Historia e Gjermanisë (1990–tani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Historia e Gjermanisë nga viti 1990 e deri më sot përfshin periudhën pas ribashkimit Gjermania, kur Gjermania Perëndimore dhe Gjermania Lindore e ribashkuan pasi u ndanë gjatë Luftës së Ftohtë . Gjermania pas vitit 1990 quhet nga historianët si Republika e Berlinit ( Berliner Republik ). .

Ekonomik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stagnimi në vitet 1990[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermania investoi mbi dy trilion marka në rehabilitimin e ish-Gjermanisë Lindore pastaj ribashkimit per ndihmuar atë të kalojë në një ekonomi kapitaliste dhe duke pastruar degradimin e mjedisit. Deri në vitin 2011, rezultatet ishin të përziera si zhvillim të ngadalshëm ekonomik në Lindje në 1990s-2000s. Në kontrast Gjermaninë perëndimore dhe jugore ka ekonomike të fortë me rritjen e shpejtë Papunësia ishte shumë më e lartë në Lindje, shpesh mbi 15%. Nje teori eshtë ekonomike nga Gjermania Perëndimore eshtë me shumë i forte se ish-Gjermania Lindore se Gjermania Lindore ishte e dërrmuar nga Gjermania Perëndimore. Ekonomistët Snower dhe Merkl (2006) sugjerojnë se vuajtja u zgjat nga e gjithë ndihma sociale dhe ekonomike nga qeveria gjermane, duke vënë në dukje veçanërisht negociatat me prokurë, përfitimet e larta të papunësisë dhe të drejtat e mirëqenies, dhe dispozitat bujare të sigurisë së punës. [1] Teori tjetër eshtë ne zgjerimet nga Bashkimi Evropian ne 1995, 2004, dhe 2007, Gjermania perendi përdorën reputacionin për të marrë evropianët e lindjes si Shqiptar dhe Polonise në kurriz të Gjermanisë Lindore.

Mrekullia ekonomike gjermane përfundoi në vitin1980 dhe ekonomike ne 1990s-2000s ishte jo mbresëlënëse.[2] Norma e rritjes ekonomike ishte shumë e ulët 1.2% në vit nga viti 1988 deri në vitin 2005. Papunësia, veçanërisht në rrethet lindore, mbeti kokëfortë e lartë pavarësisht shpenzimeve të mëdha stimuluese. Rritja e shpejtë nga riatdhesimi dhe imigrimi dëmton gjithashtu punësimin e përgjithshëm. Gjermania rrit nga 9.2% në 1998 në 11.1% në 2009. Recesioni i madh mbarëbotëror i viteve 2008-2010 përkeqësoi kushtet për një kohë të shkurtër, pasi pati një rënie të mprehtë të PBB-së. Megjithatë, papunësia nuk u rrit dhe rimëkëmbja ishte më e shpejtë se pothuajse kudo tjetër. Qendrat e vjetra industriale të Rheinland- it dhe Gjermanisë së Veriut mbetën gjithashtu prapa, pasi industria e qymyrit dhe çelikut u zbeh në rëndësi.

Ringjallja pas vitit 2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politikat ekonomike ishin shumë të orientuara drejt tregut botëror sepse Gjermania kishte një ekonomi të drejtuar nga eksporti. [3] Prosperiteti nga eksportet që arritën një rekord prej 1.7 trilion dollarë amerikanë në 2011, ose gjysma e PBB-së gjermane. Gati 8% e të gjitha eksporteve në botë eshte nga Gjermania. Ndërsa pjesa tjetër e Komunitetit Evropian luftoi me çështje financiare, Gjermania mori një pozicion konservator bazuar në një ekonomi jashtëzakonisht të fortë pas vitit 2010. Tregu i punës u tregua fleksibël dhe industritë e eksportit u përshtatën me kërkesën botërore. [4] [5]

Kancelaria e Helmut Kohl në një Gjermani të ribashkuar (1990–1998)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pesë shtete të reja (ish Gjermania Lindore)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Helmut Kohl addressing crowd
Helmut Kohl pas rënies së Murit të Berlinit në 1989

Më 3 tetor 1990, Republika Demokratike Gjermane u shpërbë, pesë shtete u rikrijuan ( Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Saksoni, Saksoni-Anhalt dhe Thuringia ) dhe shtetet e reja per Republikës Federale të Gjermanisë, një ngjarje e njohur si Ribashkim Gjerman .

Zgjedhjet për parlamentet e reja të shteteve u mbajtën në pesë shtetet dhe Unioni Kristian Demokrat i Gjermanisë u bë partia më e madhe në të gjitha shtetet, përveç Brandenburgut.

Berlini i ribashkuar u bë kryeqyteti i Gjermanisë më 3 tetor, megjithëse qeveria vazhdoi të kishte selinë e saj në Bon deri në vitin 1999. Më 2 dhjetor shënohen zgjedhjet e para për parlamentin e qytetit pas ribashkimit. Berlini u bë gjithashtu një qendër teknologjike si në Gjermani ashtu edhe në Evropë për shkak të lëvizjes së madhe të kompanive të teknologjisë

Mandati i katërt i Kohl, 1991–1994[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet e para federale pas ribashkimit, zgjedhjet federale të vitit 1990, u zhvilluan më 2 dhjetor të atij viti. CDU u bë partia fitoj me 43.8%, e vendin e dytë nga SPD (33.5%) dhe e fundit Partia Demokratike e Lirë e Gjermanisë (11%). [6] [7]

Më 20 qershor 1991, Bundestagu vendosi që parlamenti dhe pjesë të qeverisë dhe administratës qendrore të zhvendoseshin nga Boni në kryeqytetin, Berlin. Ne 1999, Berlin ishte kapitoli per Gjermania.

Mandati i pestë i Kohl, 1994–1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas zgjedhjeve federale të vitit 1994, Helmut Kohl eshte rizgjodh si Kancelar për mandatin per Gjermania e tij të pestë dhe të fundit.

Kancelaria e Gerhard Schröder (1998–2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schröder me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë më 9 maj 2005

Mandati i parë, 1998-2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e koalicionit liberal-konservator në pushtet, e përbërë nga CDU/CSU dhe FDP, nuk fitoi zgjedhjet federale të vitit 1998 dhe Gerhard Schröder u zgjedh si Kancelar, një kryetar i një koalicioni qeveritar të përbërë nga partia e tij SPD dhe Të Gjelbrit . Joschka Fischer, një politikan kryesor i Gjelbër, u bë Zëvendës Kancelar dhe Ministër i Jashtëm.

Menjëherë pas formimit të qeverisë ministri i Financave Oskar Lafontaine, ish-kryetar i SPD dhe rival i Schröder, dha dorëheqjen nga kabineti. Ai pasua si Ministër i Financave nga Hans Eichel .

Në vitin 1998, e ditur se CDU/CSU kishte pranuar fonde anonime. Helmut Kohl më pas dha dorëheqjen si kryetar nderi i partisë. Në vitin 2000, Wolfgang Schäuble dha dorëheqjen si kryetar partie. Angela Merkel, sekretare e Përgjithshme e CDU-së që nga viti 1998, u bë si një figurë udhëheqëse në parti dhe u zgjodh kryetare në vitin 2000.

Johannes Rau at the Kirchentag
Johannes Rau në Asamblenë e Kishës Ungjillore Gjermane në 2001

Në vitin 1999, Johannes Rau u zgjodh President i Gjermanisë. Rau ishte përpjekur të zgjidhej president prej disa vitesh.

Një reformë e madhe tatimore u zbatua në vitin 2000. Pas vitit 2003, qeveria federale miratoi një sërë reformash në politikën sociale dhe shëndetësore, të njohura si Axhenda 2010. Qeveria Shroder promovoi reduktimin e gazit serrë .

Gjermania mori pjesë në luftën e NATO-s kundër Jugosllavisë në vitin 1999. Kancelari Schröder mbështeti luftën kundër terrorit pas sulmeve të 11 shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara dhe Gjermania dërgoi forca në Afganistan . Gjermania dërgoi forca edhe në Kosovë dhe në vende të tjera të botës. Gjermania mbështet Kosovën dhe e njeh Kosovën.

Në vitin 1999, Gjermania miratoi pjesërisht euron, e cila zëvendësoi plotësisht markën gjermane si monedhën e Gjermanisë në 2002. Euron eshte paratë e përdorura në BE

Shumë përmbytje ne Dresden dhe Magdeburg gjatë përmbytjeve evropiane të vitit 2002 .

Mandati i dytë, 2002–2005[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Edmund Stoiber ishte kandidat për Kancelar për CDU/CSU, hera e parë që një politikan i CSU ishte kandidat për kancelar që nga kandidatura e Franz Josef Strauss në 1980. Si CDU/CSU ashtu edhe SPD morën 38.5% në zgjedhjet federale të vitit 2002 . Meqenëse të Gjelbrit u bënë më të mëdhenj se liberalët, qeveria e Gerhard Schröder u rizgjodh.

Gjermania dhe Franca kundërshtuan me forcë Luftën e Irakut të vitit 2003, duke bërë që administrata e George W. Bush të etiketonte Gjermaninë dhe Francën si Evropën e Vjetër, në krahasim me vendet (kryesisht vendet e ish-bllokut lindor) që mbështetën luftën. Megjithatë, Gjermania i mbështeti Shtetet e Bashkuara ushtarakisht në pjesë të tjera të botës, veçanërisht në Bririn e Afrikës dhe Kuvajt .

Presidenti Horst Köhler

Në fillim të viteve 2000 papunësia u rrit dhe popullsia u plak. Qeveria ndërmori reforma të mëtejshme për të përballuar këto sfida, të njohura si reformat Hartz. Rritja e shpejtë nga riatdhesimi dhe imigrimi dëmton gjithashtu punësimin e përgjithshëm. Megjithatë, duke qenë se Bundesrati i Gjermanisë kishte një shumicë CDU/CSU, qeveria e Gerhard Schröder varej nga mbështetja e konservatorëve për të miratuar legjislacionin.

Më 23 maj 2004, Horst Köhler, ish-kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe një politikan i CDU-së, u zgjodh President i Gjermanisë . Köhler u bë shpejt një nga politikanët më të njohur të vendit.

Pas një disfate të hidhur për SPD-në në zgjedhjet shtetërore në shtetin e Rhein-Vestfalisë së Veriut (22 maj 2005), kancelari Schröder i kërkoi Bundestagut gjerman (dhoma e ulët e parlamentit) një votë mosbesimi. Pas humbjes së këtij votimi, siç ishte menduar, më 1 korrik, kancelari Schröder ishte në gjendje t'i kërkonte Presidentit Horst Köhler të thërriste zgjedhje të reja federale. Më 21 korrik 2005, Presidenti ra dakord me kërkesën e kancelarit dhe shpërndau parlamentin, duke caktuar zgjedhjet e parakohshme parlamentare për 18 shtator.

Kancelaria e Angela Merkelit (2005–2021)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandati i parë, 2005-2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Angela Merkel, 2008

Zgjedhjet federale të vitit 2005 rezultuan në një ngërç për të dyja partitë kryesore, SPD dhe CDU/CSU, pasi fituan pothuajse të njëjtin numër vendesh, por jo të mjaftueshme për të formuar një shumicë pa mbështetjen e disa partive më të vogla. Kjo u zgjidh më 11 nëntor 2005, kur të dyja palët ranë dakord të formonin një koalicion të madh të udhëhequr nga Angela Merkel, e cila u bë kancelarja e parë femër e Gjermanisë . [8]

Nën drejtimin e Merkelit, Gjermania priti samitin e G8 në 2007 në Heiligendamm, Mecklenburg .

Në janar 2009, qeveria gjermane miratoi 50 € Plani i stimulit ekonomik miliardë për të mbrojtur disa sektorë nga rënia dhe rritja e mëvonshme e normave të papunësisë. [9]

Mandati i dytë, 2009–2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet federale të vitit 2009, CDU/CSU dhe FDP fituan shumicën dhe Angela Merkel mund të formonte një koalicion me liberalët, Kabineti Merkel II . Guido Westerwelle u bë Zëvendës Kancelari i ri. Social Demokratët dolën veçanërisht keq në zgjedhje. [10]

Ndër projektet kryesore politike gjermane të iniciuara në këtë mandat janë tranzicioni energjetik ( Energiewende ) [Në fakt, ishte qeveria e mëparshme ajo që nisi daljen nga energjia bërthamore. Kjo politikë u përmbys nga Merkel para se të detyrohej në një kthesë nga Fukushima.] për një furnizim të qëndrueshëm me energji, " Breni i borxhit " ( Schuldenbremse ) për buxhetet e balancuara, reforma e ligjeve gjermane të imigracionit dhe strategjitë e teknologjisë së lartë për informatizimin dhe tranzicionin e ardhshëm të ekonomisë gjermane, përmbledhur si Indust . [11]

Mandati i tretë i diskutueshëm, 2013–2018[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2013, koalicioni i madh u rivendos në një kabinet të tretë të Merkelit . Liberalët e FDP-së nuk janë të pranishëm në Bundestag për herë të parë. Që nga viti 2014, partia e sapokrijuar populiste e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) u zgjodh për mandate të ndryshme në Landtag .

Projektet kryesore politike të koalicionit të dytë të madh nën Merkelin janë legjislacioni për një pagë minimale të përgjithshme në Gjermani dhe reforma të ndryshme të mirëqenies, përfshirë reformat e pensioneve . Projektet e iniciuara me Liberalët në mandatin e dytë vazhdojnë në masë të madhe.

Gjermania u prek nga kriza evropiane e emigrantëve në vitin 2015, pasi u bë destinacioni përfundimtar i zgjedhjes për shumë azilkërkues nga Afrika dhe Lindja e Mesme që hyjnë në BE. Vendi pranoi mbi një milion refugjatë dhe migrantë dhe zhvilloi një sistem kuotash që rishpërndante emigrantët nëpër shtetet e tij federale bazuar në të ardhurat e tyre tatimore dhe dendësinë ekzistuese të popullsisë. [12] Vendimi i Merkelit për të autorizuar hyrjen e pakufizuar çoi në kritika të rënda në Gjermani, si dhe brenda Evropës. [13] [14]

Në 2017, Angela Merkel fitua mandat katërt si kancelare. FDP. Herë të parë populiste e djathtë AfD hyri gjithashtu në zgjedhje . [15]

Olaf Scholz

Më 8 dhjetor 2021, socialdemokrati Olaf Scholz u betua si kancelar. Pastaj SPD fitoi një pluralitet si rezultat i zgjedhjeve federale të 2021, Olaf Scholz formoi një qeveri koalicioni me FDP me të Gjelbërit dhe FDP. [16] [17]

Per hera e parë per SPD, Frank-Walter Steinmeier ka mandat si president i Gjermanisë, i pari për një president të SPD-së, që i atribuohet perceptimit të tij si një simbol i konsensusit dhe vazhdimësisë. [18]

Pushtimi rus i Ukrainës në vitin 2022 dhe sanksionet per Rus dominuan politikat e hershme të jashtme dhe të brendshme të Scholz. Politika e mëparshme e jashtme e Gjermanisë ndaj Rusisë u kritikua se ishte shumë butë ndaj Rusisë dhe shume i varur me Rusisë per ekonomisë sidomos me naftën dhe energjisë . [19] Fjalimi i Scholz-it Zeitenwende tre ditë pas fillimit të pushtimit sinjalizoi një ndryshim të politikës së jashtme në Gjermaninë bashkëkohore, me miliarda dollarë investime në ushtrinë gjermane. [20] [21] Scholz miratoi gjithashtu ndihmën e drejtpërdrejtë ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën . Në mes të një krize globale energjetike, Scholz u angazhua për të dobësuar varësinë nga importet ruse të energjisë duke ndërprerë certifikimin e Nord Stream 2, duke u përkushtuar gjithashtu ndaj politikës së Merkelit për heqjen graduale të energjisë bërthamore . [22] [23]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dennis J. Snower, and Christian Merkl, "The Caring Hand that Cripples: The East German Labor Market after Reunification," American Economic Review, May 2006, Vol. 96 Issue 2, pp 375-382
 2. ^ Herbert Kitschelt, and Wolfgang Streeck, "From stability to stagnation: Germany at the beginning of the twenty-first century."
 3. ^ Christopher S. Allen, "Ideas, Institutions and Organized Capitalism: The German Model of Political Economy Twenty Years after Unification," German Politics and Society, (2010) 28#2 pp 130-150
 4. ^ Christian Dustmann, et al.
 5. ^ Florian Spohr, "Germany’s Labour Market Policies: How the Sick Man of Europe Performed a Second Economic Miracle." in Great Policy Successes (Oxford UP, 2019) pp. 283-303 online.
 6. ^ Karl Hugo Pruys, Kohl: Genius of the Present: A Biography of Helmut Kohl (1996)
 7. ^ Diethelm Prowe, "Kohl and the German Reunification Era," Journal of Modern History, March 2002, Vol. 74 Issue 1, pp 120-38 in JSTOR
 8. ^ Silvia Bolgherini and Florian Grotz, eds.
 9. ^ "Germany agrees on 50-billion-euro stimulus plan". France 24. 6 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2011. Marrë më 27 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Thorsten Fass, "The German Federal Election of 2009: Sprouting Coalitions, Drooping Social Democrats," West European Politics, July 2010, Vol. 33 Issue 4, pp 894-903
 11. ^ "Government declaration by Angela Merkel". ARD Tagesschau (German). 29 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 janar 2015. Marrë më 15 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Migrant crisis: Migration to Europe explained in seven charts". 28 janar 2016. Marrë më 31 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Chancellor Running Out of Time on Refugee Issue". 19 janar 2016. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Merkel Critic Says Chancellor's Refugee Policy Is a 'Time Bomb'". 9 gusht 2016. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Clarke, Seán. "German elections 2017: full results". the Guardian (në anglisht).
 16. ^ Crowcroft, Orlando (8 dhjetor 2021). "'New era': Scholz becomes Germany's new chancellor as Merkel bows out". euronews (në anglisht).
 17. ^ "Germany elections: Centre-left claim narrow win over Merkel's party". BBC News. 27 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Welle (www.dw.com), Deutsche. "Frank-Walter Steinmeier elected to second term as German president | DW | 13.02.2022". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "The ruins of Ostpolitik". www.eurozine.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "'A new era': Germany rewrites its defence, foreign policies". France 24. AFP. 27 shkurt 2022. Marrë më 1 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Ukraine crisis: Germany halts Nord Stream 2 approval". dw.com. 22 shkurt 2022. Marrë më 22 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Scholz and liberal finance minister clash over nuclear phase-out". Euractiv. 9 qershor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "How Bad Will the German Recession Be?". Der Spiegel. 14 shtator 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Ash, Timothy Garton. Në emër të Evropës: Gjermania dhe kontinenti i ndarë (1997), 700 f
 • Bolgherini, Silvia. dhe Florian Grotz, eds. Gjermania pas koalicionit të madh: Qeverisja dhe politika në një mjedis të trazuar (Palgrave Macmillan; 2011) 231 faqe; studimet e “Koalicionit të Madh” të viteve 2005-09 dhe të qeverisë së parë Merkel.
 • Crawford, Alan dhe Tony Czuczka. Angela Merkel: Një kancelari e farkëtuar në krizë (2013)
 • Epstein, Katerina. "Gjermania Lindore dhe Historia e saj që nga viti 1989", Journal of Modern History Vol. 75, Nr. 3 (shtator 2003), f. 634–661 në JSTOR
 • Faas, Thorsten. "Zgjedhjet Federale Gjermane të 2013: Triumfi i Merkelit, Zhdukja e Partisë Liberale dhe një Koalicion tjetër i Madh." Politika e Evropës Perëndimore 38#1 (2015): 238–247.
 • Jarausch, Konrad H. Nxitimi drejt unitetit gjerman (1994), 304 f.
 • Kornelius, Stefan. Angela Merkel: Kancelarja dhe bota e saj (2013)
 • Smith, Helmut Walser, ed. The Oxford Handbook of Modern German History (2011), fragment fq 753–814
 • Jarausch, Konrad H., dhe Volker Gransow, eds. Uniting Germany: Documents and Debates, 1944-1993 (1994)