Kantoni Pont-du-Château

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pont-du-Château
Canton de Pont-du-Château
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Clermont-Ferrand
Kryeqëndra Pont-du-Château
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 64,71 km2
Popullsia 23.245 banorë 2010
Dendësia 359,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6330

Kantoni Pont-du-Château (frëngjisht: Canton de Pont-du-Château) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-du-Château. Ka sipërfaqe 64.71km2 dhe popullsi 23245 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-du-Château aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gérard Betenfeld

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]