Kantoni Vinça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Canton de Vinça)
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vinça
canton de Vinça
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Pyrénées-Orientales
Arrondissement Prades
Kryeqëndra Vinça
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 10.626 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 18
Kantoni Vinça – harta_foto

Kantoni Vinça (frëngjisht: Canton de Vinça) është një kantondepartamentin Pyrénées-Orientales, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vinça. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 10626 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vinça aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009-2014 - Marie-Thérèse Casenove

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]