Kantoni Tauves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tauves
Canton de Tauves
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Issoire
Kryeqëndra Tauves
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 159,8 km2
Popullsia 2.705 banorë 2006
Dendësia 16,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6345

Kantoni Tauves (frëngjisht: Canton de Tauves) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Tauves. Ka sipërfaqe 159.8km2 dhe popullsi 2705 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tauves aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]