njata që kanë merita më të mëdha. Ti ki boll merita por je ka i përdorë gabimisht.--Hipi Zhdripi 14 Tetor 2007 00:55 (UTC)

Cilat rregulla mor? Rregullat qe ju i shkelni me te dyja kambt? Mbyllni syte me te dyja durt para se vertetes e drejtsis. Un jam antar i Vikipedias, se po shkruj ne te, asgja tjeter. Asht thirrje, jo ankes. Thirrje ndërgjegjes te te gjithve. Po sic e prita, thirrje ndergjegjeve te smura, thirrje ne vesh te shurdht(ash), e sy qorra(sh). Nuk ke marre, e prap po me thu se jam gabim. Po te tan njilloj kenkeni ju. E me punu masandej un me ju! Pah! Pse un jam perdorus nuk paskam un te drejte te paraqes mendimin tem? Nuk du un me ken administrator. Pse po me permend mu kte? Kyt nuk ma shpjegove ti Hipi Zhdripi, si jane te mbrojtun personat ne diskutime? Se me shkruve te faqja jeme e diskutimeve :"Personat pjesmarrs ne keto diskutime jane te mbrojtur ne menyra te ndryshme", e nuk u pergjigje. Sic e shoh un, administratori keka i mbrojtun, perdoruesi jo.
Leni marrinat, se te kam than jam gjithmon i qet. Un po shprehem ne baze te rregullave, aq sa i di e njoh. Ma teper nuk prita nga asnjeni prej jush, "administratorve" (hipokritve). Asnjeni s´paska faj? Te kishe than te dy keni faj, ta kisha dit ma per nder. Ju jeni "miopa", tuca, e puthadors te njeni-tjetrit.
Askerkush nuk e mbikqyr mbikqyrsin. Askush nuk e ndeshkon ate per gabimet e kryera. PIKE. Leni meritat ma te medhaja!. Mi trego meritat qe po perdori un gabimisht. Leke Mjeku 14 Tetor 2007 09:52 (UTC)

tali

A kish pas mundesi me perkthy qeta pasi qe nuk mujta me gjet ktu email:ice_boy8@hotmail.com


Igor Fyodorovich Stravinsky (Russian: Игорь Фёдорович Стравинский, Igor' Fjodorovič Stravinskij) (June 17, 1882 – April 6, 1971) was a Russian composer, considered by many in both the West and his native land to be the most influential composer of 20th century music.[1] He was a quintessentially cosmopolitan Russian who was named by Time magazine as one of the most influential people of the century.[2] In addition to the recognition he received for his compositions, he also achieved fame as a pianist and a conductor, often at the premieres of his works.

Stravinsky's compositional career was notable for its stylistic diversity. He first achieved international fame with three ballets commissioned by the impresario Serge Diaghilev and performed by Diaghilev's Ballets Russes (Russian Ballet): L'Oiseau de feu ("The Firebird") (1910), Petrushka (1911), and Le sacre du printemps ("The Rite of Spring") (1913). The Rite, whose premiere provoked a riot, transformed the way in which subsequent composers thought about rhythmic structure; to this day its vision of pagan rituals enacted in an imaginary ancient Russia continues to dazzle and overwhelm audiences.

After this first Russian phase he turned to neoclassicism in the 1920s. The works from this period tended to make use of traditional musical forms (concerto grosso, fugue, symphony), frequently concealed a vein of intense emotion beneath a surface appearance of detachment or austerity, and often paid tribute to the music of earlier masters, for example J.S. Bach, Verdi and Tchaikovsky.

In the 1950s he adopted serial procedures, using the new techniques over the final twenty years of his life to write works that were briefer and of greater rhythmic, harmonic, and textural complexity than his earlier music. Their intricacy notwithstanding, these pieces share traits with all of Stravinsky's earlier output; rhythmic energy, the construction of extended melodic ideas out of a few cells comprising only two or three notes, and clarity of form, instrumentation, and of utterance.

He also published a number of books throughout his career, almost always with the aid of a collaborator, sometimes uncredited. In his 1936 autobiography, Chronicles of My Life, written with the help of Alexis Roland-Manuel, Stravinsky included his infamous statement that "music is, by its very nature, essentially powerless to express anything at all."[3] With Roland-Manuel and Pierre Souvtchinsky he wrote his 1939–40 Harvard University Charles Eliot Norton Lectures, which were delivered in French and later collected under the title Poétique musicale in 1942 (translated in 1947 as Poetics of Music).[4] Several interviews in which

Bukfal (kuptimi dhe perdorimi i fjales Bukfalisht)

Ne cfar raste perdorer fjala BUKFALISHT? Emri i nje filmi eshte i perkthyer Bukfal - Bukfalisht apo Tekstualisht ??? Faleminderit per ndihme

Tjeta!
Mesa di un, "bukvalisht" (perdoret siç duket ne Kosove) eshte fjale qe rrjedh nga rusishtja "bukvalno" = shkronje per shkronje; pra tekstualisht. Shndet! Leke Mjeku 13 Tetor 2007 22:42 (UTC)

Organizimi politik i Kosoves

Cili e din sakt se si eshte i organizuar politikisht teritori i Kosoves?
Nese i dini sakt shkruani nivelete. psh Maqedonia eshte: fshat +qytet = komun dhe shtet, pra njesia me e madhe shteterore eshte Komuna. (Puntori 25 Tetor 2007 10:39 (UTC))
Nuk e di si është i organizuar politikisht, sepse nuk e di se çka po mendon me "politikisht" pasi që një ndarje e till nuk ekziston. Detyrat politike (si zgjedhjet e lira, dhe disa nivele të administrimit) të zbatohen/zgjidhen në nivel komunal. Sistemi legjistativë e gjykatave është i ndarë ndryshe. Si do që të jetë në bazë të ligjit në fuqi ajo që mua po më duket që po kërkonë duhet të jetë sipas kushtetutës së vitit 1974, gjendja siq ka qenë me rastin e suspendimit/puçit që ka ndodhë në kuvendin e Kosovës më 1992. Kjo gjendje është e pranuar në OKB ndërsa ndryshimet që i ka bërë qeveria e Millosheviqit ja shbërë dhe tani përkohësisht vlenë zgjedhja sipas sistemit të UNMIKU-t. Niveli i dytë (pas Kosovës) është dhe ka qenë komuna.--Hipi Zhdripi 29 Tetor 2007 16:35 (UTC)
O menen tjeterkund e kam pas e tjetersen kam shkru. E kam fjalen per organizimin teritorial administrativ, ndarjen teritoriale administrative.
Pra, mesa kuptova ne Kosove vie: Shteti - Komuna - vendbanimi dhe nivele tjera nuk ka.
Keshtu eshte? (Puntori 30 Tetor 2007 10:55 (UTC))

Po, gjitha ndarjet tjera janë anësore apo më mirë me thënë të veçanta për lëminë e caktuar, d.m.th rajone gjeografike sipas nevojës vetjake, rajone sipas intitcioneve e organizatave të ndryshme sikur që është për shembull ndarja në sektore të NATO-së. Edhe Maqedonia e Mali i Zi duhet të ketë një sistem të till.--Hipi Zhdripi 30 Tetor 2007 19:41 (UTC)

Flm, me duhej per te krijuar stampen e fshatrave te Kosoves. Tash u kry. (Puntori 31 Tetor 2007 10:54 (UTC))

Figura:Catalina Cruz.jpg

Problemi qe po prezantoj, eshte figura Figura:Catalina Cruz.jpg. Si nje enciklopedi Wikipedia duhet te kete nje çensure te njefare niveli. Wikipedia eshte nje website i vizituar nga shume njerez te te gjitha moshave (edhe 8 vjeç). Tani, nje fidure figurë e till mund te jete pak si shume provukuese, ose me mire jo e duhur per te tilla mosha. Kjo nga reputacioni i Wikipediës, qe njerezit tani njohin si nje vend jo me rreziqe per femijet.
Po proponoje qe Figura:Catalina Cruz.jpg te griset. --Eagleal  2 Nëntor 2007 17:20 (UTC)


 • Symbol support vote.svg PËR - Arsyet i shpjegova siper. --Eagleal  2 Nëntor 2007 17:20 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR Wikipedia s'është enciklopedi për kalamaj, është për të gjithë. Wikipedia ka fotografi shumë më provokuese se kjo, shiko për shembull (KUJDES ka nudo, s'është për në shkollë, zyrë, etj): [2], [3], [4], [5] [6], [7], etj., etj. E vetmja arsye për grisje mund të jetë rreth të drejtave të autorit, por çensurë s'duhet të ketë. Dori | Diskuto 2 Nëntor 2007 17:45 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Open minded people rule. --Jim Dandy 2 Nëntor 2007 17:51 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Nuk eshte edhe aq gje e keqe. --► AngleMua  ◄ 2 Nëntor 2007 18:12 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Nuk e di se çfar problemi është me foton, këtu kemi foto të këngëtareve edhe "ma të zeza", për mendimin tim është mirë që fotoja të jetë edhe "më e zeze" pasi që tashti kufiri në mes "të zezes" dhe "të bardhës" falë shumë këngëtareve gati u zhduk. Spo di disa këngëtar janë duke ju ba konkurencë kësaj kategori e vështirë me i klasifiku. Si do që të jetë fotografia po sinjalizonë edhe profesionin e saj sipas botkuptimeve enciklopedike.--Hipi Zhdripi 4 Nëntor 2007 03:02 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - Dori e ka shpjeguar shumë mirë. Edhe mendimi i Hipi Zhdripi-t po më pëlqen. --Λeternus 4 Nëntor 2007 21:16 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg KUNDËR - sa per vertetim te gjendjes. Edhe pse jam kunder fotove te ketilla prap se prap ato jane realitet spjegues. (Puntori 12 Nëntor 2007 11:42 (UTC))

Ta bëjmë të qartë, nuk është për mua, thjesht një çensur këtij projektit i duhet, sidomos për përdoruesit me moshë të vogël.
Sidoqoftë e lëmë që të mos griset. --Eagleal  2 Nëntor 2007 18:04 (UTC)

Nuk isha shqetsu shum per fmi t'vegjel. Edhe ata i kan burimet e veta. Po mos t'shkoj shum larg, nuk i vyn ma shum se me dal jasht pragut t'shpis t'vet. --Jim Dandy 2 Nëntor 2007 18:10 (UTC)

Po i lëmë të gjitha këto anash dhe po kthehemi tek projekti, kjo këtu është enciklopedi dhe për këtë mendojë se jo vetëm në këtë rast por të gjitha rastet nevojitet vetëm portreti i personave (nga një pjesë e gjoksit e lartë), mirëpo pasi që shoqëria e sotit po lyp edhe këtë atëherë vlenë ajo që thashë më lartë d.m.th paraqitja e forografive ashtu që të snjalizoj edhe më shumë informatione për të cilat është i njohur personi po du me thanë të dallohet këngtari i muzikës nga intepretuesi në spektakle të kombinuara artistike. --Hipi Zhdripi 4 Nëntor 2007 15:47 (UTC)

Grsja e artikujve

Duhet vendosur nje kohe e caktuar, qe pas venies se stampes {{grise}}, faqja te griset.
Natyrisht, kjo vlen per faqe qe kane permbajtje dhe jan ne kundershtim me rregullat vetem. E kam llafin qe, nuk mund te vlej per faqe vandalizmi, artkujsh testesh, etj. Por per artikuj qe permbajtja eshte vetem qe ka kundershtime me rregullat. Duhen vene edhe disa rregulla te tjera.
Propozimet poshte bashke me sa dite do te shtyhet ne qofte se pezullohet ({{pezullo-grisjen}}), edhe nje shpjegim i shkurter do ishte mire. --Eagleal  4 Nëntor 2007 10:06 (UTC)


 • 10 ditë si fillim. Në këtë mënyrë autori, ose përdorues të tjerë do të kenë kohën e duhur për të pezulluar grisjen dhe përmirësuar artikullin. 5 ditë të tjera shtyrja e grisjes ndaj pezullimit, dhe në qoftë se ka ndryshime në përmirësim (ndryshime që duken), shtyrja deri në 10 ditë të tjera. Në qoftë se janë bërë ndryshime radikale, mund të hiqet stampa dhe të rivalutohet faqja/artikulli.--Eagleal  4 Nëntor 2007 10:06 (UTC)

Eagle, rregullat janë të mira por edhe shumë rregulla nuk ka nevojë. Nëse hasë në artikuj që nuk bënë të lihen ashtu, atëher pastrojë por duhesh të i pastrosh ashtu që të mos i hudhësh poshtë. Nëse nuk ke mundësi të i pastrosh atëher lej ashtu si janë. Për të grisur kurr nuk është vonë.--Hipi Zhdripi 4 Nëntor 2007 22:06 (UTC)

Pajtohem me Dan, sikur s'ka ardhur koha për shumë rregulla të tilla, por mund të përdoren si udhëzime. Dori | Diskuto 6 Nëntor 2007 00:36 (UTC)
Per rregulla e kisha fjalen per udhezime, disa udhezime standarde, qe ne administratoret te veprojme. Per fat te keq Dan, disa artikuj, nuk eshte vetem pastrimi problemi. Zere artikujt spam. Disa udhezime per ne nuk do te ishin keq. --Eagleal  7 Nëntor 2007 13:36 (UTC)

Hipokrizia e administruesve

Diskutimi eshte sjelle nga Diskutim:Vargjet satanike (roman)
Pjesa e fillimit gjendet ne diskutimin e artikullit me siper.
Kjo qe shkroi perdoruesi Leke Mjeku

A e kupton shqipen ti, a jo? Ti ke ba 1 perditesim (update) te versionit qe kam perkthy para 1 vitit. Pra, leni rrenat e shpifjet! Gabim je ti! Un s´kam ndrru te dhanat simas deshirs, por perkthy fjal per fjal. Por, mesa duket ty te pelqekan shpifjet.
P.S. (Pas Shkrim)!
Ndershmenisht, shume faleminders pundori, qe me bllokove 1 dite! Me bane te lexoj e msoj gjana interesante. Mire, se me bllokove "me te drejte", se ju qujta hipokritë (gja qe u vertetu prap), po ty kush te bllokon, se me qujte "i poshter"?! Qe pra hipokrizia juj.
Tash mundesh me m blloku prap. Shkaqet mund ti gjesh ne diskutimet e vjetra te mijat, p.sh. tuca, puthadorsa etj. — Shndet! Leke Mjeku 10 Nëntor 2007 12:45 (UTC)

Solli (Puntori 12 Nëntor 2007 10:57 (UTC))

Perdoruesi Leke Mjeku, me vie aq shume turp si te rritur qe jemi qe te shkruaj ne nje projekt te ketille fjale diskutimi per ty sepse ti nuk e meriton kete.
Citat nga Leke Mjeku: Mire, se me bllokove me te drejte, se ju qujta hipokritë (gja qe u vertetu prap),
Pergjigje :Si HIPOKRIT qe je tenton qe me shkrimet tua te i shqetesosh te tjeret, te i sulmosh pa hetuar dhe te i poshterosh. Turp te te vije. Perkunder kerkesave qe t'i kam bere qe te me lesh te qete ti prap se prap ke hedhur gurin dhe ke fshehur doren.
Citat nga Leke Mjeku: po ty kush te bllokon, se me qujte "i poshter"?!
Pergjigje: Ti e ke merituar ate qe te kam thene edhe pse nuk eshte dashur te them ashtu sepse me ate thenje jam ulur ne nivelin tend dhe kam ren ne kurthat tua, por nese percillet historiku i shkrimeve tua del se ti je ai qe ke fyer dhe je fshehur pas fjaleve dhe pastaj nga pa durimi une ta kam hedhur troc. Kush te me bllokoj mua?. Ti. Ja nese do une po te propozoj per administrues dhe po te votoj. Asnjehere nuk do ta kisha dhen voten kunder. Ti je propozuar 1 here, nuk ke pranuar. Ja edhe per burokrat nese don po te propozoj. Nuk e kam per tallje por seriozisht. Nese nuk do ta merrje si fyerje qe tani do te kisha propozuar per burokrat dhe te kisha dhen voten PER dhe pastaj do te kishe mundesi te bllokoje dhe do te ishe mbi "mua dhe shoket e mi" sic thua ti. Ja pra ti e ke mundesine te me bllokosh. Pergjigjen ti e ke dhen vet. Ti nuk i beson vetes dhe aftesive tua e une hidherohem pse me fyen mua e i fyen administruesit (kete mos besim e deshmon mos pranimi i postit si administrues dhe njekohesisht sulmimi i administruesve). Pra, merre pergjegjesine morale meqe shitesh i moralshem.
Per fund: ty duhet te te vije turp per provokimet qe ben. Turp per kycjen tende ne wikipedia sepse ne cdo kycje gjysmen e kohes e ke artikull dhe gjysmen provokim (me ndonje diskutm). Shih kontributet tua KETU se cka ne te vertet ben ti ne cdo kycje, nese nuk e ke verejtur. Edhe diskutimet qe i ben i ke perplot fjale "drejtesie". ME LER TE QETE, MOS ME PROVOKO.
Qellimi i ketij shkrimi eshte me shume sqarues, pra thaje se cfar do ti dhe mbylle me kete kapitull te ulet provokimesh. (Puntori 12 Nëntor 2007 10:57 (UTC))

Kur te vika "aq shume turp" pse shkrun pra? Un nuk e meritoj se ti po shkrun per mu? Shum mir! Mos shkruj per mu! Heh! Pse e prune diskutimin nga faqja e artikullit ktu? Se ke nevoj per mshtetjen e administratorve te tjer. Nuk jam un hipokrit. Shiko ça don me than hipokrizia? Un nuk po mshehi ndonji gja posht. Po shkruj mbi çdo gja haptazi. Nuk te pelqen ty, s´e kam problem aspak. Edhe nji her o i paditun! Un po shkruj fakte e te verteta. Asht enciklopedi kjo ktu, jo shesh lufte, apo forum (qark) diplomaciet. Nuk kam ardh me shkru lajka ktu, e thur lavde, por me shkru te verteten. Ik o zhduku, hiqmu sysh. Ti me flet per marre e turp! Me len ti mu te qet te shkruj, se nuk me bie nder mend per 100 vjet se a je gjall ti. Sa her qe te me shkrush do t shkruj. Do te vetmbrohem. Nuk hedhi un gur e mshehi dor, se jam shqiptar e e kam do burrni. Leni rrenat e shpifjet!
Un e paskam meritu se me ke than i poshter!? Te lumte! Ta kam than, ti mundesh me m qujt si te dush, se je i paftyr e s´je burr. Se burri e shqiptari e diftojn ftyren e tyne kur flasin (ktu shkrujn). A e sheh se je gabim pra, nuk asht dasht me m qujt mu ashtu. Ti ke ul vedin o ti, s´e ke ul vedin ne rrafsh me mu!? Thirri mendjes! Un jam njiri i drejt, e kam burrni. Nuk ve kurtha un, po tham at qe di e mendoj. Un jam ai qe ju tham gjithmon qe te flitni qart e troç me mu, pa doreza. Un kam denu vetem sjelljet tuja e te çdokujt ktu me drejtsi. N.q.s ti je i bindun se jam gabim e kam fy me pa te drejt bjeri faktet se te pergjigjem. Ti ke than at qe ke pas ne zemer, jo te vertetn e te drejten per mu. N.q.s nuk e din se ça asht durimi shikoje, e mbaje vedin. Nuk mshehem un o ti. Bile edhe fotografin e kam qit. Nuk jam un si ti, qe mshehet mas nji nofket, e me shan i poshter. Burrnia e shqiptarit.
Ty le te bllokojn administratort tjer. Jo un. Un nuk du me u hakmarr me ty, o ti. Falemnders per voten, por nuk ta kam kerku e as ta kerkoj. Burokrat nuk du me u ba, se nuk do te kem ma koh me ndihmu ma ktu ne t´ardhmen e afert. Sa per kandidaturen lexo po deshte ktu: [8], [9] un e pranova, po askush nuk e perfilli (Dori). E masandej nuk deshta me iu përlut Dorit e te tjerve. Per mu ka mbaru kjo pun. Se nuk do te kem ma koh per Vikipedia. Do te shkruj kur te kem mundsi her mas heret. Pra, lene ti vetbesimin. Mos e ngatrro me mundsit e kushtet e mija te jets. Asokohe ishte fjala edhe per ndrrim shpijet, pun etj. Si me pas un besim te ti kur ti i shkel rregullat e Vikipedias me dy kamb, e te tjert nuk e çajn krytin aspak. Nuk sulmoj un askend o ti. Po i dal zot te vertets e se drejts. Un jam i moralshem, e nuk shitem, ta kam than shpesh her. Leni ti ngacmimet.
Ik o m len ne paqe e qeti me marrinat, rrenat e shpifjet tuja! Turpin maje per vedi, se mos te me kishe ngacmu te Vargjet satanike, Vargjet satanike (roman), rasti i fundit, s´kishte ardh puna deri ktu. Thirri mendjes! Ti po me merr mu koh, mos me ngacmo qe te shkruj, se nuk kam shum koh te prishi me ty. Ik, o ti! Se i di kontirbutet e mia. Edhe ne faqen teme i gjen. A nuk te pelqeka ty drejtsia a? Besa, nuk po di kush po ngacmon ktu?
Qëllimi jot asht te çosh administrusit kunder mejet, edhe pse ata heshten kur ti me qujte i poshter e deri tash me ke blloku 3 her me pa te drejt. Po nuk e kam problem aspak se me bllokoni. Shkaqet ti kam diftu qe te me bllokosh (-ni). N.q.s e pranon nji kshill prej mejet, po ta jap. Te vertetat, nese i din, shkruji te plota, jo te cungume. Se nuk asht e drejt te mos i tregosh te tjetrve te gjithe te verteten. Leni shpifjet! Shkruj te drejten! Leke Mjeku 12 Nëntor 2007 17:45 (UTC)

Ky diskutim po i ngjan dicka ketij diskutimit. Face-tongue.svg --Proud To Be Albanian diskuto°) 12 Nëntor 2007 22:21 (UTC)
Kosi! Un artikullit tand nuk i hoqa gja, shtova vetem nje lidhs (link). Un ça pata me ta than per artikullin The Da Vinci Code ta thash ne diskutim, por ta tham prap. S´ka randsi se ku merret landa por, se si paraqitet ktu. Se ça mendon e beson ti nuk me duhet mu. Po pate ndoj sand per artikullin Vargjet satanike (roman), shkruj atje! Leke Mjeku 13 Nëntor 2007 21:24 (UTC)
Mjek/Doktor, ky diskutim nuk ka shume ndryshim me ate diskutim, dy fetar qe perlahen qe per fejen e tyre po shkruhet keq, une e shkruajta me qellim, qe me kalxua qe ne kesij teme nuk je ma mir, dhe mos e sjell si te n'tek. --Proud To Be Albanian diskuto°) 14 Nëntor 2007 10:16 (UTC)
O Kosi! A s´e ke mbaru a? Ik o leni qellimet tuja e fol te drejten ktu. Mos rri tu shpif! Mso o shqipen ma par. Nse nuk jam "ma mir" ai asht "mendimi" jot. "mos e sjell si te n'tek"? Bjeri faktet ku po e sjelli (?!) un si n'tek (tm teket?!). Vertetoji pohimet tuja! Leke Mjeku 16 Nëntor 2007 11:38 (UTC)
He more Leke Mjeku, ti ishe sikur grat e perdala. Gjithe keto diskutime i ke shkruar perplot flaje fyese per mua e cdo here ankohesh se te kam then i poshter, por si duket nuk e kam gabuar. (pra u bene 2 me kete si grate e perdala).
PER MUA MUND QE TANI E DER NE FUND TE JETES SATE TE SHKRUASH SA TE DUASH DHE TE PROVOKOSH E TE SHAHESH SA TE DUASH SE STE PERGJIGJEM ME SE QENKE VERTET "BURR SHQIPTAR" TI. (Puntori 12 Nëntor 2007 22:45 (UTC))
Ça don o "puntor", prap? E prune ktu shkrimin tem, shkruve ça deshte per mu. Edhe un tu pergjigja. Pra, me shkruve, te shkruva. 1 me 1. Pse po e zgjat prap? Kush asht lavire le ta gjykojn tjert. Shan hunda buzen, i thojm na ne Shkoder. Po ti lpin at qe pshtyn. Mase 3-4 her ke than se nuk diskutoj me ty, e prap se prap ia fillon me ngacmime. Burrnia jote! Nji her thu se: "Ti e ke merituar ate qe te kam thene (i poshter) edhe pse nuk eshte dashur te them ashtu...blabla." E tash thu se si duket nuk ke gabu!!! Ti s´din as se ça thu. Nuk te ankohem un ty e askujt. Rrencak! Te thash te lumte! Kerkova drejtsi mas "sqarimit" tand te bllokimit tem, po ktu s´paska drejtsi. Dy her i ke pru ktu diskutimet tona per me përça, nxit (cyt) te tjert kundra mejet. Askush nuk ta terhek veshin se m shave ashtu, me bllokove e sillesh padrejtsisht ktu.
Kush po provokon (ngacmon) ktu? Un qe shkruj, a ti qe m nguc, mi fshin e ndryshon gjanat padrejtsisht? Me komenton "mos i nderro te dhenat sipas deshires"; "keto tekste agje skan te bejn me Islamin dhe nuk mund te hyjne ne katgorite Islame. Ti vazhdo me punen tende, por mos i fut hundet te gropen e percarjes se humbesh pastaj." Kush po ngacmon ktu pra? Une qe shkruj, apo ti qe fshin, ndryshon, shpif e kercnon?! Kush po mundohet me perça e nxit (cyt) te tjert kunder mejet? TI! Banu i (e) drejt! Edhe Kosi ka shkru The Da Vinci Code! A ju drejtova un atij si mu drejtove ti mu a? Derisa ai shkrun at qe don, a s´paskum un te drejt me shkru at qe du un a? Nuk shpika as sajova gja prej vedit, as shkruva me provokime. Bile i perktheva fjal per fjal artikujt nga Vikipedia angleze. + 1 x! Ke ankesa, vrejtje ndaj artikujve (provokimeve!) te mi (a), drejtoju bashksis qe ta vendosin ajo se si duhet te jet artikulli. Me len mu te qet!
Kurr mos u pergjigjsh, se nuk me merr malli kurr e per gjall (jet) per ty. Po, un jam burr shqiptar. Shiko vedin çfar "burrit" je ti? Mshehesh mas nofkave e s´difton ftyren, shan, shpif, rren, bllokon, ngacmon, kercnon, nxit (cyt) e m flet per burrnin e shqiptarit! Hajt se nuk po te kerkoj qe te bahesh burr, po banu te pakten i drejt! Me shkruve (prap), te shkruj! Leke Mjeku 13 Nëntor 2007 21:24 (UTC)

Suspicious Public domain images

Hello, Aeternus, me again, with an image licensing question again :-) I saw your local article about Tirana and I noticed that the images in the gallery are licensed as PD-self. However, they seem to be user-made photocopies of postcards, an act which of course does not generate a new copyright, so in all probability these are copyright violations and due to deletion. Can you please investigate the case, and the rest uploads by this user, I noticed other postcards too. I am concerned as long as these images, uploaded under a free license, may easily appear on Commons and other wikis... Thank you in advance! :-) --Spiritia, sysop on BG WP, 17 Nëntor 2007 15:19 (UTC)


Këtë tekst e kam kopijuar nga faqja ime e diskutimit [10]. Mu duk e arsyeshme që i githë kuvendi ta gjejë një zgjidhje së bashku për këtë. --Λeternus 17 Nëntor 2007 15:26 (UTC)

Ne fakt fotografia eshte mare nga nje scanner, saktesisht HP psc 1310. Kjo thote qe imazhi eshte mare nga nje fotografi tjeter, ndoshta edhe kartolin, si thote edhe Spiritia lart. Fatekeqesisht, nuk mund te thuhet çfare liçense eshte e duhur, perveçese, duke qene nje foto e publikuar, duhet te kete sesbene nje copyrighter, per kete them se duhet vendosur ne FairUse/Promotional, edhe pse kjo imazh mund te jete leshuar ne PD ose ndonje liçense tjeter te lire nga pronari i te drejtes. Kjo vlen per te gjitha keto lloje fotografie.
Mund edhe te grisen dhe te ngarkohen imazhe te tjera te Tiranes, ndoshta nga WP te tjera ose te bera vete, ose ne ndonje website tjeter qe i leshon ne license te lire (nuk munded te besohen shume, shikoni kete rast ne wiki). --Eagleal  17 Nëntor 2007 16:36 (UTC)
Duhen grisur, është e qartë që s'janë nga autori prandaj s'kanë si të jenë public domain. Dori | Diskuto 17 Nëntor 2007 21:21 (UTC)
E kisha fjalen qe mund te jene leshuar me mbrapa publikimit nga Pronari i copyrightit, pavaresisht nga autori. Sidoqofte edhe jame me grisjen, imazhe te tjera per Tiranen gjehen plote. --Eagleal  17 Nëntor 2007 21:25 (UTC)
Pikërisht, kur kemi fotografi për t'i zëvëndësuar s'kemi pse t'i përdorim, nëse s'kemi ndoshta mund të përdorim nën fair-use, por edhe atëherë duhen shënuar si fair-use jo si public domain. Dori | Diskuto 17 Nëntor 2007 21:41 (UTC)

Esesitika

Të nderuar redaktorë të Wikipedias

Pse vazhdimisht del sikur teksti im "eseistika" me titullin "Eseistika: definime dhe dekonstruksione" të kete defekte. Gjë që nuk qëndron. Apo është më mirë ta pastroj krejt nga wikipedia?

Për një pëgjigje ju falenderoj Xhemal Ahmeti

Pershendetje i nderuar zotri Ahmeti,
Kthimet e artikullit zakonisht i kam ber unë.
Arsyet e kthimit jane:
1. Futja e emrit ne artikull ne wikipedia eshte e ndaluar sepse behet fjale per enciklopedi, por ne vend te kesaj futen referencat dhe lidhjet e jashtme.
2. Percjelljet qe i ke bere ti nuk funksionojne sepse vetem 1 lidhje percjelljesh funksionon kurse tjerat nderpriten (sipas kodit te programuar te wikipedias), sido qe te jete percjellja behet ne raste te arsyeshme, por jo kur 1 teme eshte e ndryshme n ga tjetra. Shembull mund te percillet termi Eseistikë tek Eseistika, por nuk mund te percjellet shembull Eseistika tek Elementet e eseistikes sepse kemi te bejme me dy teresi te ndryshme.
3. Gjat perpilimit te artikullit, duhet te kete strukture, pra duhet te kemi te bejme me nje strukture e cila ata qe nuk kan lidhje me at teme te i beje te e kuptojne ate teme. Pra ne kete rast duhet te kemi definim te artikullit, pershkrim, ndarje ne elemente perberese nese ka, kulminim dhe permbyllje si dhe elementet tjera ndares qe ndihmojne lexuesin. (kete definim artikulli yt nuk e ka por fillon sikur nje shkrim gazete ose si ne komentim i nje ceshtjeje, pra ne ket rast skemi te bejme me eseistiken por me analize mbi eseistiken dhe keto ndoshta mund te duken te ngjashme por dallojne sepse si artikull i pergjitheshem merret ai me fakte dhe i verteti, kurse analitat dhe mendimet tjera mbeten si analiza dhe mendime dhe duhet titulluar si te tilla.
Pra, artikulli duhet permiresuar per ate dhe kemi sugjeruar te e permiresoni, te e beni artikull enciklopedik. Artikulli ka mjaft material (nuk e kam lexuar te e shoh cka ka brenda) dhe per ate nuk eshte grisur por eshte lene qe te permiresohet.
Falmenderit per mirkuptim. (Puntori 8 Dhjetor 2007 15:29 (UTC))

Eseistika

Vazhdimisht ndodhin deformime dhe hiqet autorit i tekstit "Eseistika". Pse? Aty del ç, të ë nuk janë në rregull, çka nuk qëndron?

FLM Xhemal Ahmeti


OK tash e mora vesh se si funksionohet në Wikipedia - Shqip! Më falni për ngatrrimet. I hoqa të gjitha tekstet prej aty. Gjithë të mirat. XhA

Me lart i kam vendosur sqarimet rreth postimit te artikujve. (Puntori 11 Dhjetor 2007 12:23 (UTC))

Votoni për fotografinë e vitit

Në commons është hapur konkursi për të zgjedhur fotografinë e viti. Jeni të ftuar të votoni për fotografitë që pëlqeni më shumë. Mund të zgjidhni sa fotografi të doni. Dori | Diskuto 13 Janar 2008 18:16 (UTC)

Stampa "speedy delrtion"

A ka ndonje stampë si p.sh. "speedy deletion" ne anglisht sepse disa faqe qe krijohen kane permbajtje palidhje (qe ska te beje fare me temën) dhe nese do te ishte nje stampe e tille ato artikuj do te fshiheshin pas disa ditesh perveç nëse dikudh mendon se duhet te mbahen --Bindicapriqi 28 Janar 2008 20:10 (UTC)

Shiko Stampa:Grise, duke e perdorur keshtu:
{{Grise|Arsyeja}} ; e.g. {{Grise|Artikuj me përmbajtje jo relevante}}. Te fala. --Eagleal  28 Janar 2008 21:18 (UTC)

A question

Could someone please tell me what is the name of the inhabitants of Dibra, Gostivar, Tetovo, Skopje, Manastir, Struga, Kumanovo and Kicevo in Albanian. I'm asking for the articles like bg:Дебрани in Bg W - lists of the famous people from these towns much of them Albanian. In plural and in singular. Thanks in advance.--84.238.210.38 8 Shkurt 2008 18:57 (UTC)

Hi
In Albanian inhaditants in singular/plural are:
Dibra : dibran/dibranë
Gosivari: gostivarli /gostivarli
Tetovo (Alb.: Tetova): tetovar/tetovarë
Skopje (Alb.:Shkupi) : shkupjan/shkupjanë
Manastiri : manastiras/manastiras
Struga: strugan/struganë (Puntori 9 Shkurt 2008 21:25 (UTC))

Thanks for the quick answer. You dont know about Kircova and Kumanova? And manastiras is both singural and plural? --84.238.210.38 10 Shkurt 2008 12:37 (UTC)

And you can see the results bg:Дебрани, bg:Скопяни, bg:Битолчани, bg:Стружани.--84.238.210.38 10 Shkurt 2008 13:01 (UTC)

Sorry I have forgot to write:
Kumanovo (alb. Kumanova) : kumanovar/kumanovarë
Kiçevo (alb: Kërçova) : kërçovar/kërçovarë
manastiras is both sng/pl same. (Puntori 10 Shkurt 2008 18:21 (UTC))
Thanks again - if you need something that involves Bulgarian - that's me bg:Потребител:Мико Ставрев.--84.238.210.38 11 Shkurt 2008 07:43 (UTC)

BEKIM

TUNG.JAM STUDENT I BIOLOGJIS,FAQJA JUAJ ESHTE E SHKELQYER,POR DO TE DOJA TE DIJA NESE KENI CA KONTAKTE ME ORGANIZATAT JOQEVERITARE TE HUAJ QE DO TA FINANCONIN NJE PROEKT I JONI TE CILIN E KENA PREGADITUR ME GRUPIN TONE...ME MIRKUPTIM.BEKIMI-NGA MAQEDONIA

Betawiki: better support for your language in MediaWiki

Dear community. I am writing to you to promote a special wiki called Betawiki. This wiki facilitates the localisation (l10n) of the MediaWiki interface. You may have changed many messages here to use your language in the interface, but if you would log in to for example the Japanese language Wiktionary, you would not be able to use the interface as well translated as here. In fact, of 1,736 messages in the core of MediaWiki, 5.99% of the messages have been translated. Betawiki also supports the translation of messages for 126 extensions, with 2,174 messages. Many of them are used in WMF projects and they are vital for understanding the wiki. Currently 0.00% of the WMF extension messages have been translated. Translators for over 90 languages contribute their work to MediaWiki this way every month.

If you wish to contribute to better support of your language in MediaWiki, as well as for many MediaWiki extensions, please visit Betawiki, create an account and request translator privileges. You can see the current status of localisation of your language on MediaWiki.org and do not forget to get in touch with others that may already be working on your language on Betawiki.

If you have any further questions, please let me know on my talk page on Betawiki. We will try and assist you as much as possible, for example by importing all messages from a local wiki for you to start with, if you so desire.

You can also find us on the Freenode IRC network in the channel #mediawiki-i18n where we will be happy to help you get started.

Thank you very much for your attention and I do hope to see some of you on Betawiki soon! Thanks, GerardM@Betawiki

 • Currently 69.84% of the MediaWiki messages and 10.27% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 19 Maj 2008 03:36 (UTC)

Bot command translations

Hi. Could anybody translate me these interwiki bot commands to Albanian (they will be displayed in all interwiki bot summaries instead English)?'

 • robot - robot
 • Adding - Futje
 • Removing - Largim/Heqje
 • Modifying - Ndryshim

Removing in Albanian should be Heqje; Largim means something is going away, furthering the distance, closer to leaving.

Merci. lt:User:Hugo.arg 16 Shkurt 2008 10:19 (UTC)

Modified. (Puntori 16 Shkurt 2008 11:57 (UTC))

rreth emrit amijet

emrat sa di une jane m nga origjina e vendit ! po ky emer me ka bezdisur shume se nuk mund ta gjej dot origjinen / ? prandaj ju lutem me spelloni emrin < AMIJET> se cksa do te thote ne gjuhen shqipe ?

emrat sipas origjines

Ju lutem dua te di se cfar origjina ka emri Amijet ,dhe kujt vendi i takon .?

Nevoja Per Burokrat

Definitivisht kemi nevoj edhe per 1 burokrat. Posacersht tani ne munges te Dori-t po eshte nevoja qe Perkujdesesit e Wikimedia-s te nderhyne ne sq.Wikipedia.
Mendoj se duhet te diskutjme edhe nje here per kete ceshtje dhe te e marrim edhe 1 te drejt buokrati ne sq.wikipedia. (Puntori 26 Shkurt 2008 14:39 (UTC))

Pytje

Të nderuar Wikipedia Kuvendi, Ju lutem a ka në Gostivar n'donji Modrator i Wikipedis që mund të kontaktoj për ndihmën e punimeve me Wikipedinë se un ashtu mundohem edhe shum gjëra nuk i kam të qarta. Ashtu jes me shpres dhe pres përgjegje u dëshiroj pun të mbar e përparim. Rizvani rzvan_alili_gv@hotmail.com --pun pun nat e dit për me pa pak drit 7 Mars 2008 14:51 (UTC)

Jo nuk ka, por shume leht eshte te mesohesh te punosh sikur qe te kam then vetem lexo pa kete: Wikipedia:Si_redaktohet_një_faqe. (Puntori 7 Mars 2008 15:36 (UTC))

Vula_e_kryetarit.PNG

Kush e ka gris--Hipi Zhdripi 7 Mars 2008 22:58 (UTC)

Me kete emer si eshte ketu nuk ka patur figur sepse perndryshe do te kishte histori grisjeje. (Puntori 7 Mars 2008 23:36 (UTC))
Po ka pasur po me kete emer [[Figura:Vula e kryetarit.PNG]] se une e kam pas tek Wiktionary tek diskutimet e mia edhe tashti nuk eshte me! Ja historia e grisjes: http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:Log&type=delete&page=Image:Vula_e_kryetarit.PNG. Une po i shkruaj perdoruesit qe e ka gris per me marre vesh aresyen e grisjes.--Zeke 10 Mars 2008 08:55 (UTC)
atehere duhet ankuar ne Commons. (Puntori 10 Mars 2008 21:10 (UTC))

Si duket ka qene copyright violation sepse nuk ka pas liçence hiq per ate edhe e kane fshi por ndoshta mundemi me ba lutje per me rikthy fotografin po pastaj duhet ti vihet liçence. Mendoj se po ai qe e ka upload fotografin ndoshta duhet me ba lutjen per recover. --Zeke 12 Mars 2008 06:37 (UTC)

Emrat e njerzëve

Me gjithë rrespekt dhe me gjithë kuptimin e nevojës së ndonjë pjesë të shqiptarëve emrat e të cilëve në dokumentet personal nuk janë të shkruar në gjuhen e tyre amëtare dhe duke ju përkjtuar atyre se "E DI SE SI NDIHET NJERIU, KUR NË TROJET E VETA TË TRASHËGUAR NGA BABALLARËT I SLLAVIZOHET EMRI" - drejtshkrimit të shqipes duhet të i përmbahemi sepse secila rrugë që është e lehtë nuk d.m.th që është zgjidhje e vërtet, mund të jetë çorre. --Hipi Zhdripi 15 Mars 2008 02:41 (UTC)

Arsyetimet tjera janë të kota. Përbrenda shqiptarëve, nuk ka asnjë arsye tjetër, e nëse akademit shqiptare e vlersojnë që ja vlenë të ndryshohet dejtshkrimi i shqipes me shpresë që gjuhët e sllave të ballkanit e ndërpresin praktiken e vet, atëherë edhe ne duhet të i përmbahemi, por deri atëherë vlenë ajo që është në fuqi. Shiko: Figura:Drejtshkrimi, §37.jpg--Hipi Zhdripi 15 Mars 2008 02:47 (UTC)

shtepiaelibrit.com

Vegla për intepretim dhe transformim

a mundet dikush të më tregojë disa vegla për transformimin (zakonisht edhe intepretim) e formateve të regjistrave të muzikës si mp3, wma etj në formatin e Wikipedias (më duket është ogg). --Hipi Zhdripi 21 Mars 2008 13:53 (UTC)

Shih ketu - (Puntori 21 Mars 2008 23:37 (UTC))
Boni punë për dy këngë dhe jo më shumë.--Hipi Zhdripi 25 Mars 2008 10:40 (UTC)
Shiko edhe Audacity. Dori | Diskuto 25 Mars 2008 15:40 (UTC)

Portali: gjeografia

Përshëndetje! A ka mundësi dikush me ja ndrru pamjen ketij portali se prej se jam kyqë në Wikipedi nuk ka ndryshu. Ju përshëndes Planeti 26 Mars 2008 18:03 (UTC)

Çka po të duhe, veq fol--Hipi Zhdripi 27 Mars 2008 03:07 (UTC)

Përshëndetje! Mendoj të ndryshojm artikullin e muajit,(zgjidhni vet) dhe hartën memece të Algjerisë me ndonji hartë tjetër pse mos të jetë ndonjë hartë e Kosovës, e Ballkanit . Nuk kam ndonji propozim konkret. Tung. Planeti 27 Mars 2008 07:21 (UTC)

A po ki qef une mi ndryshu opo me t´ndimu qysh mi ndryshu--Hipi Zhdripi 1 Prill 2008 05:12 (UTC)

tung. si te doni krejt njesoj.Planeti 2 Prill 2008 17:59 (UTC)

Rishikim

Ju lutem rishikoni edhe një herë temën e mësipërme. Dori | Diskuto 1 Prill 2008 02:50 (UTC)

Lutje

Ju Lutem per Figuren Fli pa licenc ne qoft se mundni ju rregullonie at per mu se un nuk e kam e qart si duhet me u rregullu ! Nje pershendetje nga un Perdoruesi:Rizvan !

Shiko këtu--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 22:02 (UTC)

Ndihmë për konvertim

Me ndihmen e Zotit (se t´njeriut nuk bon punë) m´merrni vesh çka po du.

Po më duhet që kordinantat e qyteteve nga globi me i konvertu brenda një katrori. Qëllimin e kamë që në bazë të një t´dhëne për X dhe Y - të orjentohen vaiablat për X1,2 dhe Y1,2 tjera brenda katrorit. Është e mundshme, po nuk po di me i përdorë gjitha mundësit e projektit. Shiko Stampa:KUFRAJ dhe Stampa:Prova. Në fillozofi i bjenë qendra gjeografike e shtetit pasqyrohet në qendrën gjeo-grafike/metrike të katrorit. E nuk po di qysh i bjen në matematikë.--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 23:42 (UTC)

Kualiteti

Wikipedia në gjuhën shqipe dallon për nga kualiteti i përmbajtjes në krahasim me gjuhët e tjera europiane. Pse është kjo kështu? Ndoshta portali ka nevojë për një personel më kompetent ndoshta? Ku janë profesorët e gjuhës sonë? Pse ata nuk redaktojnë në mënyrë që gjuha jonë dhe kualiteti i artikujve të mos jetë ndër ato të regjionit? 7 prill '08

Ckado qe sheh se nuk eshte ne rregull je i lir te e rregullosh. Ne shqiptaret e kemi shume ne qejf te kritikojme dhe asgje te mos bejme. (Puntori 7 Prill 2008 13:01 (UTC))

Fjala lir shkruhet me e pa zë, pra ( lirë ), prandaj kritika ime duket se qenka me vend. (7 prill '08, 19:30).

Edhe fjala me vend nga dikush që nuk e çonë prapanicën është punë pa vend. Njerzimi nuk rrënon prej fjalëve me vend por punëve me vend. --Hipi Zhdripi 7 Prill 2008 20:46 (UTC)

Shqiptarët në Uddevalla të Suedisë

Këte artikull e griset pa e diskutuar fare me mua, por artikullin më poshtë nuk do mund t'a grisni: [11]

Kadale o Burri i dheut se je ka kupton diçka keq. Unë jam për qata që je ti. Po ja që rregullat këtu janë pakë më ndryshe se [12]. Shiko artikullin Suedia, gati i zbrazët. Kur ju që jeni në Suedi nuk jepni informata për Suedinë atëher kush do të jepë? Për këtë merre përsipër dhe rregullojë artikujt që kanë të bëjnë me Suedin. Nën seksionin e kulturës së Suedisë e bënë një përmbledheje edhe të aktiviteteve të shqiptarve. Unë nuk e di sa është qytet me rëndësi Udevalla, por si po më duket ne nuk po e dimë as ku i bie Udevalla. Si ta dimë atëherë kush janë këta shqiptar?

Udhëzim: Hape artikullin për qytetin/krahinën (apo çka është ajo) shënojnë të dhënat mbi atë dhe pastaj në seksionin e kulturës shkruan edhe për kulturën e shqiptarve të ati vendi, pasi që ata tashë janë pjesë e asja kulture.--Hipi Zhdripi 7 Prill 2008 20:43 (UTC)

Përgjigje:

Jo, nuk do të krijoj më artikujë në wikipedia se ky portal është bërë si faqe private e pjestarëve të kuvendit. Të grisni faqe pa e kontaktuar autorin nuk ka hije etike. Më parë është dashur të më këshilloni ose bile tërhjekur vërejtjen. Ju të kuvendit duhet të jeni më serioz në përgjegjësinë që e keni marrë si kuvendarë. Më as që do t'ë lexojë artikujë në wiki, por një informatë të rrënjësishme do t'a dërgoj në qendër se qysh po udhëheqet wiki në gjuhën shqipe.

Jo, jo nuk eshte privat. Kthehu kah e verteta dhe dituria dhe mos ke dert se nuk eshte vetem Hipi Zhdripi ketu. Pra nese ai nuk te duket drejtoju tjeterkujt. Por te e ke 1 gje te qart: Askush nuk do te ndihmoje kah demtimi dhe e keqja keshtu qe per artikullin ne fjale Hpipi Zhdripi ka te drejte. (Puntori 8 Prill 2008 10:07 (UTC))
Po mër. S'ka problem ankohu ku të duash. Është e drejtë e jotja ashtu siq është e drejtë e imja të informojë që kuvendi është i hapur. Sa artikuj kam grisur pa diskutuar nuk e di 100-1000, me të vërtet nuk e di. Por e di që 99% e tyre kanë qenë artikuj që nuk i plotësojnë kriteriet elementare për paraqitje në këtë projekt. Artikulli yt ka qenë i hapur nën një titull tjetër ndërsa fillimi i ti ka qenë krejt diçka tjetër e para. Artikulli nuk ka pasur asnjë burim që në U. jetojnë aq familje shqiptare, ata janë familje suedeze (shikoju pasaportat!). Ndoshta nuk kanë qeftë ata që ti t'i quash shqiptar? Atëherë unë mund të themë se pasi që artikulli nuk ka pasur burime referimi e kamë grisur se kam pas frikë se është propagand apo dezinformim. Tung dhe lamtumirë.--Hipi Zhdripi 11 Prill 2008 19:53 (UTC)
Të urojë sukseë me amzën që ke hapur, dhe po të premtojë që si të kemë ndonjë t´dhënë për ty do t'a dërgojë dhe do të kontribojë edhe në atë amzë.--Hipi Zhdripi 11 Prill 2008 19:56 (UTC)
Artikulli është grisur 38 herë, ka pasur më së paku 6 vrejtje, dhe është krijuar 38 herë nga redaktuesi kalimtar (as një herë nga redaktuesi i regjistruar, po më duket). Më vjenë keqë por kur hyni në një shtëpi dhe filloni të punoni në atë shtëpi duhet të dinë së paku rregullën që kur nuk dinë më tutje të lypësh ndihmë.--Hipi Zhdripi 11 Prill 2008 20:05 (UTC)

Artikuj te modifikua

Shume artikuj jane prishur. A po merr dikush masa ketu a jeni ne gjume??? Lagoon!

Emrat e shteteve

Po mendoj se duhet prap ta diskutojme qeshtjen e emertimit te shteteve dhe vendeve neper bote ne kete rast lidhur me SHBA. Tash, dua ta dij pse po shkruhen emrat e shteteve gabim? P.sh. New York (Nju Jork), Washington (Uashington), Wyoming (Uajoming), Mississippi (Misisipi), New Hampshire (Nju Hampshajr), Idaho (Ajdaho) bile bile edhe South Dakota, North Dakota - South Carolina, North Carolina. Ku ka fjale SOUTH e NORTH ne shqip? Pse t'mos jet Dakota e Veriut, Dakota e Jugut dhe Karolina e Veriut, Karolina e Jugut qe eshte ne shqip. Kalifornia eshte e shkruar (drejt) me K e jo me C, kurse Kolorado (Colorado) eshte e shkruar me C. Ju i keni shkru emrat origjinal edhe aty, diku diku keni fut ne kllapa p.sh. Massachusetts (sq.: Masaçusets) perderisa duhet a beni Masaçusets kurse ne kllapa (ang. Massachusets) sepse kjo eshte Wikipedia ne shqip e jo ne anglisht.

Mendoj se duhet qe dikush nga ju qe jeni me aktiv ketu tek Wikipedia ta gjeni nje liste me emrat e gjithe shteteve edhe ti permiresoni gjithe keta emra ne shqip. Nuk kisha pas qef qe dikush me fillu me i permiresu pa pasur te dhena perkatese per permiresimin adekuat te emrave, ju lutem? . --Zeke 11 Prill 2008 13:30 (UTC)

Shqiptimi dhe përkthimi janë dy gjëra. North Dakota shqiptohet North Dakota. Nju Jorku shqiptohet Nju Jorku. Emrat e qyteteve ne nuk e kemi për qëllim që t´i përkthejmë por të i shqiptojmë, të përkthyer nuk kanë kuptim. Për më afër ka edhe emra shqip që si të till nuk kanë kuptim por janë të formuar dhe shqiptohen ashtu kllot. p.sh "Ereniku" apo "Prishtina" si do me kthye në shqip? Po të ishte ky emër anglisht atëherë duhej të shqiptohej por kjo nuk d.m.th të përkthehet. Kjo është sa i përket emrave të qyteteve dhe emrave të firmave. Ose shkruhen "origjinal" - lakimi, ose shqiptohen dhe lakohen pa vizë lidhësen. Kjo është rregulla. Emrat personal po ashtu nuk përkthen ku duhet theksuar që këtu emrat fetar janë kategori në vete, kategori e cila po thuaj se në gjitha gjuhët ekziston. Për gjuhen shqipe vlenë versioni shqip i kësaj Kategorie, varrësisht nga përkatësia fetare e personit në fjalë.

Nuk po mund të kuptoj ku është problemi. Për deri sa nuk krijohen lidhjet me projektet tjera, emrat origjinal nuk janë pa vend, sepse e lehtësojnë anën teknike të projektit. Artikujt (në fjalë) që nuk janë cungje dhe kanë marrë formen e plotë duhet të jenë të shqiptuar.

Regulla që as se si nuk bënë të thehet është përzierja e dy gjuhëve d.m.th New Yourku; Microsofti; Windowsi është gjë që nuk ka kuptim në asnjë gjuhë. As nuk është shqip as nuk është gjuhë tjetër.--Hipi Zhdripi 11 Prill 2008 19:32 (UTC)

Ups!!! Nëse hynë më thellë dhe dëshiron të bëshë siq kanë bërë përpara neve, si në rastin Saksonia e Ulët etj., atëherë është diçka edhe më mirë. Por për këtë duhet pasur pak më shumë t´dhëna për prejardhjen e emrit të ati qyteti.--Hipi Zhdripi 11 Prill 2008 20:12 (UTC)

Pershendetje Hipi, qe ne fillim duhet te theksoj se nuk ishte fjala per perkthimin e emrave por ishte fjala per emertimin e drejte te tyre ne gjuhen shqipe. Per ate une po flas per emertimin ne shqip, si i quajme ne keto shtete ne gjuhen shqipe. Pse eshte: Deutschland - Gjermania ose Nederland - Holanda apo London - Londër (Londra), sepse ne i kemi emrat ne gjuhen shqipe per cdo vend ne bote. Por e njejta praktike nuk eshte percjelle tek emrat e shteteve te SHBA-se! --Zeke 12 Prill 2008 06:30 (UTC)
Upsss!!! Ja qe harrova ta permend edhe kete. Nese mendoni se duhet te shkruhen origjinal atehere pse: Kepi i Gjelbërt e jo Cape Verde? Apo kur mendon se nuk duhet te ''perkthehen'' pse Korea Veriore dhe Korea Jugore e jo Karolina Veriore, Dakota Jugore etj?? --Zeke 12 Prill 2008 07:34 (UTC)
Qe pse, sepse ashtu është ngulit në gjuhen shqipe.

P.sh Hanoverin në fakt, "v"-ja gjermane pasqyrohet në "f"-në e shqipes. Po tashti a me shkru shqip Hani i Veriut a? Për ato që janë ngulit edhe nëse janë ngulit gabimisht ne duhet ti përdorim ashtu. Përderisa nuk e ngulit shkolla shqipe ndryshe. Kepi i Gjelbërt është i ngulitur, Nju Jorku është i ngulitur. Po nuk është e ngulitur p.sh Niderzaksen (Niedersachsen) sepse asaj i kundërvihet e ngulitja Saksonia e ultë. Edhe pse plot shqiptar që jetojin në Saksonin e ultë veq kanë mësu në shkolla për Saksoni të cilën kurr nuk e hasin edhe pse në të jetojnë? Kjo nuk është e metë e gjuhës por e individëve që i ikin trashëgëmisë pa të cilën gjuha nuk ka kuptim. Spo di si me të thanë ndryshe.

Rastet që i ke përbendur Deutschland - është brenda kornizave të gjuhës shqipe edhe nëse e shqipton Dojçland apo Tokat e Dugës apo Tokat e Feudalve, apo Tokat e Princëve Gjerman apo Tokat e Princëve Frankë (cilëve princa ju kan thon Dugë njajtë si Dugagjini). Por në gjuhen shqipe është ngulitur Gjermania sepse ashtu është thirrur kjo pjesë para se me u thirrë "Dojçand", "Prusi" etj.

Unë thashë për disa emra që ende nuk kanë depërtuar në gjuhën shqipe mund të ndikohet edhe nga ana e këtij projekti, por prapë se prapë fjalën e fundit për këto e jepë Akademia në kongreset e gjuhës dhe në tekstet mësimore. Për çdo qytet nuk ka emra të shqiptuar. Por ato mund të shqiptohen sipas rregullave të gjuhës shqipe. Përderisa nuk shqiptohen mund të përdoret edhe emërtimi origjinal ashtu sipas rregullave të gjuhës shqipe edhe mund të lakohet me vizë ndarëse dhe thonjëza. Për këtë unë i jap përparasi edhe një shqiptimi të gabuar sepse pritojë të lakojë me vizë ndarëse dhe në faktë e iriton lexuesin, e largonë nga qëllimi. Për këtë do të ishte mirë të hapen disa artikuj për gjuhët përkatëse në të cilat bëhet pasqyrimi i tingëllimës së disa shkronjave si p.sh të gjuhës gjermane ue=ü~y;... pastaj grupet apo si i thonë këtyre: "eu"~oj.

Por përkthimi i disa emrave me të vërtet nuk ka kuptim p.sh Stutgadi- Gardhi i Pelave!!!--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 01:51 (UTC)

Upss!!! Çisto shqip, që po mi çonë flokt tenel oshtë "landi" i Bajernit. Muhalif deri te zoti.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 01:58 (UTC)

O papaka zgidhni : Republika, Vendi, Toka, Trojet, Trulli, Ana, Krahina, Rajoni Provinca etj. etj.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 02:12 (UTC)

Nuk eshte pse ashtu eshte ngulit ne shqip, por pse ashtu eshte ne shqip! Une di anglisht, ti din anglisht edhe eshte shume e lehte ti gjejme keto emra, por cka nese dikush nuk din anglisht. Ne po ndertojme nje enciklopedi ne shqip ketu, apo jo? Po ngrit nje pas nje qeshtjen e perkthimint perderisa une po e them prap se nuk po them qe duhet te perkthehen emrat por te shkruhen ne shqip. Pse ne shqip ne themi Shqipëria e te tjeret vende i thone Albania, e ne turqisht i thote Arnavutluk duhhhh!!! Sepse secili vend ka emrat ne gjuhen e tyre, peveq neve ketu ne Wikipedia shqip!!!!
Une bera nje sugjerim! Nese mendon se eshte ide e mire te kerkohet ndihme nga profesionistet e gjuhes atehere vazhdoni sepse (per ty nuk e di) e sa per mue, une nuk jem njohese profesionale e gjuhes shqipe, e perderisa nuk gjinden burime te verteta lidhur me keta emra edhe le te mbetet keshtu si thua ti. Tjetra, idea se ky projekt do te ndikoje ne emertimin e vendeve eshte dicka qe nuk qendron mendoj une. Edhe njehere por them mos u perqendro tek perkthimi i emrave por tek emertimi ne shqip. :-) --Zeke 13 Prill 2008 19:44 (UTC)

Siç edhe thashë herës së fundit kur doli kjo, nuk ka mënyrë unike për të shqipëruar emrat e huaj (North Karolina, North Karolaina, North Karolajna, Karolina e Veriut, Karolajna e Veriut, Karolaina e Veriut, etj, Cilin do zgjedhim? Pse jo një tjetër?), është më mirë të vihet nën emrin që përdoret nga vendasit. Pastaj vihen të tërë emrat e tjerë si përcjellime dhe shqip-folësit mund ta gjejnë me cilin emër të duan. Gjithashtu brenda artikullit mund të vihet shqiptimi (më mirë sipas ndonjë standarti si IPA). Dori | Diskuto 13 Prill 2008 19:57 (UTC)

Shtete e Bashkuara të Amerikës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës artikujt mbi njësit përbërse të saj, nuk e di kush i ka kriju. Por vetëm një shikim mbi to tregon se ai nuk ka lidhje me gjuhen shqipe sa ka pas lidhje ai që i ka hapë artikujt për njësitë përbërse të Gjermanisë. Shiko fjalinë rreth Saksonisë së ultë.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 02:04 (UTC)

Upss!!! Me fjalë tjera i kanë hapë qata qe folin çisto shqip ose qata që sa janë dalë prej Banhofit e bileta shtrejt s´kan pas pare me ble një libër të gjuhës shqipe.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 02:05 (UTC)

Po edhe kjo është e mirë sepse ndihmon anën teknike të projektit!!! Edhe këtu vlenë rregulla Ku ka, ka për me pastru - shkruni - shkruni sa t´mundeni--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 02:08 (UTC)

Shiko vetëm këtë: Alabama është një Shtet Federal i ShBA-ve, ai njihet te shtetet jugore, kryeqyteti i këtij shteti federativ është Montgomery.

D.m.th ky shtetë na qenka një shtet federal i cili hynë në përbërjen e një shteti federal (ShBA-së)!!! Po si thashë me këtë është krijuar një rrjetë brenda projekteve të Wikipedias dhe asgjë më tepër. Me ja nisë e mi nxhe sa artikuj janë hapë për hirë të krijimit të një rrjete, jam i sigurt që lodhesh. Po osht shumë ma lehtë me shiku e kritiku një film se sa me pregadit për shfaqje. Kjo asesi nuk bon me u harru. Ata që kanë bo "filma" kanë drejtë me kritiku, të tjerët folin e nuk e dinë shka jonë ka thonë.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 02:34 (UTC)

E perqendruar tek paragrafi i fundit une them: Oh, dmth gjithcka qe behet ketu, behet vetem sa per tu krijuar lidhje! E sa per filmat nuk jam e sigurt :-0 lidhur me regjisoret...sepse askush nuk eshte i perkryer. E din si thote nuset per vjehrrat, ato plakat po rrine ule e po shohin gjithcka!! Upss!!, Hipi Zhdripi po thote kush rrin ule sheh shume hehe --Zeke 13 Prill 2008 20:03 (UTC)
E po. Ose hy në valle ose ta bojin si ja kanë bo Hundes së Konicës- hahahahh. Kryesorja JETA vazhdon--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 22:21 (UTC)
Po të ishin "plakat" ato që kritikojnë ndoshta do të skuqesha, mirëpo janë "plaka t´kçija" që nuk kanë hedhur valle kurrë në jetën e tyre e i mundojnë nuset.--Hipi Zhdripi 13 Prill 2008 22:33 (UTC)
Dan, une vallezoj ne darsmen time, e erdha pak me kqyre ketu tek dasma e juaj!! Shetitje hesapi, sukur kur del njeri ne pazar. As nuk blen e as nuk shet veq kqyre e bene sehir cka po bejne njerezia!!!

Plakat mund te jen te kqija edhe te mos dine vallezim me mire se nuset por nuk do te thote se nuk din apo nuk kane vallezuar kurr! --Zeke 14 Prill 2008 04:56 (UTC)

Kur te flet plaka qe ne kohe te veten ka dite me vallzu, ja kqyri gojen ka te fol!!! - Hipi Zhdripi

tung

kam hap ket faqe per her te par dhe per mua qenka e mrekullushme. por diqka qe po me duhet e nuk po e gjej eshte ka me vyn shum. jam ne vit te par e literatur per disa lend nuk po muj me gjet. psh per projektimin 1 dhe 2.apo per gjeometrin e perspektiven. nese keni ndonj material nga keto lend dhe me shpjegime ju lutem te mi drgoni ne e-mailin tim.sara-arch@hotmail.com. ju faliminderit

Shiko këtu ka diçka që ndoshta nuk i përgjegjet teksteve mësimore të shkollës tënde, mirëpo për njohuri të përgjithëshme ndihmon. Si çdo punim në projektin tonë, edhe kjo lëmi është në punim, mund t´a zgjeroshë me mësimet që merr nga mësuesit tu.
Upss!!! Ke harruar nënshkrimin, përndryshe do të ktheja përgjegjen në fletën tënde të diskutimit--Hipi Zhdripi 14 Prill 2008 02:43 (UTC)

Vegla gjurmimi dhe korigjimi

A ka ndonjë vegël për PO-Windows që mund të bëjë gjurmimin e një radhe p.sh "xxx" edhe që e korigjon atë brenda disa fletave të një regjistri/amze. Po më duhet që korigjimin me bá brenda në fletat ashu pa i hapë ato veq e veq. C++ po muna mi gjetë, po nuk po di si me i korigju brenda fletave origjinale. Aty mundem me kriju vetem një fletë-listë.txt të fjalëve të korigjuara por në origjinal nuk po ndryshon asgjë. ( Nuk po di, me siguri duhet me bá)--Hipi Zhdripi 16 Prill 2008 04:08 (UTC)

Unë do përdorja Perl (ActivePerl është falas dhe kollaj për t'u instaluar):
drejtpërdrejt perl -pi -e 's/xxx/YYYY/g' *.txt
ruaj kopje .bak perl -pi.bak -e 's/xxx/YYYY/g' *.txt
s// është veprimi ([13]) Dori | Diskuto 16 Prill 2008 05:02 (UTC)