Kantoni Saint-Amant-Tallende

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Amant-Tallende
Canton de Saint-Amant-Tallende
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Clermont-Ferrand
Kryeqëndra Saint-Amant-Tallende
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 170,51 km2
Popullsia 8.635 banorë 2010
Dendësia 50,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6337

Kantoni Saint-Amant-Tallende (frëngjisht: Canton de Saint-Amant-Tallende) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Amant-Tallende. Ka sipërfaqe 170.51km2 dhe popullsi 8635 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Amant-Tallende aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]