Kantoni Ardes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ardes
Canton d'Ardes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Issoire
Kryeqëndra Ardes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 330,9 km2
Popullsia 2.117 banorë 1999
Dendësia 6,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6303

Kantoni Ardes (frëngjisht: Canton d'Ardes) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ardes. Ka sipërfaqe 330.9km2 dhe popullsi 2117 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ardes aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]