Kantoni Argenton-les-Vallées

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Argenton-les-Vallées
Canton d'Argenton-les-Vallées
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Deux-Sèvres
Arrondissement Bressuire
Kryeqëndra Argenton-les-Vallées
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 360,82 km2
Popullsia 10.168 banorë 2009
Dendësia 28,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7902

Kantoni Argenton-les-Vallées (frëngjisht: Canton d'Argenton-les-Vallées) është një kantondepartamentin Deux-Sèvres, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Argenton-les-Vallées. Ka sipërfaqe 360.82km2 dhe popullsi 10168 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Argenton-les-Vallées aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Robert Girault

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]