Kantoni Arc-en-Barrois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Arc-en-Barrois
Canton d'Arc-en-Barrois
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Arc-en-Barrois

Arc-en-Barrois.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Grand-Est
Departamenti Haute-Marne
Arrondissement Chaumont
Kryeqëndra Arc-en-Barrois
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°56′52″V 5°00′48″L / 47.9479°V 5.0134°L / 47.9479; 5.0134 (Kantoni Arc-en-Barrois)Koordinatat: 47°56′52″V 5°00′48″L / 47.9479°V 5.0134°L / 47.9479; 5.0134 (Kantoni Arc-en-Barrois)
Lartësia 244 - 442 m (n.n.d)
Sipërfaqja 273,87 km2
Popullsia 2.719 banorë (2014)
Dendësia 10
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0325
Kodi Postar 52210
Kodi statistikor INSEE 5202
Vendndodhja
Kantoni Arc-en-Barrois – harta_foto

Kantoni Arc-en-Barrois (frëngjisht: Canton d'Arc-en-Barrois) ishte një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Grand-EstFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Arc-en-Barrois. Ka sipërfaqe 273,87km2 dhe popullsi 2719 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Nogent në veri-lindje, kantoni Chaumont-Sud në veri, kantoni Châteauvillain në veri-perëndim, kantoni Montigny-sur-Aube në perëndim, kantoni Recey-sur-Ource në jug-perëndim, kantoni Auberive në jug dhe kantoni Langres në jug-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Arc-en-Barrois aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Arc-en-Barrois 806 (2013) 50,44 16 ban./km² 52017 52210
Aubepierre-sur-Aube 187 (2013) 43,10 4 ban./km² 52022 52210
Bugnières 152 (2013) 18,29 8 ban./km² 52082 52210
Coupray 159 (2013) 12,10 13 ban./km² 52146 52210
Cour-l'Évêque 179 (2013) 18,95 9 ban./km² 52151 52210
Dancevoir 216 (2013) 25,58 8 ban./km² 52165 52210
Giey-sur-Aujon 138 (2013) 30,42 5 ban./km² 52220 52210
Leffonds 331 (2013) 36,24 9 ban./km² 52282 52210
Richebourg 280 (2013) 21,20 13 ban./km² 52422 52210
Villiers-sur-Suize 278 (2013) 17,55 16 ban./km² 52538 52210

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.764—    
18765.457−5.3%
19622.497−54.2%
19682.753+10.3%
19752.615−5.0%
19822.669+2.1%
19902.688+0.7%
19992.784+3.6%
20062.755−1.0%
20092.679−2.8%
20102.690+0.4%
20122.784+3.5%
20132.726−2.1%
20142.719−0.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]