Pantera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pantera
Panterapromo.jpg
Pantera në vitin 2000, nga e majta në të djathtë: Phil Anselmo, Vinnie Paul Abbott, Dimebag Darrell Abbott, Rex Brown
Informacione
Prejardhja Flag of the United States.svg Arlington, Texas, USA
Zhanri Heavy Metal
Label Metal Magic
Atco
EastWest
Elektra
Vite aktiv 1981 - 2003
Bashkëpunim(e) me Damageplan
Down
Rebel Meets Rebel
Superjoint Ritual
Viking Crown
Hellyeah
Ish-anëtarët
Dimebag Darrell Abbott (i vdekur)
Vinnie Paul Abbott
Terry Glaze
Tommy Bradford
Donnie Hart
Rex Brown
Matt L'Amour
David Peacock
Phil Anselmo
Webfaqja
officialpantera.com

Pantera ishin një grup muzikor amerikan i zhanrit heavy metal nga Arlington, Texas, i formuar nga Dimebag Darrell dhe Vinnie Paul në vitin 1981. Grupi ishte aktiv deri në vitin 2003. Historia e grupit ka mbaruar në mënyre definitive në vitin 2003, në vitin e vrasjes tragjike të kitaristit historik Dimebag Darrel.

Personeli[redakto | redakto tekstin burimor]

Anëtarët e fundit[redakto | redakto tekstin burimor]

Anërarët e mëparshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Independent/early studio albums[redakto | redakto tekstin burimor]

Major label studio albums and RIAA certification[redakto | redakto tekstin burimor]

Live album[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta e grupit[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Link FA