Kantoni Ambert

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ambert
Canton d'Ambert
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Ambert
Kryeqëndra Ambert
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 243,41 km2
Popullsia 11.232 banorë 2010
Dendësia 46,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6302

Kantoni Ambert (frëngjisht: Canton d'Ambert) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ambert. Ka sipërfaqe 243.41km2 dhe popullsi 11232 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ambert aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]