Kantoni Saint-Gervais-d'Auvergne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Gervais-d'Auvergne
Canton de Saint-Gervais-d'Auvergne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Riom
Kryeqëndra Saint-Gervais-d'Auvergne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 261,44 km2
Popullsia 4.158 banorë 1999
Dendësia 15,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6342
Les communes du canton de Saint-Gervais-d'Auvergne

Kantoni Saint-Gervais-d'Auvergne (frëngjisht: Canton de Saint-Gervais-d'Auvergne) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Gervais-d'Auvergne. Ka sipërfaqe 261.44km2 dhe popullsi 4158 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Gervais-d'Auvergne aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Girard (PCF)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]