Kantoni Cournon-d'Auvergne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Cournon-d'Auvergne
Canton de Cournon-d'Auvergne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Clermont-Ferrand
Kryeqëndra Cournon-d'Auvergne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 18,58 km2
Popullsia 19.244 banorë 2010
Dendësia 1.035,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6358

Kantoni Cournon-d'Auvergne (frëngjisht: Canton de Cournon-d'Auvergne) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Cournon-d'Auvergne. Ka sipërfaqe 18.58km2 dhe popullsi 19244 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Cournon-d'Auvergne aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bertrand Pasciuto (PS)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]