Jump to content

Kantoni Andelot-Blancheville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Andelot-Blancheville
kanton
Popullsia
 • Gjithsej3.463

Kantoni Andelot-Blancheville (frëngjisht: Canton d'Andelot-Blancheville) ishte një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Grand-EstFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Andelot-Blancheville. Ka sipërfaqe 247,77km2 dhe popullsi 3413 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Saint-Blin në veri-lindje, kantoni Doulaincourt-Saucourt në veri, kantoni Vignory në perëndim, kantoni Chaumont-Nord në jug-perëndim, kantoni Nogent në jug, kantoni Bourmont në jug-lindje dhe kantoni Clefmont në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Andelot-Blancheville aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Andelot-Blancheville 882 (2013) 33,18 27 ban./km² 52008 52700
Bourdons-sur-Rognon 261 (2013) 39,45 7 ban./km² 52061 52700
Briaucourt 192 (2013) 9,47 20 ban./km² 52075 52700
Chantraines 218 (2013) 10,42 21 ban./km² 52107 52700
Cirey-lès-Mareilles 125 (2013) 14,59 9 ban./km² 52128 52700
Consigny 66 (2013) 10,95 6 ban./km² 52142 52700
Darmannes 252 (2013) 18,15 14 ban./km² 52167 52700
Ecot-la-Combe 39 (2013) 20,93 2 ban./km² 52183 52700
Forcey 72 (2013) 5,28 14 ban./km² 52204 52700
Mareilles 151 (2013) 22,28 7 ban./km² 52313 52700
Montot-sur-Rognon 115 (2013) 7,84 15 ban./km² 52335 52700
Reynel 120 (2013) 18,61 6 ban./km² 52420 52700
Rimaucourt 693 (2013) 20,26 34 ban./km² 52423 52700
Rochefort-sur-la-Côte 55 (2013) 5,18 11 ban./km² 52428 52700
Signéville 102 (2013) 8,08 13 ban./km² 52473 52700
Vignes-la-Côte 70 (2013) 3,10 23 ban./km² 52523 52700

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.099—    
18766.376+25.0%
19623.740−41.3%
19684.049+8.3%
19753.619−10.6%
19823.684+1.8%
19903.595−2.4%
19993.463−3.7%
20063.596+3.8%
20093.574−0.6%
20103.518−1.6%
20113.454−1.8%
20123.426−0.8%
20133.416−0.3%
20143.413−0.1%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]