Kantoni Val-de-Meuse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Val-de-Meuse
Canton de Val-de-Meuse
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Haute-Marne
Arrondissement Langres
Kryeqëndra Val-de-Meuse
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 137,13 km2
Popullsia 3.035 banorë 1999
Dendësia 22,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5219

Kantoni Val-de-Meuse (frëngjisht: Canton de Val-de-Meuse) është një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Val-de-Meuse. Ka sipërfaqe 137.13km2 dhe popullsi 3035 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Val-de-Meuse aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean Lipp

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]