Kantoni Veyre-Monton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Veyre-Monton
Canton de Veyre-Monton
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Clermont-Ferrand
Kryeqëndra Veyre-Monton
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 85,5 km2
Popullsia 24.270 banorë 2010
Dendësia 283,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6348

Kantoni Veyre-Monton (frëngjisht: Canton de Veyre-Monton) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Veyre-Monton. Ka sipërfaqe 85.5km2 dhe popullsi 24270 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Veyre-Monton aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bernadette Troquet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]