Kantoni Saint-Rémy-sur-Durolle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Rémy-sur-Durolle
Canton de Saint-Rémy-sur-Durolle
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Thiers
Kryeqëndra Saint-Rémy-sur-Durolle
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 177,93 km2
Popullsia 9.571 banorë 1999
Dendësia 53,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6343

Kantoni Saint-Rémy-sur-Durolle (frëngjisht: Canton de Saint-Rémy-sur-Durolle) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Rémy-sur-Durolle. Ka sipërfaqe 177.93km2 dhe popullsi 9571 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Rémy-sur-Durolle aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Olivier Chambon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]