Kantoni La Tour-d'Auvergne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Tour-d'Auvergne
Canton de Tour-d'Auvergne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Puy-de-Dôme
Arrondissement Issoire
Kryeqëndra La Tour-d'Auvergne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 277,58 km2
Popullsia 2.820 banorë 1999
Dendësia 10,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 6321

Kantoni La Tour-d'Auvergne (frëngjisht: Canton de La Tour-d'Auvergne) është një kantondepartamentin Puy-de-Dôme, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Tour-d'Auvergne. Ka sipërfaqe 277.58km2 dhe popullsi 2820 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Tour-d'Auvergne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - François Marion

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]